Kihez forduljunk? A hát specialistái
A gyógyuláshoz vezető legrövidebb út a helyes diagnózis felállításával kezdődik. Első lépésként keressen fel egy olyan szakembert, aki pontosan meg tudja állapítani, mi okozza a fájdalmát. Ennek ismeretében azután közösen eldönthetik, melyik lesz az ön számára a legmegfelelőbb kezelés. A többséghez hasonlóan valószínűleg először ön is megpróbálja majd egyedül megoldani a problémát – ilyen az emberi természet. Pontos kórmeghatározás híján csak a sötétben tapogatózik, miközben a fájdalma továbbra sem szűnik meg, viszont rengeteg értékes időt veszít.
Az alábbi esetekben ezt egyetlen percig se halogassa:
- erős fájdalmat érez, amely másnapra sem enyhül,
- a fájdalom akadályozza a mozgásban,
- a fájdalom lázzal és hidegrázással jár,
- a fájó terület forró, duzzadt vagy kivörösödött,
- a derékfájás kisugárzik a farba és a lábba is – különösen, ha a térd alatt is jelentkezik,
- a fájdalom valamely sérülés – esés vagy egyéb baleset -következménye,
- az egyik, vagy akár mindkét láb is zsibbadt, illetve erőtlen,
- a fájdalom miatt megromlott az életminősége, vagy nem tud pihenni, aludni,
- hirtelen székelési és vizeletinkontinencia lép fel,
- több gyógymódot is kipróbált, de eredménytelenül,
- átesett gyors súly vesztéssel járó daganatos betegségen.
Akiket először felkereshet
A hátfájás gyógyítása nem történhet próba szerencse alapon. Valószínűleg erős késztetést érez, hogy elrohanjon valamelyik specialista rendelésére, akiről azt hallotta, hogy meg tudja szüntetni a fájdalmat. Sokkal jobban jár azonban, ha először megpróbálja kideríteni, mi idézte elő a bajt.
Ne feledje, hogy a hátfájásnak rengeteg, sokszor meglepő és rejtett oka lehet, ezért olyan orvost keressen, aki átfogó vizsgálatokat végez vagy rendel el. Azt javasoljuk, hogy panaszával először a háziorvosához forduljon.
Háziorvosok
A háziorvos valószínűleg más, különböző szakterületekre specializálódott orvosokhoz fogja önt irányítani, ennek ellenére fontos, hogy az ön későbbi kezelésének adatai, dokumentumai eljussanak hozzá, és megőrizze őket. Hogy ez miért fontos? Az egészségügy bonyolult rendszer. Lehet, hogy egyszerre több orvossal is konzultál majd, és az a szakember, aki önnel csak ritkán találkozik, nem biztos, hogy tudomást szerez a többiek munkájáról, az addig elvégzett kezelésekről. A különböző gyógyszerek pedig kölcsönhatásba léphetnek egymással. Ezért nem árt, ha van egy személy, akinél minden információ összefut, és aki átlátja az egész problémát.
Hátmasszőrök
A hátmasszőrök képzésük során többek között anatómiát, élettant, patológiát, biokémiát és neurológiát is tanulnak a manuális diagnosztika és terápia mellett. A kéz, a tapintás érzékenységének fejlesztésére nagy hangsúlyt fektetnek. A hivatalos keretek között oszteopátiát tanult specialisták az orvostársadalom elismert tagjai; a legtöbbjük más, releváns szakképesítéssel is rendelkezik.
A megfelelő kezelés kiválasztása
Szükség van-e sürgős beavatkozásra? Ha ön súlyos sérülést szenvedett, a közelmúltban bakteriális fertőzésen esett át, vagy kórtörténetében rákos megbetegedés szerepel, az orvos diagnosztikai vizsgálatokat rendel el, vagy beutalót ad szakorvoshoz. Az alábbi tünetek esetén szintén szakrendelésre küldi önt:
- fókuszos (egyetlen területre korlátozódó) gerincfájdalom,
- láz,
- nagyon erős fájdalom,
- zsibbadás vagy bénulás,
- vizelettárolási, -tartási és -ürítési elégtelenség.
