Mi is hát a koleszterin? Triglycerid, HDL
A koleszterinről kulturált embernek tudnia kell néhány fontos dolgot, hiszen a vér koleszterinszintjéből bizonyos megközelítéssel meg lehet jósolni kinek-kinek az egyéni infarktus rizikóját.
Mi is hát a koleszterin?
A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható vegyület, melynek a sejthártyák felépítésében fontos szerepe van. A koleszterin tehát nem méreg, sőt léte az emberi élet egyik feltétele, hiszen a szervezet egyes sejtjeinek felépítésében nélkülözhetetlen alkotórész.
Koleszterinhez a szervezet táplálék útján is hozzájuthat, de a szervezet maga is előállítja azt, és a véráram útján szállítja el a különböző sejtekhez. így a vérben állandóan jelen van, laboratóriumi vizsgálatokkal mérhető. Az 1 liter vérben előforduló 6,5 mmól koleszterinnél kevesebb értéket tekintik általában normálisnak. Baj akkor van, ha a vér koleszterin-tartalma ennél magasabbra emelkedik, s így a felesleg lerakódik az erek falába, beszűkíti azok keresztmetszetét, és ennek nyomán érelmeszesedés alakul ki.
A vérben másfajta zsírok, idegen kifejezéssel: lipoidok, lipidek is előfordulnak. Laboratóriumi vizsgálattal ezek a zsírok is kimutathatók, ezek összegét az összlipoid vizsgálattal mérjük. A vérben lévő zsírok (lipoidok) normális értéke 1 liter vérben 9,0 gramm alatt van. Hozzá kell tenni, hogy ez az érték csak hozzávetőleges pontosságú, és nem ad felvilágosítást arról: mennyi abból a koleszterin.
A vérzsírok okozhatnak infarktust?
A vérzsírok egyik fajtája az ún. triglycerid mely, ha felszaporodik a vérben, szemmel is láthatóvá válik. Ilyenkor, főleg kövéreknél a vér belső súrlódása, ún. viszkozitása és oxigénszállítása is kedvezőtlenné válik, ami által életfontosságú szervek vérellátása szenvedhet hirtelen zavart. Az érfalban található zsírlerakódásban azonban aránylag kevés a triglycerid, így kockázati szerepe az infarktusban a koleszterinhez képest kevésbé bizonyított.
- Koleszterin és fajtái, tényleg károsak?
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Érdemes megjegyezni, hogy ez a zsírféleség elsősorban a tápláléknak nem a zsírjából, hanem a szénhidrátjából (cukor, tésztafélék stb.) keletkezik, de a táplálék zsírtartalmából is származhat. Az eddig említett vérzsírok: a koleszterin és a triglycerid a vérben nem oldódnak fel, hanem fehérje molekulákhoz kötődve keringenek a vérben. Ezeket a zsír-fehérje molekulákat nevezik lipoproteineknek.
E zsírszerű anyagot tartalmazó fehérjék közül kórházi zárójelentésekben, laboratóriumi leletekben kettővel is találkozhatunk, amelyeknek az infarktus kialakulásában szerepük lehet. Az egyik az ún. LDL, az a vegyület, amely a legtöbb koleszterint szállítja, a belőle szabaddá váló koleszterin rakódik le az érfalak belső felületére.
HDL szerepe
A másik vegyület az ún. HDL, amely ha megfelelő mennyiségben van jelen a vérben, akkor az érfal felületén megakadályozhatja a lerakódást, sőt képes a már lerakódott koleszterint az érfalból felvenni, elszállítani és a májon, epén keresztül a szervezetből eltávolítani. Ez tehát az érelmeszesedés elleni védőtényező, így akkor jó, ha sok van belőle, ha a HDL-koleszterin értéke 1 liter vérben 1 mmól felett van. Az 1 mmól alatti értékek a védőfaktor csökkenésére, relatív hiányára utalnak.
Érdekes megfigyelést végeztek a HDL szerepével kapcsolatban állatokon: pl. kutyáknál, macskáknál, patkányoknál, amelyeknél magasabb a HDL védőfaktor szintje, ritkább vagy kísérletileg nehezebben hozható létre érelmeszesedés, mint az alacsonyabb HDL-szintű nyulaknál, sertéseknél, majmoknál.
A vetési varjaknak, szemmel láthatóan is zsíros a vérük, mégis 100 évig is elélnek a magas HDL szintjük miatt. Az embereknél igen ritkán, de előfordul veleszületetten olyan magas HDL szint, amelynek következményeként idős korban sem alakul ki érelmeszesedés. Ezt az állapotot „életmeghosszabító betegségnek” is nevezhetnénk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.