Gyógynövények

Máriatövis – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Máriatövis (Silybum marianum) története, alkalmazott drogjai

A máriatövis név és a növény népies nevei (Boldogasszony teje, Boldogasszony káposz­tája, máriabogáncs, pápafű, Szűz Mária teje, Szűz Mária tövise, tarkabogáncs) arra a legendára vezethető vissza, amely szerint a levelek fehér márványozottsága és fehér tej­nedve akkor keletkezett, amikor Jézus anyjának, Máriának teje ráfröccsent a növényre. Valószínűleg ennek a hiedelemnek köszönhetően elterjedten alkalmazták a tejelválasztás fokozására. Melius Péter Herbáriumában (1578) Boldogasszony tövise néven elsősorban étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő, görcsoldó szerként szerepelt. A neve alapján, és a Szignatúratan szerint a nö­vény tejtermelést elősegítő, ezért már a kora középkortól termesztették a kolostorkertekben, hogy szoptatós dajkáknak adják. A modern tudo­mány azonban cáfolta ezt a hitet.

A termés már a közép­korban elismert szere volt az epebajok és a sárgaság kezelésének. Használata a múlt század elején visszaszorult, a 10. század közepe táján fedezték fel újra, amikor a kémiailag azo­nosított hatóanyagkomplcxszel végzett farmakológiai vizsgálatokban magyarázatot talál­tak a növény epe- és májpanaszokat enyhítő hatására.

A máriatövis Délnyugat-Európában honos, továbbá Belgiumban, Hol­landiában, Dániában és a Brit szigeteken is elterjedt, ahol a tengerpart mentén vadon nő rézsűkön és elhagyatott területeken. Észak-Ameriká­ban száraz, sziklás talajon található.

Ami bizonyított, hogy a növény védi a májat. Az idősebb Plinius úgy utal rá, hogy „epehajtó”, és Dioszkoridész látta, hogy „kígyó marta” em­bereknek adták. Ismert, hogy hatásos mindenfajta hepatitisz, epekő, májzsugorodás, valamint gyilkos galóca, drogok és alkohol okozta mér­gezések kezelésében. A máriatövis-kivonat úgy védi a májat, hogy meg­akadályozza ezeknek az erős mérgeknek a felszívódását. Még megle­pőbb tulajdonsága, hogy serkenti az új májsejtek termelődését.

  • Ültetőtálcába szórt magokról szaporíthatok, vagy nyáron és kora ősszel egyenesen az elő­készített talajba vethetjük.
  • A máriatövis szereti a jó vízel­vezetésű, napos helyeket.
  • Ennek a kétnyári növénynek a levelei virágzás előtt a leg­jobbak.
  • Ha eltávolítjuk a virágszára­kat, az növeli a fehér erezetű lomb élethosszát.
  • A növény szabadon elszórt magjairól könnyen elszapo­rodik. Néhány országban környezetvédelmi kontroll alatt áll.
  • A magokat csak néhány hétig lehet gyűjteni.

A Silybum marianum (L.) Gaertn. a fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó mediterrán vidékről származó egyéves, 1-1,5 m magas növény. A tenyészidő elején tő-rózsát, később akár 1,5-2 m magas hosszú hajtást növeszt. Számos országban termesz­tik, utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, jó szárazságtűrő. 6-7 mm hosszú, két oldalról kissé lapított, egyik felén lekerekített, másik végén bóbitát viselő henger alakú kaszattermése van. A gyógyászatban a kb. 6 mm hosszú, barnás színű terméseket hasznosítják.

