Üdítőitalok – mennyire egészséges a fogyasztásuk?
Majdnem mindenki szívesen megiszik egy-egy pohárral ezekből a jéghideg, frissítő szénsavas italokból. Ugyanakkor sokakat megbotránkoztat, ha azt látják, hogy kisbabákat üdítővel itatnak – nem véletlenül: semmi tápértékük nincs, tele vannak cukorral és gyakran magas fruktóz-tartalmú kukoricasziruppal. Szénsavval dúsított gyilkosokkal vagy ártatlan kényeztetéssel állunk szemben?
Hizlalnak az üdítők?
IGEN Kimutatták, hogy azok, akik sok üdítőt és más cukros italt fogyasztanak, könnyen elhízhatnak.
A világon mindenhol egyre kövérebbek az emberek, és a kutatók szerint ez egyenesen arányos az üdítőital-eladások növekedésével. Az egyik leg-aggasztóbb helyzet az Egyesült Államokban van, ahol 1976 óta megkétszereződött az elhízottak aránya. Ugyanezen időszak alatt az édes italok fogyasztása 135 százalékkal nőtt.
Jóllehet a jelenlegi elhízási járványt nem lehet egyedül az üdítőitaloknak tulajdonítani, a kutatások szerint jelentős szerepet játszanak benne az édes nedűk.
A Harvard Egyetemen egy évvel korábban végzett vizsgálat hasonló eredménnyel zárult.
- Szénsavas üdítőitalok
- A cukros üdítők fogyasztásának hatásai
- Szénsavas üdítőitalok mennyire károsak?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Dr. Marlene B. Schwartz, a cikk egyik szerzője szerint az a probléma, hogy a szervezet nem ugyanúgy reagál az italokkal bevitt energiára, mint arra, amihez szilárd ételek útján jut. Ha valaki kalóriadús ételeket fogyaszt, később a nap folyamán kevesebbet eszik, ezzel kompenzálva a bevitt pluszenergiát. A kalóriadús italok fogyasztása után azonban elmarad ez a kompenzáció.
Az üdítőitalok rosszabbak, mint a cukorka vagy más üres kalóriák, állítja dr. Schwartz.
Milyen kárt okoznak az üdítők a derékméretben?
Erre a kérdésre ad választ egy a Journal of the American Médical Association folyóiratban megjelent közlemény. A Harvard Egyetem kutatói több mint 50 ezer ápolónőt kérdeztek ki étrendjük felől először 1991-ben, majd ismét 1999-ben.
Okozhatnak az üdítők cukorbetegséget?
IGEN Bizonyított tény, hogy aki sok ilyen italt iszik, annál megnő a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.
A fent említett szerzők, akik összefüggést mutattak ki az üdítőitalok és az elhízás között, egy másik nyugtalanító következtetésre is jutottak: azon nők esetében, akik na naponta egy vagy több üdítőt fogyasztottak, 83 százalékkal nőtt a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.Ez nem olyan meglepő, ha meggondoljuk, hogy az édes italok hizlalnak, és a súlyfölösleg hajlamosít a cukorbetegségre.
De az összefüggés nem csak a súlyfölösleg tekintetében volt kimutatható. Az üdítők, gyümölcslevek és más édes italok rendszeres fogyasztása akkor is emelte a cukorbetegség kockázatát, ha nem okozott súlygyarapodást.
Mi az igazi gond?
Az üdítők (a kalóriaszegény változatok kivételével) sok cukrot tartalmaznak: egy 3,5 dl-es doboz 40-50 g-ot. Ez gyakran magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, amelynek szerkezete a répacukoréhoz hasonló.
Az üdítők hirtelen megemelik a vércukorszintet, s ez beindítja az inzulintermelést. Az inzulin az az enzim, amelynek hatására a cukrot fölveszik a sejtek. Ha sokáig arra kényszerítjük szervezetünket, hogy sok inzulint termeljen, csökken a sejtek inzulinérzékenysége, és inzulinrezisztencia, a 2-es típusú cukorbetegség hátterében álló állapot alakul ki.
Egy másik elmélet szerint a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup nem a vércukorszint megemelésével okoz inzulinrezisztenciát (a fruktóz a glükóznál, a répacukor másik összetevőjénél kevésbé befolyásolja a vércukorszintet), hanem a májra gyakorolt hatása révén.
Árt a csontoknak a kóla?
IGEN Egyre több a bizonyíték arra nézve, hogy a kólákban lévő adalékanyagok gátolják az ásványi anyagok csontokba való beépülését.
