A stressz és a szívbaj – az idegeskedés szívbetegséget okoz?
A szorongás és a stressz normális, sőt olykor hasznos is lehet. Stressz hatására hirtelen adrenalin és más hormonok árasztják el a szervezetet, a szíve gyorsabban kezd verni, és megemelkedik a vérnyomása. Ha ön egészséges, ez a reakció elegendő energiát ad ahhoz, hogy meg tudja oldani az adott problémát, vagy gyorsan tudjon reagálni egy, a személyes biztonságát fenyegető veszélyhelyzetben.
Ha azonban tartósan úgy érzi, hogy nagy nyomás nehezedik önre, a beállítódás állandósulhat, és a szervezetét folyamatosan stressz-hormonok áraszthatják el. Ilyen helyzetben a krónikus testi tünetek, mint a magas vérnyomás, valamint a lelki tünetek, például a reményvesztettség, a kétségbeesés és a depresszió egyre inkább aláássák az egészségét.
Hogyan hat a stressz?
A stressz közvetlenül nem okoz szívbetegséget, de hozzájárulhat annak kialakulásához. Nagyon sok függ attól is, hogy valaki hogyan kezeli a stresszt – ha a nehéz időszakokban a cigarettában, az alkoholban vagy az evésben keres menedéket, az nagyon megviselheti a szívet. Ha ön szívbeteg, a mindennapjaiban jelen lévő szorongás vagy stressz könnyen anginát (mellkasi fájdalmat) okozhat. Keressen tehát a stressz csökkentésére alkalmas módszereket, és gyakorolja azokat, hogy minél inkább kímélje a szívét.
Irányított meditáció
Az irányított meditációval megtanulhat ellazulni. Az MP3-lejátszóknak köszönhetően ma már akkor is elmerülhet az évszázados bölcsességek nyújtotta jótéteményekben, amikor a munkából tart
hazafelé a zsúfolt villamoson. Az internetről több száz irányított meditációs hanganyag tölthető le – sokukat kifejezetten szívbetegek számára állították össze. Tegye mindennapos programmá a kedvenc meditációs gyakorlatával történő ellazulást.
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
- Ginszeng és a stresszoldás
- Szorongáscsökkentők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nevetéssel a gondok ellen
Akár hiszi, akár nem, a szívbetegség elleni harc egyik legjobb módja, ha megnézi kedvenc filmjét vagy humoros sorozatát. A kutatók kimutatták, hogy a hangos nevetés – a kuncogástól a harsány hahotázásig – tágítja az ereket, és akár 25 százalékkal fokozhatja a véráramlást. Ez a hatás megegyezik azzal, amit a parkban tett sétával vagy egy koleszterinszint-csökkentő gyógyszer szedésével érhetne el. A kardiológusok ma már azt ajánlják, hogy mindenki nevessen naponta 15 percet.
Tíz jó tanács, hogyan csökkentse a stresszt az életében!
Nagyon sok mindent tehet azért, hogy csökkenteni tudja a stressz-szintjét gyógyszerek nélkül is. Igyekezzen minél többet megfogadni az alábbi tanácsok közül.
- Vigyázzon magára! Aludjon eleget és táplálkozzon egészségesen, szokjon le a dohányzásról, és ne igyon túl sok alkoholt.
- Beszéljen róla! Rendszeresen ossza meg érzéseit a barátaival vagy a családtagjaival. Utána persze hallgassa meg őket is.
- Végezzen rendszeresen aerob jellegű testmozgást! Ezt akkor a legkönnyebb megtenni, ha talál egy olyan sportot, amelyben örömét leli. A kíméletes tornagyakorlatok, mint a jóga és a Pilates bizonyítottan csökkentik a stresszt.
- Lelje örömét a munkában! Ha már reggel azzal ébred, hogy utálja a munkahelyét, akkor komolyan gondolkozzon el azon, hogy másik után nézzen.
- Mondjon nemet! Ha mindig csak másokra gondol, teljesen kimerül.
- Legyen derűlátó! Keresse másokban a jót, és arra készüljön, hogy jó dolgok történnek önnel.
- Határolódjon el! Ne hagyja, hogy mások bántó viselkedése felborítsa a lelki nyugalmát.
- Szervezze meg az életét! Ha megszabadul a felesleges dolgoktól, több energiája marad, és elégedettebb lesz.
- Szánjon időt önmagára! Mindenkinek szüksége van arra, hogy néha kibámuljon az ablakon, leüljön olvasni, vagy vegyen egy hosszú, kényeztető fürdőt.
- Figyeljen a mélylégzésre! Igen egyszerű és roppant hatásos stresszoldó módszer. Önállóan is kipróbálhatja, de eljárhat jógaoktatásra vagy relaxációs, illetve meditációs tanfolyamra is.
Szívbetegség és stressz ismerd meg a kapcsolatát!
Talán nem is lenne is szükség tudományos tanulmányra ahhoz, hogy rávilágítsunk a munkával összefüggő stressz káros testi hatásaira, de ma már jó néhány ilyen kutatásból tudnék idézni. Ezek egyike, amelyet 2012-ben folytattak Finnországban, azonban kimutatta, mennyire ártalmas valójában a munkahelyi stressz. A kutatók csaknem háromezer főt vizsgáltak meg, azt keresve, van-e összefüggés a stressz és a gyorsabb biológiai öregedés között. Hogy hogyan csinálták? A vizsgálati alanyok telomerjeit mérték meg.
A telomerek a kromoszómák végén lévő DNS-szakaszok, amelyek hosszúsága összefüggésben áll az öregedéssel, a betegségek kockázatával és talán a halállal is. Az elmélet – nagyon leegyszerűsítve – úgy szól, hogy minél rövidebbek valakinek a telomerjei, annál rövidebb a hátralevő élete.
Szívbetegséget okoz a stressz!
Ma már szinte közhely azt mondani, hogy a stressz szívbetegséget okoz. Bár a szív a test egyik legerősebb és legfáradhatatlanabb szerve – elvégre naponta vagy 8000 liter vért pumpál át magán, és eközben átlagosan 100 000-szer húzódik össze -, ez nem jelenti azt, hogy immúnis lenne az olyan alattomos veszélyekkel szemben, mint a pszichológiai stressz. Nem meglepő tehát, hogy hétfőn, a hét első munkanapján van a legnagyobb esélyünk a szívrohamra.
A munkával járó stressz elkerülhetetlen, de akkor mit tehetünk, hogy csökkentsük a nyomást?
Nos, legyenek egyszerű, munkahelyi hangulatjavító rutinjai, és szemlélje a dolgokat kellő perspektívából!
Íme, néhány ötlet:
- sétáljon egyet a napon ebédidőben; sétáljon többet az irodában, a telefonbeszélgetéseit pedig állva és járkálva folytassa;
- vegyen egy mély levegőt, mielőtt felvenné a telefont, munka közben hallgasson megnyugtató zenét;
- menjen el egy edzőterembe kiengedni a fáradt gőzt;
- a nap során előre meghatározott időpontokban tartson néhány perc kis szünetet, hogy felkeresse kedvenc blogját vagy honlapját; és döntse el előre, mikor nézi meg az e-mailjeit és válaszol az üzenetekre!
- Az átlagos dolgozó a munkaideje nagyjából 23 százalékát tölti e-mailezéssel, és óránként átlagosan 36-szor pillant a beérkező üzenetek jelzésére. A legtöbb embernek egy percnél is hosszabb idő kell ahhoz, hogy egy e-mail elolvasása után vissza tudjon térni az addig végzett munkájához – ami tovább növelheti a stresszt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.