Magasvérnyomás kezelése

Nem árt tudni, mennyi a súlyunk!

Néhány évvel ezelőtt az amerikaiakat kellemetlen meglepetés érte, amikor az egészségügyi hatóságok új irányelvei még alacsonyabbra helyezték az egészségesnek tekintett testsúlyhatárokat. Egy csapásra több millió amerikai került át a túlsúlyos kategóriába, s emiatt egy sor betegség, köztük a magas vérnyomás által veszélyeztetettek csoportjába.

ZsírrétegA testtömegindex (TTI, angolul Body Mass Index, BM1) szolgál annak meghatározására, hogy valaki túlsúlyos-e vagy sem. A TTI jóval pontosabb képet ad a test zsírtartalmáról, mint a fürdőszobai mérleg. Persze a TTI sem tökéletes, például rendszeresen túlbecsüli az igen izmos személyek testének zsírtartalmát, viszont alábecsüli az értéket azoknak a (főként idős) embereknek az esetében, akiknek csökkent az izomtömege.

Mindazonáltal a TTI nagyszerű eszköz annak megítélésére, hogy túlsúlyosak vagyunk-e vagy sem.

Hol a zsír?

A TTI ismerete mellett azt is tudnunk kell, hol hordozzuk a zsír javát. Az emberek egy része főként csípőben és combban hízik, s ettől „körte alakúak” lesznek. Mások főként a derekukon viselik a felesleges kilókat, így „alma alakúnak” nevezhetők.

A kutatások kiderítették, hogy a „körtealak” a hosszú távú egészség szempontjából kedvezőbb, mint az „almaalak”. Ennek egyik fő oka az, hogy azoknál, akik a derekukra híznak, nagyobb valószínűséggel alakul ki magas vérnyomás. A kutatók sem tudják pontosan, mi ennek az oka, de úgy tűnik, a hasi zsírpárnák könnyebben bomlanak le, hogy aztán anyaguk az artériákba lerakódva magas vérnyomáshoz vezető károsodásokat okozzon.

Jegyezzük meg! Az „alma” testalkatúak esetében a magas vérnyomás mellett a 2. típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és bizonyos daganatos megbetegedések kockázata is nagyobb.

Milyen gyümölcsre hasonlítunk?

Alma és körte alakHa ki szeretnénk deríteni, hogy „alma” vagy „körte” alkatúak vagyunk-e, s hogy túl sok zsírt cipelünk-e a hasunkon, mérjük meg derekunkat ott, ahol a legvékonyabb. A méréskor ellazultan álljunk, ne húzzuk be a hasunkat. A magas vérnyomás és egyéb betegségek kockázata az átlagosnál nagyobb:

  • férfiak esetében, ha a derékbó’ség több mint 102 cm
  • nők esetében, ha a derékbőség több mint 89 cm

A kockázat még nagyobb, ha emellett a TTI-értékünk meghaladja a 25-öt

A gond az, hogy testalkatunkat, mivel örökletes, nem tudjuk megváltoztatni, éppúgy, ahogy a szemünk színét vagy az orrunk formáját sem. Egész életünkben megmaradunk „almának” vagy „körtének”. Ha tehát „alma alkatúak” vagyunk, jobban kell igyekeznünk, hogy a TTI-nket egészséges szinten (25 alatt) tartsuk. Figyeljünk ocla arra, hogy mit eszünk, és mozogjunk rendszeresen. (A következő cikkekben ehhez számos táplálkozási és testedzési tanácsot találunk.)

No és mit tegyünk, ha „körte alkatúak” vagyunk?

Semmi esetre se gondoljuk azt, hogy testünk alakjának köszönhetően nyugodtan tömhetjük magunkat hasábburgonyával és édességgel. Ebben az esetben is 25 vagy az alatti TTI-t kell fenntartanunk, hogy elkerüljük a magas vérnyomást és a túlsúlyossággal járó egyéb egészségügyi problémákat.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.