Ázsiai ginzeng – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Ázsiai ginzeng (Panax ginseng) története, alkalmazott drogok
A tradicionális kínai gyógyászatban már több ezer éve ismert és alkalmazott ázsiai ginzeng Kínában és Koreában őshonos, mivel azonban napjainkban sokszorosára nőtt a fogyasztása és vadon ritkán található, főként termesztik a fenti országokon kívül Kelet Szibériában is.
Manapság a világ számos, számára kedvező termőhelyet biztosító területén is megtalálható termesztett formában. A Kárpát-medence melegebb területein is jó eséllyel termeszthető. Kedveli az enyhén savas, jó vízellátottságú, laza, tápanyagdús talajt és az árnyas helyeket, ligeterdőket. Ha teljes bizonyossággal szeretnénk valódi ginszenget fogyasztani, akkor termesszünk saját magunknak.
A ginzengfajták csak hatásuk erősségében térnek el egymástól. A hagyomány szerint isteni életerő lakozik gyökerükben, mely átszáll annak elfogyasztójába, ezért szertartásos keretek között gyűjtötték. Démonűző hatást is tulajdonítottak nekik. A tajgagyökér (Eleuthero ginseng) bár nem ginzeng, hatásában hasonló.
Termesztését már mintegy 800 évvel ezelőtt megkezdték, ezzel a ginzeng az egyik legrégebb óta termesztésbe vont gyógynövény. Évelő, 60 cm magas növény, amelynek elágazó, gyakran 20 cm hosszú gyökerét hasznosítják. Gyógyászati céllal a legalább 4 éves növények gyökerét alkalmazzák.
A gyökér gyakran ember alakú, a végtagszerű elágazásokban lábak és kezek formáját lehet felfedezni. Kínában ez a hasonlóság vezetett ahhoz a hithez, hogy a ginzeng a test minden részét erősíti. Latin neve (panax – mindent gyógyító) is erre az elképzelésre utal.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A Ginseng radixot Ph. Hg. VIII.-at (ginzenggyökér) az Araliaceae családba tartozó Panax ginseng C. A. Meyer szárított, egész vagy aprított gyökere szolgáltatja. A húsos, halványsárga, többszörösen elágazó gyökérnek jellegzetes szaga és édeskeserű íze van. Az ún. fehér ginzeng az ázsiai ginzeng szárított, egész vagy aprított gyökere; az ún. piros ginzenget a szárítás előtt gőzzel kezelik. A Ginseng radix VIII. Magyar Gyógyszerkönyv szerinti definíciójának mindkét típus megfelel. A drog ginzenozidtartalma legalább 0,4%.
Gyűjtése
A gyűjtés termesztés esetén jön szóba. A növény ideális hatáserősségét hatéves korára éri el. Mivel lassan, évente egy centimétert nő, érdemes kivárni ezt az időt, esetleg még többet is. Gyökér lévén begyűjtésére a májusi újhold környéke az ideális időszak. Tisztítás után ne hirtelen, hanem fokozatosan, száraz, jól szellőző, árnyékos, hűvös helyen szárítsuk. Száraz homokban, pincében hosszabb időn át frissen tarthatjuk, akárcsak a petrezselyemgyökeret.
Lélektani hatása
Erősíti, magabiztossá, kreatívvá teszi az elmét, fokozza a tettrekészséget és a tetterőt. A tisztátalan szellemiséget száműzi, tisztítja a gondolatvilágot, helyes meglátásokhoz segít. Támogat a lelki egyensúly kialakításában és megőrzésében. Gyógyítja a kisebbrendűségi érzést, a gyámoltalanságot, a félelmet és a stresszre való érzékenységet, fokozza a megbízhatóságot, a harmóniát. Derűt hoz a lehangolt kedélyállapot helyére, csökkenti a fáradtságot. Segít emberré lenni és annak maradni a hétköznapi gondok között.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A ginzenggyökér jellemző és a hatás szempontjából is jelentős vegyületei triterpénszapo-nin-szerkezetű ginzenozidok (0,8-5%, eddig több mint húszat azonosítottak), a poliszacharidok (panaxánok és ginzenánok) és poliacetilének (panaxinol, panaxadol, panaxatriol).
Bár a mellékgyökerek ginzenozidtartalma magasabb, a tradicionális kínai medicinában a szignatúratannak megfelelően (az adott szervhez, testrészhez hasonló növényi drog alkalmas a szerv, testrész betegségének gyógyítására) a ginzeng főgyökerét használják. A ginzengkivonatot tartalmazó szerekben természetesen a mellékgyökerek extraktuma is megtalálható, amit a Ph. Hg. VIII. definíciója is lehetővé tesz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A ginzeng a hagyományos kínai orvoslás alapvető gyógynövényei közé tartozik. Leggyakrabban gyengeség, étvágytalanság, szexuális problémák kezelésére, a fizikai és mentális teljesítmény fokozására, valamint az öregedéssel járó panaszok enyhítésére használják.
