Óvja száját, ajkát és nyelvét
A kellemetlen lehelet – szakszóval halitózis – nemcsak kínos állapot, hanem súlyosabb egészségi problémát is jelezhet. Szájának és nyelvének megfelelő gondozásával azonban sokat tehet ellene. Az ajkáról se feledkezzen meg – soha nem tudhatja, mikor kell majd csücsörítenie.
Serkentse a nyáltermelést!
A cukormentes rágógumi rágása gyors segítséget nyújthat a kellemetlen lehelet ellen, ha nincs lehetősége fogmosásra. A rágógumizás fokozza a nyáltermelést, ami meggátolja a száj kiszáradását, így természetes módon teszi üdébbé a leheletet.
Az ital veszélyei
Válasszon alkoholmentes szájvizet!
Nem csak a megivott szesz számít – a szájvíz akár 26 százalék alkoholt tartalmazhat. Amellett, hogy veszélyeztetik a szájüreget bélelő sejteket, ezek az alkoholos készítmények szárítják a szájat, lassítják a nyáltermelést, és olyan környezetet teremtenek, amely nagyobb valószínűséggel okoz kellemetlen leheletet, és súlyosbíthatja az ínybetegséget is.
Ánizzsal az ételszag ellen
Az ánizsos száj öblítővel végzett gargalizálás hatékonyan enyhítheti a fokhagymához és hagymához hasonló ételek fogyasztása okozta kellemetlen leheletet. Tegyen 2 evőkanálnyi ánizsmagot egy tálba, és öntsön rá 140 ml forrásban lévő ásványvizet vagy tisztított vizet. Hagyja kihűlni, majd szűrje át a folyadékot, és keverjen hozzá 50 ml rózsavizet. Töltse sötét színű üvegedénybe, és rázza össze alaposan. Fogmosás után keverjen ebből a szájvízből egy keveset egy pohár vízhez, s öblögesse vele a száját egy percen át, mielőtt kiköpné. Ne nyelje le a keveréket! Az ánizsos szájvíz elűzheti az erős ételszagokat.
Találja meg az okot!
A kellemetlen lehelet sokféle egészségi problémát jelezhet – például orrmelléküreg-gyulladást, hörghurutot vagy mandulagyulladást. Sőt még egy közönséges meghűlés is kellemetlenné teheti a leheletet. Egyes szagok adott problémára utalnak: az epehólyag rendellenességei például nehéz, csípős szagú leheletet okoznak, míg a krónikus veseproblémák igen kellemetlen, halszerű bűzt.
Amikor inzulinra van szükségük, a cukorbetegek lehelete a köröm-lakklemosóra (acetonra) emlékeztető szagú – ezt az állapotot ketohalitózisnak nevezik. Ilyen szag fordulhat elő azok esetében is, akik fehérjedús, szénhidrátokban szegény fogyókúrás étrenden élnek, amilyen például az Atkins-diéta. Ha észlelhető ok nélkül gyakran kellemetlen a lehelete, tanácsos felkeresnie orvosát.
Lehelet-ellenőrzés
Könnyen ellenőrizheti lehelete üdeséget ezzel az egyszerű módszerrel. Nyalja meg a tenyerét, és szagolja meg, amíg még nedves. Ha kellemetlen szagot érez, nem árt tennie valamit lehelete üdeségéért.
Kapatja a nyelvét!
Használjon nyelv-kaparós fogkefét, hogy lehelete üde legyen. Illessze a kaparófelületet a nyelv tövére úgy, hogy fölfeküdjön, és lassú, egyenletes mozdulatokkal kapargassa le a nyelvét hátulról előre, aztán egyik oldalról a másikra haladva. Fordítson különösen nagy figyelmet a nyelv hátsó és középső részére, mivel ott gyűlik össze a legkönnyebben a lepedék és benne a baktériumok. Ezután nyomjon egy kis fogkrémet a kaparóra, és gondosan vonja be vele a nyelvét. Olyan mélyre nyúljon be az eszközzel, ameddig csak tud öklendezés nélkül. Hagyja hatni a krémet másfél percig, aztán öblítse le vízzel.
Szokjon le!
Ha ön soha nem dohányzott, de otthonában, az autóban vagy a munkahelyén rendszeresen ki van téve a másodlagos füstnek, az 60 százalékkal növeli a szájüregi rák kialakulásának kockázatát a nem dohányzókkal szemben, s az érték 15 év után már 80 százalékra nő.
Hűsítse az ínyét aloéval!
