Diagnosztizálás talpmasszás/reflexológia előtt
A páciens két lábát úgy kell elhelyezni, hogy az egyenesen és lazán ülő reflexológus könnyen hozzáférjen. A páciens lábfeje és a reflexológus közötti távolságot az alkar hossza határozza meg. Ez egészséges távolságot biztosít. A páciens lábfeje a masszázspadon, és ne a reflexológus combján legyen.
A lábat olyan lazán kell tartani, hogy a páciens visszahúzhassa, ha akarja, és ne legyen az az érzése, hogy tehetetlenül ki van szolgáltatva a fájdalomnak, amelyet az egyes zónák okozhatnak.
A pácienst a fájdalom kevésbé zavarja, ha nyugodtan lélegzik és ha minél nyitottabb a terápiára. Ebben az esetben a kezelést figyelmesen és érdeklődve követi, és nem érzi úgy, hogy sok beszéddel, külön lazító gyakorlatokkal vagy háttérzenével el kell „terelni” a figyelmét. A páciensnek arra kell törekednie, hogy a terápia során bensőleg jelen legyen, és figyelmét teljesen a lábfejének szentelje.
Diagnózis felállítása szemrevételezéssel
Megelőzi a tapintással történő diagnosztizálást, amelynek kiegészítéseként tekinthetjük; önmagában nem lehet belőle objektíven értékelhető következtetéseket levonni a páciens panaszairól. Megfigyeléseinket az első kezelés végén ceruzával fel kell vezetni a kezelőlapra.
A kezdőknek eleinte gondot okozhat a kis felületek megfigyelése és megkülönböztetése. Ez gyakorlás és tapasztalat kérdése. Hamar rájön az ember, hogy bár felépítését tekintve alapjában mindenkinek egyforma a lábfeje, mégis minden lábon találhatók személyes ismertetőjegyek. A lábfejen a normálistól színben, alakban, szövettónusban és hőmérsékletben eltérő összes jelenség jelezhet zavart a reflexzónában, ha néhány hétnél tovább észlelhető.
- A lábreflexzóna-terápia története
- A láb reflexzónáinak áttekintése
- A láb terhelt zónáinak jelei, reflexzóna terápia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szemrevételezéssel vizsgálható
- a csontozat,
- a szövetek állapota;
- a bőr és a körmök.
A csontozat szemrevételezéssel történő vizsgálata
A lábfej egész testet tartó boltozatként betöltött szerepe és jelentősége mindenki számára ismert és – a fizikális terápiák sok fajtájában, az ortopédiában és a kiropraktikában – elismert tény. A különféle gyógyászati ágak a lábfejet elsősorban statikai összefüggések szempontjából vizsgálják.
Ez a szemléletmód kiegészíti az egyébként más szemszögből közelítő reflexzóna-terápia ismereteit. Ugyanis a láb csontozatának elváltozásai egyúttal a reflexzónák energetikai ellátásának zavarait is jelentik. Ebből adódik, hogy a lábfej csontozatának helytelen tartása és a reflexzónák szervi terheltsége között gyakori a kölcsönhatáson alapuló összefüggés.
Példák:
- Egy széttaposott, megerőltetett harántszövet hatással lehet a vállöv és a légzőszervek zónáira; a jobb lábfejen, szegmentális összefüggésekből adódóan, ezen felül a májra és az epehólyagra, a balon pedig a szívre is.
- A bokasüllyedés vagy lúdtalp zavarhatja a gerinc összes zónáját.
- A bütyök következményekkel jár a nyakcsigolyák, a nyakszirt, a pajzsmirigy és a szív zónájában.
- A kalapácsujj és más lábujj-deformációk megterhelik a fejen található összes szerv zónáját, beleértve a fogakét, valamint a homlok- és arcüregekét is.
- A gombás vagy az alakjukban és állapotukban a normálistól eltérő (megvastagodott) lábujjkörmök szintén utalhatnak fejproblémákra, de akupunktúrás szempontok szerint is vizsgálni kell őket.
- A belső és külső bokacsonton és a sarkon található sérülések vagy pangások a reflexzónákon keresztül kapcsolatban állnak a kismedence és a csípőízületek teljes energiaellátásával.
- A széttaposott ékcsontterhelést okozhat a bélzónában.
