Fűzfa
Fűzfa (Salix sp.) története, alkalmazott drogjai
A Salicaceae családba tartozó Salix fajok (Salix alba, Salix fragilis, Salix purpuré a stb.) Közép-Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában honosak. Folyóvizek melletti árterületeken találhatók meg. A gyógyászatban alkalmazott drogot hazánkban is előforduló fűz fajok barnásszürke kérge szolgáltatja. A drog alkalmazásának az európai medicinában több száz éves története van. A lázcsillapítók és a nemszteroid gyulladásgátlók története a 18. században a fűzfával kezdődött, amikor Edmund Stone angol lelkész felvetette, hogy a lázcsillapításra használt, drága kínafakéreg helyett alkalmazni lehetne a szintén keserű fűzfakérget. A fűzfakéreg iránti érdeklődés akkor élénkült meg, amikor a napóleoni háborúk idején Európában nehezen tudták beszerezni a kínakérget. Végül ez a több mint 100 éves folyamat vezetett el a szalicilsav izolálásáig, majd az acetil-szalicilsav, az első nemszteroid gyulladáscsökkentő kifejlesztéséig.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben megtalálható Salicis cortex a fűzfa (Salix) nemzetség különböző fajainak – a S. purpurea L. (csigolyafűz), S. dapbnoides Vili. (boroszlánképű fűz) és a S. fragilis L. (törékeny fűz) fajokat is beleértve – fiatal ágairól származó, egész vagy aprított, szárított kérge, illetve egész, szárított, fiatal, legfeljebb egyéves ágdarabjai. A drog szalicmben kifejezve legalább 1,5% összes szalicilsav-származékot tartalmaz. Az Európai Gyógyszerkönyv 6.1 kötetében a fűzfakéreg száraz kivonata (Salicis corticis exractum siccum) is megtalálható.
A népi gyógyászat alkalmazza a Salix alba (fehér fűz) kérgét is, de ez kevésbé értékes, mint a hivatalos fűzfa fajok drogja.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A fűzfakéreg glikozidikus formában tartalmaz fenolos vegyületeket (1-10%), amelyek közül a szalicin a legjelentősebb. A fő komponens, a szalicin mellett kisebb mennyiségben egyéb fahéj sav-származékokat (szalicilalkoholt, szalikortint, tremulacint), flavonoidokat, gallotannintípusú cserzőanyagokat (8-20%) tartalmaz. A komponensek aránya a drogot szolgáltató fajtól függ.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban a fűzfa kérgét hasonló területen alkalmazzák, mint a modern fitoterápiában: láz csillapítására, fájdalom csökkentésére. Javasolják reuma és egyéb mozgásszervi panaszok esetén is.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
A legtöbb farmakológiai vizsgálatban a drog standardizált kivonatát alkalmazták, de az egyes szalicilátok hatása is alaposan felderített. In vitro vizsgálatokban a szalicilalkoholszármazékok nem gátolják jelentősen a ciklooxigenáz (COX) enzimet (és ezáltal a prosz-taglandinszintézist), viszont in vivo a vegyületek aktivitása hasonló az acetil-szalicilsavéhoz.
A szalicin és a rokon vegyületek a szervezetben gyógyszer-előanyagként (prodrug) viselkednek. A szalicin a bélrendszerben hidrolizálódik, azaz átalakul szaligeninné, majd a felszívódást követően a szaligenin a májban oxidálódik COX-gátló szalicilsavvá. A szalicilsav elkerüli a gyomrot, ugyanakkor a májban zajló metabolizmus miatt a fűzfakéreg hatása később alakul ki és elhúzódóbb lesz, mint a szintetikus szalicilsav-származékoké.
Farmakokinetikai vizsgálatok bizonyítják, a szalicin és a szaligenin a többi NSAIDhoz hasonlóan kötődik a humán albuminhoz. A szalicin napi dózisa 10-25%-a az acetil-szalicilsavénak. A kisebb dózis mellett kialakuló hasonló mértékű hatásosság oka az lehet, hogy a fűzfa vegyületeinek biológiai hasznosulását (felszívódását) fokozzák a növényi kísérőanyagok.
A szalicin a szalicilsavnál és annak acetilszármazékánál kevésbé irritálja a gyomrot. Bár az acetil-szalicilsav izgatja a gyomor nyálkahártyáját,, a természetes szalicilátokkal szembeni előnyös tulajdonsága, hogy gátolja a vérlemezke-aggregációt. A természetes szalicilátok ebből következően (az acetil-szalicilsavval ellentétben) nem alkalmazhatóak kardio-vaszkuláris prevencióban.
Humán bizonyítékok
Viszonylag kevés humán adat áll rendelkezésünkre a fűzfakéreg hatásosságával kapcsolatban. A drog hatékonyságát osteoarthritis, egyéb krónikus ízületi fájdalom, hátfájás esetén tanulmányozták. A placebóhoz képest szignifikánsan csökkent a páciensek fájdalma. Egy vizsgálatban, amelyben a COX-2-gátló rofecoxibbal hasonlították össze, a fűzfakéreg kivonata a szintetikus szerhez hasonló hatásossága volt. A vizsgálatok során kevés esetben tapasztaltak mellékhatást (hányinger, gasztrointesztinális fájdalom).
