Székrekedés: 18 megoldás egy hétköznapi problémára
Valóban székrekedése van?
Úgy gondolja, hogy van egy kis problémája. Biztos ön ebben? Mint mindannyiunkat, önt is bombázzák hashajtó-reklámokkal, melyek azt a benyomást keltik, hogy a napi székelés alapvető a jó egészséghez. Ez egyszerűen nem igaz, mondja dr. Marvin Schuster, a baltimore-i Francis Scott Key Egészségközpont emésztőszervi betegségekkel foglalkozó részlegének vezetője. Sok amerikai, mondja, ennek hatására úgy hiszi, székrekedése van, amikor ez nem így van. A valóság az, hogy a normális székletürítési gyakoriság egyénenként változó. Vannak, akiknél a naponta háromszori székelés is normálisnak tekinthető, és vannak olyanok, akiknek a heti háromszori elegendő.
Elég folyadékot iszik?
Szakértőink egyetértenek abban, hogy az első dolog, amit a székrekedéses személy esetében meg kell vizsgálni, az az étrend. A legfontosabb fegyver a székrekedés elleni harcban az étkezési rost és a folyadék. Mindkettőből sok kell ahhoz, hogy a vastagbélben a béltartalom könnyebben átjusson és a széklet puha maradjon. Mennyi folyadékra és mennyi rostra van szükség? Kezdjük a folyadékkal. Minden felnőttnek minimum napi 6 pohár folyadékot, de még inkább 8-at kellene inni, mondja Patrícia H.
A természetgyógyász közbeszól
Kerülje ki az olajfoltokat!
Minden, a természetes közegéből kivont olajat hagyjon ki az étrendjéből. Ilyenek a napraforgóolaj, a szójaolaj és az olívaolaj. Ez segíthet az idült székrekedés enyhítésében, mondja Grady Deal természetgyógyász Hawaii-ból.„Nem az olajban lévő vegyületek, hanem annak fizikai tulajdonságai azok, melyek a székrekedésért és sok más emésztési problémáért felelősek” – mondja dr. Deal, aki elképzelését a századfordulón élt egészségreformer, dr. John Harvey Kellogg, munkásságára alapozza. A probléma ezekkel az olajokkal az, magyarázza dr. Deal, hogy bevonatot képeznek a bélfalon, ami megnehezíti a szénhidrátok és a fehérjék emésztését. „A táplálék lebontása ezért akár húsz órával is eltolódhat, ami a vastagbélben a béltartalom erjedését, fokozott bélgázképződést idéz elő” – mondja. Az olajos magvak fogyasztása viszont nem veszélyes, mert zsírtartalmuk csak lassan szabadul fel; nem alakul ki olajbevonat, ami gátolná az emésztést és székrekedés okozna. Ezek az olajok, ellentétben a sajtolt olajokkal „teljes értékű és tápláló részei az ételeknek” – mondja dr. Deal.
Harper dietetikus, az Amerikai Dietetikai Társaság szóvivője. Bár akármelyik alkoholmentes folyadék megteszi, a „legjobb folyadék a víz” – mondja.
Fogyasszon sokkal több rostot!
A legtöbb amerikai étrendjében nincs elég rost, mondja Harper. Az Amerikai Dietetikai Társaság által felnőtteknek ajánlott napi rostfogyasztás 20-35 g, de akik székrekedésben szenvednek, azok legalább 30 g-ot fogyasszanak naponta.
Honnan jön a rost?
„Az összetett szénhidrátokból – teljes kiőrlésű gabonákból, gyümölcsökből és zöldségekből” – mondja Harper. A napi étrendbe a harminc grammot nem nehéz beleilleszteni, hajói megválasztja az ételeit. Egy adag borsó például 5 g rostot ad; egy kisméretű alma 3 g-ot, egy tányér korpás müzli akár 13 g-ot is. A rosttartalom csúcstartói viszont a főtt szárazbab, az aszalt szilva, a füge, a mazsola, a pattogatott kukorica, a zabpehely, a körte és a mogyorófélék. Vigyázzon, a rostbevitelt csak fokozatosan emelje, nehogy szélgörcsöktől szenvedjen.