A Silybi mariani fructus Ph. Hg. VIII. (máriatövis termés) drog a növény bóbita nélküli, érett kaszattermése. A termés tisztított, standardi­zált kivonata a Ph. Eur. 5-6 kötetében Silvbi mariani extractum siccum rafíinatum et nor-matum néven található meg. Ennek szilimarintartalma 30-65%. A kivonat a feltüntetett, szilibininbcn kifejezett nominális szilimarintartalom 90-110%-át tartalmazhatja.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A máriatövis termése legnagyobb mennyiségben zsírosolajat (15-30%) és fehérjét (20-30%) tartalmaz, de gyógyászati szempontból az összefoglaló néven szilimarinnak ne­vezett Havonolignán-komplex bír jelentőséggel. A maghéjban koncentrálódó, a termés 2-3%-át kitevő szilimarin hasonló szerkezetű vegyületek keveréke: legnagyobb mennyiségben (kb. 50%) szilibinint, ezen kívül jelentősebb mennyiségű szilikrisztint, szilidianint, izoszilibinint tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

 Hagyományos alkalmazás

A népi gyógyászatban emésztési rendellenességekben, sárgaságban, tejelválasztás fokozá­sára és epcbántalmakban használták, ezen kívül amenorrhoca kezelésére is felhasználták.

Preklinikai vizsgálatok

A szilimarin anti-hepatotoxikus és a máj regenerációját elősegítő hatást mutatott az in vitro tesztekben és az állatkísérletekben.

Bebizonyosodott, hogy a növény évszázadok óta leírt kedvező hatásai, az epepanaszok, a sárgaság csökkentése egyaránt a beteg máj funk­cióinak javítása eredményeként jelentkeztek.

Állatkísérletekben több ismert májtoxin (pl. szén-tetraklorid, galaktózamin), hepato-toxikus gyógyszer (pl. paracetamol) és gombatoxin (az Amaniia phalloides, a gyilkos galóca to.xinjai) mérgező hatása gátolható volt előzetesen adagolt szilimarinnal, vagy a már ki­alakult mérgezés hatásos antidótuma volt a flavonolignán-komplcx. A hatás részben annak köszönhető, hogy a szilimarin komponensei a sejtmembránok fehérjéihez kapcsolódva megakadályozzák a toxinok bejutását a sejtekbe, de a Silybum-készítményck hatása ennél jóval összetettebb.

A flavonolignánok jelentős antioxidáns kapacitású vegyületek, amelyek közül szilibi-ninnek van a legmarkánsabb hatása. A szabadgyökökkel reagálva megakadályozzák az oxidatív károsodásokat, amelyek szerepet játszanak a hepatotoxicitásban. A szilimarin növeli a máj glutationtartalmát és javítja az oxidált/redukált glutation arányát, ami fontos protektív tényező bizonyos xenobiotikumok ill. szemben.

A szilimarin, különösen a szilibinin, gyorsítja a májsejtek regenerációját, fokozza a makromolekulák, elsősorban a fehérjék szintézisét a sejtekben. A májsejtek regeneráció jának fokozására sokkal alacsonyabb szilibininmennyiség szükséges, mint amennyi akut mérgezés esetén a károsodások meggátlásához kell. Krónikus májkárosodás esetén klinikai szempontból a májsejtek regenerációjának fokozása nagyobb jelentőségű, mint az anti­toxikus hatás (amelynek elsősorban gombamérgezés kezelésében van szerepe).

A krónikus károsodások megelőzésében fontos szerepe van a máriatövis antifibroti-kus hatásának. A májcirrózis kialakulása során a máj fibrózusan átalakul. A flavonolig-nán-komplcx csökkenti a kollagén akkumulációját a májban, ami szorosan összefügg a fibrózis meggátlásával. A szilimarin gyulladáscsökkentő hatással is bír, amelynek a krónikus hepatitis mérséklésében van nagy jelentősége.

A szilimarin nem csak a mérgek által okozott károsodásokat mérsékli, hanem kiürülé­süket is fokozza. A toxinok egy része az epével, glükuronsavval konjugálódva eliminálódik a szervezetből. A glükuronsav-toxin közötti kötést a bélben található β-glükuronidáz en­zim felbontja, az így felszabadult toxin egy része újra felszívódik. A szilimarinkomplex gátolja a bélben található β-glükuronidáz enzim aktivitását, ezzel segítve elő a méregtele-nítési folyamatot.