A szövetek állapotának szemrevételezéssel történő vizsgálata
A lábfejen elsősorban nyirokrendszeri és vénás pangások, valamint ödémás duzzadások mutatkoznak meg a boka, az Achilles-inak és a rüszt területén, a lábujjak alapízületének közelében. Ezek egyrészt a medencei, másrészt a felső mellkasi szervek zónái.
Megjegyzés
A szív- és érrendszeri megbetegedések „párnácskák” alakjában a bal lábujjak alapízületének hátulsó, valamint a lábközépcsontoknak a test középvonalától távolabbra eső részének környékén is megjelenhetnek.
A bőr szemrevételezéssel történő vizsgálata
A lábfej bőre sokszor megviselt és gyakran elhanyagolt. Szemrevételezéssel történő vizsgálata ezért igen kifizetődő.
A lábfej bőrét az alábbi elváltozások tekintetében vizsgáljuk: repedések, szemölcsök, a lábujjak közötti hártya berepedése, sugárzó vagy tompa hidegség, lábgombásodás, sebek, tyúkszemek, hólyagok, forróság, visszértágulatok, szag, pigmentzavarok, bőrpír, pikkelyesedés, lábizzadás, sápadtság, fekélyek (ulcus cruris), elszarusodás, bevágások, duzzadtság, hegek; továbbá vizsgáljuk az egyes lábujjak alakját, állapotát és színét is.
Megjegyzés
A bőrelváltozásoknak nem a fajtájuk a mérvadó, hanem az elhelyezkedésük.
Példák
- A bal kislábujj tőízületén található tyúkszem a bal váll terheltségét jelzi. A jobb láb második és harmadik lábujja közötti tyúkszem a jobb oldali szemzónára utal. Az, hogy a váll-, illetve szemzónában tyúkszem, gombás fertőzés (mikózis) vagy a gyakran nagyon száraz bőrön berepedés található-e, másodrangú; a látható elváltozások minden esetben csak arra utalnak, hogy a váll-, illetve szemzóna elsődleges vagy másodlagos zavart szenved.
- Noha különféle külső behatások (szorító cipő, lábgomba-fertőzés, különböző egészségtelen divathóbortok, nem megfelelő textíliák vagy szakszerűtlen lábápolás) lábpanaszokat okozhatnak, ezek rendszerint mégsem okai a problémának, hanem csak hozzáadódnak a lábfej bizonyos zónáinak már fennálló gyengeségéhez (diszpozíciójához). Ez azt jelenti, hogy sokszor már adott volt a belső hajlam a külső zavarhoz.
- Habár a fertőző góccal (uszoda, szauna) mindkét láb érintkezik, a lábgombásodás mégis igen ritkán terjed ki az egész lábfejre, sokszor még a lábujjak közötti összes bőr-hártyára sem. Jellegzetes helyeken figyelhető meg, szinte minden esetben a megfelelő szerv terheltségére utalva. Az sem mond ellent ennek, ha a páciens nincsen tudatában a bajnak, mivel tévesen úgy véli, hogy a tünet- és fájdalommentesség egészséget jelent. A lábgomba gyakran igen makacsnak bizonyul, ha csupán külsőleg kezelik, és csak akkor gyógyul meg egészen, ha a lokális bőrkezeléshez megváltoztatják a belső miliőt. Erre rendszerint alkalmas módszer a kiválasztó szervek zónáinak lábon végzett reflexzóna-kezelése.
Megjegyzés
Az ismételt kezelések hatására a periféria felől javulásnak indul az érintett bőrterületek vérellátása, így megfosztjuk táptalajuktól a mikroorganizmusokat. Egy tökéletesen egészséges lábfej külső gombaölő szer hatására vagy fokozottan gondos ápolással hamar és végleg megszabadulna a fertőzéstől, ha az egyáltalán kialakulna. Gombaölő szerként lehetőleg növényi eredetű szert, például teafaolajat használjunk.
A lábápoló (podológus), aki Európa bizonyos országaiban többéves intenzív képzést kap, a reflexológus nélkülözhetetlen munkatársa, különösen akkor, ha ismeri a lábreflexzónakezelés alapjait. Célzott kezeléssel saját szemszögéből a lehető legjobb állapotba hozza a lábat: eltávolítja a bőrkeményedéseket és tyúkszemeket, a körömágybarázda kimaródásait stb.
