Nyugodtabb sportok, melyeket egy cukorbeteg is nyugodt lélekkel űzhet!
Ha megkérdez egy a pályán sétálgató golfjátékost, mit csinál, valószínűleg nem azt feleli majd, hogy „edzeni a testemet”. Ne várjon ilyen választ attól a teniszezőtől sem, aki mondjuk éppen a szerváját csiszolgatja. Az olyan sportokat, mint a tenisz, a golf, a kerékpározás vagy a síelés, nyugodt lélekkel űzheti a legtöbb cukorbeteg is. Érdemes meghallgatni néhány bölcs tanácsot arról, miként űzhetők biztonságosan a választott sportok.
Kocsin vagy gyalog?
Természetesen úgy jut a legtöbb aerob testmozgáshoz, ha a golfjátszma közben végig gyalogol. Azonban kompromisszumokat is köthet. Ha a távnak legalább egy részét mindenképpen golfkocsiban akarja megtenni, egyezzen meg a partnerével, hogy váltogatják egymást, egyikük kocsikázik, a másik gyalogol például az első lyukig, aztán cserélnek és így tovább.
Ha végigjátssza mind a 18 lyukat, készüljön fel a vércukorszint ingadozására!
Mielőtt belekezdene egy golfjátszmába vagy bármilyen egyéb sportba, amely miatt a délután nagy részét a sportpályán tölti, szerelkezzen fel vércukorszintmérővel, szénhidráttartalmú falatokkal vagy szőlőcukorral. Vigye magával azokat a gyógyszereket is, amelyekre szükség lehet a vércukorszint szabályozásához.
Fallabdázás után figyeljen oda az emelkedő vércukorszintre!
Sokan gondolják azt, hogy a testmozgás kizárólag csökkentheti a vércukorszintet. Egyes cukorbetegeknél az adrenalinszintet növelő sportok – és általában a nagyon megerőltető testmozgások – vércukorszint-emelkedést is okozhatnak. Ennek az az oka, hogy az adrenalin hatására a májból nagyobb mennyiségű glükóz szabadul fel, mivel a szervezet így próbál gondoskodni a nagy energiafelhasználás „üzemanyagáról”. A hatás persze átmeneti, ezért számítani kell arra, hogy néhány órával a meccs után a vércukorszintje csökkenésnek indul. A rendszeres tesztelés – a testmozgás előtt, alatt és után – segít annak megállapításában, hogyan tarthatja egyenesben a vércukorszintjét a megfelelő ételekkel, szőlőcukorral és inzulinnal.
Teniszmérkőzés előtt hasba adja be az inzulint, ne az ütőt fogó karba!
Az erőteljesen dolgozó végtagokban felgyorsul a véráramlás. Ha az inzulint egy sokat mozgó végtagba injekciózza, onnan gyorsabban szívódik fel, és a vártnál hamarabb csökkentheti a vércukorszintet. Ugyanez érvényes a futókra is: ne a lábukba adják az inzulint, mielőtt futni mennek.
A legjobb a salakos pálya
A teniszezés erősen megterheli a csípőt, a térdet, a bokát és a hátat. A kemény felületen történő ismétlődő ütődések igencsak megviselhetik az ízületeket és a lábfejet. E tekintetben a betonos és aszfaltos pályák a legrosszabbak. A kutatások szerint a salakos pályákon a legalacsonyabb a sérülések gyakorisága – itt a felület puhább és enged némi csúszást is a lábnak, így azt kevesebb ütőhatás éri, emellett ez a borítás a játékot lassabbá, kényelmesebbé teszi. A műanyag pályaborítások némileg párnázottak, így védik az ízületeket – ha rálép egy ilyen pályára, rögtön fel fog tűnni annak ruganyossága. A füves pályák – ilyeneken játszanak például Wimbledonban – szintén puhák, ám ezeken a játék gyorsasága miatt több a sérülés.
Gondoskodjon a „túlélőkészlet” biztonságáról
Amikor hosszabb kerékpártúrára megy, a legjobb az uzsonnacsomagot a cipzáras zsebekben, bezipzárazott hátizsákban vagy a kerékpárra szerelt, jól záródó táskában tartani. Nagy baj lenne, ha például otthonról tíz kilométerre egyszer csak azt venné észre, hogy elhagyta az elemózsiacsomagot, amelyre a gyorsan csökkenő vércukorszint helyreállításához bármikor szüksége lehet.
