Étkezés cukorbetegként: Az időzítés művészete
Az alábbi tippek betartásával a vércukorszint ingadozásait is segít megfékezni. Ne érezzen tehát kísértést a reggeli kihagyására, és egyen mindennap tízórait és uzsonnát is!
Hullámvasút
A cukorbetegek táplálkozása egy kicsit a hullámvasúthoz hasonlít. Az egymástól távol eső étkezések következtében a hullámvasúton ülők a meredek emelkedők után szédítő mélységbe zuhannak. Ha valaki gyakrabban eszik, az emelkedők kevésbé meredekek, a szakadékok pedig kevésbé mélyek lesznek, és ez jobban hasonlít a cukorbetegség nélküli, normális állapothoz, íme, egy roppant egyszerű módszer arra, hogy jobban érezze magát, csökkenjen a testsúlya és úrrá legyen a betegségén.
„Mit eszünk”-nél fontosabb: „Mikor eszünk!”
A fogyókúrák legtöbbje arra összpontosít, hogy mit eszünk. Talán nem is gondolná, hogy az időzítés mennyire fontos eleme a súlycsökkentő programoknak – és éppen ezért gyakran el is siklik felette. Az étkezések helytelen időzítése a túlsúlyos cukorbetegek egyik legnagyobb problémája. Szerencsére ez a probléma könnyen orvosolható.
Miért annyira fontos az időzítés?
Nos, nézzük a fogyás jellegzetes megközelítését! Ha csökkenteni akarja az energiabevitelt, hangzik az érvelés, akkor ritkábban kell ennie, hiszen kevesebb étkezés kevesebb ételt jelent. Csakhogy ez hibás logika. A kihagyott étkezések vagy a hosszú evés nélküli időszakok megbosszulhatják magukat. Való igaz, hogy ha ritkábban eszik, az sok esetben azt jelenti, hogy átmenetileg elkerülheti egy-egy nagyobb adag energia bevitelét, de ezek a kalóriák előbb-utóbb – vagyis amikor legközelebb nekilát enni – visszatérnek, méghozzá többedmagukkal.
Ekkorra ugyanis már annyira éhes, hogy mindent megeszik, ami csak a szeme elé kerül. Ráadásul – és ez a cukorbetegek számára legalább olyan fontos – a kihagyott étkezések jelentős vércukorszint-ingadozáshoz vezetnek
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezért fontos szerepet kap a következő két alapszabály:
- Reggelente a felkeléstől számított másfél-két órán belül egyen valamit!
- Ne teljen el öt óránál hosszabb idő, étkezés nélkül, vagy anélkül, hogy legalább bekapna néhány könnyű falatot.
Ha azok közé az emberek közé tartozik, akik reggelente annyira sietnek, hogy nincs idejük reggelizni, vagy gyakran előfordul, hogy hosszú ideig nem eszik semmit, s a gyomra már hangos korgással követeli az ételt, akkor különösen nagy figyelmet kell fordítania az alábbi tanácsokra.
Kérdés
Reggelente rettentően magas a vércukorszintem. Nem kellene kihagynom a reggelit, hogy alacsonyabb legyen?
Nem. Tény, hogy egyes cukorbetegeknél gyakran magas a reggeli vércukorszint. Ennek az, az oka, hogy reggel a legalacsonyabb a szervezet inzulinérzékenysége. Az inzulinellenes (úgynevezett kontrainzuláris) hormonok szintje viszont magasabb, és ez nagyobb vércukorszint-emelkedést vált ki. (Ha valaki nem cukorbeteg, annak a szervezetében jól működik ez a rendszer.) Annak ellenére, hogy a reggeli hatására emelkedik a vércukorszintje, nem szabad kihagynia, mivel nagyon fontos mind a megfelelő táplálkozás, mind a fogyás szempontjából, tehát más ellenszert kell találnia a „hajnali jelenség” leküzdésére.Mérje meg minden reggel 7 órakor a vércukorszintjét!
Ha gyakran kap 9-11,1 mmol/l feletti értéket, próbáljon már az előző este a kiugró értékek mérséklésére gondolni – például egyen kevesebbet, vagy mozogjon egy keveset, mielőtt lefeküdne, ilyenkor ugyanis az izmok még hosszú órákon keresztül nagy mennyiségű glükózt vesznek fel a vérből. Ha inzulint használ, az orvosa módosíthatja a napi utoisó adag beadásának idejét, dózisát vagy típusát.Előfordulhat az is, hogy reggel be kell vennie egy adag gyógyszert (evés közben), hogy az a megfelelő értékre csökkentse a vércukorszintjét, mindaddig, amíg a program révén érezhetővé nem válik a helyes táplálkozás, a testmozgás és a stressz kivédésének hatása.
