Közönséges borostyán – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Közönséges borostyán(Hedera helix) története, alkalmazott drogjai
A borostyán az ókor óta ismert gyógynövény, drogját már Dioszkuridész is említi, de Plinius írásaiban is találkozunk vele. A legtöbb szaponintartalmú droggal szemben népies szerként való alkalmazása, bár több földrészen ismert volt, mégsem volt általánosan elterjedt; a modern terápiába is csak specifikus és előnyös sajátságokkal bíró hatóanyagainak megismerése után került be. Ma már széles körben elérhetők standardizált borostyánkivo-natot tartalmazó gyógytermékek és gyógyszer minősítésű készítmények, elsősorban csepp és szirup formában, megfelelő ízfedéssel.
A közönséges borostyán (Hedera helix L.j a borostyánfélék (Araliaceae) családjába tartozó Hedera növénynemzetség egyetlen, Magyarországon őshonos faja, ami Európa nagy része mellett Afrikában, Közép- és Kelet-Ázsiában egyaránt elterjedt. Fás szárú, ernyős vi-rágzatú örökzöld kúszónövény. Nem élősködő, rövid kapaszkodógyökerei táplálék-, vagy folyadékfelvételre nem alkalmasak. Levelei 4-8 cm hosszúak, jellemző sajátságuk a hetero-fillia, azaz a csak vegetatív kúszóhajtások levelei háromhasábúak, míg a napos, magasabbra felkapaszkodó, virágzatokat hordozó hajtásokon növök épek vagy alig tagoltak.
Kedvező környezetben (fákon, kőszirteken, falakon) a borostyán 20-30 méteresre is megnő, de függőleges felület híján a talajt is beterítheti. Késő nyártól késő őszig virágzik. Termései apró fekete bogyók, amelyek a tél vége felé érnek be, és sok madár fontos táplálékai. A borostyánt szívóssága és betegségekkel szembeni jó ellenállósága kedvelt dísznövénnyé tette. Az alapfajból számos változatot nemesítették ki, így például ismert sárga vagy sárga-fehér tarka levelű, lila szárú és lassan növekedő, törpe és felálló hajtású fajtája is.
Alkalmazott drogja, a Hederae folium (borostyánlevél) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv meghatározása szerint a növény tavasszal gyűjtött, megszárított, egész vagy aprított levele, amelynek minőségi kritériumaként a Gyógyszerkönyv legalább 3% hederako-zid C tartalmat ír elő.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Hatóanyagai pentaciklikus triterpén-szaponinok (5%, fő aglikonjuk a hederagenin és az oleánolsav). A legnagyobb mennyiségben a hederaszaponin C (más néven hederakozid C) és ennek részleges hidrolízisterméke, az α-hederin van jelen, amelyek egyben a köptető ha-
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
tásért is leginkább felelősek. A friss növényből készült kivonatokban a hederakozid C van jelen nagyobb mennyiségben, feldolgozás, állás során a vegyület α-hederinné alakul. E két főkomponens mellett szaponinvegyületek egész sorozata található meg a növényben, ezek azonban jóval alacsonyabb koncentrációkban vannak jelen a kivonatokban, relatív hatékonyságuk pedig a két fő szaponinéhoz viszonyítva jelentősen elmarad. A szaponinvegyületek mellett kevés illóolajat, poliacetiléneket, flavonoidokat és nyálkát tartalmaz a drog.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban a növényt számos betegség (pl. máj- és epepanaszok, reuma, köszvény) kezelésére alkalmazták, de jellemzően légúti indikáció nélkül. Köptető hatására a múlt század közepén figyeltek fel.
Preklinikai vizsgálatok
A borostyán kivonata kifejezett köptető és enyhe görcsoldó hatással bír. Az α-hederin β2-adrenerg receptorokra gyakorolt hatása révén fejti ki a hörgőket tágító hatását, amely papaverinnel összevetve is számottevő. A vegyület növeli a receptorok számát a hörgőkben, így közvetve is hozzájárul a kevésbé viszkózus váladék képződéséhez.