A csontok egészségével foglalkozó kutatók azt állítják, hogy a szénsavtartalmú italok növelik a súlyos csonttörések kockázatát. Nem minden üdítő káros ebből a szempontból, a legfőbb bűnös viszont a legnépszerűbb ital: a kóla.
A kutatók először úgy vélték, hogy az üdítők azért károsak a csontokra, mert aki sok ilyen italt fogyaszt, az nem iszik elég, kalciumban gazdag tejet. Nemrég azonban kimutatták, hogy a kalciumban szegény étrend nem okvetlenül növeli a gyenge csontrendszer kockázatát. Arra is gyanakodtak, hogy a kóla koffeintartalma gyöngíti a csontokat. Viszont a kávé, amely a kólánál sokkal több koffeint tartalmaz, nem okoz csontritkulást, bár korábban ezt is feltételezték.
Legújabban a kólához adott foszforsavat vették górcső alá
Ez a sav, amelyet ízfokozóként adnak az italokhoz, gátolja a kalcium felszívódását a csontszövetbe. A Tufts Egyetem kutatói 2500 férfit és nőt kérdeztek ki étrendjük felől, majd csontsűrűség-vizsgálatot végeztek náluk. Azoknak a nőknek (a férfiaknak nem), akik naponta ittak kólát, gyengébbek voltak a csontjaik, mint azoknak, akik csak ritkán fogyasztottak ilyen italt.
A szkeptikusok rámutatnak, hogy a foszfor sok élelmiszerben megtalálható, például a húsban, a tejtermékekben és a tojásban – tehát miért éppen a kóla lenne a bűnös? A csontokkal foglalkozó kutatók azonban azt állítják, hogy a foszfort tartalmazó kóla túlzott fogyasztása felborítja a foszfor és a kalcium egyensúlyát a szervezetben, és ez okozhatja a csontok gyengülését.
A tea pozitív hatásai az egészségünkre
Az egészségmániások éveken át kerülték a hagyományos teát, és csak gyógynövényből főzött teákat ittak. Valószínűleg sokat veszítettek. Egyre több kutató állítja ugyanis, hogy a fekete és a zöld tea, továbbá minden olyan változat, amelyet a Camellia sinensis nevű növény leveleiből készítenek, a leggazdagabb természetes antioxidáns-források közé tartozik.
Segít a zöld tea a rák ellen?
IGEN A zöld teában található vegyületek gátolják a ráksejteket- legalábbis kísérleti körülmények között – ám ahhoz, hogy ennek hasznát élvezhessük, nagyon sok teát kell meginni.
Enyhe íze ellenére a zöld tea erős csapást mér a ráksejtekre. A fűízű ital tele van katechin antioxidánsokkal, közülük is az egyik leghatásosabbal, az EGCG-vel. Ennek az antioxidánsnak a zöld tea az egyik leggazdagabb forrása: 3-10-szer annyit tartalmaz, mint a fekete tea.
A zöld tea emberekre gyakorolt jótékony hatását Japánban és Kínában sikerült bizonyítani a leginkább, ahol az emberek sok zöld teát isznak. Egyes vizsgálatok (nem mindegyik) kimutatták a zöld tea vastagbélrák és más emésztőszervi rákok elleni jótékony hatását.
A zöld tea antioxidánsai szokatlanul nagy hatással lehetnek a prosztatarákra. A teában található katechinekkel kapcsolatos első vizsgálatok egyikében olasz kutatók 60, nagy prosztatarák-kockázatnak kitett férfit két csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjainak olyan tablettákat adtak, amelyek a zöld teában található katechineket tartalmazták, míg a másik csoport placebo tablettákat kapott. Egy évvel később azt találták, hogy a katechint szedő csoport tagjai közül csak egy férfiben alakult ki prosztatarák, míg a másikban kilenc férfi esetében.
Jót tesz a tea a szívnek?
IGEN A tea segít megőrizni az érfal rugalmasságát, csökkentve ezáltal a szívinfarktus és a stroke kockázatát.
A tea a víz után a második legnépszerűbb ital a világon. A kardiológusok azt szeretnék, ha még népszerűbb volna, és akkor jóval kevesebb lenne a munkájuk. A tea azért hasznos, mert javítja az erek működését. A benne található antioxidánsok hatására az erek fala rugalmasabbá válik, és ez serkenti a vérkeringést. Az Oregoni és a Massachusettsi Egyetem kórházaiban 50 szívbeteg esetében ultrahangos vizsgálattal megállapították, hogy napi 3-4 csésze fogyasztása javítja a szív vérellátását.
A flavonoidok közé tartozó katechinek különösen hasznosak.
Hogyan lehet a tea antioxidáns hatását a legjobban kihasználni?
