Mennyi sót használjunk? Hipertónia és megelőzése
Mindenekelőtt tekintsünk át olyan adatokat, melyek szerint a sófogyasztásnak szerepe lehet a hipertónia keletkezésében! A Távol-Keleten már 2000 évvel ezelőtt, Európában csak a századfordulón szereztek ilyen tapasztalatokat. Később tudományos közlemények számoltak be arról, hogy a világtól elzárt olyan közösségekben, ahová a konyhasót nem tudták bevinni, nem használták, s így csak táplálékuk alacsony só-, ill. nátriumtartalmának megfelelő mennyiséget fogyasztottak, nem fordult elő magas vérnyomás.
Ezt persze lehetett volna még a civilizációs életkörülmények hiányával is magyarázni, de találtak olyan hasonló körülmények között élő tengerparti törzseket, amelyek tengervízzel főztek, s köztük már a hipertónia nem volt ritkaság. Az ún, civilizált országokban gyakori a hipertónia, a lakosság 15-25%-ának magas a vérnyomása.
A civilizált országok sófogyasztása is magasabb, becslések szerint napi 10 gramm NaCl körül van, mely 4 gramm nátriumnak felel meg. Ezt azért fontos megemlíteni, mert valójában nem a konyhasó, hanem az esetek nagyobb részében a nátriumtartalom felelős a vérnyomás emelkedéséért.
Becsült adatokról van szó, melyek a forgalmazott konyhasó mennyiségéből és az élelmiszerek megközelítőleg ismert konyhasó-tartalmából állhatnak össze, de nem vesznek figyelembe olyan tényeket, mint a konyhatechnológiai eljárások során bekövetkező akár 50%-os só veszteség, illetve egyes élelmiszerek igen magas sótartalma.
Élelmiszerek sótartalma
Nem eléggé köztudott, hogy a szalámikban, kolbászokban, sajtokban és a kenyérféleségekben nagyon sok só van, ezek pedig mindennapi ételeink közé tartoznak. Így magas sófogyasztásunk nem is elsősorban a hozzáadott sóból, hanem háromnegyed részben az élelmiszereinkből származik. Sokan nem is gondolják, hogy mennyi sót fogyasztanak el sós sütemények, sós mogyoró, sózott burgonyaszirom, a legtöbb fűszerkeverék, a különböző sonkák, csülkök, szalonnák fogyasztása során.
- Magas vérnyomás mint betegség
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Magasvérnyomás – só hatása, vérnyomás mérése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ugyanakkor sokan rendszeresen, sokszor kóstolás nélkül külön is sózzák ételeiket, és erre már gyermekkorban rászoknak. Szerencsére a sós íz érzése nem velünk született, hanem szerzett, sőt változtatható tulajdonságunk. Vizsgálatok szerint a sózás csökkentése, különböző adatok szerint három hét, de legkésőbb öt hónap után megváltoztatja az íz érzést, és ezután alacsonyabb sótartalmú étel is megfelelően sósnak érzik.
Sóérzékenység
Ez is arra utal, amit állatkísérletek is igazoltak, hogy ugyanis vannak sóérzékeny és nem sóérzékeny egyének, és a sóérzékenyek válnak inkább hipertóniásokká. Mivel szerencsére a lakosság többsége nem sóérzékeny, ezért országos mértékben a sófogyasztás és a hipertónia összefüggése nehezen mutatható ki. Az állatkísérletek azt bizonyították, hogy sóetetéssel csak a patkányok egy része vált hipertóniássá. Ha ezeket az állatokat beltenyészetben tovább szaporították, akkor több nemzedék után só hatására már minden állat hipertóniássá vált.
Az is kiderült, hogy a hipertónia hajlamot a vese közvetíti. Ilyen állatok veséjének átültetése nem sóérzékeny patkányokba azokban is hipertóniát hozott létre. A vese működésétől függ, hogy a vérből kiválasztott nátriumból mennyi marad vissza a szervezetben. Ez egyénileg különbözhet, de előre nehéz megmondani, hogy a sóérzékenység kire érvényes és kire nem. Mindenesetre a sóérzékenység hiánya magyarázhatja, hogy a megszokottan sós ételeket fogyasztók és az állandóan sótartót használók egy részénél nem alakul ki magas vérnyomás.
Mennyi sót használjunk?
