Házi len származása, alkotóelemei, egészségügyi hatásai, gyógyászat
Házi len (Linum usitatissimum) története, alkalmazott drogjai
A len valószínűleg Egyiptomból származik, eredete azonban évszázadok óta világszerte végzett termesztése miatt homályba vész. Az emberiség egyik legrégibb kultúrnövénye: találtak lenmagot és lenből szőtt ruhadarabok maradványait óegyiptomi sírokban, s a Biblia is említést tesz a zsidó főpapok lenből készült öltözékéről.
Az archeológusok lenszálak nyomaira bukkantak Szíriában, Irakban és Iránban, amelyek Kr.e. 8000-6000-ből származnak. Az egyiptomi sírkamrákban lenszálak fonásáról készült illusztrációkat találtak, és a múmiákat is vadlenből készült vászonnal tekerték be. A len latin neve azt jelenti, „a leghasznosabb növény”, mert öltöztette, táplálta és gyógyította azt, aki termesztette és betakarította. A lenrostokat vászon készítésére használják, és Kr. e. 500-tól termesztik Írországban.
A lent világszerte különböző célokból termesztik: a szárakból kinyert szálakért, az Omega-3 zsírsavban gazdag magváért, amely emberi és állati fogyasztásra egyaránt alkalmas, továbbá a hasznos olajáért, amelyet a magvakból nyernek ki, és ételekben, állati takarmányban, festékekben használnak, valamint faanyagok kül- és beltéri alapozására.
A házi len, latin nevén Linum usitatissimum L. (Linaceae) 1 m magasságú egyéves növény. Égszínkék, laza bogát alkotó virágai júniusban nyílnak. A toktermésben található érett, megszárított magok sötét, vörösesbarna színűek, felszínük sima, fénylő. A lenmag a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Lini semen néven található meg.
A natív lenolaj (Lini oleum virginale Ph. Hg. VIII.) az érett magokból hidegen történő préseléssel előállított, sárga vagy barnássárga tiszta folyadék.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Egynyári növény, kedveli az agyagos, jó vízelvezetésű talajt és a napos helyeken érzi jól magát.
- A len meglehetősen kimeríti a talajt, ezért érdemes vetésforgóba illeszteni.
- Magról érdemes szaporítani, amit vagy az előkészített szabadföldbe vagy tartóedényekbe
vethetünk el, a kis növényeket a gyökérzet kifejlődése után lehet kiültetni. - A len magassága mindössze három hónap alatt eléri a 90-120 centiméteres magasságot; ezután be lehet gyűjteni a rostjaiért. Ha a magja miatt termesztjük, a növénynek még egy hónapra van szüksége a magok beéréséig.
Háztartás
Egykor a festők vásznai lenből készültek. A vitorlavászon, a napellenző és a lópokróc gyártásához szintén felhasználták. A régi len lassan bomló talajtakaróként vagy komposzthalomhoz hozzáadva használható a kertben. A len szálait pedig a papírgyártás dolgozta fel.
Konyha
A lenmagnak magas a tápanyagtartalma, főként magnéziumban gazdag, amelynek hiányában sok nyugati felnőtt szenved. A magvak, amelyeknek enyhén fűszeres ízük van, a reggeli gabonapehelyre, friss gyümölcssalátákra és házi sütésű kenyérre szórhatók.
Gyógyászat
A lennek változatos gyógyászati tulajdonságai vannak: antibakteriális, vírusölő, antioxidáns, emésztést segítő, gyulladáscsökkentő, autoimmun és hangulatjavító. Az egyik alapvető omega-3 összetevő is megtalálható a lenben (linolénsav), ami segít elhárítani számos egészségügyi problémát, mint például a reumás ízületi gyulladást, szív- és érrendszeri betegségeket, és a magas vérnyomásból adódó betegségeket. A depresszióban szenvedőknek is jó szolgálatot tehet. A székrekedés enyhítésében szintén segít. Egy teáskanálnyi őrölt lenmag gondoskodik a szükséges rostbevitelről a diétában.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A lenmag 30-45% zsírosolajat, 20-25% fehérjét, 3-10% semleges és savas poliszacharidok keverékéből álló nyálkát, sztermeket, triterpéneket és 0,1-1,5% mennyiségben cianogén glikozidot tartalmaz. Megtalálhatóak benne az emlősök endogén lignánjainak (entero-diol, enterolakton) előanyagai (a fitoösztrogének közé tartozó szekoizolaricirezinol, ma-tairezinol, illetve glikozidjaik).
A natív lenolajat főként a linolénsav (35-65%), olaj sav és linolsav, kisebb mennyiségben a palmitinsav, sztearinsav, palmitoleinsav és arachinsav trigliceridjei alkotják. Az olaj magas telítetlenzsírsav-tartalma miatt oxidációra érzékeny, könnyen avasodik.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A lenmagot a hagyományos orvoslásban külsőleg égések, gyulladásos elváltozások, száraz, viszkető bőr, illetve furunkulus borogatására, belsőleg pedig enyhe hashajtóként alkal- mazzák. Népszerű szer köhögés csillapítására, illetve száraz torok nyákos bevonására, valamint érelmeszesedés és rheumatoid arthritis ellen is. Az állatgyógyászatban felpuhító borogatásként használják.
