Így függ össze a táplálkozás és a hormonok – Testünk hírvivői
A hormonok a különféle szervek működését serkentő vegyületek. Előállításukhoz energiára és tápanyagokra van szükség, ezért az étrend közvetlen hatással van a hormonális rendszerre. Ennek az ellenkezője is igaz: egyes hormonok befolyásolják az étvágyat és az ételek által kiváltott reakciókat. A belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok a vérárammal jutnak el rendeltetési helyükre, ahol a különféle sejtek működésének szabályozásában fontos szerepük van.
A hormonok sokféle sejtfunkciót szabályoznak. Például az inzulin a sejteket a vérből vércukor felvételére utasítja, és ezáltal csökkenti a vércukorszintet.
- A gasztrin a gyomornyálkahártya sejtjeit sósavtermelésre ösztönzi, és így elősegíti az emésztést; az adrenalin a mellékvesében stressz hatására választódik ki
- az endorfinok természetes fájdalomcsillapítóként hatnak
- a tiroxin az anyagcserében játszik kulcsszerepet
- míg a szerotoninnak szerepe van a kedélyállapotunk és étvágyunk alakulásában
A kiegyensúlyozott étrend általában elegendő az egészséges hormonháztartás fenntartásához. Emellett a testsúlyunkra is ügyelnünk kell, mert az elhízás felboríthatja a hormonális egyensúlyt. A cukorbetegségben vagy más, a hormonrendszer zavarával összefüggő betegségben szenvedőknek gyógyszeres kezelésre van szükségük, a tudatos táplálkozás azonban a legtöbb esetben lényegesen enyhíti a tüneteket.
Forgalomirányítás
A hormonok egy finoman és pontosan beállított rendszerben működnek. Ha zavar támad, a rendszer azonnal korrigál, és ebben sokat segíthet a megfelelő táplálkozás.
Cukorbetegség és diéta
Az emésztésünk során lebontott táplálékokból szőlőcukor (glükóz) szívódik fel a vérbe: emelkedik a vércukorszint. A hasnyálmirigyben termelődő hormon, az inzulin szabályozza a vérbe kerülő glükóz mennyiségét. Az inzulin a sejtek glükózfelvételében is szerepet játszik. A cukorbetegek szervezetében nem termelődik elegendő inzulin, vagy a sejtjeik nem reagálnak megfelelően a hormonra.
Így, bár vércukorszintjük magas, sejtjeik nem jutnak energiához, cukorhiányban szenvednek. A cukorbetegség súlyos betegség: hosszú távon érelmeszesedést, koszorúérbetegséget, idegkárosodást, veseproblémákat, látási zavarokat és egyéb szövődményeket okoz. Két fő típusát különböztetik meg:
Az inzulinfüggő (l-es típusú) cukorbetegségben a hasnyálmirigy egyáltalán nem termel inzulint. Ez viszonylag ritka; általában 30 éves kor alatt alakul ki. Inzulin adásával, valamint zsírban és finomított cukorban szegény étrenddel kezelhető.
A nem inzulinfüggő (Il-es típusú) cukorbetegségben a hasnyálmirigy termel ugyan inzulint, de a sejtek nem reagálnak rá. A cukorbetegek 90%-a ebben szenved. Mivel általában 40 év felettieknél alakul ki, időskori cukorbetegségnek is hívják. Enyhébb lefolyású esetekben megfelelő étrenddel kezelhető, míg a súlyosabb esetek gyógyszeres kezelést igényelhetnek.
A tökéletes egyensúly. A kagylótésztából, olajbogyóból és bazsalikomból készült saláta segít az egyenletes vércukorszint fenntartásában.
Tanácsok cukorbetegeknek
- Együnk rendszeresen és gyakran, 5-ször-6-szor keveset, elosztva a nap folyamán.
- Ügyeljünk a megfelelő testsúly fenntartására!
- Válasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket.
- Együnk magas keményítőtartalmú ételeket: legjobb a kenyér, a burgonya és a rizs.
- Mellőzzük a zsíros ételeket, mint a vaj, a zsíros sajtok és húsok!
- Együnk naponta 3 szem nagyobb gyümölcsöt és 2 nagy adag zöldséget!
- A magas cukortartalmú édességek (pl. Cukros szirupban eltett befőtt) helyett fogyasszunk diétás termékeket (természetes lében eltett befőtt).
