Fekélyek és kezelésük
Régebben úgy vélték, hogy a gyomor- és nyombélfekélyek szorosan összefüggenek a stresszel – de aztán fölfedezték, hogy legtöbbjüket a Helicobacter pylori nevű baktérium okozza. Ettől függetlenül persze a stressz valóban sérülékenyebbé teheti az emésztőrendszert bélelő nyálkahártyát, emellett pedig bizonyos fájdalomcsillapítók túlzásba vitt használata is fokozza a kockázatot. Mielőtt azonban cukorkaként kezdené falni a savlekötőket, beszéljen orvosával, mert lehet, hogy vényköteles gyógyszerre van szüksége.
Protonpumpagátlók (PPI-k)
Az olyan gyógyszerek, mint az Omeprazol, a lanzoprazol vagy ezome-prazol, elősegíthetik a fekélyek gyógyulását és a tünetek -mint az égető érzés vagy a fájdalom – enyhítését. Hatásukat azzal fejtik ki, hogy csökkentik a gyomorban termelődő sav mennyiségét.
Egy 32 vizsgálat adatait összefoglaló elemzés megállapította, hogy e gyógyszerek négy héten belül a betegek 95 százalékánál begyógyították az összes (gyomor- és bél-) fekélyt, nyolc hét után pedig a gyomorfekélyek 80-90 százalékát. Egy másik, 24 vizsgálatra kiterjedő áttekintő elemzés szerint 51 százalékkal csökkentették a vérzés kockázatát azon betegek esetében, akiknek korábban már vérzett a fekélyük, 39 százalékkal pedig annak szükségességét, hogy vérző fekély miatt műtétre kerüljön sor.
Tripla terápia
Ha gyomor- vagy nyombélfekélye van, és szervezetében kimutatható a H. pylori, akkor nem elég begyógyítani a fekélyt, a baktériumtól is meg kell szabadulni – erre szolgál a tripla terápia. Ennek keretében 7-14 napi PPI-kezelést kombinálnak kétféle antibiotikummal, klaritromicinnel és amoxicillinnel vagy metronidazollal, amelyek általában teljesen elpusztítják a kórokozókat. A baktériumok kiirtásával az újabb nyombél-fekély kockázata 67-ről 6 százalékra, a gyomorfekélyé 59-ről 4 százalékra csökken.
H2-blokkolók
Ezek a gyógyszerek, például a cimetidin, a famotidin és a ranitidin is a gyomorsav termelődését akadályozzák, de a protonpumpagátlók hatékonyabbak. A H2-blokkolók viszont jóval olcsóbbak. Mivel ezek más módon fejtik ki hatásukat, az orvosok olykor egy PPI-vel együtt írják fel őket.
- Fekélyekés tünetek, aszpirint rá?
- Miért írt fel az orvos több gyógyszert is a fekélyemre?
- Emésztőrendszeri problémák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tévhitekkel ellentétben a következő módszerek nem segítenek!
Fokhagyma: A fokhagymát tartalmazó táplálékkiegészítők gátolhatják a pylori szaporodását, de nem képesek teljesen megszüntetni a baktériumfertőzést.
Semleges étrend: A tej fogyasztása semmit sem segít a fekély szempontjából, sőt úgy tűnik, még fokozza is a gyomorsavtermelést. Ráadásul vannak adatok arra is, hogy a fűszerek, például a csípős paprika, segíthetnek a H. pylori gátlásában.
Probiotikumok: Ezek az élőflór ás joghurtokban található, illetve táplálékkiegészítőként is kapható „jó” baktériumok nem gyógyítják a gyomor- és nyombélfekélyeket és nem akadályozzák meg kialakulásukat sem. Csökkenthetik viszont az antibiotikum szedéssel járó panaszokat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.