Reggelizzen!
Kezdje az első szabállyal: a felkeléstől számított egy-másfél órán belül reggelizzen meg! Legjobb, ha az első órában való evést tűzi ki célként, mivel így még mindig marad kb. egy óra, amely alatt behozhatja reggeli programjának lemaradásait.
A kutatási eredmények alapján úgy tűnik, hogy a rendszeresen reggelizők körében ritkább az elhízás és az inzulinrezisztencia. A Nottinghami Egyetem munkatársai karcsú és egészséges nők vizsgálata alapján nemrég megállapították, hogy a reggeli kihagyásának hatására megnőhet a koleszterinszint, és csökkenhet a szervezet inzulinérzékenysége.
Reggeli fontossága
Még akkor is fontos reggelivel kezdenie a napot, ha nem cukorbeteg, és fogynia sem kell. A legnyilvánvalóbb ok az, hogy szervezetének üzemanyagra van szüksége, miután jó néhány órán át nélkülöznie kellett a táplálékot, és a reggeli szolgáltatja ezt az üzemanyagot. Evés után energikusabbnak és éberebbnek fogja érezni magát. Ráadásul azzal, hogy megreggelizik, jól megrakja a kalóriaégető kemencét, amely azután egész délelőtt magas hőfokon fog izzani.
Máskülönben „takarékon” maradna, mivel a szervezet éjszaka lelassítja a működését, hogy kevesebb energiát fogyasszon. Amikor reggelizik, engedélyt ad a szervezetének, hogy feljebb csavarja a termosztátot, s így megkezdődhet a bevitt kalóriák elégetése (feltéve persze, hogy megfelelő nagyságú a reggeli; az adagokról a harmadik lépésben lesz bővebben szó), és mivel a parázs hosszan izzik, nagyobb az esélye annak, hogy az elraktározott zsírból is eléget valamennyit.
Emellett úgy tűnik, hogy az egészséges reggeli fogyasztása – különösen akkor, ha az teljes kiőrlésű gabonatermékeket, például korpás gabonapelyhet, müzlit vagy zabkását is tartalmaz – segíthet abban, hogy ellen tudjon állni a zsíros, magas kalóriatartalmú ételek csábításának, és ezáltal kitartson az egészséges táplálkozási programja mellett. Egy amerikai, a testsúllyal kapcsolatos kutatás keretében sikeres fogyókúrázók körében végeztek felmérést. A résztvevők nem kevesebb mint 78 százaléka mondta azt, hogy mindennap reggelizik, és alig 4 százalékuk, hogy sohasem fogyaszt reggelit.
Folyékony reggeli
A turmixok fő összetevői a gyümölcsök (friss, fagyasztott, aszalt vagy cukor nélküli konzerv), valamint a tej és/vagy joghurt, bár egyéb hozzávalókat is használhat, például búzacsírát vagy olajos magvakat, hogy tovább növelje az ital tápértékét.
Amennyiben konzervgyümölcsöt használ, válasszon vízben vagy saját levében eltett készítményt a cukrozott helyett. A fagyasztott gyümölcs kiváló alternatívája lehet a frissnek, különösen a téli hónapokban, ráadásul sima, krémszerű állagot kölcsönöz a turmixoknak. Zsíros tej és joghurt helyett használjon zsírszegény vagy félzsíros változatot!
Van egy perce? Nagyjából ennyi időre van ugyanis szüksége ahhoz, hogy mielőtt elindul otthonról, elkészítsen egy forró tojásos szendvicset reggelire.
Ilyen egyszerű:
- Üssön egy tojást egy csészébe, és villával verje fel.
- Mikrózza a tojást maximális fokozaton 30 másodpercig. Vegye ki, és verje fel újra, nehogy a széle túlságosan megsüljön, majd tegye be újabb 30 másodpercre a mikroba.
Tegye rá a tojást egy pirítósra. Megjegyzés: a kenyeret már a tojás felverése előtt tegye be a pirítóba, hogy elkészüljön, mire a tojás megsül.
Változtassa meg a reggelizési szokásait!