Részletes ismertetése
Főzete szájöblögetőként kúraszerűen alkalmazva megszünteti az ínygyulladást, fertőtleníti a szájüregi sebeket, és gyorsítja gyógyulásukat.
Normál mennyiségben (egy liter vízhez egy evőkanál) oldja a gyomorgörcsöt, erősíti a nyálkahártyát, csökkenti a gyomorhurutot, szünteti a hányingert. A benne lévő cserzőanyag a gyomornyálkahártyára izgató, az emésztésre, savtermelésre serkentő hatású, éppen ezért gyomor- és nyombélfekély esetén nem javallt, mert a sebek kivérzését okozhatja.
Csökkenti a belek hurutjait, fokozza a perisztaltikus mozgásukat, de tónusukat oldja. Kiváló a belek gyulladásos, fertőzött, fájdalmas tünetekkel együtt járó állapotaira. A tápcsatornára általánosan kedvező hatású, bár kiszáradt, lehűlt, legyengült állapotokban csak kiegészítőkkel, melegítő, nedvesítő, tápláló, erősítő hatású növényekkel együtt adható.
A bőr keléses, gyulladással, gombásodással megjelenő állapotait külsőleg és belsőleg egyaránt eredményesen kezelhetjük főzetének, tinktúrájának fogyasztásával és a belőle készült borogatással. Alkalmas az arcbőr tisztítására, kitágult pórusainak, gyulladásainak kezelésére. A felszíni, esetleg elfertőződött sebeket a friss kéregből készített pakolás, illetve a főzetével való borogatás, lemosás nyugtatja, fertőtleníti, összehúzza. Külsőleg közepesen erős vérzéscsillapítóként használhatjuk. Főzete lábfürdőként is alkalmazható lábgomba, ekcéma esetén. Emellett a láb izzadását is gátolja.
A szem gyulladásos állapotait szünteti. A fertőzés, huzat vagy fényirritáció okozta kötőhártya-gyulladás kezelésére borogatásként használjuk főzetét.
A májban és a lépben lerakodott emésztetlen tápanyagokat, zsírokat kihajtja, a zsírmájat csökkenti, ám hosszú távú, rendszeres alkalmazása ártalmas lehet.
Mint általános lázcsökkentő, mindenféle lázra igen hatékony, bár sok esetben nem a láz kiváltó okát kezeli.
A reumás ízületi gyulladások fájdalmas tüneteit eredményesen csökkenthetjük főzetének rendszeres fogyasztásával, valamint ha tinktúráját fürdőként, illetve borogatásként, bedörzsölőszerként alkalmazzuk a fájdalmas, gyulladt ízületi részekre.
Megtisztítja a vért a hevülést fokozó anyagoktól, a vírusok, baktériumok melléktermékeitől, és gátolja ezek lázkeltő hatását. Ezért influenzás, meghűléses és egyéb, lázzal járó fertőzések esetén borban főzve igen javallt. Csökkenti a vérrögképződést és az egyéb lerakódások kialakulását a szív ereiben.
Az idegrendszerre általános fájdalomcsillapító hatású, enyhén nyugtatja, csökkenti görcseit. Régebben a fogfájós vagy fejfájós emberek fűzfakérget rágcsáltak panaszaik enyhítésére. (A kalmopirin és az aszpirin, valamint a befőzési szalicil közismert hatóanyaga.)
A légzőrendszer sebeit, tágulatait, vérköpéssel járó betegségeit borban főzött formában kezelhetjük vele. Asztmás tünetek, fulladásos állapotok jelenlétekor azonban mellőzzük, mert a tüdőhólyagokat összehúzva fokozza a káros tüneteket.
A középkor kolostoraiban rendszeresen használták a nemi vágy lelohasztása érdekében.
A méh izomzatát ellazítja, görcseit, valamint a vérzés erősségét csökkenti, ezért terhesség esetén használata tiltott. A hüvely fertőzése, fehérfolyással, gombás fertőzéssel, égő érzéssel járó tünetei esetén főzetét eredményesen alkalmazhatjuk intim tus formájában.
Gyulladással járó húgyúti fertőzések esetén enyhe vesemelegítőkkel, például petrezselyemmel együtt belsőleg alkalmazhatjuk.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A szalicilátokra jellemző ellenjavallatok, kölcsönhatások kevés kivételtől eltekintve a fűzfakéregre is igazak. A nemszteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID) jellemző gasztrointesztinális mellékhatások a drog esetén ritkán fordulnak elő a kisebb dózis és a tartalomanyagok kinetikája következtében, ugyanakkor a drog magas tannintartalma is okozhat gasztrointesztinális panaszokat.
Nem tisztázott, hogy ellenjavallt-e a fűzfakérget vírussal fertőzött gyerekeknek adni a Reye-szindróma kialakulása miatt, de elővigyázatosságból lázas gyermekek kezelésére nem alkalmazható. Mellékhatásként előfordulhat túlérzékenységi reakció, aszpirinérzékenyeknek tilos alkalmazni a drogot. Kontraindikált asztmások, cukorbetegek, köszvényesek, máj-vesebetegek, aktív fekélyben szenvedő páciensek fűzfakéreggel való kezelése. Terhesség és szoptatás során történő alkalmazása orvosi javaslat nélkül nem ajánlott. Nem javasolt kombinálni más szalicilát- vagy egyéb NSAID készítménnyel.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.