Mennyi fehérjét fogyasszanak a hipertóniások
Mindennapos étrendünk fehérjéi növényi és állati eredetűek. A legfontosabb tápanyagok fehérjetartalmát rövid táblázatban tüntetjük fel. Minden fehérje 20, egymástól különböző, alapvető építőelemből, aminosavból épül fel. Szervezetünk maga is képes az aminosavak legnagyobb részét – néhány kivételével – a saját vegykonyhájában előállítani, szintetizálni.
Azt a néhány aminosavat, amit szervezetünk sejtjei maguk szintetizálni nem képesek, létfontosságú vagy esszenciális aminosavaknak nevezzük. Mivel ezekre sejtjeink folytonos regenerálódásához és a normális anyagcseréhez feltétlenül szükségünk van, táplálék útján kell elfogyasztanunk. Az esszenciális aminosavakat csak állati eredetű fehérjék fogyasztása útján tudjuk biztosítani. A legfontosabb állati fehérjeforrásunk: a hús, a tej, a túró, a sajt, a tojás, a hal.
Mennyi fehérjére van szükségünk?
Az egészséges felnőttnek minden testsúlykilogrammra számítva naponta legalább 1,0 gramm fehérjére van szüksége. A fehérjefogyasztás napi legkisebb értéke, a minimum-fehérjefogyasztás 30-40 gramm között van. Különösen a fejlődő gyermek és ifjú szervezetének van szüksége fehérjére. Ugyanez vonatkozik az idős ember szervezetére, aki csak akkor képes sejtjeit regenerálni, újjáképezni, ha a szükséges építőelemek, az aminosavak bőségesen, sőt feleslegben vannak jelen.
Mindkét korosztálynak naponta és testsúly-kilogrammonként 1,2 gramm fehérjét kell kapnia. Alapvető táplálkozástudományi törvényként állíthatjuk tehát fel, hogy a hipertóniás vagy az idősödő embernek – miközben összkalória-szükséglete fokozatosan csökken – egyidejűleg fehérjeszükséglete fokozatosan nő.
Ez a törvény azt jelenti, hogy az idős ember a zsírok és a szénhidrátok rovására növelje a naponta fogyasztott állati eredetű fehérjék fogyasztását. Naponta rendszeresen fogyasszon tehát bőséges fehérjetartalmú ételt-italt, pl. tejet, joghurtot, kefirt, túrót, zsírszegény sajtot, húst, halat, tojást.
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
- Szív betegségek kockázatai, magas vérnyomás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Néhány babona eloszlatása
A hipertóniások diétájával kapcsolatban feltétlenül szükségesnek látszik egy, még ma is széles körben elterjedt babona eloszlatása. Idős hipertóniás emberek apáról fiúra öröklődött, talán még régi orvosi tanácsból eredő tilalomról van szó, amely szerint a hipertóniásnak nem szabad sem marhahúst, sem marhahúsból készült húslevest fogyasztani.
Ez a tilalom bizonyára abból az időből származik, amikor az orvos nem tudta még gyógyszeresen csökkenteni a vérnyomást, sőt talán még a modern orvostudomány előtti korszakból maradt ránk. Az igazság az, hogy a húsleves egyike a legkellemesebb ízű étvágygerjesztőknek. Gyakorlatilag alig tartalmaz az esetleg benne levő tésztát leszámítva – kalóriát. Ugyanakkor a főétkezések bevezetőjeként különösen alkalmas arra, hogy a csökkent ízlelőképességű idősebb korosztály étvágyát felkeltse.
Az ízletesen elkészített marhahús zsírtartalma lényegesen kisebb, mint a sertés vagy a zsíros baromfihúsoké (kacsa, liba), és ezért kitűnően alkalmas arra, hogy a hipertóniás vagy az idősödő ember fokozott fehérjeszükségletét biztosítsa. Idős embereknek, ha rossz a fogazatuk, vagy rágásuk valamilyen okból tökéletlen, legfeljebb arra kell ügyelniük, hogy az esetleg rágós marhahúst alapos főzéssel, ha szükséges, darálással emésztésre alkalmassá tegyék.
Mi a helyzet a tej fogyasztásával?