Ha nincs hozzászokva a reggeli evéshez, akkor sincs gond. A reggeli bármely más étkezésnél könnyebben elkészíthető. Nem muszáj elővenni a serpenyőt, hogy szalonnát és tojást süssön. (Ezek amúgy sem ideális reggeli ételek, bár fogyaszthatja őket, ha megfelelő az elkészítés módja, és az adagra is odafigyel.) Sőt, minél egyszerűbb a reggelije, annál valószínűbb, hogy a legjobb fajta ételekből fog állni, például nyers gyümölcsből és teljes kiőrlésű gabonapehelyből.
Legyen az evés az első!
Próbáljon felkelés után rövid időn belül megreggelizni! Ily módon még azelőtt túl lesz az evésen, hogy eszébe jutnának az aznapi fontos teendők – kivinni a szemetet, megsétáltatni a kutyát, becsomagolni az uzsonnát vagy bármely egyéb olyan dolog, ami felemésztheti az idejét,
Adjon magának időt!
Lehetséges, hogy nem is a kalóriák elkerülése érdekében nem reggelizik, hanem inkább azért, mert egyszerű megoldás, amellyel elegendő időt teremthet ahhoz, hogy megreggelizzen: állítsa be 15 perccel korábbra az ébresztőórát! Ne feledje, hogy így este is negyedórával korábban kell lefeküdnie – cukorbetegként nagyon rossz ötlet lenne megfosztani magát az alvástól (erről a hatodik lépésben lesz bővebben szó).
Ha csak lehet, keljen kicsit korábban, mint a család többi tagja; egyszerűbb gondoskodni a saját reggelijéről, ha közben nem kell a gyerekekkel, a nagyszülőkkel, illetve a házastársával foglalkoznia.
Vigye magával!
Ha reggel, munkába indulás előtt már semmiképpen sem tud időt szorítani a reggelinek, akkor se essen kétségbe! Nagyon sok olyan étel van, amit becsomagolva magával vihet.
Reggelizzen másként!
Egyes cukorbetegek azt mondják, hogy egyszerűen ki nem állhatják a reggelit. Az esetek többségében ez azt jelenti, hogy nem szeretik a hagyományos reggeli ételeket. De ki mondta, hogy a reggeli csak pirítós vagy gabonapehely lehet? Ha a reggeli fehérjét és szénhidrátot is tartalmaz, valójában mindegy, mit eszik. íme, néhány ötlet, amely segít, hogy ugyanolyan tápláló, kiegyensúlyozott és alacsony kalóriatartalmú legyen a reggelije, mintha müzlit enne tejjel:
- Teljes kiőrlésű pirítós mogyoróvajjal és pépesített banánnal
- Zabkeksz zsírszegény krémsajttal
- Teljes kiőrlésű pirítós paradicsomos babbal
- Tojássalátás szendvics magos zsemléből
Útravaló reggeli
Fehérjetartalmú élelmiszer
- 1 kemény tojás
- 25 g zsírszegény sajt
- 200 ml zsírszegény tej
- 200 ml zsírszegény joghurt
- 25 g vegyes mogyoróféle
Szénhidráttartalmú élelmiszer
- 1 kis, teljes kiőrlésű zsemle
- 1 minibagett
- 1 müzliszelet
- 2-3 evőkanál teljes kiőrlésű gabonapehely
- 2 zabkeksz
Gyümölcs
- 1 közepes banán
- 1 közepes alma
- 20 szem málna
- 30 g mazsola
- 1 80 ml gyümölcslé
Készítse el előző este!
Lehet, hogy a reggeleit a rohanás és a kapkodás jellemzi, ez azonban nem ok annak kihagyására. Mi lenne, ha már előző este hozzáfogna a reggeli elkészítéséhez?
Reggel értékes perceket nyerhet az alábbi fogások bármelyikének alkalmazásával:
- Ha a kávégépe időzítővel van ellátva, ne feledje el feltölteni és beállítani rajta a megfelelő időpontot! Egyébként is érdemes már este megtölteni a kávéfőzőt, így reggel csak be kell kapcsolni, s már kész is a kávé.
- Készítse elő a tányérokat, müzlistálakat, evőeszközöket és a nem romlékony élelmiszereket, például a gabonapelyhet vagy a zsemlét, így reggel ezzel már nem kell foglalkoznia.
- Főzze meg a kemény tojást, és tegye be a hűtőbe!
- Végezze el azokat a feladatokat, amelyeket reggelre szokott halasztani, például vigye ki a szemetet, készítse el a tízórait vagy az ebédet a családtagjainak, illetve pakolja be a mosogatógépet! (Ez azért is jó, mert segít megakadályozni az esti nassolást.)
