Könnyedén a változásokról: menopauza
A nők életében az egyik legfontosabb mérföldkő a havi-vérzések elmaradása, azaz a menopauza. Ez a hormonrendszer jelentős átalakulásával jár, s többféle tünetet okozhat, akár éveken át. A férfiak életében is van egy ehhez hasonló változás. Olvasson tovább, hogy megtudja, milyen módszerekkel csökkentheti e változások hatását.
Váltson szójára!
A változókorban lévő nők „szuperétele” izoflavonokat tartalmaz, amelyek természetes ösztrogénként hatva enyhítik az olyan tüneteket, mint a hőhullámok vagy a folyadék-visszatartás. A szójának számos további előnye is van
Íme néhány:
- A szív egészsége A szójafehérjék és az izoflavonok csökkentik a vér koleszterinszintjét és a vérrögképződési hajlamot.
- Csontsűrűség Mivel hozzájárul a megfelelő kalcium- és ösztrogénszint fenntartásához, segít megőrizni a csontok erősségét.
- Az immunrendszer megsegítése A szójában lévő antioxidánsok segítenek a fertőzések elleni védekezésben. Egy másik szójavegyület, a genisztin gátolhatja az emlő- és a vastagbélrák kialakulását.
Növelje étrendje szójatartalmát azzal, hogy áttér a szójatejre és a szójajoghurtra, tofut használ a ragukban, vagy sütéskor szójalisztet ad a búzaliszthez (fele-fele arányban). Próbáljon edamamét (fiatal szójabab) venni, amely kifejezetten finom, ha hüvelyestül eszik, némi tengeri sóval ízesítve. A miszó nevű erjesztett szójakrémből ízletes leves készíthető, de ha magas a vérnyomása, csak mértékkel fogyasszon belőle, mivel sok benne a nátrium. Figyelem: a szója sok emberben allergiás tüneteket okozhat!
Antidepresszánsokkal a hőhullámok ellen
Ha gondjai vannak a hőhullámokkal, és ha a hormonpótló kezelést (HRT) nem alkalmazhatja, érdeklődjön orvosánál a legfrissebb antidepresszáns-kezelésekről. Az SSRI- (szelektív szerotoninvisszavétel-gátló) antidepresszánsok a szerotonin, azaz a „jó közérzet” hormon szintjének növelésével hatnak, s tanulmányozásuk során amerikai tudósok úgy találták, hogy az ezeket a gyógyszereket szedők esetében több mint 20 százalékkal csökkentek a hőhullámok is.
A csodamágnes
Az összes résztvevő tapasztalt kedvező hatásokat: a szorongás, a hangulatingadozások, a kimerültség, az alvászavarok, az inkontinencia és az emlőérzékenység akár 70 százalékkal enyhült, a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az ingerlékenység, a libidó és az összpontosító képesség terén pedig 30 százalékos javulást tapasztaltak. A módszert alkalmazók egyötöde még fogyott is. A mágnes Magyarországon egyelőre nem kapható.
Enyhítse „E”-vel!
A vitaminok közül az E-vitamin a leghasznosabb a hőhullámok ellen. Szakemberek megállapították, hogy legalább négy hónapon át szedve már napi 400 nemzetközi egység (NE) is enyhítheti a hüvelyszárazságot. Ezek az előnyök hüvelypesszárium alkalmazásával is elérhetők. Mielőtt azonban E-vitaminos táplálékkiegészítőt szedne, kérdezze meg orvosától, hogy biztonságos-e az ön számára. Az élelmiszerek közül az E-vitamin jó forrásai a zöld színű levélzöldségek, a mandula és a napraforgómag.
Számoljon le a szárazsággal!
A menopauzát követő hormonális változások egyik elkerülhetetlen következménye a hüvelyszárazság, amely kellemetlenné, sőt olykor fájdalmassá teszi a közösülést. E probléma ellen hatásos lehet az orvos által rendelt, ösztrogént tartalmazó hüvelykrém. De az orvos felírhat ösztrogénes hüvely gyűrűt is: ezt a pesszárium nagyságú eszközt akár három hónapon át a helyén hagyhatja. Mindkét kezelés mellett szüksége lehet vízbázisú síkosítószerre is. Kísérletezzen, amíg meg nem találja az önnek legkedvezőbb megoldást!
Próbálja ki az akupunktúrát!
A menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésére megpróbálkozhat akupunktúrával is. Erről a hagyományos kínai gyógymódról kimutatták, hogy növeli az ösztrogén egyik rokon vegyületének, az ösztradiolnak a szintjét a vérben – ez a hormon fontos szerepet játszik az egészséges csontszerkezet fenntartásában, valamint a hangulatingadozások és a depresszió elleni védekezésben. Az akupunktúra emellett növelheti a közérzetet és a hangulatot javító, a szervezet hőmérsékletét pedig stabilizáló endorfinok szintjét is.
Ne hagyja figyelmen kívül a férfi-menopauzát!
Hosszú ideje folyik vita arról, valós jelenség-e a „férfimenopauza” (vagy „andropauza”), ám a tesztoszteron hormont tanulmányozó tudósok ma már bizonyosak abban, hogy létezik. A férfiak szexuális késztetéseinek hátterében álló tesztoszteron szintje 40 éves kor körül csökkenni kezd, s emiatt a férfiak 40 és 60 éves koruk között lassan erősödő tüneteket tapasztalhatnak.
Ezek hasonlítanak a női menopauza egyes jelenségeihez, megtalálható köztük a csökkenő libidó, a letargikusság és a depresszió is. Előfordulhat a csontsűrűség csökkenése, így könnyebben előfordulhatnak csonttörések. A tesztoszteron csökkenő szintje a szívet fenyegető veszélyeket is növeli, mivel fokozza a koszorúerek görcsös összehúzódásra való hajlamát, ami pedig az angina egyik fő oka. A következő tanácsok az andropauza korszakában segítenek a férfiaknak egészségük megőrzésében.
- Mozogjon! A testmozgás növeli a hangulatjavító endorfinok termelését, emellett segít a csontok és izmok erejének és egészségének megőrzésében.
- Változtasson étrendjén! A zsírban szegény, rostban és fehérjében gazdag étrend hozzájárul a hormontermelés fokozásához.
- Több ásványi anyagot! A cinkben – sertéshúsban, kesudióban, tengeri állatokban – gazdag étrend lehetővé teszi a tesztoszteron-szint fenntartását.
- Próbálkozzon Ginkgo bilobával!
- A gyógynövény segíthet az egészséges vérkeringés fenntartásában és a merevedési zavarok megelőzésében. A Ginkgo biloba segíthet a mereve-dési zavar megelőzésében.
- Ne egyen grépfrútot! Ez a gyümölcs olyan anyagot tartalmaz, amely a tesztoszteront ösztrogénné alakíthatja át.
- Kerülje a túlzott alkoholfogyasztást, mivel az a tesztoszteronszint további csökkentése révén súlyosbíthatja az andropauzával járó problémákat.
- Fontolja meg a férfi-HRT-t! Manapság egyre elfogadottabbá válik a férfiak hormonpótló kezelése (HRT), amely azonban csak azoknak ajánlott, akiknek a laboratóriumi vizsgálata alátámasztja, hogy nagyon alacsony a vérük hormonszintje, illetve akiknek semmilyen prosztatabetegségük nincs! Kérdezze meg orvosát erről a lehetőségről.
Hiszi, vagy sem! A menopauza kreatívabbá tesz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.