Megfázás kezelése házilag: fokhagyma, gyömbér, citrom
Továbbra is a megfázás és az influenza az emberiség két leggyakoribb és tán legmegfoghatatlanabb vírusos betegsége, amely kényelmetlen, gyakran „fájó” tünetekkel jár. Nátha esetén a tünetek leginkább a fejen jelennek meg, különösen a fülön, az orron és a garaton, míg az influenza tüneteit az egész testünkön érezzük, de különösen az ízületeket, a mellkast és a tüdőt veszi igénybe.
A nátha legtöbbször nem súlyos lefolyású, és mindenféle kezelés nélkül is elmúlik egy hét alatt. Az influenza már súlyosabb betegség, amely az elején mindenképpen ágynyugalmat kíván. A természetgyógyászok szerint a tüneteket, különösen a nem túl magas lázat nem szabad elnyomni: hagyjuk, hogy izzadással távozzon a szervezetből. A fej elülső részén levő üregrendszer összeköti a szerveket (az orrot, a szájat és a garatot), ezért ha valamelyikben fertőzés vagy gyulladás alakul ki, az a többit is érintheti.
Gyógynövényterápia
A fertőzés elleni harcban hatásos a bíbor kasvirág (ezt tinktúrában vagy kapszulában vegyük be), a fokhagyma, a gyömbér és a citrom. Bodzavirágból, borsmentából és cickafarkból egyenlő mennyiségben készítsünk forrázatot, és legalább naponta háromszor fogyasszunk a gyógyteából. Ha lázasak vagyunk, amerikai lázgyökeret is tehetünk hozzá.
Naturopátia
Pihenjünk sokat, tartsuk testünket melegen, és igyunk minél több folyadékot (legalább napi hat-nyolc pohárral), különösen akkor, ha magas lázunk van, és izzadunk. Meleg vízbe keverjünk mézet és citromot (vagy almaecetet), és rendszeresen igyunk belőle. Időről időre, zsebkendőre csöpögtetve vagy gőzöléssel lélegezzünk be Olbas-olajat, hogy tisztítsuk a légutakat, és megkönnyítsük a légzést.
Gyógyétrend és gyógytápIáIkozás
Vegyünk be bioflavonoi-dokkal dúsított C-vitamint (akár napi 6-10 g-ot), cinket (napi 15 – 20 mg-ot), B-vitamin-komplexet (legjobb, ha vassal dúsított multivitamin formájában) és tőkehalmáj olajat (eikoza-pentaénsavat, EPA-t). Ha éhesek vagyunk, akkor főleg friss gyümölcsöt, olajos magvakat, gabonaféléket és zöldségeket együnk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.