Bőrápolás

Ekcéma, csalánkiütés

Sokan nem is tudják, ha vörös, hámló, gyulladt foltok jelennek meg bőrükön, hogy tulajdonképpen egyfajta allergiáról van szó, mégpedig ekcémáról, vagy csalánkiütésről. A hisztamin felszabadulása a bőrben erős viszketéshez vezet, ami azonban csak tovább súlyosbítja a helyzetet, a bőr még szárazabbá válik, és az érintett területen megvastagodik.

Csecsemők esetében az arcon és a fejbőrön szokott megjelenni, gyermekeknél és felnőtteknél a könyök, a térdhajlat, a csukló és a kéz számítanak kritikus területnek. Nem ritka, hogy más allergiás megbetegedésekkel társul, és körülbelül a lakosság kettő-hét százalékát érinti.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy általában már attól is javulás várható, ha áttér a beteg az egészséges életmódra, és más jellegű élelmiszereket fogyaszt, kihagyva a listáról azokat, amelyek allergiát válthatnak ki. A tej, a mogyoró, a tojás gyakran okolható a gyermekkori ekcéma megjelenéséért.

Hogyan néz ki a beteg bőrfelület?

A csalánfoltok vöröses színű duzzanatként jelennek meg. Gyakrabban fordul elő a csalánkiütés, mint az ekcéma, gyakorlatilag bármely életkorban, nemtől függetlenül előfordulhat. A gyógyításhoz nélkülözhetetlen, hogy a kiváltó okra fény derüljön, és azt kiküszöböljük.

Mi okozza?

Általában meleg vagy hideg hatására alakul ki a betegség, az érintett bőrfelület olyan anyagokkal kerül kapcsolatba, amelyek allergiát váltanak ki.  Nem ritka, hogy testmozgástól, nyomástól, vagy fénytől jelennek meg a vöröses, viszkető foltok. Az elhízás e betegség szempontjából is kockázati tényezőnek számít, különösen, ha túl szűk ruházatot visel az érintett személy. Akár a mellen is megjelenhet ekcéma, csalánkiütés, amely fájdalmas is lehet.

Előfordulhat továbbá ágyneművel, törülközővel, óraszíjjal, vagy karkötővel történő érintkezés kapcsán is, hogy a bőr allergiás reakcióval válaszol.

A csalánkiütés okai között természetesen az elfogyasztott élelmiszerek is helyet kapnak, hiszen rengeteg olyan adalékanyag kap helyet a boltok polcain sorakozó termékekben, amelyek betegséghez vezetnek. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet csalánkiütés, ám ez általában a gyógyszeres kúrát követően elmúlik. Gyógyszerszedés alkalmával érdemes tájékozódni arról, hogy milyen lehetséges mellékhatásai vannak a készítménynek.

Amennyiben rendszeresen visszatérnek a panaszok, érdemes elgondolkodni azon, hogy esetleg Candida-fertőzés áll-e a háttérben.

Az első és legfontosabb, hogy kizárjuk mindennapi táplálékaink közül az olyan allergéneket, mint a tej, a tojás és a mogyoró. Emellett célszerű megszabadulni a szervezetben felhalmozódott mérgező anyagoktól, ennek jó módja lehet a hajhajtás, vagy a vértisztítás. A húsok, zsíros és fűszeres ételek fogyasztását érdemes kerülni.

A paleolit táplálkozás remek választás annak érdekében, hogy a szervezet megújuljon, és sikeresen vehesse fel a küzdelmet a bőrbetegségekkel. Nem elég csupán külsőleg kezelni a problémát, fontos, hogy belsőleg is tisztítsa szervezetét. A kalciumban gazdag élelmiszerek fogyasztása hatékonyan segíti az allergiás reakciók leküzdését.

Hogyan tisztálkodjunk?

A mosás és tisztálkodás során fontos a hipoallergén termékek használata. Az illatosított készítmények helyett a bio boltok kínálatában elérhetőeket érdemes előnyben részesíteni. A természetes hatóanyagokból készült szappanok közül a sószappan és a kecsketej savó szappan kifejezetten ajánlottak a bőrproblémákra.

Zuhanyozás után óvatosan érdemes megtörölni a beteg bőrfelületet, öltözködéskor pedig mindig ajánlottak a pamut ruhadarabok.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni az immunrendszer erősítésének fontosságát. Ha a szervezet a megfelelő mikrotápanyagokkal ellátott, és a stressz kezelése is hatékony, akkor nagyobb sikerrel lehet szembeszállni az allergiás megbetegedésekkel.

A máj és a vesék működésének serkentésére kiválóan alkalmas a következő gyógynövényekből készült teakeverék: csalánlevél, gyermekláncfű gyökér és levél, csipkebogyó, körömvirágszirom, réti legyezőfű. Az úgynevezett veronikatea napi három-négyszer jó választás lehet, külsőleg pedig ekcéma ellen a diólevél, a kamilla és a farkasalmalevél ajánlottak.

Külsőleg számos növényből készíthető lemosó, fürdő, pakolás, illetve bedörzsölésre is jó néhány alapanyag alkalmas. Nézzünk most ezek közül néhányat!

Egy marék zsurlót egy-két liter vízben főzzünk, majd a testhőmérsékletűre hűlt, átszűrt teafőzetet borogatásra, lemosásra, vagy fürdetésre használhatjuk. Kifejezetten nagyméretű bőrkárosodás esetében bizonyul remek választásnak ez.

Tippek:

  • Fél liter vízben néhány evőkanálnyi tölgyfakérget főzünk, leszűrjük, majd borogatásra használhatjuk.
  • Csalánkiütés esetében a kínzó viszketés enyhíthető ecetes, citromos vízzel, vagy langyos olívaolajjal.
  • A kamillatea kiválóan alkalmas az ekcémás terület borogatására.

Illóolajok

Ha allergiás okokra visszavezethető bőrbetegségről van szó, akkor a citromfű, a kamilla, a levendula és a rózsa illóolajok ajánlottak. Kifejezetten ekcémás megbetegedés esetében bizonyul hasznosnak a kamilla, a levendula, a zsálya, a boróka, a bergamott, a cédrus-fa és a bergamott.

A legtöbb ekcéma nyáron javuló tendenciát mutat.

Bőrbetegségek esetében a kezelendő területek a vese, a mellékvese, a hipofízis, a mellékpajzsmirigy, a nyirokrendszer.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Vab-4, Vab-11, Gy-36, T-7, L-6,L-10,Kor-14,V-3.

Az immunrendszert erősítő hatóanyagok nagymértékben hozzájárulnak az ekcéma és a csalánkiütés tüneteinek gyors enyhítéséhez. A ligetszépeolaj külsőleg és belsőleg is alkalmazható, a tengerihal-olaj, amely magas esszenciális zsírsav tartalmáról híres, szintén javasolt.

Azzal érdemes tisztában lenni, hogy a hatóanyagok felszívódását segíti, ha komplex vitamin készítmények mellett teszi le voksát. Kifejezetten bőrbetegségek esetében ajánlott a cink, az E-vitamin és a C-vitamin- akár a szokásos dózisnál nagyobb mennyiségben szedve is.

A fogyást is elősegítő páfrányfenyő kivonat, a zöld tea, és az A-vitamint tartalmazó készítmények is remek választásnak bizonyulnak a bőr épségének mihamarabbi helyreállításához.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.