Mivel a szemrevételezéssel történő vizsgálat is fontos megfigyelésekre ad alkalmat jobb, ha a páciens nem az első kezelés előtt, hanem utána megy lábápolóhoz.
Diagnózis felállítása tapintással
A reflexológus a lábbal való érintkezést néhány simító mozdulattal kezdi. Ez megadja neki az első semleges benyomásokat a páciens állapotáról és a láb hőmérsékletéről.
Masszázs közben mindig mind a két kéz érintkezik a lábbal. Az egyik kéz a munkát végzi, a másik támaszkodik és érintkezést biztosít. Kellő tapasztalattal és gyakorlattal a fogások két kézzel és több ujjal is végezhetők. A fogások kivitelezéséhez szükséges precíz utasításokat csak a tanfolyamokon lehet megszerezni, mert a testszövetekkel kapcsolatos tapintási tapasztalatokat nem lehet elméletben átadni.
Annak érdekében, hogy meghatározzuk a nyomás kellő mértékét, figyeljük meg a páciens reagálását az első impulzusokra. Ha hirtelen visszahúzza a lábát, sőt esetleg fel is kiált, az intenzitást azonnal csökkenteni kell. Ha viszont meg sem mozdul, vagy csupán csiklandozást érez, a nyomás ereje még nem érte el az egyéni fájdalomküszöböt.
Amikor sikerült megtalálni a nyomás kellő mértékét, amelyet a beteg még éppen el tud viselni, akkor azt az első kezelés során mindvégig meg kell tartani.
Terhelt pontok
Kezelésre legjobban azok a pontok felelnek meg a lábfejen, amelyekről feltételezhető, hogy sokak esetében terheltek. Ezek a nyakszirt, a bél, valamint a gerincoszlop alsó részének zónái. Minthogy az azonos intenzitás a láb, különböző helyein eltérő érzeteket vált ki, ez lehetőséget ad arra, hogy különbséget tegyünk az egészséges szövetek és a kezelésre szoruló reflexzónák között.
A zónákat egy bizonyos sorrendben vizsgáljuk terheltségüket illetően (fájdalom, a vegetatívum jelzései). Az eredményt (vagyis a terhelt zónákat) rövid anamnézis kíséretében a kezelőlapon színessel jelöljük, így nemcsak a tüneti zónák idézhetők fel gyorsan és áttekinthetően minden új kezeléskor, hanem a beteg kórképéhez tartozó egyéni háttérzónák is.
Zónák vizsgálata
A zónák alapos objektív vizsgálata révén megszabadulhatunk a tüneteket túlhangsúlyozó gondolkodásmódtól, és az embert a maga egészében láthatjuk. Az első kezelés az alapos vizsgálat miatt mintegy 50-60 percet vesz igénybe. A további kezelések rendszerint rövidebbek, legfeljebb 20-25 percig tartanak, mivel ilyenkor már csak azokat a zónákat kezelik, amelyek terheltnek bizonyulnak.
Habár a zónák első vizsgálata is válthat ki reakciókat, mégsem része a tulajdonképpeni terápiának. A terápiás hatás csak a későbbi kezelések során stabilizálódik. A szövetre gyakorolt ingert ugyanazon a helyen többször ismételjük meg, de ne közvetlenül egymás után. Eközben a zóna egyre kevésbé lesz fájdalmas, mert egyre javul a vérkeringése.
Amikor a szövetek fájdalma elviselhető mértékűre csökken, elérte célját az aktuális kezelés. Az esetek többségében ez 20-30 perc elteltével következik be. Mindig akadnak azonban kivételek, akiknél a fájdalom már 15 vagy csak 50 perc után szűnik meg, ennyi idő alatt válik normálissá lábszöveteik tónusa.
Az elmúlt évtizedek során pontosan ebből a szempontból történt jelentős változás. A korábban olykor hosszú perceken át alkalmazott szövetingerlést mai betegeink többsége már képtelen lenne feldolgozni.
Megjegyzés
Ilyen hatást válthat ki például:
- a reakcióeltolódások és gyógyulási krízisek kezdete;
- az éghajlatváltozás;
- a táplálkozási szokások megváltozása;
- a lelki megterhelés; különböző betegségek előállapota;
- az egyéni bioritmus aktív vagy passzív fázisa stb.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.