Bechterew-kór: makacs hátfájás oka!
A spondylitis ankylopoeticának is nevezett betegség a gerinc ízületeinek krónikus gyulladása. Férfiaknál majdnem háromszor gyakoribb, mint nőknél, bár elképzelhető, hogy az arány ennél sokkal kiegyenlítettebb: a nők esetében ugyanis a betegség gyakran sokkal enyhébb lefolyású, ezért általában nem is kerül az orvosok látókörébe.
A Bechterew-kór főként a 15 és 35 év közötti fiatalokat érinti, Magyarországon körülbelül 20 000 embert.
Mi a Bechterew-kór?
A krónikus ízületi gyulladás egyik fajtája, amely főként a gerincet támadja meg. (A spondyl- gerincre utal, az itis gyulladásra, az ankylo- pedig merevségre.) A gyulladás az ízületekben jelentkezik, illetve azokon a területeken, ahol az inak és a szalagok a csontokhoz tapadnak. Súlyos esetekben a gerinc gyulladása a csigolyák összecsontosodásához vezet. A derékszögben meghajlott idős emberek általában a Bechterew-kór késői szakaszában vannak. A jó hír az, hogy a legújabb kezelések szinte minden esetben megakadályozzák, hogy a Bechterew-kór mozgáskorlátozottságot vagy rokkantságot okozó rendellenességgé válhasson.
Mi okozza?
Kiváltó okát nem ismerjük. A géneknek azonban jelentős szerepük van a betegség kialakulásában, mivel a betegek 95%-ában a fehérvérsejtek felszínén jelen van egy HLA-B27 elnevezésű genetikai marker, azaz fehérje. Azok esetében, akik hordozói a HLA-B27 génnek, 1-2%-os a Bechterew-kór kialakulásának kockázata, ez azonban 20%-ra is emelkedhet, ha az illető valamelyik szülője vagy testvére szenved a betegségben.
A Bechterew-kór lefolyása
Általában fokozatosan, szinte alattomosan kezdődik. Az első tünet a deréktájon jelentkező fájdalom, amelyet a gerinc két oldalán elhelyezkedő szakroiliakális (a keresztcsont és a medencecsont közötti) ízület gyulladása okoz. (A fokozatosan jelentkező, hónapokig tartó derékfájás gyakran az, ami felhívja a betegségre a figyelmet.) A fájdalom olykor meglehetősen heves, hatására a beteg rosszul alszik, és az oldalára fordulva kel ki az ágyból, hogy elkerülje háta meghajlítását.
- Láz és ízületi panaszok
- Köszvény – megelőzése, ízületi károsodás
- Időnként fáj az egyik ízületem. Ízületi gyulladásom van?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Felszálló fájdalom
A Bechterew-kór előrehaladtával a betegség és a gyulladás a hát felső részére és más ízületekre is átterjedhet, különösen a nyakra, a csípőre és a vállra. A gerinc a fájdalom és az izomgörcsök következtében merevvé válik. A betegség végső szakaszában a krónikus gyulladás csontos hidak kialakulását okozhatja a csigolyák között, s ennek hatására a gerincoszlop hajlott, rugalmatlan helyzetbe merevedik.
A Bechterew-kór szisztémás betegség, ezért az ízületeken kívül néha más testrészeket is érint. Ilyenkor kimerültséget, fogyást, étvágytalanságot okoz, s az esetek 25%-ában iritist, a szem szivárványhártyájának gyulladásos betegségét, amely a szem kivörösödésével és könnyezésével jár. A súlyos és hosszan tartó Bechterew-kórban szenvedő betegek szívizma is károsodhat, ami pacemaker beültetését teheti szükségessé.
Hogyan diagnosztizálható?
Nem könnyű felismerni a Bechterew-kórt, különösen a korai szakaszban. A kórtörténet ad némi kapaszkodót az orvosnak, és az alábbi részletek összerakásával juthat el a diagnózishoz.
- A beteg 16 és 35 év közötti férfi.
- A hátfájás és merevség fokozatosan alakult ki.
- A tünetek több mint három hónapja fennállnak.
- A reggeli felkeléskor a beteg hátmerevséget tapasztal.
- A testmozgás enyhíti a merevséget és a fájdalmat.
Fizikális vizsgálat
Az orvos megvizsgálja a beteg gerincének hajlékonyságát, például úgy, hogy megkéri, előrehajolva érintse meg a lábujjait. A keresztcsont és csípőcsont közötti ízületre gyakorolt nyomással azt is megpróbálja kideríteni, hogy fennáll-e nyomásérzékenység, a tüdőfunkció mérésével pedig kideríti, van-e nehézsége a betegnek a teljes belégzésben.
Laboratóriumi vizsgálatok
A beteg vérének a HLA-B27 markerra történő vizsgálata segíthet a Bechterew-kór diagnosztizálásában, illetve kizárhatja más hasonló betegségek, például a reumás ízületi gyulladás vagy a lupus jelenlétét. Az egyéb tesztek nem túlságosan hasznosak a Bechterew-kór felismerésében.
Röntgenvizsgálat
Röntgenfelvételekkel egyértelműen diagnosztizálható a Bechterew-kór, ám a specifikus jelek általában csak a betegség megjelenése után mintegy öt évvel válnak láthatóvá. Először többnyire a keresztcsonti ízületeken észlelhetők a betegség jelei, az ízületek képe homályos a röntgenfelvételen.
Hogyan tovább?
A betegek helyzete viszonylag reményteljes, ha a Bechterew-kórt idejében felismerik. A napjainkban elérhető kezelések – főként a testedzés és a nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazása – szinte minden esetben megakadályozzák azt, hogy a Bechterew-kór visszafordíthatatlan gerincmerevséghez vezessen. A fájdalmat és a merevséget is hatékonyan csillapítják, és lehetővé teszik, hogy a beteg aktív, normális életet élhessen.
Hogyan kezelhető a Bechterew-kór?
Az újfajta kezelési módoknak köszönhetően a betegek többsége normális életet élhet, ám a sikerhez szükség van a testmozgást hangsúlyozó terápiás megközelítésre.
- A testedzés gyógyító ereje. A Bechterew-kór végső kimenetelét komoly mértékben befolyásolhatja a fizioterápia. A gyógytornász megtanít egy naponta elvégezhető gyakorlatsorozatra, és felhívja a figyelmünket a helyes testtartásra. Azt is elsajátítjuk, hogyan lehet bizonyos ízületek, különösen a váll és a csípő mozgásterjedelmét növelni, és hogyan nyújthatjuk a megrövidült izmokat.
Bizonyos betegségek esetében a csontkovács és a kiropraktor hatékony segítséget nyújthat, a Bechterew-kórban szenvedő betegeknek azonban ezek a kezelések nem ajánlottak.
- Gyógyszeres kezelés, A nem szteroid gyulladásgátlók rendszeres alkalmazása szintén fontos része a Bechterew-kór kezelésének – főként a testmozgásra gyakorolt hatásuk miatt. Ezek a gyulladáscsökkentő gyógyszerek képesek annyira csillapítani a fájdalmat és a merevséget, hogy a betegek részt tudnak venni valamilyen aktív edzésprogramban, amely kulcsfontosságú a betegség súlyosbodásának megakadályozása szempontjából.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.