Gombás bőrbetegségek tünetei és gyógyítása
A gombás bőrbetegségek kellemetlenségeit senkinek sem kell bemutatni, hiszen strandolás, uszodalátogatás során a megfelelő elővigyázatosság hiányában könnyen összeszedhetünk egy fertőzést. Bár leggyakrabban a láb fertőzései fordulnak elő, de a hónalj, a lágyék, vagy a köröm is megfertőződhet.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a gombásodás gyakran arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a szervezetben valami nem megfelelően működik, és az immunrendszer le van gyengülve. Az életmódváltás megoldást kínálhat sok esetben. Főként nőknél szokott előfordulni a nemi szervek gombás megbetegedése, ami gyakran vezethető vissza antibiotikumos kúrákra, vagy a Candida albicans névre hallgató gombafaj szervezetben való jelenlétére.
A kezelés terén is érdemes figyelembe venni azt, hogy a tünetek enyhítése helyett inkább gyökereinél oldjuk meg a helyzetet. A gombák számára a megfelelő környezet megteremtése a helytelen étkezéssel és az egészségtelen életmóddal történhet meg. Ha tehát odafigyelünk arra, hogy milyen alapanyagok kerülnek a tányérra, már nagyon sokat tehetünk a probléma megszüntetéséért. A túlsúllyal küzdő, vagy cukorbetegség terén érintett emberek fokozottan kitettek a gombás bőrbetegségek jelentette kockázatoknak. Mint már említettük, a gombás megbetegedés antibiotikumok szedése után is gyakoribb, sőt, a fokozott izzadás is kedvező feltételeket teremt a gombáknak.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni az egészséges életmód fontosságát. A legfontosabb, hogy az olyan, egyébként elhízást is okozó alapanyagokat száműzzük a konyhából, mint a finomított cukor, az ezzel készült sütemények és italok, valamint a különféle édességek. A friss zöldségek, a belőlük készült ételek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, édesítés gyanánt pedig a méz remek választásnak bizonyulnak. Ha szeretnénk emésztésünket helyreállítani, akkor megéri áttérni a vegetáriánus étrendre, vagy legalábbis a rostokban gazdag ételeket előnyben részesíteni.
Időnként hasznos lehet a léböjt kúra-, vagy a kizárólag nyers alapanyagok fogyasztása. Amennyiben ennyire drasztikus változásokra nem állunk készen, úgy hetente egy-egy gyümölcsnap beiktatása is remek döntés.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Természetesen nem csak belsőleg, de külsőleg is tehetünk a gombás fertőzések elkerüléséért, valamint azok megelőzéséért. A 100%-os pamut zokni viselése, valamint a lábbelik fertőtlenítése mellett uszodában, strandon mindenképpen célszerű papucsot használni, és ha lehetőség van rá, akkor cipő és zokni nélkül tölteni a nap egy részét.
A természetes gyógymódok kifejezetten jó szolgálatot tesznek akkor, ha gombás bőrbetegségekről van szó. Használhatjuk a megfelelő hatóanyagokat borogatásra, ecsetelésre, lábáztatáshoz. A leggyakrabban alkalmazott fajták a következők:
- farkasalma levele, melyből 4-5 dl vízzel és 2-3 evőkanállal készíthetünk forrázatot, amit borogatásra, vagy fürdőként is használhatunk
- a kakukkfű virágjából szeszes kivonatot készítve remek gombaellenes ecsetelőt kaphatunk
- a diólevél, a babérlevél, a feketeürömfű gyökér, a bazsalikom együttesen lábfürdőként vagy borogatásként remek választásnak bizonyul
- a cickafarkról és a kamilláról régóta tudjuk, hogy kiváló gombaellenes szerek
- hintőporral behinthetjük a lábujjak közeit vagy egyéb izzadó testrészünket, ezzel megelőzve a gombásodás számára ideális környezet kialakulását
- a fokhagyma nem csak belsőleg, de külsőleg is bevethető a fertőzések ellen
Illóolajok
A teafa, a szegfűszeg, a mirha, a levendula, a kamilla, a kámfort, a borsmenta és a fahéj már számtalanszor bizonyítottak gombás bőrbetegségek alkalmával. Ugyanakkor van valami, ami mindezeknél hatékonyabb, ez pedig nem más, mint a teafaolaj. Eredményesen vethető be a gombák és a baktériumok ellen. A tömény teafaolajjal bedörzsölve az érintett felületet hamarosan javulás várható.
A reflexológia előnyeit választók számára a vese, a húgyvezeték, a pajzsmirigy és a hipofízis a leginkább kezelendő területek.
Akupresszúra
A gombás fertőzések leküzdésében döntő jelentőséggel bír az immunrendszer. Ezt a Vab-4 és a Vab-11 pontok kezelésével segíthetjük elő. A gombásodás okozta viszketés pedig remekül enyhíthető az L-10-es pontra fókuszálással.
Az egészséges táplálkozás fontos részeként ajánlott ügyelni a mikrotápanyagok megfelelő mennyiségű bevitelére is. Ilyen módon olyan környezetet tudunk teremteni, amely kedvezőtlen a gombák szaporodásához.
A B-vitamin csoport elemeivel kapcsolatban mindenképp említést érdemel, hogy tulajdonképpen együtt képesek azok hatásukat optimálisan kifejteni. Hiába szedünk tehát csak egyik vagy másik fajtából, az eredmény így elmaradhat. A komplex B-vitamin készítmények remek választásnak bizonyulnak.
A C-vitamint étrendkiegészítő formájában mindenkinek kellene szedni, hiszen a legtöbb ember hiányt szenved a vízben oldódó vitaminból. Mellette a cink és az E-vitamin bevitelére is ügyelni kell, hiszen ezekkel remekül erősíthető az immunrendszer, ami végső soron a gombás megbetegedés terén is javulást eredményez.
A szív-, és érrendszer számára nélkülözhetetlen esszenciális zsírsavak gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek, így a ligetszépeolaj, a halfélék és a lenmagolaj is hasznos részét képezik a táplálkozásnak.
Az egyik legerősebb természetes gombaölő a fokhagyma. Ha nem szeretjük nyersen fogyasztani, akkor beszerezhetjük táplálékkiegészítő formájában is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.