Gyógynövények

Bajkáli csukóka – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Bajkáli csukóka (Scutellaria baicalensis) története, alkalmazott drogok

Az ajakosok családjába (Lamiaceae) tartozó csukókafélék (Scutellaria) nemzetségébe a világ mérsékelt égövi területein és a trópusi hegyvidékek megfelelő klímaövi magassá­gain kb. 300, zömmel lágyszárú, egyéves vagy évelő faj tartozik. A nemzetség több faja a különböző hagyományos gyógyászati rendszerek fontos gyógynövénye.

E fajok közül kiemelkedik a hagyományos kínai orvoslásban huang qin néven ismert bajkáli, másnéven nagyvirágú csukóka (Scutellaria baicalensis, syn. S. grandiflora Adams, S. lanceolaria Miq. S. macrantba Fisch.). A faj a Koreai-félszigeten, Kínában, Japánban, Mongóliában és Orosz­országban őshonos, dísznövényként is ültetett, lila virágú, terjedő tövű évelő lágyszárú. A nemzetség ismertetőjegyei a sajátosan módosult felső ajkú ajakos virágok (a latin scutella (ivó) csészét jelent), amelyek végálló álörvös füzérbe rendeződnek; a virágok színe a kék­től a liláig változhat.

Az Európai Gyógyszerkönyv 7.1 kötetében hivatalos drogot a Scutellaria baicalensis Georgi ősszel vagy tavasszal gyűjtött, szárított, hámozott, rendszerint darabokra tört gyökerei szolgáltatják, amelyre a Gyógyszerkönyv minimum 9% bajkalintartalmat ír elő. A VIII. Kínai Gyógyszerkönyv ugyanezt a minőségi követelményt a natív és a borral speciális módon kezelt, feldolgozott (ún. Dobva-rázva sütött) gyökérdrog esetén 8%-ban állapít­ja meg. (Érdekesség, hogy a Kínai Gyógyszerkönyvben a natív drogból speciális módon, több lépéssel, a savas-lúgos kezelés és az etanolos kivonás kombinációjával előállított száraz kivonat, illetve egy rokon faj, a szakállas csukóka (S. barbata D. Don) herbája is hi­vatalos) .

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A Scutellariae baicalensis radix jellegzetes és gyógyászati szempontból fontos tartalom­anyagai a természetben ritkán előforduló flavon-glükuronidok (bajkalin, vogonozid), il­letve ezek aglikonjai (bajkalein, vogonin). E főkomponensek mellett kis mennyiségben további flavonok és glikozidjaik jelenlétét is leírták.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A drogot a tradicionális kínai, japán és koreai gyógyászatban egyaránt használják. Alkal­mazzák fertőzéses és lázzal járó állapotokban, hányinger és hányás csillapítására, megfá­zás, köhögés, karbunkulusok és kelések kezelésére, fenyegető vetélés, vérköpés és orrvérzés esetén, továbbá a légző- és emésztőrendszer bakteriális fertőzéseinél (pl. akut dizentéria).

Preklinikai vizsgálatok

A drog kivonataival és tiszta hatóanyagaival igen szerteágazó, elsősorban in vitro vizsgálati adatok állnak rendelkezésre, amelyek zöme gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobás-antivirális, tumorellenes, vérlemezke aggregációgátló, központi idegrendszeri és simaizomsejtekre kifejtett hatásokra irányul.

A bajkalein és a gyökérdrog egyéb flavonoidjai több, a gyulladásban szerepet játszó citokin termelődését gátolják, ami hozzájárulhat antiflogisztikus aktivitásukhoz.

A bajkalein, a bajkalin, a vogonin és a vogonozid szabadgyökfogó és antioxidáns hatá­sát számos kísérleti rendszerben értékelték. A bajkalein és a vogonin koncentrációfüggően gátolta egy makrofág sejtvonalon a lipopoliszacharid-indukált NO termelődést. A vegyü­letek a xantin-oxidáz enzim erős inhibitorai.

A drpg vegyületeinek tumorellenes hatása elsősorban az apoptózis indukciójával ma­gyarázható, míg tumorprevenciós hatása gyulladáscsökkentő és antivirális hatásokra épül. In vitro többféle humán prosztatarák és emlődaganat sejtvonalon igazolták a bajkalin antiproliferatív hatását.

A gyökér kivonata Alcaligenes calcoaceticus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa és Staphylococcus aureus törzsei ellen bizonyult hatásosnak igen alacsony koncentrációkban (200-400 µg/ml). Még ennél is alacsonyabb koncentrációkban (0,25-1 µg/ml) talál­ták hatékonynak ugyanezt a kivonatot az Actinomyces naeslundii, A. odontolyticus, Actinobacillus actinomycetemcomitans, Fusobacterium nucleatum, Bacteroides gingivalis, B. melaninogenicus és Strep-tococcus sanguis törzseire. A jelentős klinikai problémát okozó, tetraciklin effluxpumpával rendelkező MRSA törzs tekintetében a bajkalein jelentős mértékben csökkentette a tet­raciklin minimális gátlási koncentrációját (MIC). A bajkalein alacsony koncentrációkban gátolta a Fusarium oxysporum és a Candida albicans gombafajok növekedését.

