Fájdalom enyhítése

A hasmenés lehetséges okai

A hasmenés a bélsár túlságosan fo­lyékony állapotát jelenti, többnyire fertőzés, ételmérgezés, szorongás vagy stressz nyomán. Néhány na­pon belül magától elmúlik, de az is megesik, hogy széklet-visszatartási nehézségre (inkontinenciára) vezet.

Figyelmeztetés! Forduljunk or­voshoz, ha a hasmenés nem szűnik meg negyvennyolc (gyermekeknél huszonnégy) órán belül, különösen akkor, ha a széklet véres vagy nyál­kás, és a hasmenést hányás is kíséri.

Tünetek

  • Gyakori, sürgető inger mellett vizes széklet ürítése.
  • Hasi fájdalom vagy görcs, puffadás. Előfordulhat láz és véres széklet.

Veszélyeztetett csoportok

Szinte mindenki tapasztalta már a hasmenés kellemetlen tüneteit. Legtöbbször fertőzés vagy ételmérgés okozza. A stressz vagy bizonyos ételek fogyasztása is kiválthat hasmenést. Tejérzékenység és különböző emésztőrendszeri betegségek, mint például a divertikulózis vagy az irritábilis bél szindróma tünete is lehet. Az egzotikus tájakon járó turisták különösen veszélyeztetettek, ebből a szempontból kiváltó ok a szennyezett étel, a forralatlan víz vagy egyszerűen a szokatlan étel fogyasztása, az új, az illető szervezete számára még nem ismert baktériumtörzsekkel való találkozás.

Az antibiotikumok is gyakran okozhatnak hasmenést, mert megbontják a bélrendszerben található mikrobák természetes egyensúlyát. A legtöbb embernél a hasmenéses esetek döntő hányada csak rövid ideig tart és veszélytelen. A csecsemőknél és az időseknél viszont kiszáradást okozhat a túlzott folyadékvesztés. A banán, a rizs, a reszelt alma és a pirítós (vaj nélkül) segítene a hasmenés megszüntetésében.

Hasmenés ellen: banán, pirítós, rizs, reszelt almaKialakulása

A hasmenés rendszerint hirtelen alakul ki, és önmagától elmúlik 24-28 órán belül. Az idült vagy gyakran jelentkező hasmenés hátterében komolyabb betegség állhat.

Mit tegyünk?

A recept nélkül kapható gyógyszerek rendszerint megszüntetik az enyhe hasmenést, a gyomorgörcsöket és az egyéb tüneteket. A jeges pakolás vagy a melegítőpárna segíthet a hasi fájdalom és görcsök enyhítésében. Ha a tünetek nem szűnnek meg egy-két napon belül vagy rendszeresen visszatérnek, forduljunk orvoshoz. A hasmenéses időszakban ne fogyasszunk szilárd ételeket, gyümölcsleveket, kávét és tejtermékeket. A kiszáradás megelőzése érdekében gyakran kortyolgassunk vizet, teát.

A sós húsleves vagy az egyszerű erőleves segít a folyadék és az elvesztett só és egyéb ásványi anyagok pótlásában. Választhatjuk még a sportitalokat vagy a kereskedelemben kapható folyadékpótló termékeket. Saját magunk is elkészíthetjük a folyadékpótló oldatot úgy, hogy két és fél liter vízhez hozzáadunk negyedkanálnyi szódabikarbónát, egy csipetnyi sót és egy teáskanálnyi mézet vagy kukoricaszirupot.

Amikor a hasmenés megszűnik, csak fokozatosan kezdjünk újra szilárd ételeket fogyasztani. Először a fűszermentes, hasfogó hatásúakkal, mint például banánnal, rizzsel, csirkemellel, sós keksszel, tört, főtt burgonyával és almakompóttal próbálkozzunk. Addig, amíg a bélműködés újra normálissá nem válik, kerüljük a nyers gyümölcsöket, a gyümölcsleveket, a tejet, tejtermékeket és a zsíros ételeket.

Kezelés

A heveny hasmenés segítségével a szervezet védekezik a bélrend-szerbe került méreganyagokkal szemben. Gyógyszeres csillapítására ezért csak ritkán van szükség. A receptre kapható szerek jelentős hányada azáltal enyhít, hogy gátolja a bélfal izmainak összehúzódását. A csecsemők, idősek, tehát akik könnyen kiszáradnak, ezeket a gyógyszereket kerüljék. Náluk elsődleges a folyadékpótlás. Antibiotikumot vagy más egyéb gyógyszereket csak indokolt esetben, ritkán írnak fel. Orvosi utasítás nélkül semmiképpen se álljunk neki ilyet szedni.

