Fájdalom enyhítése

Premenstruációs szindróma (PMS) tünetei, megelőzése és kezelése

Tünetek

A szervi tünetek a következők:

  • Az emlő a szokásosnál érzékenyebb.
  • Haspuffadás, hasi görcsök, székrekedés.
  • Migrénszerű fejfájás.
  • Hátfájás.
  • Pattanások.
  • A kézfej, a lábfej és a boka bedagadása.
  • ízületi és izomfájdalom.
  • Heves szívdobogásérzés.
  • Gyakori vizelési inger.
  • Az átlagosnál kínzóbb szomjúság.
  • Az alkohol iránti tolerancia csökkenése. A lelki tünetek a következők:
  • Különös sóvárgás bizonyos, elsősorban az édes és a sós ételek iránt.
  • Idegesség és szorongás.
  • Hangulati ingadozások, melyek során előfordulhatnak sírógörcsök, ingerlékenység, levertség, düh, depresszió és pánikrohamok.
  • Letörtség, fáradtság, álmatlanság vagy éppenséggel fokozott alvásigény
  • A koncentrálóképesség elvesztése.
  • Agresszív vagy erőszakos viselkedés.

Veszélyeztetett csoportok

A menstruáló nők zöménél nagyjából egy héttel a vérzés kezdete előtt fellép a premenstruációs szindróma valamelyik tünete. Ezzel szemben csak a nők tíz százalékának vannak súlyos, sőt át¬menetileg teljes munkaképtelenséget okozó tünetei. Egészen a közelmúltig a szindrómát lélektani problémának tekintették, ám a kutatások mai fokán egyre több adat utal arra, hogy élettani alapja is van. Azok a nők, akiknél valamilyen pszichés probléma is fennáll, például depressziósak vagy szoronganak, többnyire azt tapasztalják, hogy tüneteik a havivérzés megkezdődése előtt 5-10 nappal súlyosbodnak.

Kialakulása

A szindróma pontos oka ismeretlen, de egyesek szerint a prosztaglandinok, azok a hormonszerű vegyi anyagok, amelyek fontos szerepet játszanak a menstruációs görcsök kialakulásában, a gyulladásokban és sok egyéb élettani folyamatban, ezekért a problémákért is felelősek lehetnek. Azt a korábbi elméletet, hogy a szindrómát a „hormonális egyensúly felborulása” okozza, elvetették, mivel az újabb adatok alapján azoknál, akiknél súlyos tünetek jelentkeznek, ugyanolyanok a hormonszintek, mint azoknál, akik tünetmentesek.

Az októl függetlenül a menstruációt megelőző szindróma minden egyes nőnél más és más. Annyi bizonyos, hogy röviddel a nemi érés bekövetkezte után, már serdülőkorban jelentkezik és folytatódik mindvégig, amíg a nő fogamzóképes korban van. A legtöbb nő életvitelét a fentiekben felsorolt testi vagy lelki tünetek zavarják, de vannak olyanok is, akiknek a menstruációt megelőző időszakban életerejük és kreativitásuk kifejezetten megnő.

Mit tegyünk?

Igen fontos annak megértése, hogy ezzel a problémával nem vagyunk egyedül, hiszen világszerte nők százmilliói szenvednek a menstruációt megelőző szindrómától. Sok embernek segít, ha csatlakozik egy olyan önsegítő csoporthoz, ahol megoszthatja élményeit sorstársaival.

A rendszeres testgyakorlás, a nassolgatás helyett a nap folyamán rendszeres időben elköltött étkezés, az elegendő alvás, valamint a stresszoldó technikák elsajátítása mind-mind segíthet. Egyeseknél az válik be, ha három hónapon át egy naplóba feljegyzik tapasztalataikat: ez hozzásegíti őket ahhoz, hogy előre tudják, milyen testi és lelki tünetekkel kell majd rendszeresen számolniuk. így megelőzéshez folyamodhatnak – például vízhajtó teát ihatnak a lábdagadás csökkentésére. Az ilyen és hasonló előzetes óvintézkedések enyhíthetik a tüneteket, és megakadályozzák, hogy a premenstruációs szindróma teljesen felborítsa életük rendjét. (A módszer hátránya, hogy a tünetek hónapról hónapra változhatnak.)

A kellemetlenségek enyhítésére ajánlott módszerek közé tartoznak:

  • Fokozott emlőérzékenység: viseljünk a menstruáció előtti időszakban a szokásosnál egy számmal nagyobb melltartót, és kerüljük a szexuális aktus közben az emlő túlzott izgatását.
  • Felfúvódás és puffadás: csökkentsük a só- és koffeinfogyasztást; tartózkodjunk az alkoholtól a menstruációt közvetlenül megelőző napokban.
  • Fej-, hát- és izomfájdalom: vegyünk be aszpirint, ibuprofent vagy egyéb, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert.
  • Migrénszerű fejfájások: vegyünk be béta-blokkolót vagy egyéb, fejfájás elleni gyógyszert.
  • Hasi görcsök: használjunk melegítőpárnát, vagy üldögéljünk forró fürdőben; vegyünk be aszpirint, ibuprofent, naproxent vagy más, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert.
  • Székrekedés: növeljük a magas rosttartalmú ételek bevitelét teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek és müzli, friss gyümölcsök és zöldségfélék fogyasztásával. Igyunk naponta 8-10 pohár vizet és hetente háromszor, sőt akár naponta is végezzünk valamiféle tornagyakorlatot.
  • Kínzó éhségérzet: kerüljük az édességeket és a finomított szénhidrátokban dús ételeket; helyette együnk ötször vagy akár még többször is magas rosttartalmú gyümölcs- és zöldségféléket, növeljük a fehérjében gazdag ételek fogyasztását.
Figyelem! Aki önmagát kezeli gyógynövény-készítményekkel, annak óvatosnak kell lennie. Például azoknak a nőknek, akiknek miómájuk van, nem szabad dong quait szedniük. A pitypangteát nem szabad vízhajtókkal együtt alkalmazni, mert kombinációjuk zavart okozhat a szervezet só-víz háztartásában. Továbbá azoknak, akik a közeljövőben gyermeket szeretnének, körültekintőnek kell lenniük az A-vitamin alkalmazásakor; napi 8000 egységnél több A-vitamin súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat.