- Kerüljük a túlzott konyhasófogyasztást, hogy megelőzzük a magas vérnyomás kialakulását.
- Együnk több halat, egyszer egy héten zsíros húsú halat.
Mi a teendő?
Cukorbetegként sem kell lemondanunk a finom ételekről, viszont jobban oda kell figyelnünk arra, hogy mennyit és mikor eszünk, így megelőzve a vércukorszint ingadozását. A cukorbetegek fokozottabban veszélyeztetettek a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából, ezért minél kevesebb zsírt fogyasszanak!
A vércukorszint szabályozása
Minél gyorsabban bomlik le a szénhidrátban dús étel az emésztőrendszerben, annál gyorsabban emelkedik a vércukorszint. Minthogy a cukorbetegek hajlamosak a vércukorszint ingadozására, a legjobb, ha minimálisra csökkentik a nagy ingadozásokat okozó magas glikémiás indexű (GI) ételek fogyasztását.
A vércukorszint stabilizálásának legbiztosabb módja az elsősorban alacsony glikémiás indexű ételeket tartalmazó étrend. Ilyenek például a teljes kiőrlésű gabonából készült, és oldható rostokban gazdag táplálékok, mint a babfélék vagy a lencse. Ezeket az ételeket a szervezet lassabban bontja le, és ezért a vércukorszintet is lassabban emelik.
Testsúlykontroll
Ha összetett szénhidrátokban gazdag élelmiszereket fogyasztunk, a gyomrunkban kevesebb hely marad a zsírosabb ételek számára, és étvágyunk is csökken. Mindez kimondottan hasznos, ha ügyelnünk kell a testsúlyunkra; segít abban, hogy karcsúak és egészségesek maradjunk.
Forduljunk szakemberhez (dietetikushoz) azzal kapcsolatban, hogy milyen táplálkozással érhetjük el a legeredményesebben a vércukorszintünk egyenletes szinten tartását. Időről időre ellenőriztessük a vércukorszintünket is.
Cukorral vagy anélkül?
Általánosan elterjedt nézet, hogy a cukorbetegeknek egyáltalán nem szabad cukrot fogyasztaniuk. Ez így nem egészen pontos és igaz. Ha nyakló nélkül éhgyomorra fogyasztunk magas cukortartalmú ételeket vagy italokat, a vércukorszintünk hirtelen a magasba szökik. De ha rostdús élelmiszerekkel együtt fogyasztunk cukrot, a vércukorszint csak mérsékelten emelkedik, mivel a rostok jelentősen lassítják a cukrok lebontását és felszívódását.
A konyhafőnök ajánlata
Az alábbi ötletek bátran alkalmazhatók az egész család kosztjának elkészítésekor.
- A zsiradék nélküli főzési technikák, mint a grillezés, hirtelen kisütés, főzés, szárazon, zsír hozzáadása nélküli pirítás vagy a párolás mindegyike jobb, mint az olajban vagy a zsírban sütés.
- A főétkezések, de a tízórai és az uzsonna is álljon főként szénhidrátokból: együnk tésztaféléket, rizst, burgonyát és teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket!
- Együnk gyakran kis adagokat, anélkül, hogy hosszú szüneteket tartanánk étkezéseink között!
- Vaj helyett használjunk telítetlen-zsírsavtartalmú zsiradékokból – olíva-, napraforgó- vagy pórsáfrányolajból – készült vajkrémet vagy margarint! Csökkentik a vér koleszterinszintjét, és kifejezetten védik az érrendszert és a szívet.
- Vágjunk le minden zsíros részt a húsról!
- Együnk vastag, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérszeleteket, inkább a rávalókkal bánjunk takarékosabban! Így hamarabb jóllakunk, és az elfogyasztott étel energiatartalma sem lesz magas.
- A húsételekhez együnk borsót, babot, lencsét, és csakis sovány húst fogyasszunk! Például, a bolognai mártás jóval laktatóbb, ha főtt lencsepürét keverünk bele. A lencse jelentősen lelassítja a vércukorszint emelkedésének sebességét is.
- A zöldségeket fogyasszuk főételként, ne csak köretnek!
- Az édességekhez használjunk cukor nélkül eltett gyümölcsöket, alacsony zsírtartalmú joghurtot vagy zsírszegény túrókrémet!