Segíthetnek-e az alternatív gyógymódok? A súlyos neurológiai és ortopédiai betegségek kizárása után az orvos javasolhatja, hogy keressen fel akupunktúrás rendelést vagy masszőrt. (Az MTA nemrég nyilvánította hivatalos gyakorlattá a hagyományos kínai orvoslást. A társadalombiztosítás egyelőre csak az akupunktúrát fizeti ki akkor, ha terápiás módszerként alkalmazzák.)
Sebészek
A gerinc csontok, velő, lágy és kötőszövetek, valamint idegek bonyolult rendszere, amelynek ismerete elengedhetetlen a kezeléshez. Forduljon a hátsérülések gyógyítására szakosodott orvoshoz, idegsebészhez vagy ortopéd sebészhez. A gerincsebészet fejlődésével a két szakterület is változott: ma már vannak olyan idegsebészek, akik a csonthoz is értenek, és vannak ortopéd orvosok, akik a gerincvelőt és az idegeket is operálják. Olyan sebészt válasszon, aki mindkét szakterületen jártas.
Idegsebészek
Az idegsebészek nemcsak „agysebészek”, hanem a legtöbben a gerinc – és ezzel együtt a csontműködés – szakértői. Képzésükben szerepel az agy és a gerinc, valamint a működésüket támogató és kiegészítő ideg- és vérrendszer betegségeinek, sérüléseinek, rendellenességeinek ismerete.
Ortopéd sebészek
Ha a háziorvos ortopéd sebészhez irányítja, csigolyák okozta problémát sejt. Az ortopéd orvosok részletesen tanulják a csontvázrendszer rendellenességeinek, sérüléseinek és betegségeinek diagnosztizálását és gyógymódjait.
Egyéb szakorvosok, specialisták
A sebésznél a szakavatott diagnosztizálás után nagy valószínűséggel műtétre számíthatunk. Olyan specialisták is vannak azonban, akik a probléma okának felderítését követően nem sebészi megoldásokat keresnek.
Kiropraktorok
A kiropraktorok szakképesítése magában foglalja a csontváz, és elsősorban a gerinc diszfunkcióinak diagnosztizálását. A gyógyítást a kezükkel végzik; gyógyszereket nem alkalmaznak, műtéteket sem végeznek. Étrend-kiegészítőket javasolhatnak ugyan, de orvosságokat nem írhatnak fel.
A kiropraktika fő elve, hogy ha a gerinc csigolyái elmozdulnak, és ebben a rendellenes helyzetben rögzülnek, irritálják a kilépő idegeket. A kiropraktor kitapintja az elmozdult csigolyát, és a helyére teszi. Ha csontbetegségben, csontrákban, isiászban, ízületi gyulladásban, csontritkulásban szenved, illetve törése van, esetleg terhes, kérje ki a háziorvosa véleményét is, mielőtt felkeresne egy kiropraktort.
Ideggyógyászok
Az ideggyógyászok foglalkoznak az agy, a gerinc, a gerincvelő, az izmok, az idegek, valamint a velük kapcsolatban álló rendszerek és funkciók rendellenességeinek, sérüléseinek és betegségeinek meghatározásával és kezelésével. Nem végeznek műtéteket. A neurológusok kiváló diagnoszták, hiszen széles körű klinikai tapasztalattal és tudással rendelkeznek, és a legtöbb intézményben modern felszerelések segítik a munkájukat. Egy részük más szakorvosokkal együttműködve dolgozik, de vannak, akik maguk foglalkoznak a krónikus rendellenességekkel küzdő betegekkel.
