A magas vérnyomás mint rizikófaktor?
A normális és a magas vérnyomás
Milyen vérnyomás érték alapján beszélünk magas vérnyomásról, más szóval hipertóniáról? Általánosan elfogadott az Egészségügyi Világszervezet javaslata, miszerint a felnőtt embereknél magas vérnyomásnak kell tekinteni a 160/95 Hgmm-es vagy ennél magasabb értéket. A normális vérnyomás felső határa 140/90 Hgmm. Az e két érték közötti értékeket határérték hipertóniának, rendszeres megfigyelésre, ellenőrzésre szoruló állapotnak tekintik.
Ezt egészíti ki egy olyan felfogás, hogy 30 éves kor alatt a hipertónia már 140/90 Hgmm-nél kezdődik. Vérnyomásmérő és a pulzus tapintása segítségével csak a felső értéket tudjuk mérni, mely az abban a pillanatban mért vérnyomást mutatja, mikor a szív összehúzódik (szisztolé), és kilöki a vért az érpályába.
Ez az ún, szisztolés vérnyomás. Ismert, hogy a vér a verőerekben lüktetve kering, így a nyomás közben változik, az érpályába kilökött vér kitágítja, feszíti az ereket, s a következő másodpercben azok a vért, rugalmasságuknál fogva, összehúzódva továbbítják egy bizonyos nyomással, az ún. diasztolés vérnyomással a periféria felé. Ezt csak fonendoszkóp vagy automata vérnyomásmérő segítségével lehet mérni. A vérnyomás mérése precizitást, türelmet, lelkiismeretességet és gyakorlatot igényel; ezek hiányában megtévesztő eredményeket kaphatunk.
A magas vérnyomás lehetséges okairól
Mielőtt a táplálkozással, való kapcsolattal foglalkozom, röviden ki kell térni arra, hogy emellett milyen tényezőknek tulajdonítanak szerepet a hipertónia kialakulásában. A magas vérnyomás betegségnek egyértelmű oka csak az összes esetek 5-10%-ában mutatható ki, illetve tételezhető fel.
Vese
Ezekben az esetekben többnyire a vese vagy a veseerek megbetegedése vezet másodlagosan hipertóniához, ezért egy korszerű orvosi ellátás keretében legalább egyszer minden magas vérnyomású beteget bizonyos fokig ki kellene vizsgálni vesebetegség tisztázása vagy kizárása céljából. 1%-ot sem érik el azok a ritka állapotok, amelyekben hormonális, idegrendszeri, terhességi vagy gyógyszeres tényező a felelős a hipertóniáért.
A fentiekből következik, hogy 90-95%-ra becsülhető azoknak az esetnek a száma, ahol ilyen egyértelmű okot, betegséget kimutatni nem lehet, mégis fennáll a magas vérnyomás, így azt elsődleges vagy esszenciális hipertóniának nevezik. Különböző adatok gyűltek össze arra vonatkozóan, hogy ennek kialakulásában milyen tényezőknek lehet hajlamosító szerepük. Az esetek mintegy felében tulajdonítanak szerepet az öröklődésnek. A magas vérnyomás bizonyos családokban, még inkább egypetéjű ikrekben halmozódik, de bizonytalan, hogy a családon belüli hasonló vagy azonos környezeti tényezőknek ebben milyen szerepük van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.