Frissítő és relaxáló masszázsfajták
A masszírozásról már évezredek óta tudjuk, hogy relaxáló és frissítő hatása van. Akár hivatásos masszőrhöz járunk, akár magunk tanulunk meg néhány alapvető fogást, a masszázs jobbá teszi az életünket: segít a betegségek megelőzésében, serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást, méregtelenít és megnyugtat.
Az érintés hatalma
A masszázs alkalmazható naponta éppúgy, mint alkalmilag, hirtelen fellépő fájdalom kezelésére — és még sok más célra is.
- Különösen hasznos az ülőmunkát végzők számára. Ha egész nap az íróasztal mellett dolgozunk, érdemes megkérdezni a humánerőforrás osztályon, hogy a cég hajlandó volna-e támogatást nyújtani masszázshoz. Egyes munkáltatók felismerik, hogy ez milyen előnyös alkalmazottaik számára, és anyagilag is támogatják a kezeléseket.
- A masszázs segít abban, hogy izmaink a testmozgást követően gyorsan regenerálódjanak, s csökkenti a feszülést és a görcsöket.
- Csökkenti a vérnyomást, és lelassítja a szívverést, így enyhíti a stresszt és a feszültséget.
- Segíthet az érzelmi stressz csökkentésében, amely gyakran a mellkas izmainak heves összehúzódásában és légszomjban nyilvánul meg.
- A vérkeringés fokozása révén gyorsíthatja a szövetek gyógyulását, így ha valakinek dagad a lába, a kezelés következtében enyhül a duzzanat, valamint az elszíneződés is.
- Enyhíti az emésztési zavarokat azáltal, hogy csökkenti a bélfal izomzatának görcsös összehúzódásait, és elősegíti a salakanyag áthaladását.
- Általános ellazultságot és jó köz-érzetet teremt, ugyanakkor felfrissít.
- Meg kell jegyezni, hogy a masszázs nem ajánlott a terhesség első harmadában, rákbetegeknek, csonttörés, súlyos gerincsérülés, súlyos bőrproblémák (például pikkelysömör vagy ekcéma) esetén, illetve akkor, ha sérültek a szövetek – különösen fontos, hogy soha ne alkalmazzunk közvetlen nyomást visszeres területeken.
Melyiket válasszam?
- Ka hu na:Ezt a csodálatosan ellazító módszert egykor a kahunák, azaz a hawaii papok alkalmazták. Fel-melegített köveket tesznek a gerincre, s illatos olajokat használva hosszú, egybefüggő mozdulatokkal dolgoznak. Különösen alkalmas a nyak és a hát felső részén az izomfeszülés enyhítésére.
- Shiatsu: A terapeuta határozott nyomást gyakorol a test bizonyos pontjaira – a tsubókra -, és az izmokat nyújtja. A shiatsu elsősorban a hát- és fejfájás, valamint az emésztési zavarok ellen hatékony.
- Svédmasszázs: Általában könnyed, ujjheggyel végzett simogatás váltakozik gyúrással és dörzsmasszázzsal. Igen jól enyhíti a feszültséget, és segíti a relaxációt.
- Thai masszázs: Olyan pózokba hajlítja testünket, amelyeket elképzelni sem tudtunk volna. Különösen jó a hajlékonyság fokozására és a vérkeringés serkentésére.
- Tuina: A kínai eredetű módszer neve (tui na = tolni, markolni) a terapeuta által alkalmazott, mélyre ható nyomásra utal. Oldja a vállmerevséget, enyhíti az isiászt és az izomfeszülést.
Akupresszúra
Ezt az önsegítő módszert „tű nélküli akupunktúrának” is nevezik, mivel az ujjakkal kell masszírozni az úgynevezett akupresszúrás pontokat, hogy ezzel helyreállítsuk a esi, azaz az energia szabad áramlását a szervezetben.
Amikor úgy érezzük, hogy meg fog fájdulni a nyakunk és a vállunk, tegyük az ujjainkat a nyakunk tövéhez, ahol a vállal találkozik, a gerinc két oldalára! Nyomjuk 15 másodpercig, vegyünk egy mély lélegzetet, és fújjuk ki a levegőt!
Vigyük kijjebb az ujjainkat 2-cm-rel, és ismételjük meg a mozdulatot! Öleljük át magunkat szorosan, hogy kinyújtsuk a hátizmokat! Cseréljük meg az alul és a felül lévő kart, és ismételjük meg!
Nyirokmasszázs
A kézzel végzett nyirok-masszázs kíméletes módszer, melynek során körkörös „pumpáló” mozdulatokat alkalmaznak.
- Hatásos a műtét, kemoterápia vagy sugárkezelés utáni ödéma képződéskor.
- Enyhíti a fájdalommal járó nyomásérzést, ami a garat- és orrmelléküreg-gyulladásnál lép fel.
- A rendszeres nyirokmasszázs hosszú távon javítja az immunrendszer működését.
Önmasszázs
Többféle masszázstechnikával kezelhetjük önmagunkat és társunkat.
- Próbálkozzunk a dörzsmasszázzsal! Különösen hatékony merev ízületek lazítására. Tegyük egymás mellé két tenyerünket a testen, és egyenletes nyomást gyakorolva, fürgén húzogassuk őket egymás mellett fel és le!
- A húsos testrészeken, pl. a combon alkalmazzunk gyúrást! Az izmokat nyomogassuk össze a hüvelykujj és a többi ujj között!
- A bütyökkel való masszázs jó a vállak lazítására. Szorítsuk lazán ökölbe a kezünket, az ujjak középső részét nyomjuk a bőrhöz, majd forgassuk jobbra-balra!
Babamasszázs
A masszázs erősíti a kötődést a szülő és a gyermek közt. Emellett segít a koraszülött csecsemők rehabilitációjában is, de különösen ajánlott azon szülőknek, akik minél szorosabb kapcsolatot kívánnak kialakítani kisbabájukkal.
- Gondoskodjunk róla, hogy a helyiségben meleg legyen – a baba-masszírozásra jó alkalom nyílik például fürdetés után.
- Fektessük le a babát egy törülközőre vagy takaróra derékmagasságban, hogy ne kelljen kényelmetlenül előregörnyednünk! Támasszuk körül a kicsit néhány párnával, hogy ne gördülhessen le!
- Öntsünk egy kevés masszázsolajat a tenyerünkbe! Várjunk néhány másodpercig, hogy megmelegedjen, majd óvatosan kezdjük el masszírozni a gyereket!
- Kerüljük el a szem környékét, és nagyon fiatal babák esetén a köldökcsonk táján is legyünk óvatosak! Soha ne feszítsük ki túl erőteljesen a kicsi kezét vagy lábát!
- A hasfájós baba meg-nyugtatására simogassuk a pocakját: két kezünket tegyük a has két oldalára, és keresztezett mozdulatokkal csúsztassuk előre-hátra! Ezután körkörösen masszírozzunk a köldök körül úgy, hogy az egyik kéz a másikat kövesse!
- A fogzó csecsemő megnyugtatásához a fül tövétől a nyak, illetve az áll csúcs felé végezzünk masszázst!
- Készítsünk finoman illatosított babamasszázsolajat: keverjünk össze 75 ml édes-mandulaolajat, I teás-kanál jojobaolajat és 2 csepp kamillaolajat! A keverék vattacsomóra öntve a pelenka alatti területek tisztogatására is alkalmazható. Ha mutatós üvegbe töltjük, figyelmes és hasznos ajándék lehet újdonsült szülők számára.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.