Figyelem! A két évnél fiatalabb kisdedeknél a 24 óránál tovább tartó hasmenés életveszélyes kiszáradást okozhat különösen, ha a gyermeknek láza is van. Ez recept nélkül kapható folyadékpótló szerekkel megelőzhető, de feltétlenül forduljon orvoshoz, ha gyermeke hasmenése egy napnál tovább tart.

Megelőzés

Az antibiotikumok mellékhatásaként kialakult hasmenés esetleg megelőzhető acidophilustabletták vagy lactobacillus vagy bifidobacterium élőkultúrás joghurt fogyasztásával. Az antibiotikumok ugyanis az ember számára hasznos, normális körülmények között a bélrendszerben élő baktériumokat pusztítják el, és így okoznak hasmenést. Az ételmérgezés, amely az egyik leggyakoribb oka a hasmenésnek, az összes hús-és tojásféle alapos elkészítésével megelőzhető.

Ugyancsak a megelőzés érdekében az ételek feldolgozása során oda kell figyelni a higiénére. Ne tartogassuk az ételmaradékot, inkább dobjuk ki (nem kell, hogy a szaga vagy kinézete megváltozzon ahhoz, hogy betegséget okozzon). Utazás idején, különösen, ha külföldre megyünk, kerüljük a friss salátát, a nyers zöldségeket, a hámozatlan gyümölcsöket. Fordítsunk fokozott figyelmet rá, hogy csak palackozott vagy forralt vizet igyunk.

Külföldön az étteremben győződjünk meg róla, hogy a palackos víz kupakja gyárilag van-e felhelyezve. Egyes helyeken a használt palackokat egyszerűen csapvízzel töltik fel újra, és úgy teszik ki az asztalra.

Alternatív terápiák

  • Gyógynövénygyógyászat: A zöld tea vagy a bojtorjánból, a vörös málna vagy a földi szeder leveléből készített főzetek elősegítik a folyadék felszívódását a belekből. Ezekből a teákból napi négy-öt csésze elfogyasztása hasmenés idején segít visszaszerezni az elveszített folyadékot. A porrá tört psylliummag, melyet gyakran használnak székrekedés megszüntetésére, a has-menést is enyhítheti, mivel a bélben vizet tart vissza, és nem engedi, hogy azonnal kiürüljön.
  • Homeopátia: A hasmenésben használatos homeopátiás gyógyszerek közé tartozik az Arsenicum album, az Argentum nitricum, a Pulsatilla és a Sulfur. Az, hogy ezek közül melyiket kell választani, a tünetektől függ.
  • Táplálékkiegészítők: A folsav nagy adagban (10 000-15 000 mikrogramm vagy 100-150 milligramm naponta) egy héten át szedve állítólag több mint 40 százalékkal csökkenti a fertőzéses eredetű hasmenés időtartamát. Ilyen nagy mennyiségű folsavat azonban nem szabad egy hétnél tovább szedni. Ha letelt az egy hét, csökkentsük az adagját napi 800 mikrogrammra. A fertőzéses eredetű hasmenés magától is elmúlik az esetek többségében.
  • Gyógyétrend és gyógytáplálkozás: A hasmenést olykor a túlzott rost­felvétel okozza – ez is jó példa arra, hogy mindig mindent módjával kell enni. Igyunk sok tiszta vizet vagy rizs főzővizét. Kerüljük a szilárd ételeket, együnk sok élőflórás joghurtot.
  • Masszázs és aromaterápia: Segíthet, ha beülünk egy kád meleg vízbe, amelybe négy-öt csepp boró­ka-, borsmenta- és gólyaorr-illóola­jat tettünk, vagy masszírozzuk a ha­sat és a hát alsó részét borsmenta-, teafa-, szantálfa- és gólyaorr-illóolaj keverékével (mindegyikből öt csep­pet tegyünk vivőolajba).
  • Akupresszúra: Nyomjuk meg hasunkat a köl­döktől háromujjnyira található pontokon mindkét oldalon.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.