Színterápia – Mely színek a legalkalmasabbak a különböző helyiségekbe?
Évezredek óta ismeretes, hogy a színek hatással vannak az ember hangulatára. Az egyes tónusok különféleképp befolyásolják a közérzetet és a lelki egyensúlyt, sőt fiziológiás hatások is kimutathatók. Modern pszichoterápiás irányzat a színterápia, amelynek során a terapeuta feltárja páciense színekhez való viszonyát, majd ez alapján dolgozza ki a stresszoldás személyre szabott módszereit.
Mivel a lakás színei sajátos atmoszférát teremtenek, érdemes tudni, melyik tónus milyen hatással bír a pszichére. A színterapeuták meggyőződése, hogy minden árnyalat másféle energiát sugároz, ami egybevág a csakrákról (a test „energiaközpontjairól”) vallott elmélettel. A színválasztás persze leginkább egyéni ízlés dolga. Egyesek a merész, tarka színeket, a geometrikus mintákat szeretik, mások a halványabb tónusok, pasztellszínű vagy épp hófehér falak között érzik jól magukat. Az alábbi javaslatok szakemberek tanácsai alapján születtek, természetesen az egyedi preferenciák befolyásolásának szándéka nélkül.
Egy kis színtan
A lakás vagy valamely helyiség kifestetése, átmázolása előtt nem árt végiggondolni, hogy az egyes színeknek, árnyalatoknak milyen jelentést, illetve hatást tulajdonít a pszichológia.
- Vörös/piros: vitalitás, aktivitás, életkedv, lelkesedés, érdeklődés, szenvedély
- Narancssárga: kreativitás, játékosság, kalandvágy, felfedezés, változtatásra való hajlam; étvágy gerjesztő hatás
- Kék: nyugalom, béke, ellazulás; gördülékennyé teszi a kommunikációt
- Citromsárga: öröm, vidámság, tiszta gondolkodás; agyserkentő és feszültségoldó hatású, jókedvet csinál, javítja a memóriát, megkönnyíti a döntéseket
- Zöld: pihentető hatás, nyugalom és békesség, harmónia, egyensúly, termékenység
- Rózsaszín: az élet szeretete; mások és önmagunk iránt érzett szeretet; törődés, gyengédség szépség; rendre ösztönöz, semlegesíti az agresszív hajlamot
- Lila, bordó: bölcsesség, tudás, szellemiség, megértés, türelem, intuíció
- Barna: megállapodottság, stabilitás, konvenciók
- Fehér: tisztaság, áttekinthetőség, frissesség, új kezdet (a fehér az összes színt tartalmazza, tehát az egység színe)
- Fekete: oltalom, visszahúzódás, elfojtás, rejtelmek; megnyugtató üresség érzése
- Szürke: komolyság; bánat; érett megfontoltság, józanság
Hálószoba
Az alvóhelyiségbe értelemszerűen megnyugtató színek, halvány, finom árnyalatok illenek, például vajszín, világos drapp, homokszín, méz-sárga, barackrózsaszín vágj'” épp halványtürkiz, amely a tengert idézi. A tiszta fehérnél lágyabb és melegebb hatású a jázminfehér vagy bézs fal.
A rózsaszín az anyaméhet idézi, ezáltal oldja a feszültséget. Több kísérlet bizonyítja, hogy a rózsaszínre festett falú rendőrségi fogdában a legerőszakosabb bűnöző is lehiggad. A gyerekekre – fiúkra és lányokra egyaránt – csillapító hatással van, hiszen szeretetteljes melegséget sugároz, így biztonságérzetet ad. A tompa árnyalatú világoskék fal kisbabák, pici gyerekek számára ideális, de az álmatlanságtól vagy rémálmoktól szenvedő felnőttnek is jót tesz.
- Testi- és lelki bajok bőrtünetei
- Koraszülés – A lélektani szempontok
- Testi és lélektani változások kamaszkorban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
„Könnyű álmot hozzon az éj…”
A pihentető alvást legjobban az segíti elő, ha a háló nyugalmat áraszt, és rendezett. Ennek megvalósítása a következő három egyszerű lépéssel veheti kezdetét:
- Ne rontsák a látványt székre, fotelre, kanapéra dobált ruhák. Ha az ágy alatt is tárol ezt-azt, mondjuk dobozokat, bőröndöket, azokat padlóig leérő ágytakaróval rejtse el szem elől.
- Utcai cipőnek nincs helye a hálóban. A lábbelik tárolására előszobai cipős doboz vagy szekrény való. A hálószobába csak házipapucsban lépjen be.
- Derítse ki, hogy az Ön számára melyik matrac a legmegfelelőbb. Az ágy és a derékalj minősége alapvetően meghatározza az alvás minőségét. A jó fekhelynek természetesen ára van, de ne ezen spóroljon. Érdemes kipróbálni a már nálunk is kapható úgynevezett memóriahabos matracokat, amelyeknek különleges, nyomáskiegyenlítő tulajdonsággal bíró anyagát űrhajósok számára fejlesztették ki. Amikor valaki ráfekszik, teljesen a testhez idomul, és körös-körül kitűnő alátámasztást biztosít. Ha pedig nincs rajta terhelés, visszanyeri az eredeti alakját. Hát- és derékfájósoknak különösen hasznos lehet.
