Gyulladásos bélbetegségek terápiája, IBD kezelése
Terápia
Az IBD „ideális gyógyszerétől” elvárható lenne, hogy gyors remissziót eredményezzen, a tünetmentes időszakot hosszan, lényeges mellékhatások nélkül fenntartsa, a szteroid alkalmazását feleslegessé tegye, minimalizálja a sebészeti beavatkozások szükségességét és még a krónikus gyulladás talaján kialakult rák ellen is védelmet jelentsen. Ilyen gyógyszer (magic buliét) jelenleg nincs a kezünkben, sőt, ha a kezelésben szereplő összes szer, kedvező tulajdonságait összegezzük, akkor sem teljesül valamennyi fenti kívánalom.
Jelenlegi gyógyszereinket a klinikai tünetek megjelenését követően a szövődmények megelőzése és a tünetmentesség elérése céljából alkalmazzuk, hiszen a szubklinikus betegségnek nincs egyértelmű markere, ezért a betegség kialakulását nem tudjuk megelőzni. A terápiás lehetőségeink szélesedésével a betegek kezelése során szeretnénk elérni a bélhuzam nyálkahártyájának teljes gyógyulását, és ez által az életminőség romlását és a munkaképesség csökkenését eredményező komplikációk kivédését.
Évekkel ezelőtt, ha az IBD kezeléséről írtunk, akkor remissziót indukáló és azt fenntartó, lokális és szisztémás kezeléseket különböztettünk meg, az utóbbi években a felosztás már a hagyományos szerek és a biológiai készítmények között differenciál.
Az IBD hagyományos kezelése
Mérsékelten aktív CU. A nyolcvanas években a sulphasalazin-, a kilencvenes évektől a mesalazin-szerek a szuverén készítményei ennek a betegségcsoportnak. A kétféle vegyület hatékonysága között lényeges különbség nincs, a sulphapyridin alkotórész hiánya révén kialakult kedvezőbb mellékhatásprofil szólhat a mesalazin-készítmények mellett.
Sulphasalazin
A sulphasalazin kedvezőbb lehet ízületi tünetek jelentkezése esetén, és ára is kedvezőbb. A mesalazin-szerek hatása dózisfüggő, aktív betegségben legalább 3 g, remisszió fenntartásában minimum 2 g a hatékony napi dózis. A distalis CU-ban az orális kezelésnél hatékonyabb a lokális, rectalis terápia, a leghatékonyabb pedig a kétféle kezelés kombinációja.
- Teendők átmeneti hallásromlás esetén
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A lokális kezeléssel kiváltott remisszió fenntartásában fontos lehet a tünetmentes időszakban is alkalmazott kúp, illetve clysma használata másnaponta vagy legalább hetente kétszer. Proctitis esetén kúp, kiterjedtebb betegség esetén clysma a választandó gyógyszerforma. Minél kiterjedtebb a betegség, annál nagyobb térfogatú clysma választása célszerű, hiszen a clysma által elért magasság a bejuttatott volumentől, és nem a hatóanyagtól függ. A lokális kezelés során bejuttatott oldat maximálisan a flexura lienalisig jut fel, így bal oldali és annál distalisabb CU esetén feltétlenül kedvező az alkalmazása, kiterjedtebb gyulladás esetén szinergista hatása lehet az alsóbb szakasz gyógyításával.
A sulphasalazin vagy mesalazin hatástalansága esetén kortikoszteroid adása a következő lehetőség, enyhébb esetben 0,5, súlyosabb esetben 1 mg/tskg dózisban. Bár a tanulmányok alapján nem bizonyult egyértelműen hatékonyabbnak, a kedvező klinikai tapasztalatok alapján terápiarefraktér distalis CU-ban megkísérelhető a mesalazinclysma helyett szteroid tartalmú instilláció alkalmazása. Amennyiben a fenti dózisú szteroidkezelés nem elégséges, a beteget többnyire hospitalizálni kell, és a súlyos, kiterjedt betegségnek megfelelő kautélák alapján kell kezelni a betegséget.