Az idősebb nemzedék étrendjében különös említést érdemel a tej. Sokan születésüktől fogva – pontosabban az anyamellről történt elválasztás óta – idegenkednek mindenféle állati tejtől.
Ennek oka az, hogy valahányszor tejet fogyasztanak, puffadásuk, haskorgásuk és nemegyszer hirtelen robbanásszerű hasmenésük támad. A közelmúlt évekig ezeket a kellemetlen kísérőjelenségeket általában a tej fehérjéivel szembeni túlérzékenységnek tartották. Valóban létezik a tej fehérjéivel szemben allergiás túlérzékenység, ami az említett kellemetlenségeket okozhatja.
A mi éghajlati viszonyaink között ugyanis az emberek 20-30%-a az anyatej fogyasztás, tehát a szopás elhagyása után képtelenné válik az állati tejben levő tejcukor (laktóz) bontására, holott az anyatejben is megvan ez az összetevő. A laktózt a vékonybél sejtjei által termelt laktaze nevű enzim hasítja szőlőcukorra és galaktózra. így válik felszívódásra alkalmassá. Laktáze hiányában a tejcukor bontása nem történik meg. Ez hasmenéshez és a vastagbelekben gázképződéshez vezet.
Gázképződés okai
A gázképződés oka az, hogy a vastagbélben élősködő, egyébként ártalmatlan, sőt esetenként hasznos baktériumok képesek a tejcukrot bontani. Azok az emberek, akik örökletes adottságaik miatt aközé a 20-30% közé tartoznak, akik tejcukor bontására képtelenek, gyermek-, felnőtt- és időskorukban minden kellemetlenség nélkül fogyaszthatnak aludttejet, joghurtot vagy kefirt, esetleg tehéntúrót. A fentiekből már hiányzik a tejcukor, mert az erjesztő baktériumok elbontották, és az így megsavanyodott tejben a fehérje finoman kicsapódott. Természetesen, ha ezek a tejcukor nélküli tejtermékek is okoznak panaszt, valóban tejfehérje okozta a túlérzékenységet, és tartózkodni kell a tej és tejtermékek fogyasztásától.
Fehérje forrásaink
Ahhoz, hogy napi fehérjeszükségletünket fedezni tudjuk, nagyjából tájékozódnunk kell a legfontosabb fehérjeforrás, a hús tényleges fehérjetartalmáról. A nyers húsnak 75%-a víz – és ha sovány a hús – 5%-a szénhidrát és zsír, 20%-a a fehérje. A nem zsíros nyers hús fehérjetartalmát úgy kapjuk meg, ha eredeti súlyát öttel osztjuk.
Ha valaki kizárólag nyers húsból kívánná fedezni napi 70 grammos fehérjeszükségletét, kereken 350 gramm színhúst kellene fogyasztania. Mivel pedig napi optimális fehérjeszükségletünknek legalább felét célszerű állati fehérjéből kielégíteni, nyers húsból ez 175 grammnak felel meg. Természetesen, ha tejet, sajtot, túrót, halat, tojást is fogyasztunk, akkor ennek arányában a húsból kevesebbre van szükségünk. Teljesen közömbös, hogy milyen állati fehérje fogyasztásából származik táplálékunk fehérjetartalma.
Ezért különösen kívánatosak az idős és hipertóniás ember étrendjében. Az igazsághoz természetesen hozzátartozik az is, hogy a hús és a többi fehérjetartalmú állati termék előállítási költsége és ezért ára is magasabb, mint a szénhidrátoké és zsíroké. Az érelmeszesedést megelőző étrend tehát nemcsak a szokástól, az egészségügyi ismeretektől, hanem a pénztárca tűrőképességétől is függ.
Mivel pedig éppen a nyugdíjból élő idősebb korosztály jövedelme szerte a világon a keresőképes korban levőké alatt van, helyes lenne elgondolkodni azon, nem lenne-e célszerű egészségügyi megfontolásokból fokozottabban biztosítani számukra a kívánatos élelmiszer megszerzésének lehetőségét. Az e célra fordított költségek talán megtérülnének a gyógykezelésnél megtakarított költségekből.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.