Reumatológusok
Ha a hátfájását betegség váltotta ki, elképzelhető, hogy reumatológust kell felkeresnie. Az ő szakterülete ugyanis a csontok, a kötőszövet és az izmok krónikus betegségeinek – így az ízületi gyulladás, a csontritkulás vagy a kötőszövet gyulladás – diagnosztizálása és kezelése.
Aneszteziológusok
Az aneszteziológus munkája sem merül ki a betegek altatásában és műtét utáni felébresztésében. A fájdalom kezelésében szintén járatosak. Az úgynevezett fájdalomambulanciákon és terápiás központokban általában aneszteziológusok is foglalkoznak hátfájdalmak megszüntetésével.
A rehabilitáció
A diagnózis ismeretében az orvos gyógytornával és fizioterápiával egészítheti ki a kezelést. A többek között a hát és a nyak sérüléseivel, húzódásokkal, törésekkel, ízületi gyulladásokkal foglalkozó fizioterapeuta vagy gyógytornász segíthet megállítani vagy lelassítani a betegség súlyosbodását.
A fizioterapeuták a mozgásfunkciók helyreállításával foglalkoznak. Az atléták szívesen fordulnak fizioterapeutákhoz, mivel ők egyedülálló biomechanikai tudással rendelkeznek. Képesek felderíteni, hogy a test mely pontjának kiegyensúlyozatlan a működése, vagy mely mozgáshiba okozza a hátfájást. A fizioterapeuta-képzés (külföldön „mozgásszervi gyógyászat és rehabilitáció” néven ismert) felöleli az izmok, a csontok, a kötőszövet és az idegek betegségeinek diagnosztizálását és kezelését.
Munkaterapeuták
A sérülés vagy betegség miatt önellátó képességükben korlátozott betegeket munkaterapeuták segítik. Ők gyógyítóintézményekben és házi betegápolás keretében is működnek. Megvizsgálják a beteget mozgás és alvás közben, megfigyelik, hogyan bánik a különböző tárgyakkal, eszközökkel, azután megtanítják neki (és elmagyarázzák a környezetének is), min kell változtatnia ahhoz, hogy jobban boldoguljon a mindennapokban.
Alternatív gyógymódok
Röviden: noha nem mindegyik használ, nem szabad őket lesöpörni az asztalról, és kijelenteni, hogy csalásra épülnek. Az emberek körülbelül harmada vesz igénybe valamilyen alternatív kezelést évente legalább egyszer, és ez a szám a felmérések szerint egyre nő. Ma már az orvosok is nyitottabban gondolkodnak e gyógymódok hatékonyságáról.
Ha nem teszi, fennáll a veszélye annak, hogy csak az idejét vesztegeti, miközben az állapota egyre romlik. Ha valamilyen alternatív gyógymód felkelti az érdeklődését, nézzen utána alaposan, hogy mennyire biztonságos, milyen kockázatokkal, mellékhatásokkal jár, milyen eredményre számíthat, és meddig tart a kezelés. Ne nyugodjon addig, amíg minden kérdésére választ nem kap.
Akupunktúra
Az életerő (csi) csatornákon keresztül áramlik a testünkben. Amikor a csi szabadon és kiegyensúlyozottan tud haladni, teljesen – mentálisan, testileg, lelkileg és szellemileg egészségesek vagyunk. A betegségeket következésképpen az energia folyamának zavara váltja ki.
Az akupunktúra célja a csatornák vizsgálatával kideríteni, hol ütközik akadályba az életenergia, majd helyreállítani annak zavartalan áramlását. Ehhez meghatározott pontokon tűket szúrnak a testbe (vagy az akupresszúránál kézzel ingerlik e pontokat). A kezelő személy esetleg megmelegíti a tűket, vagy alacsony feszültségű áramot vezet beléjük.
Kizárólag elismert és szakképesítéssel rendelkező specialistára bízza rá magát!
