Tejtermékek fogyasztásának vannak hátrányai?
A „tej” és az „egészséges” szavak úgy összenőttek, mint ahogy az a csont forr össze, amely a tej ivás következtében erős és egészséges. Ám amióta a tudomány többet tud a tej és a tejtermékek tápértékéről, a kép összetettebbé, árnyaltabbá vált.
A csontok számára a tejivás és a kalciumtabletták a legfontosabbak?
NEM A csontoknak szüksége van kalciumra, de azért nem kell naponta több pohár tejet meginni vagy kalciumtablettákat szedni: más módon is hozzá lehet jutni ehhez a fontos ásványi anyaghoz.
A táplálkozástudomány évekig azt tanította, hogy az erős csontok érdekében sok tejet kell inni, aki pedig nem szereti a tejet, szedjen naponta kalciumtablettát. Ennek az állításnak azonban meglehetősen ingatag a tudományos alapja. Nem kétséges: a csontoknak szüksége van kalciumra, mivel 65 százalékban kalciumból állnak, a maradék 35 százalék főleg kollagén.
A táplálékokban lévő kalcium legnagyobbrészt a csontokba épül be, bár a szervezetnek más célokra is szüksége van rá: az idegek egészséges működéséhez, a szívritmus szabályozásához és más fontos funkciókhoz.
A táplálkozástudomány ajánlása szerint a felnőtteknek 50 éves korig naponta 1000 mg kalciumhoz kell jutniuk, 50 év fölött pedig 1200 mg-hoz -ettől a legtöbb magyar ember kalciumbevitele lényegesen elmarad.
A tejtermékek a kalcium leggazdagabb forrásai közé tartoznak – ebből az következne, hogy a tej ivóknak vannak a legerősebb csontjaik. Ám nem így van. Nem sikerült ugyanis kimutatni, hogy a tej ivóknak erősebbek lennének a csontjaik, sőt a vizsgálatok szerint éppolyan gyakran szenvednek csonttörést, mint azok, akik nem szeretik a tejet.
A kalciumbevitelnél fontosabbnak tűnt a D-vitamin-ellátottság (ami viszont szintén van a tejben).
Segítenek a tejtermékek a fogyásban?
TALÁN Van rá adat, hogy a tejtermékek felgyorsítják a fogyást, de e tekintetben további bizonyítékok szükségesek.
Dr. Michael B. Zemel és munkatársai háromféle zsírszegény diétát írtak elő önkénteseknek. Az elsőben kevés volt a tejtermék és a kalcium, a másodikban kevés volt a tejtermék, de kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt szedtek az alanyok, a harmadik csoport tagjai pedig naponta három adag sovány tejterméket fogyasztottak. Hat hónap alatt valamennyien sokat fogytak (hiszen mindegyik étrend energiaszegény volt), de a legtöbbet azok, akik tejtermékeket fogyasztottak.
Ugyanennek a kutatócsoportnak egy másik kísérletsorozatában azok az önkéntesek, akik energiaszegény étrenden éltek, de naponta több adag tejterméket fogyasztottak, kétszer annyit fogytak, mint azok, akiknek az étrendjében kevés tejtermék volt. A kutatók ebből azt a következtetést vonták le, hogy a tejtermékek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek gátolják a szervezet zsírtermelését.
A fenti vizsgálatokban csak néhány tucat ember vett részt, ezért felmerül a kérdés, hogy szabad-e általános következtetéseket leszűrni az eredményekből. Más kísérletek során ugyanis nem sikerült bebizonyítani, hogy a tejtermékekben és kalciumban gazdag étrend segítségével gyorsabban le lehetne fogyni.
Csökkentik a sovány tejtermékek a vérnyomást?
IGEN Kimutatták, hogy az alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása segít csökkenteni a vérnyomást. A rendszeresen tejtermékeket fogyasztóknak alacsonyabb a vérnyomása, mint a tejkerülőknek.
Miért?
Korábban a kalciumnak tulajdonították ezt a hatást, mivel ez az ásványi anyag szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. Ennek ellenére a kalciumtartalmú étrend-kiegészítők nem segítettek a magas vérnyomás lejjebb vitelében. Újabban a D-vitamin hatása került előtérbe. A legtöbb tejterméket dúsítják ezzel a vitaminnal, amely, úgy tűnik, vérnyomást csökkentő anyagcsere-változásokat indít be. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek tehát segítenek a vérnyomás egészséges szinten való tartásában.
A DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension = táplálkozással a magas vérnyomás ellen) kísérlet keretében 459 férfi és nő háromféle étrendet tartott. Az egyik csoport sok zöldséget és gyümölcsöt evett, egy másik emellett még naponta háromszor fogyasztott sovány tejet, joghurtot vagy más tejterméket, és csökkentette a telített zsírsavak bevitelét. A harmadik (kontroll-) csoportnak olyan – manapság általánosan fogyasztott – étrendet írtak elő, amelyben sok volt a zsír, és kevés a tejtermék, zöldség és gyümölcs.
Ez nem meglepő, hiszen a zöldségek és gyümölcsök sok káliumot és magnéziumot tartalmaznak, két olyan ásványi anyagot, amelynek fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásban. Még kedvezőbb volt azonban a változás abban a csoportban, amelynek tagjai sovány tejtermékeket is fogyasztottak: esetükben a vérnyomásértékek átlagosan 11,4, illetve 5,5 százalékkal csökkentek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.