Pontosabb vizsgálatokból az is kiderült, hogy a hipertóniások között több a sóérzékeny, más szóval hipertóniájuk keletkezésében sófogyasztásuknak (is) van szerepe. Hipertóniások és normális vérnyomásúak reagálását vizsgálták az ételeikhez adott napi 4 gramm só hatására 12 hétig egy angol tanulmányban. Azt tapasztalták, hogy mindkét csoportban emelkedett a vérnyomás, de statisztikailag szingnifikáns (bizonyíthatóan magasabb értékű) emelkedés csak a magas vérnyomású csoportban volt kimutatható.
A normális étrendre való visszatérés után kálium adása mellett csökkent a vérnyomás, majd a kálium elhagyása után csak a hipertóniás csoportban emelkedett újra. Ez is azt mutatja, hogy a hipertóniások között több volt a sóérzékeny; de a kísérlet arra is utal, hogy a káliumnak a nátriummal ellentétes szerepe lehet a magas vérnyomásban.
Egy másik vizsgálat keretében mérsékelt hipertóniásokat vizsgálva számukra azt a tanácsot adták, hogy 2 hétig ne sózzák az ételeiket, és kerüljék az erősen sós ételeket, majd ezt a szokásukat fenntartva, kísérleti céllal két csoportra osztották őket: az egyik csoport kb. 2 gramm nátriumot tartalmazó tablettákat, a másik csoport, hasonló ízű „üres” (placebo) tablettákat kapott nyolc hétig felváltva.
Az ilyenkor szokásos összehasonlító vizsgálatok szerint közben az orvosok sem tudták, ki szedi éppen a nátriumtablettát és ki a placebót, hogy a vérnyomás mérésénél ez a tény ne befolyásolja őket. Négy hét után a sószegény étrenden lévő, de nátriumtabletta kiegészítést kapó egyének vérnyomása 7 Hgmm-rel volt átlagosan magasabb, mint az üres tablettákat kapóké. Miután a hozzáadott nátriummennyiség nem volt nagymértékű, a vizsgálat arra is jó példa volt, hogy a továbbra is csak külön sózás nélkül étkezők vérnyomása alacsonyabb maradt, tehát egy ilyen rendszabály betartása is már kedvezően befolyásolhatja a hipertóniások vérnyomását.
Fontos a kálium
A nátrium és a kálium a szervezetben szoros kapcsolatban áll egymással, hiszen mindkettő a testfolyadékok alkotórésze. A sejtek közti folyadékokban a nátrium, a sejtekben a kálium dominál. Legfőbb nátriumforrásunk a konyhasó, melyet mesterségesen adunk ételeinkhez, vagy az élelmiszeripar, tartósítóipar építi be táplálékunkba. A kálium ezzel szemben sok tápanyagunk természetes alkotórésze, így normális táplálkozás mellett káliumhiány alig fordul elő
Ugyanakkor egészséges emberben táplálkozással történő kálium túladagolással alig találkozunk. A legtöbb káliumot tartalmazó növényi élelmiszereket fogyasztó vegetáriánusok a hipertónia szempontjából igen előnyös helyzetben vannak: a magas káliumbevitel miatt kevesebb közöttük a magas vérnyomású beteg, ugyanakkor növényi eredetű táplálkozással a kálium és nátriumarány is eltolódik a kálium javára.
Nátrium vagy kálium?
Az is felmerült ezek után, hogy a nátrium vagy a kálium fogyasztása fontosabb-e a magas vérnyomás keletkezése, befolyásolása szempontjából. A sóérzékeny egyéneknél valószínűleg a nátrium, általában pedig az mondható, hogy a kettő aránya a fontos, bár egyes adatok szerint a fiatalok közt így a hipertónia keletkezésében a káliumnak, idősek közt pedig a nátriumnak van fontosabb szerepe.
Van vizsgálat arra vonatkozóan is, hogy hat héten keresztül jelentősen korlátozott konyhasó fogyasztás mellett csak mérsékelten csökkent a hipertóniások vérnyomása, de kálium hozzáadásával ez a hatás jelentősen fokozható volt. A napi káliumszükséglet eléggé egybehangzó vélemény szerint 3 gramm körül van; káliumhiányos állapot egyoldalú étrendek, fogyókúrák során fordulhat elő. Ilyenkor a kálium pótlására feltétlenül ügyelni kell.
Egyidejűleg a nátriumbevitel csökkentésének és a kálium pótlásának módja lehet a hazánkban konyhasó helyett használható, ízében azt megközelítő „Csökkentett nátriumtartalmú só”, melyet 1/2 kg-os csomagolásban, üzletekben forgalmaznak. Ez 60% nátriumkloridot és 40% káliumkloridot tartalmaz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.