Fogyókúrák

Lúgosító étrend, mint a fogyás alapja!

Kevesen tudják, pedig fontos információ, hogy a szervezet sav-bázis egyensúlyától függ az, mennyire sikeres a választott diéta, és milyen gyorsan sikerül megszabadulni a felesleges kilóktól. Lássuk, mire figyelj ahhoz, hogy szervezeted elsavasodását elkerülhesd, s ezáltal sikerüljön elérned az álomsúlyt!

sok-viz

Folyadékfogyasztás-  többre van szükség, mint hinnéd!

A mindennapokban hajlamosak vagyunk elfeledkezni a folyadékfogyasztás fontosságáról, pedig a hidratáltság rendkívül lényeges. A felnőtt szervezet körülbelül 60-70%-át víz teszi ki, így nyilvánvaló, hogy a kiszáradástól feltétlen meg kell óvni saját magunkat. Már enyhe kiszáradás is képes akár három százalékkal csökkenteni az anyagcserét, ami egyértelműen elhízáshoz vezet. Ahhoz, hogy a szervezet meg tudjon szabadulni a méreganyagoktól, elengedhetetlen a legalább 15-20 testsúly kilogrammonként elfogyasztott egy liternyi folyadék.

Mit igyál?

Legjobb ha vízzel csillapítod szomjúságod, de még hasznosabb, ha meg sem várod, míg szomjúságot érzel, hanem automatikusan nyúlsz a pohár után. Kitűnő lúgos víz készíthető, ha egy liternyihez egy kávéskanál szódabikarbónát teszel. Fontos tudnod, hogy a cukros üdítők, gyümölcslevek nem számítanak bele a folyadékfogyasztásba, sőt, ezek akár hátráltathatják is a méregtelenítést, a fogyást.

Gyümölcsök - C-vitamin
C-vitaminban gazdag gyümölcsök

Savasító ételek helyett válassz lúgosító ételeket!

Elszántságtól függ, milyen gyorsan térsz át a lúgosító ételekre, lecserélheted akár azonnal is a felhasznált élelmiszereket a szervezeted számára hasznosakra.

Milyen ételek savasítanak?

  • Kevesen tudják, de a húsok a húgysav termelés miatt.
  • A szénsavas italok, különösen a kóla, amely ráadásul foszforsavban gazdag.
  • A finomliszt és cukor felhasználásával készült tészták, ezek ugyanis ecetsavat termelnek.
  • Sajtok, sózott felvágottak, melyeket bár előszeretettel választunk szendvicseink alapanyagául, de fontos tény, hogy salétromsavat termelnek.
  • A bor elfogyasztást követően kénsavvá alakul.
  • Az élénkítő kávé és tea csersavban gazdag.

Mit egyél ahhoz, hogy lúgosítsd szervezeted?

  • A zöldségfélék nem csak ellátnak a szükséges mikrotápanyagokkal, de lúgosítanak is.
  • A citrom, a grapefruit és a kókusz minden hiedelemmel ellenben nem savasítanak.
  • Szója, melyet vegetáriánusok számára kifejezetten ajánlott fogyasztani.
  • Az olyan egészséges gabonafélék, mint a köles, a hajdnia, vagy a tönköly búza.
  • Az olajos magvak közül pl. a mandula és a tökmag.
  • A hagyma, a fokhagyma, a pirospaprika, a gyömbér nem csak kiváló ízesítőanyagok, de lúgosítanak is.

Edzés a komfortzónán túl

Nem mehetünk el a testmozgás kérdése mellett sem, hiszen számos területen érezteti előnyös hatásait. Felpörög az anyagcsere, élénkül a vérkeringés, szerotonin termelődik, ég a zsír, és nem utolsó sorban közérzeted is sokkal jobb lesz tőle. Állíts magad elé  mindig új kihívásokat, hogy fejlődést is tapasztalj!

Fogyassz táplálék-kiegészítőket!

Természetesen a teljes értékű táplálkozást nem helyettesíthetik ezek a készítmények, de aktívan hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a zsírégetés beinduljon, optimalizálódjon a szervezet működése, ne lassuljon be az, és legyen elegendő energiád a mozgáshoz is.

Mire figyelj még?

Nem muszáj azonnal áttérned egy merőben új étkezésre, inkább próbálj mindig egyet-egyet beiktatni mindennapjaidba a lúgosító ételek közül, így egy idő után már tudat alatt is azokat választod majd, melyek hasznosak szervezeted és egészséged számára.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.