Preklinikai vizsgálatok
A ginzeng in vitro és állatkísérletekben igazolt antioxidáns, szabadgyökfogó, neuroprotektív, trombocitaaggregációt gátló, a daganatos sejtek szaporodását lassító hatásai arra utalnak, hogy a drogot nem minden alap nélkül tartják az élet meghosszabbítójának, ugyanis a gyökér extraktuma mérsékelte a különféle, szervezetet károsító folyamatokat.
A drog kivonatának állatkísérletekben adaptogén (különféle stresszorokkal szembeni ellenállást fokozó), általános erősítő, a központi idegrendszer működését élénkítő, a fehérje- bioszintézist fokozó, a kognitív teljesítményt javító, immunstimuláns hatását írták le.
A hatások egy része jól hozzárendelhető a ginzenozidsorozat egy-egy tagjához, vagy a poliszacharidokhoz és a poliacetilénekhez. A ginzenozidok állatkísérletekben a hipofízis ACTH-szekréciójának növelésével fokozták a mellékvesekéreg endogén szteroidtermelését, amivel az adaptogén hatás részben magyarázható lehet. A ginzengkivonat vércukor- és szérumkoleszterinszint-csökkentő, vérnyomást csökkentő hatással is bír.
Humán bizonyítékok
Bár a ginzenggel számos humán vizsgálatot végeztek, ezek egy része gyengén felépített, alacsony a résztvevők száma, hiányzik a tényleges kontroll és az alkalmazott ginzeng-kivonatok is különbözőek.
A vizsgálatok zöme a fizikai és szellemi teljesítőképességet fokozó hatásra irányult. Egy randomizált, kettős vak, keresztezett vizsgálatban férfiakon maximális terhelés során a ginzeng keringésre, légzésre és metabolikus funkciókra gyakorolt hatását vizsgálták. A ginzeng szignifikánsan növelte a résztvevők munkabíró-képességét, amit az oxigénfelhasználás növekedésével mértek. A ginzeng sportolók fizikai állóképességét javító hatását placebókontrollos vizsgálatban igazolták.
Egészséges önkénteseknek 12 héten keresztül adott ginzengkivonat szignifikánsan javította a pszichomotoros funkciókat (pl. a figyelem, a felfogás, szenzor-motoros funkció és audio-reakciós idő) egy kettős vak, placebókontrollos vizsgálatban.
Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem irányul a ginzeng vércukorszint-csökkentő hatására. Ez a hatás igazoltnak látszik, de jelenleg – mivel biztonságos alkalmazása nem kellőképpen megalapozott – elsősorban azért van jelentősége, hogy a cukorbetegek esetén a ginzenget a hipoglikémizáló növények között tartsuk számon. Nem-inzulindependens cukorbetegeknek 8 héten keresztül adagolt napi 200 mg ginzeng csökkentette az éhomi vércukorszintet valamint a glikált haemoglobin koncentrációját, javította a hangulatot és a fizikai teljesítőképességet. Vérnyomást normalizáló (hipertónia esetén csökkenti, hipo-tóniában növeli a vérnyomást) hatását több vizsgálatban megfigyelték.
A ginzengfogyasztás és a daganatos betegségek kockázatának csökkenése közötti összefüggést számos ázsiai (elsősorban koreai) epidemiológiai vizsgálat kimutatta. A vizsgálatok szerint a ginzengfogyasztók körében a rákos megbetegedések 20-30%-kal alacsonyabb arányban fordultak elő, de ennek a jelenségnek pontos magyarázata még nem ismert.
A ginzeng férfiak szexuális teljesítőképességet javító hatását humán vizsgálatok támasztják alá. Megjegyzendő, hogy szervi eredetű impotencia esetén nem várható javulás, ezért a szexuális zavarok okát tisztázni kell. Ginzengszaponinnal kezelt, erektilis disz-funkcióval küzdő férfiak esetén a kezelés javította a merevedést és a libidót.
Indikációk, adagolás
A ginzeng gyökerének kivonata tonikumként, a terhelhetőség és az összpontosító képesség javítására, valamint betegség utáni rekonvaleszcenciában alkalmazható. A drog napi adagja 1-2 g, ami teaként fogyasztva, valamint gyári készítmények formájában is alkalmazható. A gyökér napi dózisa 200-600 mg kivonattal ekvivalens. A kezelés maximális időtartama 3 hónap, mivel nem lehet kizárni, hogy hosszú távon a ginzeng befolyásolja a hormonrendszert.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A ginzeng jól tolerálható, mellékhatások ritkán fordulnak elő. Nagy dózis esetén hipertenzió, idegesség, ingerlékenység, bőrkiütés, hasmenés és álmatlanság (összefoglalóan ginzengtúladagolási szindróma) jelentkezhet. 2 g-os napi dózis alatt ilyen tünetek, nagyon ritkán jelentkeznek. Koffeintartalmú italokkal együtt fogyasztva egyes mellékhatások (idegesség, álmatlanság, hipertónia) nagyobb eséllyel fordulhatnak elő.
Óvatosságra van szükség diabéteszben, hipo- és hipertóniában, antikoaguláns kezelés esetén. A ginzeng állatkísérletekben nem bizonyult mutagén vagy teratogén hatásúnak, de várandósság és szoptatás alatt biztonságossági okokból nem javasolt az alkalmazása.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.