Majoránna, a gyomorerősítő fűszer
A majoránna a legaromásabb növény az Origanum nemzetségben, melegsége, erőssége mély, gazdag ízt ad az ételeknek. A növény a Földközi-tenger környékén, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és India egyes részein őshonos, ezeken a helyeken még vadon is megtalálható. Ma már a világ több helyén termesztik, köztük az Egyesült Államokban, és gyakran tartják cserépben vagy ágyasban más fűszernövényekkel együtt.
Az ókori görögök a boldogság, a harmónia és a béke szimbólumának tartották a majoránnát, ezért a sírokra ültették, hogy az elhunytnak örök zavartalan pihenése legyen. A görögök vidámabb dolgokra is használták a majoránnát – például ha e gyógynövénnyel a párnájuk alatt aludtak, megálmodták a jövendő kedvesüket. A majoránnából virágfüzért és menyasszonyi csokrokat is készítettek.
A középkorban a leveleit elrágták, hogy enyhítsék a fogfájást és az emésztési zavart. Nicholas Culpeper, 17. századi gyógynövényszakértő megfigyelte, hogy: „ A Merkúr növénye, és a Kos jegyébe tartozik, ezért kiváló az agy és más olyan testrészek kezelésére, amelyek ugyanennek a bolygónak az uralma alá tartoznak.” Culpeper úgy látta, hogy „melegít, és jó közérzetet biztosít a fej, a gyomor, az orrmelléküregek és más testrészek megfázásos betegségei idején, akár belsőleg, akár külsőleg használjuk”.
Főgyökere rövid, gyakran fejleszt járulékos gyökereket. Szára 30-40 cm magas, négyoldalú, elágazó. Fiatalon szürke színű a szőrképletek miatt, később pirossá válik. Levelei keresztben átellenesek, 2-3 cm hosszúak, szőrösek, ép szélűek, rövid nyelűek, tojás alakúak. Virágai összetett álörvöt alkotnak a felső levelek hónaljában.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A virágok aprók, fehér vagy pirosló színűek. Júliusban, augusztusban nyílnak. Termése makkocska. A szárított virágzó vagy bimbós növény lemorzsolt levelei és virágai adják a drogot, amely aromás, kellemes illatú, kesernyés ízű. Kétszer aratható, először június-júliusban gyűjtik, másodszor szeptember végén.
- Tavasszal szórjuk a magvakat csíráztató tálcába, ne takarjuk földdel. A hőmérséklet legalább 15 °C legyen.
- A csírázási százalék eléggé megjósolhatatlan.
- A magoncokat ne öntözzük túl.
- Ha túlzsúfoltan nőnek, vagy ritkítsuk, vagy tűzdeljük őket nagyobb edénybe a további növekedéshez, esetleg ültessük szabadföldbe.
- Közepesen fagytűrő, évelő (hűvösebb éghajlaton egynyári), szereti a napos, jó vízelvezetésű helyeket.
- Az egész növény gyűjthető
Kémiai alkotórészek:
illóolaj (karvakrol, kavikol, terpinol), flavonoidok, csersav, fenolok, szénhidrátok, triterpének, keserűanyagok.
Hatás:
bélgörcsoldó, szélhajtó, puffadásgátló, étvágygerjesztő (fokozza a gyomornedv termelődését, gyomor nyálkahártyáján vérbőséget okoz), gyomorerősítő, idegnyugtató, köhögéscsillapító, vírusellenes.
Alkalmazás:
Toroköblítő szer, hasmenés, étvágytalanság, gyomorgyengeség, görcsös köhögés, légzési zavarok, ideges eredetű fejfájás ellen hatásos.
Konyha
A majoránnát sok mediterrán étel ízesítésére használják, kifejezetten finom articsókával, spárgával és gombával. Jó ízt ad a salátáknak, paradicsom- és zöldségleveseknek, szószoknak. Kolbászok és húsételek töltelékébe is belekeverik. A kakukkfűvel, bazsalikommal, tárkonnyal és turbolyával együtt alkotják a klasszikus gyógynövénykeveréket (bouquet garni). A növényt pácok, olajok, ecetek és sós kocsonyák ízesítésére is használják.
Fehér vagy rózsaszínű virágai aprók, és murvalevelek védelmében nőnek. Ezek négy sorban szorosan egymásra simulnak, csomószerű virágzatot alkotva, mely segít megkülönböztetni az oregánótól.
Háztartás
A majoránna népszerű édes illatú illatosító növény volt, és fertőtlenítő hatásának köszönhetően megóvta az otthonokat a járványoktól és fertőzésektől. Kis tasakokba helyezve távol tartotta a rovarokat a ruháktól és vásznaktól.
Gyógyászat
A majoránna forrázatának fogyasztása lecsillapítja az idegeket, és megelőzi az álmatlanságot. Segíti az emésztést, és könnyít a bélproblémákon. A belőle készült fürdő enyhíti a reumát.
Külsőleg:
reuma elleni készítmények alkotórésze. Az olajából készült kenőcs csökkenti a reumatikus fájdalmakat. Házilag is készíthetünk reumás testrészek kezelésére szolgáló kenőcsöt, mely serkenti a vérkeringést, enyhíti a gyulladást. Egy evőkanál drogot három órán át áztatunk tiszta szeszben. Annyi alkoholt öntünk rá, ami éppen ellepi. Az alkoholos kivonatot leszűrjük, egy kis edényben 1 evőkanál disznózsírral forró víz felett elegyítjük, míg a szesz el nem párolog. Jól záródó tégelybe tesszük.
Leginkább húsokat – baromfi-, birka-, vadhús -, hurkát, májpástétomot, vagdaltakat, véres húsokat fűszerezhetünk vele (leplezi a birkahús jellegzetes szagát), de tehetünk egy-egy csipettel a mártásokba, levesekbe (burgonya-, gombaleves), a spagettiszószba, a főzelékbe (burgonya-, kelkáposztafőzelék). Szórhatunk belőle a pizza tetejére is. Finom ízt ad a csirke és a tyúk töltelékének, illetve ha sütés előtt a húst kívül-belül bedörzsöljük vele.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.