Az aloe vera növény nedvét több mint 2000 éve használják bőrproblémák enyhítésére, s a szakértők ma már a fogak és a száj egészségének javítására is ajánlják – például herpesz, ínybetegség és a szájüregi lichen planus kellemetlen kiütéseinek kezelésére. Amerikai tanulmányok szerint napi 60 ml aloe vera-lé elfogyasztása, illetve aloe verás ajakbalzsam használata hatásosan enyhítette a tüneteket.
Herpesz, de melyik?
A többnyire ajakherpeszt okozó herpes simplex-1 (HSV-1) vírus nem azonos a nemi szervek herpeszét leggyakrabban okozó HSV-2 vírussal, de mindkettő igen fertőző, és mindkettő érintheti a száj és a nemi szervek környékét is. A nemi szerveken herpeszfertőzés alakulhat ki, ha a szájon lévő herpeszből származó HSV-1 vírusok a nemi szervek környékére kerülnek. A fordítottja is igaz: a nemi szervek herpeszéből származó HSV-2 is okozhat kiütéseket a szájon, bár ez ritkább, mivel a HSV-2 „válogatósabb” az élőhely tekintetében.
Nem árt tudni, hogy az első napokban, amikor a hólyagok kialakulása zajlik, jóval nagyobb valószínűséggel adhatja át a fertőzést szexuális partnerének! A herpeszfertőzés kockázata óvatosságra int – óvszer használata sem ad teljes védettséget, mivel nem fedi le az összes érintett bőrfelületet.
Ne feledkezzen meg az ajkáról!
Ha a napon tartózkodik, ne feledjen el fényvédő krémet kenni az ajkára is. A hirtelen, erős napfény (vagy a szél) aktivizálhatja a szunnyadó herpeszvírusokat, így csúnya kiütések jelenhetnek meg, amelyek elronthatják a nyaralás örömét.
Kerülje a habot, hogy elkerülje a herpeszt! Igazán kellemes dolog olyan fogkrémet használni, amelyik dúsan habzik, ám ha ön hajlamos a herpeszre, vásárlás előtt alaposan nézze meg a fogkrém összetevőit. A nátrium-lauril-szulfát (angol rövidítéssel SLS), vagyis a habzást előidéző összetevő szintén a herpesz fellángolásához vezethet azzal, hogy mikroszkopikus károkat tesz a száj szöveteiben. Dán kutatók megállapították, hogy ha herpeszben szenvedők három hónapra abbahagyták a nátrium-lauril-szulfátos fogkrém használatát, állapotuk 60-70 százalékkal javult. Mivel az SLS szárítja a szájat, az ínyproblémák és a kellemetlen lehelet kialakulásához is hozzájárulhat.
Stressz és kellemetlen lehelet
A szorongás növelheti a szájproblémák kockázatát. A szorongó állapotban felszabaduló hormonok kiszárítják a szájat azáltal, hogy gátolják a nyáltermelődést. A nyál emésztést segítő enzimjei a baktériumok szaporodását is visszavetik, ezáltal segítenek a lehelet üdén tartásában. Ha pedig a stressz az alvást is zavarja, az tovább súlyosbíthatja a problémát, mert akadályozza az immunrendszer működését.
Az egészséges fogak titkai
Dr. Weston A. Price clevelandi fogorvos a 20. század elején a világ számos részét bejárta. Elszigetelten élő közösségeket tanulmányozott-dél-amerikai indiánokat, a déltengeri szigetek polinéz lakóit és afrikai törzsek tagjait -, hogy kiderítse, miért van ezeknek az embereknek sokkal jobb foguk, mint a városlakóknak. Végül megállapította, hogy e közösségeknek nem kevés közös jellemzője is van: étrendjük sokkal több ásványi anyagot -például kalciumot, foszfort, vasat és magnéziumot – tartalmaz, mint az iparosodott nyugati nemzetek polgáraié. Emellett több mint tízszer annyi, zsírban oldódó vitamint (A-, D-, E- és K-vitamin) fogyasztanak, főként olyan állati forrásokból, mint a vaj, a hal, a tojás, a kagylók, a hús és a belsőségek.
Romló fogak
Weston nyilvánvalóan talált valamit – erről tanúskodnak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által gyűjtött adatok is. A WHO világszerte több mint 40 éven át gyűjtött adatokat a 12 éves gyerekek és a felnőttek fogainak állapotáról, s az elemzések egyértelmű trendeket mutattak ki. A fejlett országokban gyakoribb az SZHTF (szuvas, hiányzó és tömött fog), mint a fejlődő országokban, s ez a 12 és a 35-44 évesekre egyaránt igaz.
