Hogyan segíthetjük a gyermek gyógyulását?
Akár könnyű megfázásból, akár súlyosabb betegségből lábadozik gyermeke, ön nemcsak a mielőbbi gyógyulásról akar gondoskodni, hanem arról is, hogy a kicsinek eközben a körülményekhez képest jó legyen a közérzete. Sokféle módon segíthet a kisebb vagy nagyobb betegségből lábadozó gyermeknek. Először is igyekezzen nyugodt maradni, ez segíthet a felesleges stressz elkerülésében, és meggátolja, hogy a szorongás átragadjon a betegre.
Ezenkívül a következőket tanácsoljuk még:
- Szervezze át ideiglenesen az életét, és hagyja ki a nem feltétlenül szükséges feladatokat, hogy minél több időt és figyelmet szentelhessen gyermekének.
- Tartsa állandó hőmérsékleten a gyerekszobát, rendszeresen szellőztessen és gyakran cseréljen ágyneműt.
- Számítson rá, hogy gyermeke viselkedése egy ideig „babásabb” lesz. Legyen vele türelmes, és nézze ezt el neki.
- Ne aggódjon, ha gyermeke nem akar enni. Az ivás fontosabb az evésnél.
- Keresse elő a régi kedvenceket. A beteg gyerekek sokszor szívesen játszanak azokkal a játékokkal, amelyek kisebb korukban a kedvenceik voltak.
- A TV- vagy DVD-nézés segíthet átmenetileg lekötni gyermeke figyelmét, így ön is kifújhatja magát egy kicsit.
- A beteg gyermeke nem képes hosszú ideig koncentrálni, ezért igyekezzen változatos elfoglaltságról gondoskodni.
- Ha a gyermek betegsége hosszabbra nyúlik, gondoskodjon róla, hogy ápolás közben ki tudjon néha kapcsolódni. Hívjon oda egy családtagot, barátot, és fújja ki magát, méghozzá házon kívül.
- Ahogy gyermeke kezdi jobban érezni magát, már nyugodtan kiviheti a szabadba, feltéve persze, hogy az időjárás alkalmas rá. Ködös vagy hideg időben viszont csak akkor engedje ki, ha már teljesen felépült – ez különösen fontos a mellkasi fertőzések esetében.
Teendők láz esetén
A gyermekek normális testhőmérséklete 36,6 °C és 37,5 °C között van. Az ennél magasabb hőmérséklet láznak minősül, és általában fertőzést jelez. A láz a szervezet természetes védekező és gyógyító mechanizmusainak része, ezért egyes szakértők nem is helyeslik a csillapítását. Csakhogy a magas láz görcsrohamot okozhat. Az alábbi néhány egyszerű fogás segíthet csillapítani a lázat.
- Törölgesse gyermeke homlokát langyos vízbe mártott szivaccsal -de ne az egész testét, mivel az reszketést és hidegrázást okozhat.
- Itassa bőven, hogy ezzel is csökkentse az izzadás okozta kiszáradás veszélyét.
- Adjon gyermekének paracetamolt vagy ibuprofent. A két szert azonban ne keverje, és mindig tartsa be az adagolással kapcsolatos útmutatót.
- Adjon a gyermekre könnyű hálóruhát, és tartsa a szoba hőmérsékletét 18 °C alatti hőmérsékleten. Nem kell a gyermeket nagyon betakargatni.
Lázgörcs
A kisgyermekeknél viszonylag gyakoriak a lázgörcsök. A látvány nagyon ijesztő lehet, de a görcs csak ritkán életveszélyes, és nem is jelent komolyabb problémát, például epilepsziát. A görcsöt a test túlhevülése okozza, és néhány perc után általában el is múlik – bár ez az idő egy szülő számára sokkal hosszabbnak tűnhet. Egyes gyerekek a jelek szerint hajlamosabbak a lázgörcsre, mint mások, de a legtöbb esetben ötéves kor után már nem fordul elő.
Ha gyermekénél lázgörcsöt észlel, a következőket tanácsoljuk:
- Őrizze meg a nyugalmát.
- Fektesse a gyermeket az oldalára biztonságos helyen, lehetőleg a padlóra terített puha takaróra, hogy ne eshessen le és más sérülés se érhesse.
- Győződjön meg róla, hogy nincs semmi a szájában, és hogy akadálytalanul tud lélegezni. Ha lehet, döntse egy kicsit hátra a fejét. Ne feszítse szét a száját vagy tegyen bele kanalat, mert ezzel sérülést okozhat.
- Ha gyermekének még soha nem voltak ilyen görcsei, hívjon orvost vagy mentőt.
Lázmérés kisgyerekeknél
A gyermekek lázának mérésére a fülhőmérő a legjobb eszköz. A készüléket a gyártó utasításainak megfelelően használja. Megfelel a digitális kijelzőjű hagyományos lázmérő is: ezt tegye a gyermek hóna alá, majd a karját fogja le a mellkasa előtt, és maradjanak így nagyjából 5 percig.