Súlyos aktivitást mutató, kiterjedt CU
A súlyos CU jellemzője a gyakori székelési inger (> 6), a nagy mennyiségű rectalis vérzés, a szisztémás tünetek jelenléte (hőemelkedés, magas pulzusszám, vérszegénység). Az ilyen beteget hospitalizálni kell, és parenteralis szteroidkezelést (testsúlytól függően 62,5-125 mg methyl-prednisolon intravénásán) kell elindítani.
Kortikoszteroid
A kortikoszteroid kedvező terápiás hatású a betegek 60-70%-ában, a betegek egyharmada viszont nem reagál a kezelésre, szteroidrefrakternek bizonyul, ami azt jelenti, hogy a kezelés megkezdését követő harmadik-hetedik napon a székletszám még mindig több mint öt nap, és a CRP-szint is meghaladja a normális érték kétszeresét.
Ilyenkor sebészeti konzultáció szükséges, felmerül a colectomia lehetősége, főként toxikus megacolon gyanúja, elesett általános állapot, transzfúziót indokló vérszegénység esetén. Szintén műtéti indikációt jelenthet, ha a beteg szteroiddózisát 6 hét után sem tudjuk 20 mg napi prednisolon (vagy 16 mg methyl-predisolon) alá csökkenteni.
Amennyiben nincsenek azonnali műtétet igénylő toxikus tünetek, bélmentő terápia indulhat, amely cyclosporin A-, illetve infliximab-kezelés lehet. A szteroidra reagáló esetek további, remissziót fenntartó kezelése a szteroid lépcsőzetes, három, de legkésőbb hat hónapon belüli leépítése mellett megkezdett azathioprin adagolását jelenti, amelynek ajánlott dózisa 1,5-2 mg/ tskg. Amennyiben az azathioprin hányást, lázreakciót vált ki a bevezetést követő pár napon belül, 6-mercap-topurinra való váltás a betegek egy részénél megszünteti ezeket a korai intoleranciának megfelelő tüneteket.
Azathioprin 6-mercaptopurin kezelés
Az azathioprin 6-mercaptopurin kezelést hatékonyság esetén legalább négy évig, de akár élethosszig is adhatjuk. Az eddigi irodalmi adatok alapján a legsikeresebb bélmentő kezelés a cyclosporin A, amely intravénás infúzióban 2-5 mg/tskg dózisban vagy orálisan 5-7 mg/ tskg dózisban adható, és a betegek több mint 80%-ában lényeges javulást eredményez pár napon belül. A kedvező hatás azonban gyakran csak átmeneti, és ezeknél a betegeknél az egy éven belüli colectomia aránya már meghaladhatja a 60%-ot is.
Ezt magyarázhatja az is, hogy a betegek egy jelentős hányadában a mellékhatások (tremor, nausea, hirsutismus, orális acne, hypertensio, vesefunkció-romlás) miatt a kezelést pár héten belül fel kell függeszteni, másrészt a tanulmányok egy részében nem alkalmaztak a remisszió fenntartására azathioprint is, amely csökkenti a colectomia szükségességét. Íly módon vezetett terápia esetén a több éves colectomia aránya nem haladja meg a 40%-ot az utánkövetéses, nagy betegszámú tanulmányokban.
Felső tápcsatornái CB
Akut fellángolás vagy a betegség első jelentkezése esetén methyl-prednisolon adható maximum 1 mg/tskg dózisban. Maximális dózisú protonpumpagátló kezelés is indokolt a szteroidkezelés elhagyását követően. Súlyosabb esetben tartós immunszuppresszió is szükséges, azathioprin az elsőként választandó szer. A konzervatív kezelés gyakran hatástalan, ilyenkor biológiai kezelés mielőbbi bevezetése fontos a szűkületek kialakulásának megelőzésére. A felső tápcsatornái stenosisok endoszkópos ballontágítása műtétspóroló megoldás lehet.