Vásároljon teáskannát. A forrázott teában sokkal több az antioxidáns, mint az instant vagy a palackos teában.
Próbálja ki a fehér teát. Ezt a fajtát igen csekély mértékben főzik, ezért több benne az antioxidáns, mint akár a zöld teában.
Az ásványvíz jobb a csapvíznél?
A boltokban vagy automatákból vásárolt vizespalackokon látható hófödte hegyek és kristálytiszta patakok képe azt sugallja, hogy a bennük lévő H20 természetes, tiszta és kezeletlen. Szemlátomást jól működik ez a marketingfogás: a felmérések szerint sok fogyasztó véli úgy, hogy a palackos víz biztonságosabb és egészségesebb, mint az, ami otthon a csapból folyik.
Jobb a palackozott víz, mint a csapvíz?
NEM Az ásványvíz semmivel sem tisztább vagy biztonságosabb, mint az, ami otthon a csapból folyik. Különbség a kettő között csak árban van.
Tudta, hogy a palackozott víz valójában sokszor csapvíz?
Az Amerikai Természeti Erőforrásokat Védő Tanács felmérése szerint az Egyesült Államokban kapható palackozott víz nem forrásvíz, hanem a vízművek víztározóiból származik. Egyes gyártók tisztítják a vizet palackozás előtt, de a városi vízművek megteszik ugyanezt azzal a vízzel, amely a fürdőszobában és a konyhában folyik a csapból. Vegyészek kettős vakvizsgálattal hasonlították össze az üveges és a csapvizet, és nem találtak különbséget.
Magyarországon a Tudatos Vásárlók Egyesülete végzett a közelmúltban ásványvíztesztet:
11 magyarországi ásványvizet vizsgáltak meg mikrobiológiai, fogyasztóvédelmi és környezetvédelmi szempontból.
Az eredményt honlapjukon is közzétették:
Az eredmények azonban alkalmasak arra, hogy általánosságban felhívjuk a figyelmet arra a téves állításra, hogy az ásványvizek minden esetben tisztábbak, egészségesebbek, biztonságosabbak lennének a csapvíznél.
Az ásványvíz káros mind a pénztárcára, mind a környezetre. A környezettudatos gondolkodás számára nehezen elfogadható a víz palackozása. Csak az Egyesült Államokban évente eladott pillepalackok gyártásához 1,5 millió hordó olajra van szükség.
Ha nem kedveli otthonában a vezetékes víz ízét, szerezzen be szűrőberendezést.
Valóban nyolc pohár vizet kell inni naponta?
NEM Jó, ha nem engedi, hogy kiszáradjon a torka, de nem kell számolni, hány pohárral iszik meg. A legtöbb ember pontosan annyi vizet iszik, amennyire a szervezetének szüksége van.
Orvosok és dietetikusok korábban azt javasolták, hogy igyunk naponta nyolc pohár vizet, nehogy kiszáradjunk. Ezt a tanácsot még ma is lehet hallani, noha nemigen állja meg a helyét.
Az emberi test fele-kétharmada víz. Egy 75 kilós ember teste kb. 38 liter vizet tartalmaz. Naponta veszítünk vizet: jó néhány litert a vizelettel, míg kb. fél litert kiizzadunk és kilehelünk. Világos, hogy a veszteséget pótolni kell, hogy a sejtek ne károsodjanak. Egy férfinak kb. 37 dl (15-16 pohárnyi) vízre van szüksége naponta, míg egy nőnek kb. 27 dl-re (ez valamivel több, mint 11 pohárnyi). Ennyihez könnyűszerrel hozzá lehet jutni a normál étrend keretében.
Minden folyadék, amelyet megiszunk, tartalmaz vizet, a kávé és más koffeintartalmú italok is, bár ezek vizelethajtó hatásúak. E hatás azonban csak rövid ideig tart, tehát ezek is védenek a kiszáradástól. Még az alkoholtartalmú italok is számítanak. Arról se feledkezzünk meg, hogy a szilárd ételek is tartalmaznak vizet – némelyik zöldség víztartalma eléri a 90 százalékot.
Honnan származik tehát a napi nyolc pohár törvénye?
Senki sem tudja biztosan. Lehet, hogy egy korábbi ajánlás az alapja, amely a kórházi betegek bevitt kalóriáinak számával arányos vízfogyasztásról szól. A betegeknek gyakran valóban többet kell inniuk, hogy ne száradjanak ki és segítsék a gyógyulás során termelődő salakanyagok kiválasztódását. Az intenzív testmozgást végzőknek is fokozottan ügyelniük kell, különösen meleg napokon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.