Kezelés

Forduljunk orvoshoz, ha a tünetek lehetetlenné teszik szokásos életvitelünket, és nem tudjuk őket a korábban felsorolt önsegítő módszerek valamelyikével orvosolni. Különféle gyógyszereket ki lehet próbálni a konkrét tünetek enyhítésére:

  • Nem szteroid gyulladáscsökkentők: ha a vény nélkül kapható gyógyszerek nem szüntetik meg a görcsöket és a fájdalmakat, akkor erősebb, vényre kapható tablettával kell próbálkozni.
  • Vízhajtók: ha ezeket a menstruáció előtt 10-14 napon át szedjük, megakadályozhatjuk a vizenyő kialakulását.
  • Béta-blokkolók: ezek a gyógyszerek, amelyeket a magas vérnyomás és az angina kezelésére is használnak, hatékonyak a szívdobogás és az erős fejfájás megelőzésében is.
  • Pszichiátriai gyógyszerek: a szorongáscsökkentő gyógyszerek segíthetnek megnyugtatni a felzaklatott idegrendszert és csillapítani az ingerlékenységre és agresszivitásra való hajlamot; az antidepresszánsok megelőzhetik a hangulati hullámzásokat.
  • Hormonok: egyesek progeszteront, ezt a női nemi hormont javasolják, de ez, úgy tűnik, csupán a nők kis részén segít.

Megelőzés

A megelőzésnek nincs egyértelműen biztos módja, de a fent leírt önsegítő technikák és meditációs módszerek egyes tüneteket megelőzhetnek, a legtöbb kellemetlen panasz pedig többnyire enyhíthető.

Alternatív terápiák

  • Aromaterápia: A kamilla, a rozmaring, a levendula, a rózsa és a citrom olaja segít oldani a szorongást és az idegességet. Ezeket hozzá lehet adni a fürdővízhez vagy felhígítani és belemasszírozni a bőrbe. A fejfájás kezelésére tegyünk néhány csepp levendula- vagy kamillaolajat egy zsebkendőre és lélegezzük be az illatot. A muskotályzsálya javítja a hangulatot, és segíti a jó közérzetet.
  • Gyógynövénygyógyászat: Több tanulmány kimutatta, hogy a ligetszépe- vagy a borágófűolaj napi három alkalommal szedett, 1000 mg-os adagokban enyhíti a tüneteket. Az orbáncfűkivonat, amely 0,3% hypericint tartalmaz, megakadályozhatja a hangulati ingadozásokat és a depressziót; vegyünk be naponta háromszor 300 mg-ot. A vitex (barátcserje), amelynek napi 225 mg és a dong quai (kínai angyalgyökér), amelyet napi 500-600 mg adagokban kell bevenni, szintén hasznos lehet, ám ezeket hosszú időn, akár két hónapon át is szedni kell, mire jótékony hatásuk jelentkezik.[brbr]Egyes konkrét tünetekre különböző gyógyteák fogyasztása javasolt: a fodormenta enyhíti az emésztési problémákat, a pitypang segít megelőzni a vizesedést és a haspuffadást, a gyömbér csillapítja a hányingert és rendbe hozza a háborgó gyomrot, a málnalevélnek pedig általános élénkítő hatása van.
  • Homeopátia: A homeopátiás szakemberek a Sepiát, a Pulsatillát és a Cimicifugát javasolják; használja őket az utasítások szerint.
  • Táplálékkiegészítők: Azok a táplálékkiegészítők, amelyek esetleg enyhíthetik a tüneteket, a következők: 100-200 mg B6-vitamin, 1000-1200 mg kalcium, 500 mg magnézium, 8000 NE A-vitamin és 400-800 NE D-vitamin. A glukózaminszulfát, amely többek közt az arthrosist is enyhíti, a menstruációt megelőző szindróma kapcsán előforduló hát- és izomfájdalmakat is csökkenti. Ha a székrekedés okoz problémát, napi egy vagy két kávéskanál őrölt psylliummag segíthet; ám ehhez meg kell inni naponta legalább 8-10 pohár vizet, mert a psyllium csak így fejti ki hatását.
  • Relaxációs terápiák: A jóga hatékony módszer az idegek megnyugtatására és az izomgörcs megelőzésére. A meditáció és az önhipnózis is segíthet a menstruációt megelőző tünetek enyhítésében.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.