- Székrekedés és okai
- Székrekedéssel, diabétesszel és hormonális okokkal kapcsolatos fejfájások
- Székrekedés és rostos táplálkozás, kezelések
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szakítson időt a konditeremre!
Azt mindenki tudja, hogy a sportolás jó a szívnek, de azt tudta-e, hogy a beleinek is jó? „A rendszeres sportolás azáltal véd a székrekedéssel szemben, hogy serkenti a béltartalom előrehaladását az emésztőrendszerben” – mondja dr. Edward R. Eichner, az Oklahomai Egyetem belgyógyászati klinikájának professzora.
Tegyen egy sétát, és vigye a babát is!
a rendszeres testmozgás minden formája enyhítheti a székrekedést, de amit a legtöbbször említenek szakértőink, az a séta. Különösen jó hatású állapotos nőknél, akiknél gyakori a székrekedés. Mindenki, beleértve a kismamákat is, sétáljon naponta legalább húsz-harminc percet, ajánlja dr. Lewis R. Townsend, a Georgetown Orvosegyetem szülész-nőgyógyász orvosa. Az állapotos nők figyeljenek oda, hogy a séta közben ne fulladjanak ki.
Szoktassa magát a WC-re!
Rendszerint nem akkor megyünk WC-re, amikor a természet szólít, hanem akkor, amikor nekünk leginkább megfelelő. A székelési inger figyelmen kívül hagyása fokozatosan székrekedéshez vezethet. De soha sem késő javítani a székelési szokásokon, állítja dr. Schuster. A legtermészetesebb időpont a WC-re menetelre az étkezés utáni időszak. Válassza ki az egyik étkezést, ami után rendszeresen tíz percre ráül a WC-re. Egy idő után, mondja dr. Schuster, rászoktatja vastagbelét, hogy az úgy viselkedjen, ahogy azt a természet kitalálta.
Lassítson és lazítson!
Amikor megijed vagy feszült, a szája kiszárad, és a szíve gyorsabban ver. Ilyenkor a bélműködés is leáll. „Ez része a »szállj szembe vagy menekülj« mechanizmusnak”, mondja dr. John O. Lawder családorvos, a táplálkozástan és a megelőző gyógyítás specialistája. Ha azt gyanítja, hogy a székrekedésének feszültség az oka, szánjon időt a relaxációra, esetleg úgy is, hogy hallgasson relaxációs kazettákat.
Orvosi segítség
A biztonság kedvéért menjen orvoshoz
A székrekedés önmagában általában nem betegség, mondja dr. Marvin Schuster. Azonban ha a tünetei súlyosak, és makacs székrekedése három hétnél tovább tart; ha legyengül, sokat fogy; vagy ha székletében vért talál, forduljon orvoshoz. Bár ez ritkán fordul elő, a székrekedés súlyos betegség tünete is lehet. Akkor is keresse fel az orvost, ha nemcsak székrekedése van, hanem a hasa is felpuffadt, ami bélelzáródást jelezhet, figyelmeztet dr. Paul Rousseau.Nevessen jó nagyokat!
A (has)falrengető nevetés kétféle módon is segít a székrekedésen. A beleket átmasszírozza, ezáltal elősegíti az emésztést, ráadásul oldja a stresszt, vallja Alison Crane, az Amerikai Terápiás Humor Társaság elnöke. Nem hallott mostanában egy jó székrekedéses viccet?
Muszáj hashajtót szedni?
Az általánosan használt hashajtók gyakran megteszik, amit tőlük elvárunk, de rendkívül nagy a hozzászokás veszélye, figyelmeztet dr. Rousseau. Ha túl sokat szed ezekből az orvosságokból, „a bele hozzászokik a hatásukhoz, és a székrekedése tovább súlyosbodik” -mondja. Mégis mikor javasolt hashajtót bevenni? „Majdnem soha”, állítja dr. Rousseau.
