A szem károsodása, látóhártya elhalása – a hipertónia szövődményei
A szem károsodása
A hipertóniabetegség szövődményei között utoljára hagytuk a szem károsodásának ismertetését. Szerencsére csak nagyon súlyos (az ún. rosszindulatú) magas vérnyomás károsítja számottevően a recehártyát, és e bántalom is jórészt visszafordítható, ha sikerül a vérnyomást kedvezően befolyásolni.
Nagyon magas vérnyomás hatására ugyanis megrepedhetnek a szemfenék apró erecskéi, és bevérzések keletkeznek a látóhártyán. Ez nem tévesztendő persze össze a szem külső burkain vagy a kötőhártya ereiben létrejött sérülésekkel, melyek következtében ijesztő véraláfutás válik láthatóvá a szemfehérjén.
Ilyen vérzés teljesen egészséges emberen is bekövetkezhet egy hajszálér megrepedése miatt, semmi köze a magasvérnyomás – betegséghez, ártalmatlan jelenség, mely néhány nap alatt teljesen és nyomtalanul felszívódik.
Szemfenéki bevérzés
A szemfenéki bevérzés mely a súlyos hipertónia következménye szokott lenni kívülről nem, csak a szemfenék tükrözéses vizsgálatával állapítható meg. A tócsaszerű apró vérzések a recehártyán természetesen látásszavarral is járhatnak, különösen, ha az éleslátás helyén, vagyis a recehártya közepén keletkeznek. Súlyosbítja a látászavart, ha a bevérzéseket a recehártya vizenyős átitatódása kíséri, mert az ödéma leemeli a látóhártyát az alapjáról, emiatt a szembejutó sugarak nem a fényérzékelő csapocskákon és pálcikákon összpontosulnak, hanem mögöttük, az érzékelt kép tehát homályos lesz.
A vérnyomás rendezésével a bevérzések és a vizenyő néhány nap, esetleg pár hét alatt felszívódik, és a beteg ismét rendesen lát. A látás hirtelen romlása tehát fontos figyelmeztető jele lehet a vérnyomás nagymérvű, veszélyes emelkedésének, a rosszindulatú hipertónia kialakulásának.
- Fül-, orr- és szembetegségekből eredő fejfájások
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
E visszafordítható (reverzibilis) elváltozások mellett, sajnos, a magasvérnyomás-betegség a recehártyán hasonlóan más szervekhez a tartós érszűkület, majd később érelmeszesedés miatt vérellátási zavarokat okozhat, aminek a sejtek elhalása lehet a következménye. Ez a folyamat rendszerint apró, de különálló gócokban jelentkezik, és a foltos látótérkiesést a beteg sokáig nem is érzékeli.
A látóhártya elhalása
Sokkal súlyosabb, és azonnal a látótér egy részének kiesését, esetleg az egyik szem teljes vakságát okozhatja, ha a recehártyát ellátó erek, esetleg a szemfenék fő ütőere egy vérrög hatására elzáródik. Kisebb rögök (trombusok) esetleg arrébb sodródhatnak a vérárammal, és ilyenkor a beteg csak pár másodpercre „vakul meg”, nagyobb vérrögök azonban akár, ha távolabbról sodródnak a szem ütőerébe (embólia) a látóhártya elhalását okozzák.
A magasvérnyomás-betegségben keletkező szemelváltozásoknak különös jelentőséget ad, hogy itt a legkisebb erek aránylag egyszerű, a beteget egyáltalán nem terhelő vizsgálattal, a szemfenéki tükrözéssel pontosan vizsgálhatók.
A szemtükrözés korlátlanul ismételhető, így az erek károsodásának folyamata nyomon követhető, a súlyos elváltozások (vérzés, vizenyő) jelentkezése pedig a hipertónia rosszindulatúvá válására hívja fel a figyelmet. Magasvérnyomás-betegségben szenvedő beteg szemészeti vizsgálata tehát elengedhetetlen diagnosztikus módszer, melyet rendszeresen ismételni kell. A szemfenék ereinek elváltozása hű képet ad szervezetünk arterioláinak állapotáról, vagyis a hipertónia által okozott szervkárosodásokról is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.