Gyógynövények

Dél-afrikai muskátli

Dél-afrikai muskátli (Pelargonium sidoides) története, alkalmazott drogok

A dél-afrikai bennszülöttek (zuluk) már régóta alkalmazták gasztrointesztinális meg­betegedések, légúti fertőzések, TBC kezelésére a dél-afrikai muskátlit. Helyi neve Umcka-loabo, amely súlyos köhögést jelent.

Európába egy angol, tuberkulózisban szenvedő beteg révén került az 1900-as évek elején, akit állítólag a drogból készült kivonattal gyógyított meg egy helybéli. Abban az időben, Európában a növényfaj még nem volt ismert, és a TBC kezelésére sem állt rendelkezésre megfelelő gyógyszer. A növényt ma már nem TBC keze­lésére használják, de valódi indikációjának felismerése után, a 20. század utolsó éveitől a legnépszerűbb gyógynövények közé tartozik.

A drogot a Dél-Afrikában honos Pelargonium sidoides DC és/vagy a Pelargonium reniforme Curt. (Geraniaceae) szárított, aprított gyökere szolgáltatja (Pelargonii radix Ph. Eur. 5.7, dél-afrikai muskátli gyökér). Minimum 2%, pirogallolban kifejezett cserzőanyagot tartal­maz.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

Fő tartalomanyagai magasan oxigenált kumarinszármazékok (umkalin, szkopoletin), va­lamint cserzőanyagok, amelyek szerepet játszanak az antibakteriális és immunmoduláns hatásban. Kis mennyiségben illóolajat is tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A dél-afrikai bennszülöttek különböző légúti betegségek kezelésére használják, ezen ala­pul a növény modern felhasználása.

Preklinikai vizsgálatok

Az Umckaloabo hatásai közül legkorábban széles spektrumú antibakteriális aktivitását do­kumentálták, amelyet a kumarinszármazékok fejtenek ki. A gyógyászati alkalmazás szem­pontjából legalább ilyen jelentőségű az immunmoduláns hatás (egyebek között a makrofágaktivitás fokozása), amely következtében a szervezet könnyebben megbirkózik a fertőzéses eredetű (megfázásos) megbetegedésekkel.

Klinikai vizsgálatok

Klinikai vizsgálatok során a gyökérből készült kivonat hatásosnak mutatkozott akut bronchitis és mandulagyulladás kezelésében, valamint olyan gyermekek esetén is, akik ismételt antibiotikumkezelésre nem reagáltak. A kezelés a placebóhoz viszonyítva szignifikánsan csökkentette a betegséggel járó tüneteket, elsősorban a köhögést.

Az Pelargonium klinikai hatásosságának tesztelésére hat placebokontrollos, randomizált, kettős vak klinikai vizsgálatot végeztek több száz felnőtt, akut bronchitisben szenvedő páciens bevonásával. A betegek tüneteit az ún. Bronchtitis Severity Score (BSS) szerint osztályozták, amely a bronchtis legfőbb tüneteinek (köhögés, köpetürítés, köhögés alatti mellkasi fájdalom, nehézlégzés) gyakoriságát és súlyosságát egy 5-pontos skálán méri.

A BSS csökkenésének mértéke a kezelés 7- napján szolgált a vizsgálatok elsődleges krité­riumául. Az összes klinikai tanulmányban a kezelt betegek esetén a BSS szignifikánsan nagyobb mértékben csökkent, mint a placebót kapott páciensek BSS értékei. A Pelargonium terápiát minden vizsgálat jól tolerálhatónak találta, a mellékhatások tekintetében nem volt szignifikáns különbség a két kezelt csoport között. További nyílt, nem kontrollált klinikai vizsgálatok is fellelhetők a szakirodalomban, melyek hasonló pozitív eredménnyel zárultak, de objektív értékelésüket gátolja a kontrollcsoportok hiánya.

Indikációk, adagolás

Alkalmazása akut brochitis és felső légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésére, a gyó­gyulás elősegítésére javallt. Időben történő alkalmazásával egyes esetekben megelőzhető az antibiotikumkezelés.

Az eddigi összes humán vizsgálatot az egyetlen piacon lévő készítménnyel végezték, a drogra nincs monográfiákban elfogadott adagolás. A termék a gyökér alkoholos kivonatát tartalmazza, felnőttek esetén 3×30 csepp, 6-10 éves gyerekeknek naponta 3×20 csepp, 6 év alatti gyermekeknek 3×10 csepp a napi dózis.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Dokumentált nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók nem ismertek. Elővigyá­zatosságból terhesség, szoptatás alatt, megnövekedett vérzési idő, súlyos máj- vagy ve­sekárosodás esetén nem alkalmazható. Növelheti az egyidejűleg adagolt kumarintípusú véralvadásgátló hatásosságát.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.