Daganatos jellegű bőrelváltozások
A bőrdaganatok lehetnek jó- és rosszindulatúak, valamint „rákmegelőző” állapotok. Az utóbbiak a körülményektől és típusuktól függően gyakran, vagy kellően hosszú idő után mindig rosszindulatú folyamatok kiindulópontjai lehetnek.
Minden daganat rosszindulatú?
A jóindulatúak közé tartoznak a korábban részletezett különböző eredetű naevusok, a különböző ciszták, a bőrből kiemelkedő vagy laposan elterülő elváltozások. A bőrben és függelékeiben jelenlévő sejtek, szövetek helyi felszaporodásáról van szó. Többszörösek lehetnek, de áttétet nem adnak, az eltávolítás mindig egyedi elbírálást igényel. A „rákmegelőző” állapotok szoros nyomon követést, kezelést, sokszor eltávolítást igényelnek.
Mit jelent a basalioma?
A rosszindulatú bőrdaganatok közül a basalioma – a hám alsó rétegének sejtjeihez hasonló sejtekből kiinduló daganat – elsősorban a fénynek kitett bőrfelületeken (arc, kézhát), leggyakrabban 50 éves kor után alakul ki, de gyermekeknél is előfordul. Lassan nő, áttétet alig ad, de többszörös előfordulás lehetséges. Elhanyagolt esetben helyi terjedéssel nagymértékben roncsolja a környező szöveteket. Sebészi eltávolítást, életkortól, elhelyezkedéstől függően helyi kezelést, besugárzást igényel.
Mit kell tudni a spinalioma-ról?
Laphámsejtes rák sokkal ritkábban fordul elő, nemcsak a bőr, hanem a nyálkahártya sejtjeiből, „rákmegelőző” állapotokból indulhat ki, gyorsan ad áttétet, szintén az idősebb komákat érinti elsősorban. Az időben végzett sebészi kimetszés gyógyulást hozhat. Megelőzésében fontos szerepe van a mechanikai, kémiai, gyulladásos, vírusos, fényprovokáció kerülésének, mielőbbi kiiktatásának.
Milyen betegség a melanoma malignum?
Festéksejtekből kiinduló, az egyik legrosszabb indulatú bőrdaganat. Az esetek fele ép bőrből indul, a többi különböző festéksejtes naevusokból. Gyakorisága fokozódik. Minden életkorban előfordulhat, de elsősorban a felnőtteket érinti. Legtöbbször sötétbarna (de lehet pigment nélküli is), szabálytalan, laposan terjedő, vagy csomós, kifekélyesedhet az elváltozás. Gyorsan ad áttétet. A gyors eltávolítás gyógyulást hozhat, de sok a későn észlelt, kemoterápiás kezelés ellenére is gyorsan végzetes eset.
Mire kell fokozottan ügyelnünk bőrbetegség esetén?
A napfény és szolárium kerülendők, erős fényvédők használata szükséges a napsütéses időszakban.
A bőrre lokalizálódó lymphomák felismerése is nagy gyakorlatot igényel, kezelésük kijelölt központokban zajlik. Elhúzódó folyamatoknál gondolni kell rá. Szövettani vizsgálat elengedhetetlen.
A belgyógyászati betegségekre utaló bőrtünetek felismerése gondos, körültekintő vizsgálat során segíthet az általános betegségek felderítésében. Ezek időben elkezdett kezelése a szövődmények elkerülését, lehetőségük csökkentését támogatja. Ezért ajánlott minden 1-2 hétnél tovább fennálló bőrtünet esetén orvoshoz, szükség esetén szakorvoshoz fordulni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.