Preklinikai vizsgálatok
A lenmag gyógyászati alkalmazását a több ezer évre visszamenő orvosi tapasztalat mellett kísérletes adatok is alátámasztják. Nyálkatartalma miatt hashajtó hatású, állatkísérletekben dokumentált koleszterinszint-csökkentő hatását telítetlenzsírsav-tartalmával magyarázzák. A lenmag poliszacharidja gyulladáscsökkentő hatású.
A legújabb kutatások szerint magas α-linolénsav-, és magas lignántartalma miatt a lenmag antikarcinogénként is számításba jöhet, valamint szisztémás lupus erythemathosus és rheumatoid arthritis adjuváns kezelésére is alkalmas lehet. A lenmag lignánjainak gyenge ösztrogénhatása van, ezért a fitoösztrogének közé tartoznak. A mag antikarcinogén aktivitását részben azzal magyarázzák, hogy a lignánok gátolják az endogén ösztrogének karcinogén hatását, mivel ugyan kapcsolódnak az ösztrogénreceptorokhoz, de aktivitásuk jóval elmarad az ösztradiolétól.
Humán bizonyítékok
A lenmag enyhe hashajtó, perisztaltikát normalizáló és nyálkahártyát védő hatását humán vizsgálatok is igazolják. Egyéb indikációkban hatásosságának bizonyítása nem történt meg.
Indikációk, adagolás
A lenmag belsőleg krónikus székrekedés, hashajtóabúzustól sérült vastagbél, irritábilis colon szindróma, diverticulitis, ill. nyáktartalma miatt gastritis és enteritis kezelésére, külsőleg pedig bőrgyulladások borogatására alkalmazható. A lenmag egészben, megtörve vagy enyhén morzsolva alkalmazandó. A szokásos adag naponta 3 alkalommal 1 evőkanálnyi mag (kb. 10 g), legalább 1,5 dl folyadékkal bevéve.
Külsőleges alkalmazás céljára 30-50 g frissen összetört lenmagot tegyünk mullzsá-kocskába, kevés vízzel forrázzuk le, és az így nyert meleg pépes borogatást helyezzük a fájdalmas, gyulladt bőrre.
A natív lenolajat a gyógyászatban linimentumok készítésére, ekcéma és psoriasis kezelésére alkalmazzák.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A lenmag belsőleges alkalmazása ellenjavallt bármilyen eredetű bélelzáródás esetén. Megfelelő adagolás, elegendő folyadék fogyasztása mellett nincsen ismert mellékhatása. Egyéb nyáktartalmú drogokhoz hasonlóan a lenmag csökkentheti bizonyos gyógyszerek felszívódását, ezért a gyógyszer és a lenmag bevétele között teljen el legalább 1 óra. A lenmag tartós fogyasztásakor szükség lehet az inzulindependens cukorbetegek inzulinadagjának csökkentésére. Cianogénglikozid-tartalma olyan alacsony, hogy ésszerű mennyiség fogyasztása esetén nem alakul ki mérgezés (humán mérgezésről nem számol be a szakirodalom).
Milyen alkotóelemekből áll?
Az érett lenmagnak igen magas az olajtartalma, elérheti a 43%-ot is. A fajtától függően azonban igen eltérő lehet az olajban a telítetlen zsírsavak aránya. A magok egészségjavító hatása elsősorban a maghéjban található ballasztanyagoknak és nyákoknak köszönhető. Emellett igen gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, ezek közül legjelentősebb az E-vitamin és a biotin, illetőleg a kálium, a magnézium és a kalcium. Található a lenmagban ezen kívül még fehérje és csekély mennyiségű szénhidrát is.
Egészségtani jelentősége
Aki étrendjébe a lenmag fogyasztását is felveszi, nem fog bélrenyheségben szenvedni, minthogy a lenmag nyáktartalma folyadékkal együtt fogyasztva igen gyorsan megduzzad. Az apró magvak így jelentősen megnövelik a széklet mennyiségét, s ennek következtében a ballasztanyagokkal karöltve serkentik a bélműködést.
A lenmag nyáktartalma ugyanakkor hatékonyan száll szembe a gyomor-bél rendszer nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedéseivel.
Ha emésztésserkentő hatásáért kívánjuk fogyasztani a lenmagot, úgy természetes állapotában kell fogyasztanunk, mert megtörve, darálva, főzve vagy pörkölve elveszíti salaktalanító hatását. Ha viszont gyulladáscsökkentő hatására van szervezetünknek szüksége, akkor jobb, ha megtörjük, és fél napra beáztatjuk (egy evőkanál lenmagra 1/2 liter vizet számítva). A friss lenolaj diós aromájú, hosszabb tárolás esetén íze kesernyésebbé válik. Ezért vásárláskor fordítsunk különös gondot a szavatossági időre. A megkeseredett lenolaj étkezési célra nem alkalmas, ezt masszázshoz vagy hajpakoláshoz használhatjuk fel.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.