Máriatövis – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Máriatövis (Silybum marianum) története, alkalmazott drogjai
A máriatövis név és a növény népies nevei (Boldogasszony teje, Boldogasszony káposztája, máriabogáncs, pápafű, Szűz Mária teje, Szűz Mária tövise, tarkabogáncs) arra a legendára vezethető vissza, amely szerint a levelek fehér márványozottsága és fehér tejnedve akkor keletkezett, amikor Jézus anyjának, Máriának teje ráfröccsent a növényre. Valószínűleg ennek a hiedelemnek köszönhetően elterjedten alkalmazták a tejelválasztás fokozására. Melius Péter Herbáriumában (1578) Boldogasszony tövise néven elsősorban étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő, görcsoldó szerként szerepelt. A neve alapján, és a Szignatúratan szerint a növény tejtermelést elősegítő, ezért már a kora középkortól termesztették a kolostorkertekben, hogy szoptatós dajkáknak adják. A modern tudomány azonban cáfolta ezt a hitet.
A termés már a középkorban elismert szere volt az epebajok és a sárgaság kezelésének. Használata a múlt század elején visszaszorult, a 10. század közepe táján fedezték fel újra, amikor a kémiailag azonosított hatóanyagkomplcxszel végzett farmakológiai vizsgálatokban magyarázatot találtak a növény epe- és májpanaszokat enyhítő hatására.
A máriatövis Délnyugat-Európában honos, továbbá Belgiumban, Hollandiában, Dániában és a Brit szigeteken is elterjedt, ahol a tengerpart mentén vadon nő rézsűkön és elhagyatott területeken. Észak-Amerikában száraz, sziklás talajon található.
Ami bizonyított, hogy a növény védi a májat. Az idősebb Plinius úgy utal rá, hogy „epehajtó”, és Dioszkoridész látta, hogy „kígyó marta” embereknek adták. Ismert, hogy hatásos mindenfajta hepatitisz, epekő, májzsugorodás, valamint gyilkos galóca, drogok és alkohol okozta mérgezések kezelésében. A máriatövis-kivonat úgy védi a májat, hogy megakadályozza ezeknek az erős mérgeknek a felszívódását. Még meglepőbb tulajdonsága, hogy serkenti az új májsejtek termelődését.
- Ültetőtálcába szórt magokról szaporíthatok, vagy nyáron és kora ősszel egyenesen az előkészített talajba vethetjük.
- A máriatövis szereti a jó vízelvezetésű, napos helyeket.
- Ennek a kétnyári növénynek a levelei virágzás előtt a legjobbak.
- Ha eltávolítjuk a virágszárakat, az növeli a fehér erezetű lomb élethosszát.
- A növény szabadon elszórt magjairól könnyen elszaporodik. Néhány országban környezetvédelmi kontroll alatt áll.
- A magokat csak néhány hétig lehet gyűjteni.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A Silybum marianum (L.) Gaertn. a fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó mediterrán vidékről származó egyéves, 1-1,5 m magas növény. A tenyészidő elején tő-rózsát, később akár 1,5-2 m magas hosszú hajtást növeszt. Számos országban termesztik, utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, jó szárazságtűrő. 6-7 mm hosszú, két oldalról kissé lapított, egyik felén lekerekített, másik végén bóbitát viselő henger alakú kaszattermése van. A gyógyászatban a kb. 6 mm hosszú, barnás színű terméseket hasznosítják.
A Silybi mariani fructus Ph. Hg. VIII. (máriatövis termés) drog a növény bóbita nélküli, érett kaszattermése. A termés tisztított, standardizált kivonata a Ph. Eur. 5-6 kötetében Silvbi mariani extractum siccum rafíinatum et nor-matum néven található meg. Ennek szilimarintartalma 30-65%. A kivonat a feltüntetett, szilibininbcn kifejezett nominális szilimarintartalom 90-110%-át tartalmazhatja.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A máriatövis termése legnagyobb mennyiségben zsírosolajat (15-30%) és fehérjét (20-30%) tartalmaz, de gyógyászati szempontból az összefoglaló néven szilimarinnak nevezett Havonolignán-komplex bír jelentőséggel. A maghéjban koncentrálódó, a termés 2-3%-át kitevő szilimarin hasonló szerkezetű vegyületek keveréke: legnagyobb mennyiségben (kb. 50%) szilibinint, ezen kívül jelentősebb mennyiségű szilikrisztint, szilidianint, izoszilibinint tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban emésztési rendellenességekben, sárgaságban, tejelválasztás fokozására és epcbántalmakban használták, ezen kívül amenorrhoca kezelésére is felhasználták.
Preklinikai vizsgálatok
A szilimarin anti-hepatotoxikus és a máj regenerációját elősegítő hatást mutatott az in vitro tesztekben és az állatkísérletekben.
Bebizonyosodott, hogy a növény évszázadok óta leírt kedvező hatásai, az epepanaszok, a sárgaság csökkentése egyaránt a beteg máj funkcióinak javítása eredményeként jelentkeztek.
Állatkísérletekben több ismert májtoxin (pl. szén-tetraklorid, galaktózamin), hepato-toxikus gyógyszer (pl. paracetamol) és gombatoxin (az Amaniia phalloides, a gyilkos galóca to.xinjai) mérgező hatása gátolható volt előzetesen adagolt szilimarinnal, vagy a már kialakult mérgezés hatásos antidótuma volt a flavonolignán-komplcx. A hatás részben annak köszönhető, hogy a szilimarin komponensei a sejtmembránok fehérjéihez kapcsolódva megakadályozzák a toxinok bejutását a sejtekbe, de a Silybum-készítményck hatása ennél jóval összetettebb.
