A dohányzás és a kávéfogyasztás csökkentése hipertóniásoknak
A dohányzás csökkentése, elhagyása
A felnőtt magyar lakosság több mint harmada (35%) dohányzik (átlagosan 20 szál/nap), és nagyobb részük le akar szokni a cigarettázásról. A dohányzóknak bármely korcsoportban másfél, kétszer nagyobb esélyük van a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására, mint a nem dohányzóknak. A dohányzás a légúti daganatos és gyulladásos betegségek, valamint a fekélybetegség kockázati tényezője is. Az ínygyulladás, fogágybetegség, a fogamzóképesség romlása, a csontritkulás ugyancsak gyakoribb dohányosokban.
Az első dohányzásellenes társaságok megalapításától (1853) a dohányzás egészségkárosító hatásának felismeréséig hosszú út telt el. Az első orvosi közlemények 1951-ben már a szív- és érrendszeri károsodásról írtak. Egyetlen cigaretta elszívása után 20 perc múlva a pulzusszám és a vérnyomás csökken, a végtagok hőmérséklete emelkedik.
Dohányzás elhagyása után…
A dohányzás elhagyása után a szív- és érrendszeri betegségek kockázata azonnal csökkenni kezd. Leszokás után 3 hónappal már az agyvérzés veszélye is csökken, 1 év múlva a szívinfarktus és gyomorfekély veszélye a dohányosokéhoz képest a felére csökken. 10 év múlva a tüdő- és egyéb légúti rákok valószínűsége azonos a nemdohányzókéval, azonban a szívinfarktus kockázata teljesen csak a dohányzás elhagyása után 15 évvel lesz hasonló mértékű.
Ebből egyenesen következik, hogy magas vérnyomás – betegségben az egyik legfontosabb teendő a dohányzás végleges elhagyása. Ehhez minden segítség igénybe vehető (veendő), így a (dohányzás helyett használt) cukormentes édességek és rágógumik, a leszoktató tapaszok és gyógyszerek, valamint az aktív lelki ráhatás, a rendszeres pszichoterápia.
Nikotinfüggőség
A nikotinfüggőség krónikus betegség, ezért kezelése ennek megfelelően szükséges. A nikotinfüggőség kezelését minden járó- és fekvőbetegként kezelt dohányosnak akarnia kell, azonban a pszichés függőséghez társuló fizikális függőség miatt ez csak hosszú, nehéz úton valósulhat meg. A dohányos leszokási kísérlete 3 fázisú, a szándék megszilárdulásától a készülődés, majd a cselekvés időszakán át történik. A magyar népesség 35%-át kitevő dohányosok fele képesnek érzi magát a leszokásra, negyede pedig tervezi azt.
- Magas vérnyomás mint betegség
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Rák kiújulása, kockázatok, dohányzás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A dohányosokat érő folyamatos negatív diszkrimináció, az egészségügyi és dohányzásellenes törvények, a cigarettaárak mind a leszokásra próbálják rávenni a dohányzókat. Ismert azonban például, hogy 10%-os áremelés csak 4%-os fogyasztáscsökkenést eredményez.
Milyen tényezők segíthetnek a dohányzásról való leszokásban:
- A tanácsadás és magatartásterápiák segítségével a dohányzásra csábító élethelyzetek elkerülhetők, a dohányzást mellőző viselkedésforma kialakítható.
- A bőséges folyadékfogyasztás, gyümölcslevek, ásványvíz segítséget jelenthet.
- Fokozott fizikai aktivitás javasolt.
- A megspórolt pénzen valamilyen apróság, vagy nagyobb dolog azonnali megvétele javasolt.
- A nikotintapasz, nikotinos rágógumi, orrspray, nikotin tabletta különösen a kezdeti időszakban nyújthat segítséget.
Kávéfogyasztás csökkentése
A kávé fogyasztása a 13. század óta kedvelt szokás. Az abesszin törzsek által megismert élénkítőszer hamarosan az arab világban, majd később az egész világon elterjedt ízét, illatát nemcsak a kávécserje fajtája, származása, betakarítása, hanem annak feldolgozása, a pörkölés, őrlés egyaránt meghatározza. A különféle főzési módok (nyitott, filteres, szűrődugattyús, espresso, török) egyaránt befolyásolják a főzet összetételét. Zamatát közel 800 (!) szerves és szervetlen vegyületnek köszönheti, melyek közül a legismertebb a koffein.
A koffein fokozza az éberséget, koncentrációt, csökkenti a fáradtságot, maximális koncentrációját 30 perccel elfogyasztása után éri el. Ekkor észlelhető a legnagyobb pulzusszámemelkedés, vizeletkiválasztás fokozódás, és vérnyomásemelkedés. Ezért javasolt hipertónia esetén a csökkent koffeintartalmú, vagy koffeinmentes kávé fogyasztása, mert így a maximális élvezeti érték mellett sem jelentkezik a vérnyomás hirtelen emelkedése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.