A barátok ajánlása és a hirdetések helyett valamelyik hivatalos intézmény tanácsára hagyatkozzon. Ha hozzá nem értő személyhez fordul, nemcsak azzal kell számolnia, hogy a várt javulás elmarad, de az illető még kárt is okozhat. Kérdezze meg az első konzultáción, hol és mennyi idő alatt szerezte a terapeuta a képesítését, és milyen szakmai tapasztalatokkal rendelkezik.
Alkalmazott kineziológia
Amikor testünk – és hátunk – izmai nem működnek harmonikusan, legyengülnek, és emiatt bizonyos szervek és mirigyek sem tudják megfelelően ellátni a funkciójukat. Ezeket a folyamatokat a rossz testtartás, az allergia, a stressz vagy egy sérülés indíthatja be. A diagnózis felállításához a terapeuta nyomást gyakorol az izmokra, a beteg pedig megpróbál ellenállni. Ha sikerül, az arról tanúskodik, hogy az adott izom erős, és a hozzá kapcsolódó szervek és mirigyek egészségesek. Ha nem, az izom gyenge, és a kapcsolódó szervek és mirigyek valószínűleg rendellenesen működnek.
Az allergia és az ételérzékenység különböző fajtáit hasonló módon diagnosztizálják. A kineziológus a feltételezett allergénből ad a betegnek, és elvégzi az izomtesztet. A gyenge izomreakció arra utal, hogy a páciens érzékeny a kérdéses anyagra. A terapeuta a diagnózis felállítása után a gyenge izom reflexpontjait akupresszúrával, valamint a kiropraktikából ismert „igazítással” vagy „manipulációval” kezeli. Nemritkán étrendi változtatásokat is javasol. Egy valamirevaló kineziológusnak legalább két évig kell tanulmányokat folytatnia, és 200 óra gyakorlattal kell rendelkeznie. A terápiás központokban információt kérhet a megbízható specialistákról.
Ájurvédikus gyógyászat
Az ájurvédikus gyógyászat Indiában több mint 5000 éve a betegellátás sarkköve. Ahelyett hogy egyetlen tünet – amilyen a hátfájás – megszüntetésére törekedne, az emberi testet, lelket és szellemet egységként kezeli. A gyógynövény-terápia, az étrendi és életmódbeli tanácsadás, a masszázs, a jóga, a meditáció, az aroma- és színterápia, a tisztítókúra mind az ájurvédikus orvoslás módszere.
A diagnosztizálás és a kezelés kimerítő, átfogó jellege miatt az ájurvédikus gyógyászatot sokszor speciális kezelőközpontokban gyakorolják, ahol a betegek akár több napot is eltölthetnek. A nyugati országokban e gyógymódnak csupán kevés követője működik. Csak hivatalos oklevéllel rendelkező specialistáknál keressen gyógyulást; óvakodjon a sarlatánoktól. Az illetékes hivatalos intézménytől kérheti el a képzett terapeuták listáját.
Hagyományos kínai orvoslás
A csi, vagyis az életerő helyreállítását célzó kínai orvoslásnak az akupunktúra, a masszázs, a csikung és a gyógynövények használata mind-mind része. A hát fájdalmát vagy diszfunkcióját azáltal szünteti meg, hogy az egész test harmóniájának helyreállítását tűzi ki célul.
Ha szeretné kipróbálni a hagyományos kínai orvoslást, változatos speciális gyógymódok közül kell választania: akupunktúra, akupresszúra, gyógynövény-terápia, csikung, siacumasszázs, tajcsi. Az illetékes intézményekben további felvilágosítást kérhet ezekről a terápiákról.
Homeopátia
A homeopátia legfőbb alapelve az úgynevezett hasonlósági törvény, amelynek értelmében „a hasonlók hasonlóktól gyógyulnak”. A beteg azt az anyagot (növényi, állati eredetű anyagot vagy ásványt) kapja hígításban, amely a természetben előforduló koncentrációban az egészséges emberben kiváltja az ő panaszaihoz hasonló tüneteket – nála azonban elindítja a gyógyulás folyamatát. A gyógymód másik fő tézise az, hogy minél kisebb a gondosan megválasztott anyag mennyisége, annál hatásosabb a szer. A bizonyítottan hatóanyagmentes homeopátiás szerek recept nélkül kaphatók a patikákban.