- Tízóraira vagy uzsonnára együnk ropogós nyers zöldségeket! Tartsunk egy „éhségdobozt” a hűtőszekrényben, tele megtisztított és feldarabolt gyümölcsökkel és zöldségekkel!
- A pajzsmirigy számára hasznos ételek
A pajzsmirigy számára hasznos ételek
- A túlműködő pajzsmirigy számára hasznosak a B-vitaminban gazdag élelmiszerek: a pattogatott kukorica, a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek, a hal, a mogyorófélék, a magvak.
- Csökkent működésű pajzsmirigy esetén cinkben gazdag táplálék fogyasztása javasolt: a máj, a tenger gyümölcsei, a vörös húsok, a dió- és mogyorófélék.
Az étrend és a pajzsmirigy
A nyakon elhelyezkedő pajzsmirigy termeli a szövetek anyagcseréjét szabályozó hormont, a tiroxint. Ha a pajzsmirigy túl kevés tiroxint állít elő, az anyagcsere lelassul, és pajzsmirigyműködési elégtelenség alakul ki. Ha viszont a pajzsmirigy túl sok tiroxint állít elő, a szervezet energia-felhasználása jelentősen felgyorsul.
Pajzsmirigyünk egészsége érdekében fogyasszunk tenger gyümölcseit, mivel ezek a pajzsmirigy működésére kedvező hatást gyakoroló cinkben és jódban gazdagok. A pajzsmirigy működését a C-vitamin és a B-vitaminok is elősegítik.
Hormonális szabályozás
Az ösztrogén nevű női nemi hormon nemcsak a női nemi szervek, a méh és az emlők állapotát befolyásolja, hanem védi a fogamzóképes korú nőket a csontritkulással és a szívbetegségekkel szemben is. A túl magas ösztrogénszint viszont veszélyes, emelheti a méhrák kialakulásának kockázatát.
Fitoösztrogének. Ezek a különböző növényi eredetű élelmiszerekben, például a szójababban, hüvelyesekben, dió- és mogyorófélékben, olajos magvakban és bogyós gyümölcsökben található vegyületek hasonlítanak az ösztrogénekre. Aktív vegyületeik, az izoflavonok, a sejtek felületén az ösztrogén hatását közvetítő fehérje receptorokhoz kötődnek, és fogamzóképes korú nőknél gátolják az ösztrogén hatását. A fito-ösztrogénekben gazdag táplálék ezért védhet az ösztrogének hatására fellépő rosszindulatú daganatokkal szemben.
A szója előnyei. A szója jelentős mennyiségű izoflavont tartalmaz. A hagyományosan sok szóját fogyasztó kínaiak és japánok körében sokkal ritkábban fordul elő az emlő- és a prosztatarák, valamint egyes szívbetegségek.
A hormonok és a kalcium
A szervezetben lévő kalcium nagy része a csontokban és a fogakban található, biztosítva ezek szilárdságát és ellenálló képességét. A kalciumháztartás zavara különféle problémákhoz vezethet.
A kalciumszint szabályozásában a mellékpajzsmirigyekben termelődő parathormon és kalcitonin, valamint a D-vitamin játszik szerepet. D-vitamin akkor keletkezik, amikor a bőrt ultraibolya sugarakat tartalmazó napsugárzás éri. Nem szabad azonban a D-vitaminban gazdag ételekről sem megfeledkeznünk. A D-vitamin legjobb forrásai a zsíros húsú halak, a teljes zsírtartalmú tej és tejtermékek, a margarin és más vitaminnal dúsított élelmiszerek, mint például a lefölözött tejből készített tejpor, és egyes gabonapelyhek.
Étrend a hormonális egyensúlyhoz
- Reggel: zabkása bogyós gyümölcsökkel; teljes kiőrlésű gabonából készült kétszersült; egy pohár cukrozatlan gyümölcslé.
- Délben: sovány csirkehús vagy hal vegyes salátával és zöldségekkel, hozzá Graham-kenyér. Friss vagy aszalt gyümölcs.
- Este: valamilyen főtt tészta; rizottó; héjában sült krumpli tonhallal töltve; grillezett borjúmáj; sajtos omlett; babsaláta; párolt zöldség; friss gyümölcs vagy gyümölcsből készült édesség; zsírszegény joghurt vagy fagylalt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.