A gyökér vizes vagy metanolos kivonata szignifikáns mértékben gátolta a HIV-I pro­teáz enzimjét. A bajkalin nemkompetitív gátló hatással bírt több reverz-transzkriptáz enzimmel rendelkező vírus — köztük a HIV-I — esetén is. A gyökér egyik flavonoidja influenzavírus-ellenes hatást (szialidáz enzim gátlása) mutatott mind in vitro, mind in vivo tesztrendszereken.

A bajkalin és a vogonin szedatív, anxiolitikus aktivitását állatkísérletekben igazolták. A gyökérből izolált vogoninról, bajkaleinről, szkutellareinről és bajkalinról kimutatták, hogy kötődik a GABA-A receptor benzodiazepinkötő-helyéhez.

A gyökér különböző kivonatai gátolták a vérlemezke-aktiváló faktort és az arachidon-sav, az adenozin-difoszfát vagy a kollagén által indukált vérlemezke-aggregációt.

A bajkalein érösszehúzó és vazorelaxáns hatást egyaránt kifejtett különböző rendsze­rekben.

Patkányoknak intragasztrikusan adagolt vizes drogkivonat gátolta a szén-tetraklorid vagy galaktózamin adagolására kialakuló májenzimszint-emelkedést.

Egérfülödéma-tesztben a drog kivonata külsőleg alkalmazva szignifikáns mértékben csökkentette a gyulladást. A bajkalein gyulladáscsökkentő hatását intragasztrikus adagolás mellett az adjuvánsindukált arthritises (krónikus) és karragénindukált (akut gyulladásos modell) lábfejödéma tesztek eredményeinek összehasonlításával vizsgálták; a vegyület az előbbi rendszerben jelentősen hatékonyabbnak bizonyult, egyik feltételezett hatásmecha­nizmusa az 5-lipoxigenáz enzim gátlása.

Állatkísérletekben a bajkalein neuroprotektív hatást mutatott ischaemia-reperfúziós sérüléses modellben. E hatást részben a vegyület antioxidáns hatására, részben a vizsgá­latok kapcsán leírt 12- és 15-lipoxigenáz utak gátlásával a neuronpusztulás kivédésére vezetik vissza. A vegyület a β-amiloid peptid által indukált apoptotikus károsodási folya­matokban is preventív hatásúnak bizonyult.

Humán bizonyítékok

A droggal csak néhány, a jelenlegi elvárásoktól elmaradó színvonalú klinikai vizsgálatot végeztek.

Öt éves vagy fiatalabb gyermekek felső légúti fertőzéses megbetegedéseinek kezelé­sében vizsgálták a gyökérből készült forrázat hatásosságát. Az esetek túlnyomó több­ségében a kezelés hatásos volt és a gyermekek testhőmérséklete 3 nap alatt visszatért a normálértékre.

Kemoterápiával kezelt rákos betegeknek adott száraz gyökérkivonat a limfocitaszám emelkedését eredményezte. A gyökérdrog a terápia részeként alkalmazva serkentette az immunglobulin-A szintjének emelkedését és stabilizálta az immunglobulin G koncentrá­cióját.

Tüdőrákos betegeknél vizsgálták a kemoterápiával kombinációban alkalmazott száraz kivonat hatását a betegek vérképzőszervi paramétereire. Orális adagolás során a haemato-poiesis indukcióját írták le.

Indikációk adagolás

Európában a drognak széles körben elfogadott indikációs területe és dózisa nincsen. A megfelelő klinikai bizonyítékok hiánya miatt a WHO monográfia a humán alkalmazások klinikai megalapozottságát nem tartja kielégítőnek. Távol-Keleten napi adagja 3-9 g szá­raz gyökérdrog, főzet vagy forrázat formájában alkalmazva.

A bajkáli csukóka Magyarországon készítményekben egyelőre kevéssé elterjedt, gyógy­szerszintű termékek nem tartalmazzák, étrend-kiegészítőkre és kozmetikumokra korláto­zódik piaci jelenléte. A készítmények jellemző ajánlásai: stressz- és gyulladáscsökkentés, valamint az ízületi gyulladásokra gyakorolt kedvező hatás.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Ritkán emésztőszervi panaszok és hasmenés társult a bajkálicsukóka-gyökér orális adagolásához.

A biztonságosságra vonatkozó információk elégtelensége miatt a drog terhesség ideje alatt, szoptatásban és 12 éves kor alatti gyermekeknek kontraindikált. Gyógyszerkölcsönhatások humán vizsgálatokból nem ismertek.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.