Vékonybél CB
A mesalazin-készítmények nem hatékonyak ebben a betegségcsoportban, így ezek alkalmazása enyhe esetben sem javasolt. Ilyenkor budesonid az elsőként választandó készítmény, amely 9 mg napi dózisban adható, két részletben. Amennyiben ez a gyorsan metabolizálódó, kevés mellékhatással bíró szteroid nem elégséges, methyl-prednisolon a következő lépés, de az azathioprin már ekkor, de legkésőbb az újabb szteroidkezelést követően elindítható, a dózis megfelel a CU-ban alkalmazottnak.
Azathioprin hatástalansága esetén methotrexat megkísérelhető, bár a biológiai szerek elérhetőségével inkább ez a kezelés tűnik kedvezőbb útnak. Fiatal beteg esetén, izolált, rövid szakaszú terminális ileum folyamatnál a szteroid és immunszuppresszió helyett a reszekciós műtét is reális alternatíva, főként, ha nem a gyulladás, hanem inkább a heges szűkület dominál.
A műtét utáni fellángolás megakadályozására a sztenotizáló és a fisztulázó alcsoportokban azathioprin az ajánlott választás, míg tiszta stenosis esetén mesalazin is szóba jöhet a szoros, gyógyszermentes követés alternatívájaként. Társuló tályog esetén indokolt az ultrahangvezérelt drenázs, majd az érintett szakasz reszekciója.
Vastagbél CB
Enyhébb esetekben sulphasalazin adható legalább 3 g/nap dózisban. Antibiotikum adása kedvező vastagbél-érintettség esetén, metronidazol 500 mg/nap, illetve ciprofloxacin 1000 mg/nap a legjobb választás. Súlyosabb esetben kortikoszteroid átmeneti adása mellett immunszuppresszió bevezetése indokolt, azathioprin az elsőként, methotrexat a másodikként választandó szer, hatástalanság esetén biológiai kezelés indokolt.
Distalisan aktív CB esetén jó hatékonysággal alkalmazható a lokális kezelés. Amennyiben a konzervatív és a biológiai kezelés sikertelen, és a betegség szegmentális (kevesebb, mint a colon 1/3-a érintett), a szegmentális reszekció a választandó műtéti megoldás, amely esetén a kiújulás gyakoribb, mint totális procto-colectomia esetén, azonban a stoma elkerülése/késleltetése miatt vállalható a nagyobb rizikó.
Az IBD biológiai kezelése
Az IBD terápiájában eddig elsősorban monoklonális antitestek kerültek kipróbálásra. Bár a patomechanizmus részletei sok tekintetben ismeretlenek, a különböző állatkísérletes, szövetmintákon és sejtkultúrákon alapuló kutatások alapján a kóros immunológiai folyamat kulcsszereplőit ismerni véljük.
A regulátoros citokinek nem képesek ellensúlyozni IBD-ben a proinflammatorikus citokin-túltermelődést, így az immunológiai folyamatokba kívülről történő beavatkozásnak kétféle értelme lehet: a proinflammatorikus citokinek blokkolása vagy szuppresszor típusú citokinek bejuttatása a rendszerbe. Jelenleg az első megoldás hozott áttörést a kezelésben, mivel például az IL-10 alkalmazásával történt próbálkozások nem hozták meg a várt átütő sikert.
Az anticitokin-kezelések fő célpontjává a tumor nekrózis faktor (TNF-a) vált, és jelenleg a biológiai kezelést a gasztroenterológiában, a reumatológiában és a bőrgyógyászatban nagyrészt ennek a citokinnek különféle úton történő semlegesítése jelenti. Természetesen ez a széleskörű, többszervi támadáspontú alkalmazás azt is feltételezi, hogy a különböző szerveket érintő autoimmun folyamatok mindegyikében kulcsfontosságú ez a citokin, és a különböző behatások által kiváltott végső szint, az immunológiai egyensúly felborulása nem betegségspecifikus. A TNF-a sejtproliferációt és differenciálódást indukál, további proinflammatorikus citokineket szignáló gének expresszióját eredményezi,
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.