Masszázs
A masszázs kimondottan jót tesz a fáradt, sajgó hátnak. Közel százötven olyan technika ismert, amely a merev, csomós izmok ellazításával, a fájdalom enyhítésével, a feszültség oldásával, relaxációval, a mozgásterjedelem helyreállításával, az energiaszint növelésével és a keringés serkentésével járul hozzá az egészség és a közérzet javításához. Kérdezze meg háziorvosát, tud-e ajánlani masszőrt, vagy forduljon valamelyik egészségügyi intézményhez.
Természetgyógyászat
A természetgyógyászat azon a nézeten alapul, hogy szervezetünknek megvan a képessége a gyógyulásra. Ezért amikor csak lehetséges, az orvosi beavatkozásnak összhangban kellene lennie testünk természetes adottságaival, és ezeket kellene erősítenie. Ez a módszer tehát nem elégszik meg a hátfájás tüneti kezelésével: az okokat igyekszik kideríteni. Ha ugyanis megszűnik az ok, megszűnik a probléma is.
A kezelés magában foglalhatja a szükséges táplálkozás-és életmódbeli változtatásokat, az étrend-kiegészítők, homeopátiás gyógyszerek alkalmazását, a hidro- vagy a gyógynövény-terápiát is. A specialisták egy része meghatározott gyógymódot követ, mások kombinálják a különböző kúrákat. A természetgyógyászokat tömörítő szervezeteknél bővebb felvilágosítást kérhet.
Csikung
A csikung ősi kínai gyógymódokat jelölő gyűjtőfogalom. Meditáció, vizualizáció és speciális gyakorlatok segítségével az energia harmonikus áramlásának, és ezáltal az egészségnek a helyreállítására törekszik. Nyugaton a legelterjedtebb formája a tajcsi, az a kimerevített felvételnek tűnő, lassú mozdulatsor, amely javítja az egyensúlyt és az erőnlétet, megszünteti a esi útjában álló gátakat, és serkenti az energia áramlását az egész testben.
Reiki
A feltételezések szerint a reiki bölcsője Tibet, de titkos „tudományát” japán mesterek őrizték meg, akik nemzedékről nemzedékre hagyományozták. Nyugatra csak a 20. században jutott el.
A reiki a betegséget az életerő áramlásának akadályba ütközésével magyarázza. A terapeuta a kezét a problémás pont fölé helyezi, és az isteni energiát és életerőt passzív csatornaként közvetíti a beteg felé. Ennek köszönhetően a páciens szervezetében az életerő legyőzi a negatív energiákat, és megszűnnek az energiaáramlásbeli zavarok. A terapeuta kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont az, hogy az illető reikimestertől sajátította-e el a gyógymódot. Kérjen tanácsot valamelyik erre szakosodott, speciális intézményben.
Jóga
A jóga az ősi indiai vallásfilozófiára épülő mozgáskultúra. Számos változata ismert, de mindegyikben közös az alábbi három elem: a légzés, a mozgás és a meditáció. A légzés növeli a szervezet oxigénellátását, ami éberré tesz, és segít az összpontosításban. A gyakorlatok gyorsítják a szívverést, ami az oxigénszint emelkedésével együtt hozzájárul az anyagcsere-salakanyagok kiürüléséhez, így végső soron magához a gyógyuláshoz is. A meditáció lecsendesíti az értelmet, és megszabadít a feszültségtől. A jógaoktatók működése nincs engedélyhez kötve, és államilag sincs szabályozva. Mindenképpen alaposan tájékozódjon, mielőtt döntene.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.