Kicsi gyerekeknél ne használjon a lázmérésre szájhőmérőt, mivel előfordulhat, hogy elharapja. Higanyos lázmérőt ma már nem ajánlatos használni sem gyermekeknél, sem felnőtteknél, ugyanis ha eltörik, mérgező higany távozik belőle.
- Lázmérés és a láz tünetei, kezelése
- Ismeretlen eredetű láz
- Láz urogenitális tünetekkel, esettanulmány
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lázzal járó gyermekkori fertőzések
A leggyakoribb gyermekkori fertőzések közös jellemzője a láz. Az alábbi táblázatban szerepelnek az egyéb tünetek, valamint azok az otthoni ápolási feladatok, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és gyorsíthatják a gyógyulást. Azt is feltüntettük, hogy feltehetően mennyi ideig lesz a gyermek fertőző:
Betegség | Tünetek | Teendők | Fertőző időszak |
---|---|---|---|
Bárányhimlő(van ellene védőoltás, ami nem kötelező) | Torokfájás, viszkető, felhólyagosodó, majd bevarasodó kiütések | Tartsa a gyermeket hűvös és kényelmes környezetben, fürdesse langyos, szóda-bikarbónás vízben. A kiütéseket rázókeverékkel ecsetelje. Vágja rövidre a gyermek körmeit. | A kiütések megjelenése előtti 1-2. naptól kezdve a var kialakulásáig. |
Rubeola (van ellene kötelező védőoltás) | Torokfájás, duzzadt nyirokszervek, apró, lapos, piros kiütések | Kezelés nem szükséges, a gyermekét távol kell tartani a nyilvános helyektől, amíg a kiütések el nem múlnak. | A kiütések elmúltáig. |
Kanyaró (van ellene kötelező védőoltás) | Köhögés, sajgó, vörös szem, fehérfoltok a szájban, 3-4 nap után kiütések, melyek a fül mögül terjednek szét a testen, fényérzékenység | Gyermekeknek szánt paracetamol vagy ibuprofen. A szemek körül a rászáradt csipát nedves vattapamaccsal távolítsa el (külön pamacsot használva a két szemhez) | A kiütések megjelenése előtti nagyjából öt naptól kezdve a megjelenésük utáni 5 napig. |
Mumpsz (van ellene kötelező védőoltás) | Duzzanat az egyik vagy mindkét fül előtt és alatt. | Sok folyadék, puha, hideg ételek. Kerülje a savas ételeket és italokat. | A duzzanat megjelenése előtti 2. naptól kezdve annak eltűnéséig. |
Evés és ivás
Ha egy gyermek lázas beteg, gyakran nem akar enni vagy inni. Ilyenkor is nagyon fontos gondoskodni arról, hogy elegendő folyadékhoz – napi 1-1,5 literhez – jusson, még akkor is, ha alig eszik. Kínálja vízzel, vagy a gyógy-szertárakban kapható rehidráló oldattal. Ha a gyermek nem akar csészéből inni, próbáljon itatófecskendőt használni, s azzal 10 percenként nagyjából 10 ml folyadékot bevinni. Az alábbi tanácsok szintén segíthetnek a beteg gyerek etetésében és itatásában.
- Adjon neki szénsavmentes üdítőket! A cukor növeli a vércukorszintet és energiát ad. Buborékok nélkül az ital kevésbé terheli meg az emésztőrendszert.
- Legyen az ivás jó móka! Az innivalót kínálja bolondos formájú szívószálakkal, vagy mondjuk lefagyasztva, gyümölcslényalóka formájában. Tartson „teadélutánt” babacsészékkel, és kedvenc ételeiből is tegyen apró adagokat a játéktányérokra.
- Ne adjon tejet (kivéve a csecsemőknek anyatejet vagy tápszert), ha a gyermek hányt.
- Készítsen tréfás ételeket! Rendezzen el apró szendvicseket és gyümölcs-falatokat a tányéron úgy, hogy egy arcot vagy egy állatot mintázzanak.
- Többször keveset: kínálja gyermekét kis adagokban tápláló, könnyen emészthető ételekkel, például levessel vagy gyümölcsjoghurttal.
Az agyhártyagyulladás veszélye
Az agyhártyagyulladás az egyik legriasztóbb szövődmény, amely a lázas betegség után kialakulhat. A tüneteket nem mindig könnyű felismerni, és bármilyen sorrendben jelentkezhetnek. Eleinte más, gyakoribb betegségek, például az influenza tüneteihez hasonlíthatnak. Az orvosok mindig jelzik, ha fennáll e veszélyes fertőzés kockázata. Ha arra gyanakszik, hogy gyermekének agyhártyagyulladása lehet, feltétlenül kérjen azonnali orvosi segítséget.
Az agyhártyagyulladásban szenvedő gyermek általában szemmel láthatóan súlyos beteg, s az alábbi egyéb tünetek jelentkezhetnek nála:
- láz,
- fejfájás,
- émelygés vagy hányás,
- izomfájdalom, hideg kéz- és lábfej,
- álmosság és letargia,
- kiütés.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.