Fittség

A víz élettani szerepe, igyunk legalább 3 litert naponta

A víz minden élet eredete

Sok millió évvel ezelőtt az egész Földet víz borította. Minden élet a tengerekben kezdődött, arra azonban nemigen gondolunk, milyen kapcsolat áll fenn az emberi faj eredete és a tengerek között. Mindazonáltal az emberi szervezetnek van egy olyan sejtje, az ondósejt, mely 99 százalékban vízből áll. Azaz az emberi élet kezdete napjainkban sem más, mint az őstengerek vize.

Víz-fa

Amikor az első élőlények elhagyták a tengereket, ez a határtalan kaland rettenetes stresszel és a kiszáradás veszélyével járt. Ennek elkerüléséért a szervezet krízismegelőző eljárást fejlesztett ki: hatalmas vízmennyiséget halmozott fel, ami napjaink emberében is hasonlóképpen működik. Ez a víz azonban csak végszükség esetén fedezi a szükséges mennyiséget, így a folyamatos működés jelentős megterhelést jelent a szervezet számára.

Víz nélkül nincs élet, se bolygónk

Bolygónkon nem létezik élet víz hiányában. A víz szállítóeszköz, és mással helyettesíthetetlen oldószer. A sejtek működési folyamatainak többsége vizes közegben megy végbe. A vitaminok, hormonok és enzimek csak akkor tudják teljes mértékben ellátni feladataikat, ha a szervezetben kellő mennyiségű víz áll rendelkezésre.

Ezért nem szabad megfeledkeznünk szervezetünk megfelelő mennyiségű és minőségű vízellátásáról. Minthogy testünk 70 százaléka víz, a minőségnek igen nagy szerepe van: nemcsak a víz tisztasága fontos, de mindenekelőtt az energiája és az információtartalma.

A víz a legfontosabb információhordozó, mint ahogy az ondósejt magában foglalja az élet valamennyi információját, és továbbadja ezt a következő élőlény számára. Ennek következtében már születésünk előtt rendelkezünk az életre vonatkozó valamennyi információval.

A víz szabályozza a szervezet valamennyi működését az anyagcserétől a gondolkodásig. Mindezekből nyilvánvaló, miért is olyan fontos a naponta elfogyasztott víz minősége, az, hogy milyen információkat tartalmaz, s milyeneket ad át nekünk.

Víz, az „információs tárhely”?

A víztisztítási eljárás során a vizet ugyan megtisztítják a legtöbb káros anyagtól, nem tudják azonban megtisztítani a negatív információktól. A vízben található kvarckristályok adják vissza a víz természetes szerkezetét és információját. Ez olyan információs tárhely, amely minden pillanatban pontosan visszatükrözi közérzetünket.

Testünk víztartalmának háromnegyed része a sejtek belsejében található, a további egynegyed rész a vérben és a sejtközi állományban. A víz szállítja az ásványi anyagokat és a nyomelemeket, szabályozza a testhőmérsékletet, serkenti a salakanyagok eltávolítását, mozgásban tartja az emésztést és a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást. Szinte csodával határos, hogy minimális odafigyeléssel, a szinte korlátlanul rendelkezésre álló, s szinte ingyenes víz bevitelével mi mindennel ajándékozhatjuk meg szervezetünket.

Mire figyeljünk oda?

Szervezetünk vízben leggazdagabb szerve a vese, melyet a szív és a tüdő követ, hozzávetőleg 80 százalékos víztartalommal. Még izomzatunk és agyvelőnk is 75 százalékban vízből áll. A testben ugyanakkor nincs „víztározó”, épp ezért nélkülözhetetlen a kellő mennyiségű és minőségű víz bevitele, mivel a szervezet folyamatosan választ ki vizet.

Napi egy litert vizelet formájában, további egy litert pedig a bőrön és a tüdőn keresztül. Ez azt jelenti, hogy a szervezetnek folyamatos vízutánpótlásra van szüksége, s naponta az élelmiszer-fogyasztás mellett 2-3 liter vízre van szükségünk a szervezet optimális működéséhez – erős izzadás esetén még ennél is többre. Az emberek többsége a víz szempontjából „alultáplált”.

