Gyógynövények

Barnamoszat

Barnamoszat (Fucus sp.) története, alkalmazott drogok

Skóciában és Norvégiában a 19. század közepe óta gyűjtenek, illetve termesztenek barna­moszatokat. A gyógyászati alkalmazást megelőzte a tápláléknövényként való felhasználás: elsősorban sültek mellé köretként fogyasztották, illetve teáját itták. A növények készítmé­nyeit elsősorban Európában és Észak-Amerikában alkalmazzák.

A különböző barnamoszat fajok (Fucaceae) az ár-apályzóna sziklás tengerparti sza­kaszain az Eszaki-tengerben, a Balti-tengerben és az Atlanti-óceánban előforduló évelő, akár I méter hosszúságú, tengeri „gyomnövények”, amelyeknek szárított telepeit dolgoz­zák fel készítményekben.

Fényes olajzöld vagy sárgásbarna színű, villásan elágazó, szalag alakú telepeiknek közepén főér emelkedik ki, két oldalán párosan (Fucus) vagy magányo­san (Ascophyllum) elhelyezkedő úgynevezett úszó- (levegő-) hólyagokkal. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a hólyagos barnamoszat (Fucus vesiculosus L.), a csipkézett barnamo­szat (F serratus L.) és a csomós moszat (Ascophyllum nodosum Le Jolis) szárított telepe (Fucus vei Ascophyllum) hivatalos. A drog összes jódtartalma 0,03-0,2%.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A barnamoszat terápiás hatása elsősorban a benne levő, viszonylag nagy mennyiségű (0,03-0,3%) szervetlen jódsó- és szerves kötésben található jódtartalmának tulajdonít­ható. A szerves kötésű jód részben proteinekhez vagy aminosavhoz (pl. dijodo-tirozin), részben lipidekhez kötötten van jelen. A moszattelepek jellemző anyagai ezen kívül kü­lönböző nyomelemek, poliszacharidok (alginsav. fukán, fukoidin), polifenolok (fukolok, fukofloretolok, mellettük szabad floroglucin), fukoszterin, fukoxantin.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A barnamoszatokat jódtartalmúknál fogva elsősorban az alapanyagcsere fokozására, test­súlycsökkentésre, emésztési rendellenességek kezelésére alkalmazták. Hagyományosan alkalmazzák pajzsmirigy alulműködésének fokozására, érelmeszesedés kezelésére, „vér­tisztító szerként” és koleszterinszint-csökkentőként. Felhasználták nyomelempótlásra, székletmennyiséget növelő hashajtóként, külsőleg pedig reumás panaszok esetén boroga­tásra is alkalmazták.

Preklinikai vizsgálatok

A magas jódtartalmú barnamoszat gyógyászati alkalmazása azon alapul, hogy a pajzs­mirigy alulműködése esetén megnövelt jódbevitellel normalizálható a hormontermelés. A jódbevitel fokozása – egy bizonyos szintig – növeli az anyagcsere-folyamatokat fokozó pajzsmirigyhormonok szintézisét, amely a testtömeg csökkenéséhez is hozzájárulhat.

A csomós moszat telepeiből izolált fukoidan frakció antikoaguláns és antitrombotikus hatását in vivo igazolták, a hatás hátterében az antitrombin és a heparin-kofaktor II. akti­válása áll. Hasonló eredményt értek el a hólyagos barnamoszat telepeiből kivont alacsony molekulatömegű fukoidán-frakció in vitro vizsgálata során is.

A hólyagos barnamoszat lektinszerű mukopoliszacharid anyaga in vitro immunmoduláló hatásúnak bizonyult, mely hatást in vivo vizsgálattal is igazolták.

Állatkísérletekben a drog vércukorszint-csökkentő és hashajtó hatását is dokumentálták.

Humán bizonyítékok

A barnamoszatok feltételezett és általánosan elfogadott testsúlycsökkentő, valamint pre­klinikai vizsgálatokkal igazolt antitrombotikus és immunmoduláns hatását nem támaszt­ják alá megfelelő humán bizonyítékok. Alkalmazása jelenleg a növény tradicionális hasz­nálatán alapul.

A tradicionális használaton alapuló alkalmazás jogosultságát igazolja a jód ismert élet­tani hatása, a tiroxin és a trijód-tironin hormonok szintézisében játszott szerepe. Ez a két hormon stimulálja a koleszterin epesavakká alakulását, növeli a zsírsejtek más hormonok­ra adott lipolitikus válaszát, gyorsítja a szénhidrátok felhasználását. A barnamoszatokra, illetve készítményeikre vonatkozóan azonban mindezek a hatások jelenleg nincsenek meg­felelő klinikai vizsgálatokkal igazolva.

Egy mindössze három, premenopauza állapotában levő nőre kiterjedő esetismertetés során beszámoltak a barnamoszat antiösztrogén, menstruációs ciklus hosszát megnövelő és a menstruációs napok számát csökkentő hatásáról. Megfelelő klinikai bizonyíték jelen­leg nem támasztja alá ezt a megfigyelést.

Indikációk, adagolás

A barnamoszat telepet jódhiány pótlására, illetve testsúlycsökkentést elősegítő szerként alkalmazzák, jóllehet utóbbi céllal hosszú távú alkalmazása ellenőrizetlen összetételű ter­mékek esetén számos kockázattal járhat. Szokásos egyszeri adagja 5-10 g drogból készült főzet, melyet naponta háromszor fogyasztanak. Javasolt napi adagja legfeljebb 150 µg jódtartalomnak megfelelő mennyiség lehet. A barnamoszat teakeverékek vagy más gyógy­szerformájú készítmények, cseppek, tabletták komponenseként is megtalálható.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

A drog változó jódtartalma és nehézfém-szennyezettsége miatt tápláléknövényként alkal­mazva ártalmas lehet, ritkán túlérzékenységi reakciót válthat ki. Mivel a túlzott jódbevitel hipo- és hipertireoidizmust is kiválthat, gyógyászati céllal csak megfelelő hatóanyagtartalomra beállított készítmények alkalmazhatóak.

Túl hosszú ideig történő vagy nem meg­felelően kontrollált alkalmazás esetén jód-idioszinkrázia, hipertireoidizmus, tirotoxikózis léphet fel. A barnamoszat és készítményei fokozott körültekintéssel alkalmazhatók pajzs­mirigy-túlműködés, magas vérnyomás, szív- és keringési rendellenességek esetén; váran­dósság és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem javasolt. Az engedéllyel nem rendelkező, ellenőrizetlen jódtartalmú készítmények (jellemzően fogyasztószerek) gyógyászati alkal­mazása minden esetben kontraindikált.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.