Egészségmegőrzés

Hogyan együnk több csirkét és pulykát?

Csirke gazdaságosan

Vásároljunk tisztított, kibelezett egész csirkét – így olcsóbban jutunk a húshoz, és otthon feldarabolva szinte minden része felhasználható egy ízletes, sok zöldséggel teli leveshez. A combot, mellet átsüthetjük, míg főzve fogyasztva, a zöldségekkel együtt egészséges, zsírszegény és finom ebédet kapunk. Remek leves készülhet a bontva vásárolt csirkeszárnyból, nyakból, aprólékból.

Grillcsirke

A grillcsirkét ma már nemcsak piaci pecsenyesütőknél, hentesboltokban, grillbárokban stb. szerezhetjük be, hanem otthon is elkészíthetjük sütőzacskóban vagy són sütve. Són sütés: a megtisztított, fej nélküli egész csirkét (körülbelül 1 kg-os) befűszerezzük, kevés sóval megszórjuk, és a tepsiben vagy sütőtálban elterített 1 kg sóra helyezzük. Lassú tűzön puhára, pirosra sütjük. Közben egyszer óvatosan megfordítjuk, és a belsejében felgyülemlett folyadékot kiontjuk a sóra. A sót sütés után már nem lehet felhasználni. Fogyasztás előtt szedjük le a csirke bőrét. A húst primőr zöldséggel vagy salátával körítsük.

Zöldséges csirke 10 perc alatt

A lebőrözött, kicsontozott csirkemellet és zöldségeket, például brokkolit, paprikát, vöröshagymát tegyük egy lábosba, csorgassunk rájuk némi olívaolajat, öntsük föl kevés sószegény alaplével, majd forralás után lassú tűzön főzzük, fokhagymával, gyömbérrel, bazsalikommal, tárkonnyal – vagy egyszerűen sóval és borssal. Akkor jó, ha a hús omlósra főtt, a zöldségek pedig ropogósak.

A csirkehús pácolása

A páctól a csirkehús csodálatosan omlós és ízletes lesz. Az elkészítést megelőző nap tegyük a húst jól záródó edénybe, öntsük rá a páclét, majd fedjük le, és rakjuk a hűtőbe másnapig, amikor meg akarjuk csinálni. Sokféle lében lehet pácolni, például narancslében, salátaöntetben, fokhagymás tejben vagy akár joghurtban, melyeket tetszés szerinti fűszerekkel ízesíthetünk. Utána a húst süssük vagy főzzük meg. A páclét felhasználás után öntsük ki vagy adjuk a sülő hús szaftjához. Újra soha nem szabad felhasználni.

Maradékból finom ebéd

A maradék sült vagy főtt csirke a hűtőben három napig jól eláll. Tehetjük szendvicsbe felvágott helyett; megszórhatjuk darabolt paradicsommal, avokádóval, apróra vágott hagymával és reszelt sovány sajttal; grillen megsüthetjük morzsolt csemegekukoricával. Csíkokra vagy kockákra vágva, nagykanálnyi diétás majonézzel, tárkonnyal és szőlőszemekkel elegáns csirkesalátát készíthetünk belőle. Ha jégsalátával, szardellával, pirított kenyérkockákkal egészítjük ki, máris kész a Cézár-saláta.

Chilis csirke

Az amerikai stílusú chilis babhoz is jól megy a csirkehús – a két fő összetevő bőséges fehérjebevitelről gondoskodik.

Marha vagy sertés helyett pulyka

Darált marha- vagy disznóhús helyett vásároljunk sovány darált pulykát. Ugyanúgy használhatjuk fasírthoz, rakott káposztához, töltött paprikához, olaszos tésztaételekhez.

Grillezett pulyka

Egy nagyobb darab pulykamellet is megsüthetünk grillen vagy a sütőben. Felszeletelve fogyasszuk. Ha marad, jó lesz pulykahúsos szendvicsbe, salátába (a kockákra vágott húst diétás majonézzel, almával, dióval, zellerrel, szőlővel kínáljuk).

Őszi pulykasaláta

Parajlevelekre rakjunk kockákra vágott főtt vagy sült pulykahúst, felkarikázott sült krumplit vagy édesburgonyát, áfonyát és diót, majd locsoljuk meg kedvenc olívás salátaöntetünkkel.

Gyors pulykaszelet

Tegyünk néhány lebőrözött, kicsontozott pulykaszeletet zárható mély hűtőzacskókba vagy edényekbe, és fagyasszuk le. Felhasználáskor szobahőmérsékleten vagy mikrobán engedjük fel, majd serpenyőben, kiskanálnyi olívaolajon hirtelen süssük ki.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.