Egy sporttudományos vizsgálat eredménye kimutatta, hogy a gyermekek 95 százaléka kevés vizet fogyaszt, ami rontja koncentrálóképességüket és teljesítményüket. De a felnőttek 48 százaléka és az idősek 70 százaléka is egyértelműen kevesebb vizet iszik, mint amennyit az emberi szervezet optimális működése igényel. Mindemellett az egészségtelen italok fogyasztása könnyen ahhoz a tévedéshez vezethet, hogy a szervezet megkapta a szükséges folyadékmennyiséget. Elsősorban a fiatalok fogyasztanak el naponta több doboz kólát vagy más üdítőt abban a hiszemben, hogy így megadják testüknek a szükséges vízmennyiséget, ez azonban távolról sincs így. Valójában ezzel testük kiszáradását segítik elő, és hajlamosabbá válnak számos betegségre.

Igyunk, még akkor is, ha nem vagyunk szomjasak!

Helytelenül gondoljuk, hogy szervezetünknek nincs szüksége folyadékra, ha nem vagyunk szomjasak, ez egyszerűen tévhit – a szomjúságérzés megbízhatatlan jelzőrendszer. A szomjúság sok esetben a szervezet végső figyelmeztetése a sokadik jelzést követően, melyeknek betegség lehet a következménye.

Ha vízhiányos állapot lép fel, a szervezet a rendelkezésére álló vízmennyiséget létfontossági sorrendjében osztja el. Az egyes szervek csak akkor tudnak aztán újra optimálisan működni, ha a kellő vízmennyiség rendelkezésre áll. A víznek megvan az ereje ahhoz, hogy megtartsa szervezetünk egészségét, amennyiben valóban rendelkezésre áll belőle a szükséges mennyiség. Gondoskodjunk hát arról, hogy soha ne álljon elő „sivatagosodás!” folyamat a szervezetünkben, mert ez is jelentős mértékben segíti az öregedést.

Vízhiány káros hatásai

A vízhiánynak sokkal több káros hatása van, mint gondolnánk. A szájszárazság a kiszáradás utolsó figyelmeztető jele. Az emberek jelentős részének szervezetében tartósan épp csak a működéshez feltétlenül szükséges vízmennyiség van, s ezt észre sem veszik. Ugyanakkor a víz maga a legjelentősebb víztelenítőszer. Épp ezért bárminemű fájdalom jelentkezése esetén elsősorban is arról kell meggyőződnünk, hogy nem áll-e fenn vízhiány a szervezetben.

Figyelem! Aki hajlamos a migrénre, ezt leginkább azzal védheti ki, ha elég sok vizet iszik. Az emésztési nehézségek ugyancsak a szervezet figyelmeztető jelzései, s csaknem mindig vízhiányra vezethetők vissza. És természetesen a szokásos stressz is a vízhiányra utaló jelzés.

Elegendő folyadék, egyenlő hosszú élet?

A víz szabályozza a szervezet valamennyi funkcióját, így ha a szervezet vízhiányban szenved, a létfontosságú folyamatok nem képesek optimálisan működni. Még az Alzheimer-kór fő oka is a szervezet, speciálisan az agyi sejtek vízhiányos állapota. Hosszan fennálló vízhiány esetén az agysejtek zsugorodni kezdenek, így képtelenek lesznek arra, hogy különböző funkcióikat ellássák. Időskorúaknál gyakran a vízhiányra, nem pedig az általános nézet szerinti érelmeszesedésre vezethető vissza a memóriazavar és az emlékezetkiesés.

A vízzel szervezetünk létfontosságú káliumot is kiválaszt, ami szívritmuszavarhoz vezethet, tekintettel arra, hogy a szervezet törekszik a hiány kiegyenlítésére, s ennek során a nátriummal vizet köt meg. Ez végül sok esetben magas vérnyomáshoz vezet.

Izabella Langh

Szerző: Langh Izabella

Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és  életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.