- Vagdosson össze gyümölcsöt, amit reggel majd a müzlibe kever. Lefedve tegye éjszakára a hűtőszekrénybe!
Mérsékelje étvágyát!
Egyen a főétkezések között!
„Ne egyél az étkezések között!” „Ne rontsd el az étvágyadat!” Gyermekkorában sokszor hallhatta ezeket az intelmeket, és talán már tovább is adta őket a gyerekeinek. Ám attól, hogy sokszor elismételték, még nem biztos, hogy igazak is.
Minden reggel gondolja át, hogy várhatóan mikor fog legközelebb enni. Valószínűleg csak dél és egy óra között. Ha 7-kor reggelizik, akkor több mint öt óra telik el két étkezés között , ez pedig túl sok. Kora délelőtt egyen könnyű tízórait. Indulás előtt csomagoljon magának tízórait, mert a szervezetének szüksége van rá. Az elfogyasztott ételek megemésztése általában négy, esetleg öt órát vesz igénybe az étkezések után. Öt óra elteltével a gyomra teljesen üres lesz, s az anyagcsererendszere ehhez kezd alkalmazkodni.
Vajon hamarosan újabb adag étel érkezik?
A szervezete ezt nem tudhatja. Azt gondolhatnánk, hogy ilyenkor a szervezet a zsírtartalékait kezdi lebontani, hogy üzemanyaghoz jusson, valójában azonban az történik, hogy lelassul az anyagcsere, mivel így energiát takaríthat meg. Ez viszont nem könnyíti, hanem inkább nehezíti a zsírégetést. A helyzet ahhoz hasonló, mint amikor az autója üzemanyagszint-jelzőjének mutatója a vörös zónába ér. Ha azt látja, hogy már szinte teljesen kifogyott az üzemanyagból, ön is bizonyára kíméletesebben bánik a gázpedállal.
Ebéd után lényegében ugyanez érvényes. Feltétlenül egyen néhány falatot uzsonnára, nagyjából az ebéd és a vacsora között félidőben.
Táplálkozástudományi kutatók becslései, szerint ha az energiabevitel nem néhány nagyobb étkezésre összpontosul, hanem egyenletesebben oszlik el a nap folyamán, akkor a szervezet akár 10 százalékkal is több kalóriát égethet el. Ugyanilyen fontos az is, hogy ezek a köztes étkezések meggátolják a hirtelen éhségrohamokat, amelyek hatása alatt képes lenne mindent megenni, ami csak a keze ügyébe kerül.
Mekkora legyen a tízórai vagy az uzsonna?
Néhány példa arra, hogy mi fér bele ebbe a keretbe:
- 200 ml zsírszegény joghurt , 25 g sajt
- 1 zab- vagy rizskeksz, zsírszegény krém- sajttal vékonyan megkenve egy maroknyi koktélparadicsom vagy szeletelt zöldpaprika, sárgarépa vagy uborka
- 1 müzliszelet, 1 alma, narancs vagy banán
Este csak keveset!
A legtöbb embernek ilyenkor jut ideje nekiülni egy kiadós étkezésnek. Evés után bekapcsolja a tévét, és tovább eszik. Ha most magára ismert, nyugodjon meg: nincs egyedül. Sok túlsúlyos cukorbeteg több kalóriát fogyaszt el este, mint a nap bármely más részében.
Ahogy a szervezete este felkészül az alvásra, az anyagcsere lelassul
Élettanilag ilyenkor van legkevésbé szüksége a kalóriákra, így amit elfogyaszt, az nagy valószínűséggel zsír formájában raktározódik el. Emellett ha túl sokat eszik a nap vége felé, szervezetének keményen meg kell dolgoznia az emésztéssel, s ez gátolja az olyan, egyébként alvás közben zajló folyamatokat, mint a szövetek regenerálódása vagy az izomépítés , ami nagyon fontos, ha valaki többet akar mozogni.
Ráadásul ha teli hassal fekszik le, rosszul fog aludni, s ez még inkább megnehezíti vércukorszintje szabályozását. A késő esti evés hozzájárulhat az ébredés utáni magas vércukorszinthez is.
Ez azt jelenti, hogy esti tévézés közben legfeljebb a körmeit rághatja? Nos, ha valóban éhes, akkor nyugodtan ehet néhány falatot, csak arra ügyeljen, hogy ne megszokásból vagy unalmában kezdjen el csipegetni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.