Vérnyomás beállításának ideje
Tudomásul kell venni, hogy a vérnyomás beállítása több hónapot vesz igénybe, különösen, ha súlyos hipertóniáról van szó. Az a beteg, aki kéthetenként más orvoshoz szalad, mert úgy érzi, nem tudják beállítani a vérnyomását, sosem lesz igazán egyensúlyban, az ilyen betegek szoktak arra is hajlamosak, lenni, hogy az orvos rendelését felülbírálják, és a gyógyszerek adagját önkényesen megváltoztassák, a gyógyszerszedést egyik pillanatról a másikra abbahagyják.
Kétségtelen, hogy van olyan helyzet, kialakulhat olyan jó együttműködés a beteg és orvosa között, hogy a vérnyomásmérések eredményétől függően a beteg kisebb változtatásokat hajtson végre a kezelésen. Ez csakis úgy engedhető meg, hogy az orvost utólag mindig tájékoztatja a beteg a változtatásról.
Kezelés kölcsönös bizalommal
Általában azt lehet mondani, hogy a magasvérnyomás-betegség kezelése nem is képzelhető el kölcsönös bizalom és őszinteség nélkül. Ha a beteg nem tájékoztatja orvosát a betegség tüneteiről vagy a gyógyszerszedés közben tapasztalt mellékhatásokról, akkor az orvos nem tud neki olyan alternatívát felajánlani, mely mellett esetleg jobban érezné magát, munkáját jobban el tudja látni.
Még rosszabb, ha a mellékhatások miatt a beteg elhagyja valamelyik gyógyszerét, és ezt nem mondja meg az orvosnak, az orvos nyilván magasabb vérnyomást mérve elrendeli az adagok emelését, amit a beteg megint csak elszabotál és az ördögi kör így gyűrűzik tovább, a vérnyomás pedig egyre feljebb megy.
Az orvos kötelessége a beteg panaszainak meghallgatása és természetes, ha a beteg kellemetlen mellékhatásokról panaszkodik, akkor az orvosnak meg kell magyaráznia, hogy ezek mitől vannak, mikor múlnak el, és ha tűrhetetlenek, akkor el kell rendelnie egy másik gyógyszer szedését.
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
- Szív betegségek kockázatai, magas vérnyomás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hipertóniás beteg kezelési ideje
Fontos kérdés, hogy meddig kezeljük a hipertóniában szenvedő beteget. Sajnos, szinte mindig azt kell erre válaszolnunk, hogy élete végéig! Alig van olyan magas vérnyomású beteg, akinek abba lehet hagyni a gyógyszerszedést. Leginkább még az igen enyhe („határérték” hipertóniának is nevezett) magasvérnyomás-betegség szokott meggyógyulni, különösen akkor, ha a beteg addigi életmódján gyökeresen változtatni tud: lefogy, abbahagyja a dohányzást és a mértéktelen alkoholfogyasztást, többet mozog stb.
Az ilyen, igen enyhe hipertóniában szenvedő betegnek éppen ezért nem is szoktunk mást ajánlani, mint hogy változtasson az életformáján és meg fog gyógyulni. A már kialakult, ún. fixált magasvérnyomás-betegség viszont jelentősen javulhat az életmód megváltoztatása után, de teljes, végleges gyógyulásra általában nem számíthatunk.
Mint láttuk, bizonyos hipertóniaformák a másodlagos magasvérnyomás – betegség esetleg műtéttel meggyógyítható, de többször hangsúlyoztuk, hogy ezek a betegségek rendkívül ritkák, és az elsődleges hipertóniában szenvedő betegek gyakorlatilag mindig arra számíthatnak, hogy életük végéig gyógyszert kell szedniük.
Néha előfordul, hogy a gyógyszerek adagját csökkenteni lehet, sőt néha teljesen el is lehet hagyni őket, de ez általában annak a következménye, hogy a szív gyengülése miatt a vérnyomás csökken a betegség tehát nem gyógyult meg, csupán egy másik stádiumba a szövődmények szakaszába érkezett, és ez inkább baj, mint szerencse. Ha viszont a magas vérnyomást idegi terhelés okozta, rendszerint teljesen megszűnik a hipertónia, amint a beteg lelki problémái megoldódnak, vagy megszűnik, a stresszt okozó hatás az ilyen magas vérnyomást azonban nem tekinthetjük valódi hipertónia betegségnek, nem beszélhetünk tehát „gyógyulásról”.
Hipertóniás betegek életfogytig tartó kezelése
A valódi hipertóniában szenvedő betegnek tehát fel kell készülnie hasonlóan a cukorbetegek többségéhez, hogy sohasem hagyhatja el gyógyszereit, mert azzal csakis magának árt! Sokszor mondtuk, de ismét hangsúlyozzuk: a hipertónia, amíg nincsenek szövődmények inkább tekinthető állapotnak, mintsem betegségnek, hiszen a beteg rendszerint panaszmentes, és ha gyógyszereit rendszeresen szedi, semmiképpen sem kell önmagát visszafognia, nem szabad, hogy betegségtudat fejlődjék ki benne, általában élheti az egészséges emberek életét.
Megelőzés és kezelés
Amikor viszont már kialakulnak a szervkárosodások, akkor rendszerint a panaszok is jelentkeznek, és ami még fontosabb ezek az elváltozások többé nem fejlődnek vissza, véglegesek és legfeljebb további rosszabbodásukat lehet megállítani. Ezért olyan fontos a magasvérnyomás-betegség kezelését korán elkezdeni, és egy percre sem abbahagyni!
Sajnos, nagyon sok beteg hajlik arra és néha ebben meggondolatlan orvosok is segítik, hogy abbahagyja a gyógyszerek szedését, ha a vérnyomása csökken, vagy ha úgy érzi: a kezelés alatt rosszabbul érzi magát, mint amikor még magasabb volt a vérnyomása. Ez valóban nagyon gyakran így van, de a gyógyszerek okozta gyengeség, szédülés és más panaszok egy idő után elmúlnak, és olyankor tényleg sokkal jobban kezdi magát érezni a beteg.
Türelem
Ha van türelme ezt kivárni, lényegesen jobban jár, mint az a türelmetlen beteg, aki abbahagyja a gyógyszereket, aminek természetesen az lesz a következménye, hogy egy idő múlva ismét magas lesz a vérnyomása, és ez nyilván tovább fogja rombolni a szervezetét.
Gyógyszer csökkentése
Ha a kezelőorvosban mégis felmerül, hogy a gyógyszerek szedését abba lehetne hagyni, akkor ez mindig csak nagyon lassan, az adagok fokozatos csökkentésével történhet. Így különösebb veszély nélkül a rendszeres vérnyomás-ellenőrzések során meg lehet állapítani, hogy nem emelkedik-e a vérnyomás a gyógyszeradagok csökkentése miatt. Mint említettük, az ilyen esetek a kivételek közé tartoznak, és általában magasvérnyomás-betegségben szenvedőknek életük végéig kell a vérnyomáscsökkentő szereket szedniük.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.