A különbség különösen nagy a felnőttek esetében, és a helyzet Észak-Amerikában, Nyugat-Európában és Ausztráliában a legrosszabb. Az utóbbi években azonban az SZHTF gyakorisága a fejlett országok gyermekei körében csökkenő tendenciát mutat, hála a hatékonyabb fogápolásnak, valamint az életmódbeli és közegészségügyi változásoknak, például az ivóvíz fluorozásának.
Természetes fogkefe
A természetes fogkefe készítéséhez vegyen néhányat az alább ismertetett rágó-pálcák közül egy arab, afrikai vagy ázsiai ételeket kínáló üzletben. Rágcsálja a pálcikát addig, amíg a vége ki nem rojtosodik, és ezzel tisztogassa meg a fogait és a fogközöket, s az ínyét is masszírozza meg vele.
- Arak Ez az arab neve a Salvadora pérsica nevű fának (nevezik fogkefefának, vagy szuahéli nyelvenmswakinak is). A Közel-Keleten és Afrika egy részén is gyakori növény. A kutatások szerint több olyan anyagot tartalmaz, amely kedvezően hat a fogak egészségére, egyebek közt a fogakat fehérítő kovasavat és szódabikarbónát; a plakkot eltávolító és az ínybetegség ellen védő csersavat; antibakteriális hatású kénvegyületeket; a szuvasodás ellen ható fluor vegyületeket; és kalciumot, amely jót tesz a fogzománcnak. Az arak rágópálca annyira hatásos, hogy a WHO is javasolja használatát.
- Édesgyökér Az édesgyökér, azaz a Glycyrrhiza glabra nevű növény gyökere Európában a 15. században vált népszerű rágópálcává, Indiában pedig még ma is használják. Kimutatták róla, hogy csökkenti a lepedék mennyiségét, és baktériumölő hatása is van.
- Neem India és Pakisztán vidéki területeinek lakói egész nap rágcsálják a neempálcákat. Az Azadirachta indica nevű trópusi örökzöld fából rágás közben felszabaduló olaj igen hatásos a lepedékképződést és fogszuvasodást okozó Staphylococcus mutáns baktérium ellen – a rágás pedig fokozza a nyáltermelést, ami szintén segít a száj egészségének megőrzésében.
Természetes szájvíz
Készítsen teát galagonyabogyó (szárított bogyó vagy tinktúra), édesgyökér vagy fahéj meleg vízbe áztatásával, és ezt használja szájvízként.
Táplálkozzon egészségesen!
Ha sok nyers zöldséget és gyümölcsöt eszik, emellett húsból, halból és tejtermékekből sok fehérjéhez jut, úgy ínye és fogai egészségének megőrzéséhez elegendő mennyiségű ásványi anyagot és vitamint visz be szervezetébe. Az étkezések között viszont inkább ne fogyasszon gyümölcsöt, gyümölcslevet vagy turmixot – legyenek ezek a főétkezések részei, mivel így minimálisra csökkentheti a gyümölcssavak fogzománcot károsító hatását. Emellett az is fontos, hogy minél kevesebb feldolgozott ételt egyen.
Egészséges fogak és íny – fogászat nélkül
A fejlődő országok lakóinak jó része egyáltalán nem használja a Nyugaton elterjedt, iparilag előállított fogápolási termékeket. Helyettük természetes módszerekkel viselik gondját foguknak és ínyüknek: rágópálcákkal, növényi eredetű szájöblítőkkel és hagyományos étrendjükkel. Ámde egyes fejlődő országokban az SZHTF gyakorisága a 12 évesek körében lassú, de biztos növekedést mutat – a WHO ezt a trendet az étrend megváltozásának tulajdonítja, és annak további folytatódására számít, „különösen a fokozódó cukorfogyasztás és a nem kielégítő fluoridbevitel miatt”.
Mit tanulhatunk a hagyományos fogápolástól?
A miswak, azaz rágópálca a fogak és az íny tisztán és egészségesen tartásának hagyományos eszköze egész Afrikában és a Közel-Keleten, valamint Ázsia egyes részein. Olyan fák vagy növények gyökeréből, ágaiból, illetve kérgéből készül, amelyek kedvezően hatnak a fogak egészségére – voltaképpen a korszerű fogkefék és fogközkefék hasonló elvek alapján tisztítják a fogat és az ínyt, s előzik meg a szuvasodást és a fertőzéseket. Az alábbiakban hasznos fog- és ínyápolási tanácsokkal szolgálunk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.