Néhány szó a nátriumról – Kell az nekünk?
Már sokat beszéltünk a koleszterin és a szívbetegségek közötti összefüggésről, illetve arról, hogy mindez a lakosságnak csaknem a felét érinti. Ehhez hasonló párhuzam vonható a nátrium és a magas vérnyomás, orvosi nevén hipertónia között is.
Kell a szervezetben!
Nagyon egyszerűen fogalmazva arról van szó, hogy a nátrium kis mennyiségben ahhoz szükséges a szervezetben, hogy a vérnyomást és vértérfogatot fenntartsa azáltal, hogy benntartja a vizet az érpályákban. A túlzott nátriumfogyasztás azonban sok esetben magas vérnyomást eredményez.
Ez két okból jöhet létre. Egyrészt a nátrium nem engedi, hogy a szervezet kellő mennyiségű vizet válasszon ki. Ezért kezelik a hipertóniát vízhajtókkal. Másrészt egy bonyolultabb folyamat eredményeképpen, a nátrium hatására a vese olyan anyagokat termel, melyek közvetlenül vérnyomásemelő hatásúak.
Mi számít túlzott bevitelnek?
Amerikában a felnőttek által naponta fogyasztható, még biztonságos mennyiséget 1100-1300 milligrammnak tartják. Hogy jobban lássák, mennyiről is van szó: ez körülbelül fél teáskanálnyi konyhasó nátriumtartalma. Becslések szerint az átlag amerikai polgár napi fogyasztása ezzel szemben 2300-6900 milligramm.
Egyes becslések szerint a felvett nátrium egy harmadát a főzés során vagy az asztalnál adjuk ételeinkhez. Próbálják ki, mennyi sót tesznek ételeikre! Fogják meg a sószórót, és öntsenek belőle egy üres tányérba, mintha a benne levő ételt akarnák megízesíteni! Most mérjék meg, mennyi só gyűlt össze! Egy fél teáskanálnyi felel meg 1000 milligramm nátriumnak.
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Só – vérnyomás
- Mennyi sót használjunk? Hipertónia és megelőzése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nem jó a nagyon sós étel, de lehet mással is helyettesíteni!
Talán már sokszor hallották, mégsem lehet elégszer elismételni, hogy a sózás csupán egy rossz szokás. Az ételeinkhez ilyen módon adott sóra semmi szükség nincs. A nátrium sok-sok ételben előforduló ásványi anyag, így táplálkozás közben jóval több jut a szervezetbe, mint amennyire annak szüksége van. Sokan már akkor megsózzák az eléjük tett ételt, amikor még nem is tudják, milyen az íze.
Eleinte talán nem könnyű lemondanunk a sózás szokásáról, egy idő után azonban megváltozik íz-érzésünk, a természetes ízek jobban érvényesülnek, és ételeinket nem érezzük sótlannak többé. Az első lépés az kell legyen, hogy a sószórót eltávolítjuk az asztalról. Számos fűszerrel helyettesíthetjük a sót. Próbáljanak meg egy kevés fokhagymaport, késhegynyi borsot vagy egy kis citromot tenni ételeikre!
A sajtot is jobb ha mellőzzük!
Sokszor a sajt a legnagyobb nátriumforrás. Ráadásul nagyon nagy a zsírtartalma is, és zsírjai csaknem mind telítettek. Így a leghelyesebb az, ha a sajtokat teljesen kiiktatjuk étrendünkből. Mint a koleszterin esetében is, a nátriumfogyasztás megszorításához is ismernünk kell az ételek nátrium tartalmát.
A hipertóniának nincsenek tünetei. Nem lehet tudni, mikor emelkedik a vérnyomás. Igazi alattomos támadásról van szó, amelynek gyakran váratlan agyvérzés vagy szívroham a következménye.
Fontos a kalcium, főleg a nők esetében!
Ezek az eredmények egyelőre nem teljesen tisztázottak, s bár semmiféle káros hatása nincs annak, ha több kalcium kerül a szervezetbe, azt azért ne reméljék, hogy a sószegény táplálkozás jelentőségét ezzel elhanyagolhatják! A kalcium vitathatatlanul fontos anyag – gondoljanak csak a nők csontritkulásának problémájára.
Számos kalciumban gazdag, ugyanakkor koleszterin- és zsírszegény étel létezik. Naponta két pohár sovány tej vagy joghurt fogyasztásával hozzájuthatunk az egészség megőrzéséhez szükséges kalciummennyiséghez. Nőknek azonban néha gyógyszer formájában is kell kalciumot magukhoz venniük.
Befejezésül ismét aláhúzzuk, hogy a helyes táplálkozásban a hangsúly a mértékletességen van. Élvezzük a számtalan finomságot, de legyünk mértékletesek, és igyekezzünk megőrizni egészségünket!
Mit tarthatunk ideális testsúlynak?
Természetesen egy 190 centiméter magas ember súlya anélkül is elérheti a 80-90 kilót, hogy kövér lenne. A testsúly növekedése a kor előrehal haladtával törvényszerű, és ezek ellen a természeti törvények ellen vajmi keveset tehetünk. Az almának sincs más lehetősége, mint mindig lefelé esni a fáról, hiszen létezik a .gravitáció törvénye. Ugyanilyen törvény érvényes a hízásra vagy a fogyásra is.
Van még egy ételtípus, ami jól jön a fogyókúrázóknak: mégpedig a leves. Ezzel először is tovább növelhetjük zöldségfogyasztásunkat, és kellemes változatosságot biztosíthatunk magunknak, hiszen nem kell örökké salátát ennünk. És még valami: levest csak óvatos kanalazgatással, lassan lehet enni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.