A testmozgás és a gyógyszeradagok
Az orvos ilyenkor áttanulmányozza a vércukorszintnaplóját, hogy lássa, miként hatnak a mért értékekre az étkezések, a gyógyszerek és a testmozgás különböző kombinációi. Minél több részletet tud elmondani arról, hogy a nap egyes részeiben hogy érzi magát, mit evett és mit csinált a mérés előtt, annál könnyebb lesz a dolga. Az edzés utáni magas vércukorszint, illetve a lekváros fánk elfogyasztása utáni magas vércukorszint ugyanis egészen más dolgot jelent.
Ha inzulint használ, kérdezze meg az orvost, nem csökkentheti-e az edzés előtt beadott inzulin mennyiségét. Kérdezze meg azt is, hogyan kell összehangolni a testmozgást és az étkezéseket. Máskülönben előfordulhat, hogy a vércukorszintje veszélyesen alacsonyra süllyed (hipoglikémia), vagy túlságosan magasra emelkedik (hiperglikémia). A vércukorszint rendszeres ellenőrzése a testmozgás előtt, alatt és után segít megállapítani például azt, mikor kell egy kis uzsonnaszünetet tartani, illetve meddig kell az inzulin beadása után várni, mielőtt elkezdené az edzést.
Óvakodjon a forró felületektől!
Ha tengerpartra megy, és a lábfejében csökkent a fájdalomérzet, ne álldogáljon hosszasan a naptól felhevült felületeken, például homokon. Figyeljen oda, ha szilárd burkolatú teniszpályán játszik vagy úszás után a medence betonszegélyén álldogál, illetve aszfalton sétálgat, mert a cipőn keresztül is megégetheti a lábán a bőrt úgy, hogy észre sem veszi.
Semmi akadálya annak, hogy síelni menjen, de fogadja meg az alábbi tanácsokat
Megakadályozandó, hogy a tesztcsíkok és a pumpában, illetve az ampullákban lévő inzulin síelés közben megfagyjon, az egész készletet tartsa a sídzseki vagy sínadrág alatt, a bőréhez közel. Ennek az egyik legegyszerűbb módja, ha zárható zsebbel ellátott nadrágot vesz fel a síruha alá, és abba teszi az inzulint és a tesztcsíkokat.
Igazíttassa a lábára a síbakancsot!
Ha csökkent a lábfejében a fájdalomérzés, igazíttassa a bakancsot pontosan a lábára. Ha kölcsönzött bakancsot használ, minimális az esélye annak, hogy éppen az ön lábához illő legyen. A rosszul illeszkedő bakancs és a csökkent fájdalomérzet miatt könnyen előfordulhat, hogy a lábbeli erősen kidörzsöli a bőrt. Amennyiben lábfejének vérkeringése sem megfelelő, kérdezze meg orvosától, hogy a síelés nem ronthatja-e tovább helyzetet, illetve nem növeli-e meg túlzottan a fagyás veszélyét.
Viseljen UVA/UVB védelmet nyújtó napszemüveget!
A jó minőségű napszemüveg nemcsak az erős fénytől óvja a szemet, hanem a nap ártalmas sugaraitól is, amelyek elősegíthetik a szürke hályog kialakulását – márpedig a cukorbetegek esetében már eleve 60 százalékkal nagyobb e szembetegség kialakulásának a valószínűsége.
Beszélje meg orvosával, ha extrém sportokat szeretne kipróbálni, és kérjen tőle igazolást arról, hogy űzheti
Ha kedveli a kalandosabb sportokat, például a vadvízi evezést, a bungee-jumpingot vagy a sárkányrepülést, legyen önnél olyan írás, amelyben a kezelőorvosa igazolja, hogy nincs egészségügyi kizáró oka az adott sporttevékenységnek. A szervezők gyakran megkérdezik a jelentkezőktől, hogy nem szenvednek-e valamilyen betegségben, s rákérdezhetnek a cukorbetegségre is, sőt kizárhatják a részvételből, ha nincs önnél ilyen igazolás. Nem volna kellemes tétlenül üldögélni, miközben barátainak életük legnagyobb élményében van részük.
Csapatépítés
Legyen szó teniszről, röplabdáról, kosárlabdáról, tollaslabdáról vagy paintballról, ha orvosával megbeszélte, nézzen utána, csatlakozhat-e valamelyik közeli amatőr csapathoz. Az egészséges mozgás áldásos hatása mellett a közös sportolás önbizalmat is ad, és abbahagyni is nehezebb az ilyen sportokat, mint azokat, amelyeket az ember magányosan űz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.