Hólyaghurut: 11 gyógymód a kellemetlen probléma kezelésére
Úgy ismeri a mellékhelyiségbe vezető utat, mint a tenyerét. Sűrűn kell mennie. Ám amikor végre odaér – nem sok minden történik. Ha mégis, akkor égető problémát okoz.
Miről van szó? Egy olyan betegségről, amely tipikus női betegségként van számon tartva. (Bár férfiak is elkaphatják, de ez igen ritka.) „Valószínűleg ez a leggyakrabban előforduló fertőzés, amit az orvosoknak kezelniük kell – állítja dr. Dávid Staskin, a Bostoni Orvosegyetem urológus társprofesszora. – Valószínű, hogy a nők 50 százaléka legalább egyszer hólyaghurutos lesz, és 20 százalékuk többszörösen fertőződik – sok nő akár évente egykét alkalommal is megkapja.”
Vajon mi ennek az oka? „A hólyagfertőzések leggyakoribb kórokozója az E. Coli baktérium, amely a végbélben egyébként is jelen van, de a hüvelyben is megtelepedhet. Onnan küzdi fel magát a húgycsőbe, amely a húgyhólyagból vezeti el a vizeletet” – mondja dr. Elliot L. Cohen, a New York-i Egyetem Mount Sinai orvoskarának urológus docense. A hüvelyben a baktérium nem okoz gondot; a probléma akkor kezdődik, amikor a húgyutakba jut.
„Ezek a baktériumok minden nőben jelen vannak. A húgyúti fertőzésben szenvedő nők anatómiailag nem különböznek azoktól, akik nem kapják meg. Egyszerűen arról van szó, hogy egyelőre ismeretlen okok miatt fogékonyabbak a fertőzésre” – mondja.
Dr. Staskin szerint a baktérium irritálja a hólyag falát, de nem jobban, mint ahogy a bőrt egy alapos leégés. Az égető, csípő érzés azonban igen kényelmetlenné teheti az életet. Szerencsére van néhány jó hírünk is. Sokféle módon csökkentheti a húgyúti fertőzés kellemetlenségeit, gyorsan túl lehet a betegségen. Az itt felsorolt, orvosok által tesztelt módszerekből az is kiderül, hogyan.
- A hólyaghurut típusai és tünetei
- Húgyúti fertőzés tünetei kisgyermekeknél
- Hólyaghurut okai, hidroterápia gyógynövény terápia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A természetgyógyász közbeszól
Az áfonyalékúra megoldja?
Minden húgyúti fertőzésen átesett nő – és minden férfi, aki átvészelte vele – hallott már az áfonyalékúráról. A nagy kérdés: vajon hatásos-e ez a gyógymód? A válasz attól függ, kit kérdez az ember. Egyes orvosok azt mondják, igen, a legtöbben azt, nem. Az évek folyamán több vizsgálat beszámolt a kúra hatékonyságáról, az ok azonban már korántsem ilyen egyértelmű. „Szerintem a fokozott folyadékbevitel miatt – véli dr. Dávid Staskin. -Egyszerűen nem hiszem, hogy az áfonyalében bármiféle speciális hatóanyag lenne.”Dr. Joseph Corriere egyetért-egy bizonyos pontig. „Az áfonyáié a májban hippursavvá változó kinolonsavat tartalmaz, azonkívül rengeteg benne a C-vitamin. Köztudott, hogy a hippursav és a C-vitamin kedvezően hat a fertőzésre – állítja dr. Corriere. – Csak egy a baj: a hatás eléréséhez mindennap literszámra kellene fogyasztani…” Bár az áfonyáié gyógyhatásával kapcsolatban erős kételyek merülnek fel, abból nem lehet baj, ha kipróbálja. Lehet, hogy nem hatásos, de legalább nem árt.
Igyon sok folyadékot!
Az egészség és a jó közérzet szempontjából egyaránt ez a legfontosabb. „Sokan azt hiszik, hogy »csak akkor ég, ha pisilek« – mondja dr. Cohen -, aztán úgy okoskodnak, hogy ha nem isznak, ritkábban kell kimenniük. Márpedig ez a lehető legrosszabb megoldás.” Valójában minél tovább van a vizelet a hólyagban, annál több lesz benne a baktérium: dr. Staskin szerint az E. Coli száma húszpercenként megduplázódik. A több baktérium súlyosabb gyulladást, nagyobb fájdalmat jelent.
„Ha meg akar szabadulni az égető érzéstől, igyon minél több folyadékot, mert így mintegy kimossa a gyulladást okozó baktériumokat” – tanácsolja dr. Cohen. „A sok folyadék fogyasztása a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében egyaránt hatásos. Egy vizsgálatban önkéntesek hólyagjába baktériumokat juttattak – leküzdésükben a rendszeres vizelés bizonyult a leghatékonyabbnak” – állítja dr. Staskin.
Vagyis minél többet iszik, annál hamarabb múlik el a fájdalom. Ha a vizelete tiszta, szalmasárga, eleget ivott. Ha elszíneződött, sötétsárga, még több folyadékra van szükség.
Vegyen forró fürdőt!