A flavonolignánok jelentős antioxidáns kapacitású vegyületek, amelyek közül szilibi-ninnek van a legmarkánsabb hatása. A szabadgyökökkel reagálva megakadályozzák az oxidatív károsodásokat, amelyek szerepet játszanak a hepatotoxicitásban. A szilimarin növeli a máj glutationtartalmát és javítja az oxidált/redukált glutation arányát, ami fontos protektív tényező bizonyos xenobiotikumok ill. szemben.
A szilimarin, különösen a szilibinin, gyorsítja a májsejtek regenerációját, fokozza a makromolekulák, elsősorban a fehérjék szintézisét a sejtekben. A májsejtek regeneráció jának fokozására sokkal alacsonyabb szilibininmennyiség szükséges, mint amennyi akut mérgezés esetén a károsodások meggátlásához kell. Krónikus májkárosodás esetén klinikai szempontból a májsejtek regenerációjának fokozása nagyobb jelentőségű, mint az antitoxikus hatás (amelynek elsősorban gombamérgezés kezelésében van szerepe).
A krónikus károsodások megelőzésében fontos szerepe van a máriatövis antifibroti-kus hatásának. A májcirrózis kialakulása során a máj fibrózusan átalakul. A flavonolig-nán-komplcx csökkenti a kollagén akkumulációját a májban, ami szorosan összefügg a fibrózis meggátlásával. A szilimarin gyulladáscsökkentő hatással is bír, amelynek a krónikus hepatitis mérséklésében van nagy jelentősége.
A szilimarin nem csak a mérgek által okozott károsodásokat mérsékli, hanem kiürülésüket is fokozza. A toxinok egy része az epével, glükuronsavval konjugálódva eliminálódik a szervezetből. A glükuronsav-toxin közötti kötést a bélben található β-glükuronidáz enzim felbontja, az így felszabadult toxin egy része újra felszívódik. A szilimarinkomplex gátolja a bélben található β-glükuronidáz enzim aktivitását, ezzel segítve elő a méregtele-nítési folyamatot.
Humán bizonyítékok
A standardizált szilimarin készítmények hatásosságát alkohol-indukálta cirrózisban több placebókontrollos vizsgálatban megállapították, szignifikáns javulást kimutatva a kontrollhoz képest. A kezelés a placebóhoz viszonyítva jelentősen javította a túlélési arányt, vagy csökkentette a májfunkcióromlást jelző májenzimek koncentrációját.
Vírusos eredetű hepatitis esetén a szilimarinkezelés javította a májfunkciókat, ami jó indikátora a flavonolignánok májvédő hatásának. Mivel a máriatövis vegyületcinek nincs direkt antivirális hatása, segítségükkel nem érhető el vírusmentesség, viszont a vírusfertőzés fennállása alatt kiegészítő kezelésként alkalmazva a máj károsodása mérsékelhető. Egy randomizált kettős vak vizsgálat során a bilirubinszint a szilimarinnal kezelt betegek 40%-ban (a placcbóval kezeltek 11%-nál), az aszpartát-transzammáz szintje a kezelt csoport 82%-a, a placebócsoport 52%-a esetén normalizálódott.
A vizsgálatok tanúsága szerint a hepatotoxikus gyógyszerek által okozott károsodások jól kivédhetőck máriatövis-készítményekkel. Évek óta fenotiazin- vagy butirofe-nonkczclésben részesülő betegeknél a kiegészítésül adott szilimarinkezclés csökkentette az elsődlegesen szedett gyógyszer következtében kialakuló májkárosodást. A kezelés hatására a májfunkciók javulása és a lipoperoxidatív májkárosodás mérséklődése volt tapasztalható.
Gombamérgezés esetén természetesen nem végezhető klinikai vizsgálat, de számos esetleírás támasztja alá a szilimarin kedvező hatását. Becslések szerint a korábbi 50-50%-os halálozási arány a szilimarinkezclés rutinszerűvé válása óta 10-20%-ra csökkent.
Indikációk, adagolás
A szilimarin a terápiában akut ós krónikus májkárosodások kivédésére, valamint a már kialakult ártalmak mérséklésérc egyaránt hatásosan alkalmazható. Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségek támogató kezelésében alkalmazzák, valamint gyógyszerek, és alkohol okozta májkárosodás megelőzésére, kezelésére kiváló szer. Mivel a termésből készített tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, májbetegségek kezelésére az izolált szilimarint tartalmazó gyógyszerkészítmények alkalmazandóak.
A szilimarinkomplex napi adagja 200-400 mg. Gombamérgezés esetén a szilimarin intravénásán alkalmazandó, jóval nagyobb, testtömeg-kilogrammonként kb. 20 mg-os dózisban.
Társnövény
Tetszetős szegélynövényként a máriatövis elriasztja a macskákat a frissen telepített növényágyásoktól. A terméses szárak sokáig megmaradnak, így téten élelemmel látják el a madarakat.
Konyha
Ha eltávolítjuk a fiatal levelek tüskéit, lehámozzuk és felszeleteljük a szárat, beletehetjük salátába. A gyökere hasonlít a feketegyökérére, és zöldségként meg is főzhetjük. A virágzatok, ha kisebbek is, jól helyettesítik az articsókát. A tápanyagban gazdag ehető csírája (rögtön a csírázás után szüreteljük] magas antioxidáns tartalmú. A növényből nyert lével vodkás koktélokat ízesíthetünk.
Figyelmeztetés
A máriatövis kivonata ösztrogénként működhet, ezért hormonálisán érzékeny, például mell-, méh- és petefészek daganatos vagy endometriózisban szenvedő nők kerüljék el.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.