Humán bizonyítékok

A standardizált szilimarin készítmények hatásosságát alkohol-indukálta cirrózisban több placebókontrollos vizsgálatban megállapították, szignifikáns javulást kimutatva a kont­rollhoz képest. A kezelés a placebóhoz viszonyítva jelentősen javította a túlélési arányt, vagy csökkentette a májfunkcióromlást jelző májenzimek koncentrációját.

Vírusos eredetű hepatitis esetén a szilimarinkezelés javította a májfunkciókat, ami jó indikátora a flavonolignánok májvédő hatásának. Mivel a máriatövis vegyületcinek nincs direkt antivirális hatása, segítségükkel nem érhető el vírusmentesség, viszont a vírusfer­tőzés fennállása alatt kiegészítő kezelésként alkalmazva a máj károsodása mérsékelhető. Egy randomizált kettős vak vizsgálat során a bilirubinszint a szilimarinnal kezelt betegek 40%-ban (a placcbóval kezeltek 11%-nál), az aszpartát-transzammáz szintje a kezelt cso­port 82%-a, a placebócsoport 52%-a esetén normalizálódott.

A vizsgálatok tanúsága szerint a hepatotoxikus gyógyszerek által okozott károsodá­sok jól kivédhetőck máriatövis-készítményekkel. Évek óta fenotiazin- vagy butirofe-nonkczclésben részesülő betegeknél a kiegészítésül adott szilimarinkezclés csökkentet­te az elsődlegesen szedett gyógyszer következtében kialakuló májkárosodást. A kezelés hatására a májfunkciók javulása és a lipoperoxidatív májkárosodás mérséklődése volt tapasztalható.

Gombamérgezés esetén természetesen nem végezhető klinikai vizsgálat, de számos esetleírás támasztja alá a szilimarin kedvező hatását. Becslések szerint a korábbi 50-50%-os halálozási arány a szilimarinkezclés rutinszerűvé válása óta 10-20%-ra csökkent.

Indikációk, adagolás

A szilimarin a terápiában akut ós krónikus májkárosodások kivédésére, valamint a már ki­alakult ártalmak mérséklésérc egyaránt hatásosan alkalmazható. Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségek támogató kezelésében alkalmazzák, valamint gyógysze­rek, és alkohol okozta májkárosodás megelőzésére, kezelésére kiváló szer. Mivel a termés­ből készített tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, májbetegségek kezelésére az izolált szilimarint tartalmazó gyógyszerkészítmények alkalmazandóak.

A szilimarinkomplex napi adagja 200-400 mg. Gombamérgezés esetén a szilimarin intravénásán alkalmazandó, jóval nagyobb, testtömeg-kilogrammonként kb. 20 mg-os dózisban.

Társnövény

Tetszetős szegélynövényként a máriatövis elriasztja a macs­kákat a frissen telepített növényágyásoktól. A terméses szárak sokáig megmaradnak, így téten élelemmel látják el a madarakat.

Konyha

Ha eltávolítjuk a fiatal levelek tüskéit, lehámozzuk és felszeleteljük a szárat, beletehetjük salátába. A gyökere hasonlít a feketegyökérére, és zöldségként meg is főzhetjük. A virágzatok, ha kisebbek is, jól helyette­sítik az articsókát. A tápanyagban gazdag ehető csírája (rögtön a csírá­zás után szüreteljük] magas antioxidáns tartalmú. A növényből nyert lé­vel vodkás koktélokat ízesíthetünk.

Figyelmeztetés

A máriatövis kivonata ösztrogénként működhet, ezért hor­monálisán érzékeny, például mell-, méh- és petefészek da­ganatos vagy endometriózisban szenvedő nők kerüljék el.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.