„Ez a gyógymód sok nő fájdalmát enyhíti. Nem hiszem, hogy bárki vizsgálta volna a pontos mechanizmust, ám a forró fürdő gyakran segít gyulladás esetén” – jelenti ki dr. Richárd J. Macchia professzor, a New York-i Állami Egyetem és egészségügyi központ brooklyni urológiai klinikájának vezetője.
Szedjen aszpirint vagy ibuprofent!
„Ezek a gyulladáscsökkentő szerek is beváltak jó néhány esetben. Csökkentik a gyulladást, az enyhébb gyulladás pedig enyhébb égéssel jár” – teszi hozzá dr. Macchia.
Szedjen C-vitamint!
„Napi körülbelül 1000 mg C-vitamin bevitele savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami gátolja a baktériumok szaporodását – állítja dr. Macchia. „Újrafertőződés esetén, illetve ha nem érhető el gyors orvosi segítség, a C-vitamin kihúzhatja az embert a bajból.”
Figyelmeztetés: néhány, a hólyaghurutra felírt antibiotikum hatástalan savas kémhatású vizelet esetén, tehát a C-vitamin szedéséről informálja az orvosát. Azt is mondja el, hogy mennyit szed. A C-vitamin ugyan nem mérgező, de napi 1000 mg esetén jobb, ha egyeztet orvosával.
Orvosi segítség
Ha komolyra fordul a dolog
Hólyaghurut esetén (függetlenül attól, hogy életében először vagy ötödször betegedett-e meg) négy fő tünet észlelésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni.- Véres vizelet,
- Derék- vagy lágyéktájéki fájdalom,
- Láz,
- Hányinger vagy hányás.
Más betegségek, például a rák is – különösen, ha vér van a vizeletben – okozhat hólyaghurutra hasonlító tüneteket, ezért igen fontos, hogy szakszerű orvosi tanácsot kérjen.
A helyes irány
Az orvosok szerint a végbélnyílás elölről hátrafelé törlése segíthet az újrafertőződés megakadályozásában. Az infekciók és az újrafertőződés leggyakoribb oka a rossz törlési irány. Ha azonban a hüvelytől a végbélnyílás felé törli az ember a fenekét, a székletdarabkákat és a benne lévő baktériumokat nem továbbítja a hüvely és a húgycső irányába.
Vizeljen szeretkezés előtt!
Ilyenkor kiöblítheti a hüvelyben esetleg jelen lévő baktériumokat, amelyek a tapasztalatok szerint a szexuális együttlét során bekerülhetnek a hólyagba.
..-és utána is.
Szeretkezés során a hímvessző a húgycső szájánál levő baktériumokat bemasszírozhatja a húgycsőbe és a hólyagba. A szeretkezés utáni vizeletürítés hatékonyan „kimossa” a hólyagot. „Kétségtelen, hogy a húgyúti fertőzések gyakoribbak a szexuálisan aktív nőknél – jelenti ki dr. Cohen. – Ez azonban nem a szexuális aktivitás következménye, hanem inkább annak, hogy nem tudják, hogyan védekezzenek a betegséggel szemben. A hólyagba jutott baktériumok nagy részét a vizelés „kimossa”.
Gondolja újra a pesszárium használatát!
„Makacs hólyagfertőzés esetén az ismétlődő hólyaghurut legfőbb oka közismerten a pesszárium – mondja dr. Staskin. – Ebben valószínűleg két mechanizmus játszik szerepet: a pesszáriumban megtelepszik a baktérium, amit ezután mélyen felhelyeznek a hüvelybe. A pesszárium megzavarja a hólyag ürítését, vagyis a már ott lévő baktériumok sem ürülnek ki.” Ha ön is hasonló problémával küzd, érdeklődjön orvosánál más fogamzásgátló módszerekről.
Tampon helyett használjon betétet!
„Senki sem teljesen biztos abban, hogy bizonyos nők miért hajlamosabbak az újrafertőződésre, de bizonyos beavatkozások – például a szex, a pesszárium vagy a tampon felhelyezése – gyakran megtalálhatók a húgyúti fertőzés kórelőzményében. Idült fertőzéssel küszködő betegeimnek azt javaslom, hogy a havivérzés ideje alatt térjenek át a betét használatára” – mondja dr. Joseph Corriere, a Texas állambeli houstoni egészségtudományi központ urológiai részlegének igazgatója.
Figyeljen oda a higiénére!
Hordjon pamut alsóneműt, amely szárazon tart, és kerülje a rosszul szellőző, túl szoros harisnyanadrágot. A legfontosabb persze az ésszerű tisztálkodás. „Ha mosdáskor a gáttájékon (a hüvely és a végbélnyílás közötti területen) előforduló baktériumokat nem tudja eltávolítani, nagy az újrafertőződés kockázata – magyarázza dr. Staskin. – A túl sok azonban sokszor ugyanolyan rossz, mint a túl kevés.
A túl gyakori hüvely öblítés beviheti a hüvelybe a fertőzést okozó E. Coli baktériumokat, és kiöblítheti az egyébként is ott lévő, fertőzést nem okozó hüvelybaktériumokat. A húgycsövet is irritálhatja, ami ugyanazzal az érzéssel jár, mint a húgyúti fertőzés. Az erősen antibakteriális hatású szappanok megváltoztathatják a természetes hüvelyflórát, vagyis az illető fogékonyabbá válik a fertőzésre.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.