A menstruációs ciklus hatása a cukorbetegek anyagcsere-állapotára
Az inzulinnal kezelt cukorbeteg nők jelentős részében – adatok szerint 70-80%-ukban – megfigyelhető, hogy anyagcserehelyzetük alakulása a menstruációs ciklus szakaszaival változik.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a vérzés várható idejét megelőző 10-14 naptól kezdődően az inzulin szokásos adagolása mellett a vércukorértékek folyamatos emelkedése következhet be, amelyet a menstruáció megjelenésével jelentősebb vércukorcsökkenés követhet a ciklus közepéig.
Milyen tünetek utalhatnak az inzulinérzékenységre?
Az inzulinérzékenység az esedékes vérzés megjelenése előtti napokban nagy fokban csökken, a vérzés megjelenésével javul, s a legnagyobb mértékű a peteérés idején, nagyjából a ciklus félidejében. Amennyiben az ilyen típusú anyagcsere-változás ismételten megfigyelhető -felismerésében a gyakori vércukor-önellenőrzés segíthet – az inzulinadagok megfelelő módosítása szükséges. A fentiekhez némi kiegészítést kell azonban alkalmaznunk.
Egyrészt, a leírt összefüggés csak szabályos, közel azonos hosszúságú ciklusokkal rendelkezőkön érvényesül. Másrészt, az esetek kisebb részében a ciklus anyagcserehelyzetet érintő hatása nem figyelhető meg, sőt ritkán a vércukorváltozás iránya akár ellenkező is lehet, s a legkifejezettebb inzulinhatás a vérzést megelőző napokban jelentkezik. Mindez természetesen nem a véletlen műve, a cukorbetegség természetének ismeretében jól magyarázható.
Milyen probléma állhat a betegség hátterében?
Az inzulinérzékenység fokozódásának háttere nem teljesen tisztázott, csökkenése azonban a fokozott sárgatest működéssel áll kapcsolatban. Az anyagcserehelyzet alakulását azonban nemcsak hormonális hatások befolyásolják. Jól ismert pl., hogy a menstruációt megelőzően megváltoznak az étkezési szokások és csökken(het) a fizikai aktivitás is. A többlet-szénhidrátfelvétel (nassolás) és a mozgásszegény életmód csökkenti, míg az étrend pontosabb tartása és az intenzívebb fizikai tevékenység fokozza az inzulinhatást.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi a magyarázat?
Felmerülhet a kérdés, hogy az anyagcsere-állapot ciklusfüggő változása miért csak az inzulinnal kezelt cukorbetegekben jelent gondot. A magyarázat egyszerű. Egyrészt a ciklussal összefüggő, rendszeresen ismétlődő hormonális változás – amint azt már összefoglaltuk – a fogamzóképes korú nők sajátossága, így a nem cukorbetegek életének is része.
Itt azonban, az inzulin elválasztás igényhez igazodó módosulása a hormonok esetleges vércukorszint-emelő hatását ellensúlyozza. Másrészt a vércukorcsökkentő tablettákat szedőkön az inzulintermelés részben még megtartott, de azt is figyelembe kell venni, hogy az így kezeltek többsége magasabb életkorú, ahol e változások már nem, vagy csak kisebb mértékben jelentkeznek.
Miért fontos a menstruációs ciklus és az anyagcserehelyzet esetleges összefüggésének ismerete?
Azért, mert felhívja a figyelmet a vércukorszint gyakori önellenőrzésének szükségességére inzulinnal kezelt menstruáló korú nőkben, hogy így az inzulinkezelés megfelelő korrekciójával a kívánatosnál nagyobb vércukorszint-ingadozások, a túl alacsony vagy túl magas vércukorszinttel kísért állapotok elkerülhetők legyenek. Megelőzhető így az esetenként fellépő súlyos anyagcserekrízisek kialakulása is.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A menstruáció gyakori zavarának és a szénhidrátanyagcsere károsodásának sajátos kapcsolata figyelhető meg egy jól jellemzett, napjainkban a napi sajtóban is visszatérően említésre kerülő kórformában, a policisztás ovárium (petefészek) szindrómában.
A betegség nevét a petefészekben megfigyelhető többszörös cisztáról (fallal körülhatárolt tömlő) kapta.
Milyen testi adottságok jellemzik a betegeket?
Az érintettek többsége túlsúlyos vagy elhízott, de a megbetegedés normális testsúlyú személyeken is előfordulhat. Vezető tünete a vérzészavar: az első menstruáció fellépte után viszonylag rövid időn belül rendszertelenné váló, ritkán jelentkező, alkalmanként hosszabb időre kimaradó menstruáció, esetenként a fokozott és férfias jellegű szőrnövekedés, szőrzet megjelenése az arcon, állcsúcson, a köldök alatt a has középvonalában, a fogamzóképesség csökkenése.
Gyakori, de nem kötelező kísérőjelensége a szénhidrát-anyagcsere zavara – az esetek többségében a csökkent cukortűrő képességnél nem súlyosabb károsodás -, és a magas vérnyomás társulása. A kórkép fennállására nem egyszer a családtervezéssel kapcsolatos vizsgálatok derítenek fényt.
A Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS) jellegzetes tünetei
- elhízás, túlsúly
- vérzészavar
- férfias jellegű szőrnövekedés
- fogamzóképesség csökkenése
- szénhidrát-anyagcsere zavara
- magas vérnyomás
Mennyiben játszik szerepet az életmód a cukorbetegségben?
Nem eldöntött, hogy az inzulinhatás károsodása ok vagy következmény, más szóval, kiváltója, vagy kísérőjelensége-e az állapotnak. Ezt is, azt is alátámasztó megfigyelések és megfontolások ismeretesek.
Bizonyos azonban, hogy az inzulinhatást javító beavatkozások (életmódkezelés: megfelelő étrend és napi gyakoriságú, életmódba épített fizikai tevékenység, a kettő eredményeként súlycsökkenés; az inzulinhatást erősítő gyógyszerek) hatékonyak a megbetegedés egészének kezelésében is. A PCOS diagnózisa (kórismézése) a klinikai tüneteken, a petefészekciszták ultrahanggal történő kimutatásán alapul, és megerősíthető a háttérben álló hormonális eltérések laboratóriumi igazolásával.
Hogyan kezelhető az inzulinérzékenység?
Kezelésében nincs egységes álláspont. Bizonyos, hogy a korábban alkalmazott sebészi eljárásokkal (pl. a petefészek ékrezekciója) szemben ma a gyógyszeres beavatkozásoké a vezető szerep. Ez utóbbiak között vannak sikerrel kecsegtető próbálkozások az inzulin-érzékenységet befolyásoló gyógyszerekkel, de ezek fenntartás nélkül ma még nem alkalmazhatók a klinikai gyakorlatban.
Az „életmódkezelés” hatékonyságát e kórképben is megerősítették. A túlsúly csökkentése, napi rendszerességű fizikai aktivitás életmódba építése sok esetben helyreállíthatja a havi vérzések rendszerességét és elősegítheti a fogamzást, valamint a bekövetkező terhesség(EK) sikeres kiviselését.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.