Az α-hederin spazmolitikus hatása kifejezettebb, mint prekurzoráé, a hederakozid C-é, és ödémacsökkentő hatást is csak az α-hederinnél figyeltek meg. A hederakozid C ugyanakkor kevésbé toxikus, és hemolitikus aktivitása is gyengébb. A nyers és tisztított szaponinkeverék kifejezett gyulladásgátló hatásúnak bizonyult (indometacinnal összehasonlítva) akut és krónikus állatkísérletes gyulladásmodellekben.
Egyes szaponinok esetén antibakteriális, antimikotikus hatást írtak le. A borostyán hatóanyagait vénás pangást csökkentő hatását az e téren már ismert és alkalmazott Aesculus- és .Ruscus-vegyületekkel összehasonlítva vizsgálták in vitro. A Hederaszapogeninek mind a hialuronidázt, mind az elasztázt nem-kompetitív módon és dózisfüggően, a glikozidok viszont gyengén gátolták.
Humán bizonyítékok
Borostyánkivonatokkal számos randomizált, kettős vak, placebókontrollos klinikai vizsgálatot végeztek különböző eredetű krónikus légúti obstrukcióval járó betegségben vagy hörghurutban szenvedő betegek bevonásával. Mind felnőttek, mind gyermekek esetén a vizsgálatok zöme pozitív eredménnyel zárult.
A drog alkalmazásával nemcsak a produktív köhögéssel járó bronchitis tünetei enyhültek, hanem olyan kínzó, száraz köhögéssel járó betegségek esetén is hatásosnak bizonyult a növény, mint a szilikózis. Nemcsak a betegek szubjektív panaszai csökkentek, hanem a műszeresen mérhető, objektív légzési paraméterek is.
A ma egyik legelterjedtebben alkalmazott szekretolitikummal, az ambroxollal is végeztek összehasonlító vizsgálatokat, amelyekben megállapították, hogy a borostyán köpetoldó és -ürítő hatékonysága – megfelelő dozírozás esetén – nem marad el az ambroxolétól.
A Hedera-szaponinok előnye a többi, hasonló célból alkalmazott szaponintartalmú droggal szemben, hogy kevéssé irritálják a gyomornyálkahártyát és így a gyermekek is jól tolerálják a borostyánkivonatot tartalmazó készítményeket.
Indikációk, adagolás
A levéldrog és készítményei légúti hurut, krónikus gyulladásos hörgőmegbetegedések tüneteinek enyhítésére, produktív s görcsös köhögés csillapítására használhatóak. Indikációi a gyermekgyógyászat területén a recidiváló spasztikus és krónikus obstruktív bronchiti-sek. A perorális adagoláson túl inhalációs (hideg porlasztásos) terápiára is alkalmasnak találták a folyékony kivonatokat, de ez a gyakorlatban még nem terjedt el.
A drog ajánlott napi dózisa 0,3 g. A borostyánkivonatot tartalmazó készítmények – természetesen csökkentett dózisban – kisgyermekek, csecsemők kezelésére is bizonyítottan hatásosan és biztonságosan alkalmazhatóak.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mellékhatások, ellenjavallatok és gyógyszerkölcsönhatások felnőttek esetén nem ismertek. Egy nagy gyermekgyógyászati beteganyagon végzett elemzés szerint a lehetséges mellékhatások közül a hasmenés, az enteritis, az allergiás bőrkiütések és a hányás volt a leggyakoribb, bár ezek előfordulása is igen ritka volt (összgyakoriságuk 0,22% volt), és a leggyakrabban előforduló nemkívánatos hatás, a hasmenés is feltehetőleg a készítményekben jelenlévő szorbit cukoralkoholnak tulajdonítható. Az irodalom sporadikusan jelzi a különböző kontakt allergiás reakciók előfordulását, ezeket az élő növénnyel és a friss növényi nyersanyaggal foglalkozóknál írták le.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.