Nem minden hashajtó egyforma
A legtöbb gyógyszertárban a szokásos hashajtó gyógyszereken kívül kapható egy másik csoportba tartozó készítmény, melynek fő alapanyaga az összezúzott bolhamag útifű. Ez egy rost szupersűrítmény, melyhez, ellentétben a kémiai hashajtókkal, nem szokik hozzá a bél még akkor se, ha az ember hosszú ideig szedi, mondja dr. Rousseau. Viszont sok vízzel kell bevenni (olvassa el és tartsa be a csomagban található használati utasítást), mert különben bélelzáródást okozhat.
Próbáljon ki egy különleges receptet
A bolhamag útifű alapanyagú hashajtókkal az a probléma, hogy drágák. De vehet a gyógynövényboltban magot és maga is összetörheti. Dr. Lawder azt ajánlja, hogy őröljön meg és keverjen össze két rész bolhamag útifüvet, egy rész lenmagot és egy rész zabkorpát (ezeket is be lehet szerezni gyógynövényboltokból). Az eredmény egy igen magas rosttartalmú keverék lesz. Vízzel keverje péppé, és minden este kilenc óra körül vegyen be belőle, tanácsolja dr. Lawder.
A drasztikus megoldás
Ha igazán nyomorultul érzi magát, semmi sem tudja a beleit gyorsabb mozgásra bírni, mint a beöntés vagy a kúp. Esetenkénti használatra ezek tökéletesen megfelelnek, véli dr. Rousseau, de ha túl gyakran alkalmazza őket, vastagbele ellustul. „Csakis tiszta vizes vagy só-oldatos beöntést alkalmazzon, sohasem szappanos oldatot, mert az irritálhat”, int dr. Rousseau. Amikor kúpot vásárol, glicerinest vegyen.
Gondolja végig, hogy milyen gyógyszereket és táplálékkiegészítőt szed
Rengeteg gyógyszer van, ami székrekedést okozhat vagy súlyosbíthatja, mutat rá dr. Rousseau. A leggyakoribb bűnösök az alumínium- vagy kalciumtartalmú savkötők, az antihisztaminok, a Parkinson-kór elleni szerek, a kalciumtabletták, a vízhajtók, az altatók, a fenotiazinok, a nyugtatók és a triciklikus antidepresszánsok.
Bizonyos ételekkel vigyázzon!
Van, ami az egyik embernek székrekedést okoz, a másiknak nem. Például a tej bizonyos embereknél székrekedést, másoknál hasmenést okoz. Azokat az ételeket, amelyek fokozott bélgázképződést okoznak, így a babot, a karfiolt és a káposztát, dr. Schuster nem ajánlja olyanoknak, akiknek a székrekedését spasztikus vastagbél okozza. Akkor gyanakodhat spasztikus vastagbél okozta székrekedésre, ha éles fájdalmat észlel.
Ne egyen sokat egyszerre!
A spasztikus vastagbéltől szenvedőknek kerülniük kell a nagy étkezéseket, mert ilyenkor kitágul az emésztőcsatorna, ami által a székrekedés tovább rosszabbodik, tanácsolja dr. Schuster.
Legyen óvatos a gyógynövényekkel!
a székrekedésre nagyon sokféle gyógynövényt ajánlanak. Idetartozik az aloe (az ivólé és nem a gél), a szenna, az orvosi rebarbara, a kaszkarabokor-kéreg, a gyermekláncfű gyökere és a bolhamag útifű. Néhány, mint például a kaszkarakéreg nagyon hatásos, véli dr. Lawder, de legyen vele óvatos. a hashajtó orvosságokhoz hasonlóan a gyógynövényeket sem szabad mértéktelenül használni.
Ne erőlködjön!
A székelést nem szabad erőltetni, mert ez könnyen aranyér kialakulásához vezethet, vagy a végbélnyílás berepedezik. Ezek csak tovább súlyosbíthatják a székrekedést azáltal, hogy a végbélnyílást beszűkítik. Az erőlködés emelheti a vérnyomást és csökkentheti a pulzust. Dr. Rousseau azt mondja, több olyan idős betege volt, akik az erőlködés miatt elájultak és leestek a WC-ről. Volt, aki össze is törte magát. Ezzel vissza is jutottunk Newtonhoz és az ő megdönthetetlen gravitációs törvényeihez.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.