Nappali
Nyugalmat és eleganciát sugalló nappalit szeretne? Ajánlatos elkerülni a túl élénk, harsány árnyalatokat. Esetleg alakítson ki egy-két erősebb tónusú, de az alapszínnel harmonizáló kisebb felületet. Jól mutat például a bézs alapon a csokoládé- és kávébarna. A merészebbek kísérletezhetnek érdekesebb kontrasztokkal is: a falak, kárpitok halványkékjét ellenpontozzák homokszínű és lágybordó díszpárnákkal, szőnyegekkel, lámpaernyőkkel. Általánosságban elmondható, hogy az ízléses, harmonikus enteriőr érdekében háttérnek (főszínnek) célszerű egy elegáns, visszafogott tónust, kiemelésül pedig egy, legfeljebb két hozzá illő árnyalatot választani.
A dekorkellékek
A dekoratív textil kiegészítők – szőnyegek, falikárpitok, bútorhuzatok, függönyök, ágyneműk, díszpárnák, takarók, plédek stb. – mind fokozzák az otthon lakályosságát. Ez az érzés erősíthető oly módon is, ha a nappaliban vagy a hálóban domború felületű (profil, vagy struktúr) tapéta kerül a falakra.
A kreatív kellékektől sajátos, egyéni jelleget kaphat a ház. A díszpárnák, szép ágytakarók remekül feldobják a kanapét, és növelik a komfortérzetet, ami a pihenés alapeleme. A pihe-puha, süppedős párnák valósággal kényeztetik a testet. Bútorszövetből ugyancsak lágy tapintásút vásároljon, tehát bársonyt, kordot vagy szarvasbőrt. Sőt, némi luxust nyugodtan engedélyezhet magának egy-két selyempárna formájában, amelyeken szépen csillog a fény. S hideg téli estén mi lehet kellemesebb, mint egy jó meleg gyapjú vagy kasmírtakaróba burkolózva teát vagy forró kakaót szürcsölni?
NYUGALOM MINDENEK FELETT
- Ne tartsa a nappaliban a számítógépet. Ha nincs külön dolgozószoba, kerüljön a gép a konyhába. Így jóval kisebb a veszélye annak, hogy a nappaliban pihenve eszébe jut rajta dolgozni, levelezni.
- Ne vigye be a telefont a Szoktassa rá magát, hogy a relaxálás alatt kikapcsolja, lenémítja mobilját. A hatékony stresszkezelés egyik sarokköve, hogy az otthoni pihenőidőt senki se háborgathassa, és Ön se áldozza fel semminek a kedvéért, ami várhat.
Konyha
A konyha kifestésénél bátran válogasson az élénkebb, vidámabb színek, a narancssárga, az okker, a piros vagy a ciklámen között. A narancssárga állítólag étvágyat csinál, a világoskék pedig kellemes légkört teremt – ezért ajánlják ezt a két színt vendéglők kifestéséhez. Miért ne próbálná ki Ön is?
Egyesek az erőteljes színű, bolondos konyhát szeretik, mások a minimalista dizájn hívei, ahol lehetőleg semmi sincs szem előtt. Ehhez azonban sok tárolóhely kell. Szűkös tér esetén jobban jár, ha a konyha egyik falára akasztókkal ellátott, ízléses, parafából készült elemet szerel, amelyre sok konyhaeszközt föl lehet lógatni.
Dolgozószoba
Akit az élénk szín stimulál, fesse a tanuló- vagy dolgozószobája falát rózsapirosra, huncut-lilára vagy vidámbordóra. Nem kell az összes falat így „megbolondítani”, pingálja ki csak az egyiket ilyenre; a többit pedig visszafogottabb, de hasonló árnyalatúra. A másik megoldás, hogy hangsúlyos színű, érdekes, merész mintázatú tapétával burkolja az egyik falfelületet.
Az élénk szín növeli a kreativitást, érdemes tehát egy tarka festményt kitenni. De bármivel körbeveheti magát, ami ihletet ad. Fő a találékonyság!
Fürdő
Ennél a helyiségnél a funkcionalitás legalább olyan fontos, mint a megnyugtató és lélekfrissítő hatás. Elsőként tehát a rendetlenséget számolja föl. Gondoskodjon róla, hogy ne legyen dugig a szennyeskosár, és ne hagyja a törölközőket szanaszét dobálva. Kellő méretű pipereszekrényekben jól elhelyezhetők a krémek, kencék, kölnik, tubusok, sminkek, ragtapaszok, hajfestékek, borotválkozási kellékek stb. A törölközők pedig lógjanak a maguk helyén, vagy legyenek szép rendben összehajtogatva, egymásra téve.
Újabban divat a mosdókagylót, sőt a kádat, zuhanytálat is beépített bútornak álcázni, szekrényszerűen elrejteni. Figyeljen rá, hogy a mosdó alatti szifon semmiképpen ne legyen látható. Ügyes asztalossal csináltasson beépített szekrényt a takarítószereknek. (Ha a konyhában a mosogató alatt több hely van, ott rendezze el szépen őket.)
A fürdőszoba színkompozíciója harmonizáljon a lakás egészével
Amennyiben télen nem lehet rendesen kifűteni, ne fesse hideg színűre (kékre, türkizre, fehérre). Aki ragaszkodik a kékhez, válasszon lilás árnyalatot, itt a kék némi vörössel vegyül. A szederszín, bordó szintén kellemes, meleg érzetet kelt. Figyelem! Nemcsak a falat lehet ilyenre festeni, csempéből is választhat vidám, meleg színűt. Egy másik lehetőség, hogy a kéket élénk napsárgával kombinálja, ahogy az a mediterrán országokban szokás. A semleges alapszín híve, mégis feldobná kicsit a fürdőszobáját? Szerezzen be élénk színű, mintás törölközőket.
Amikor van ideje egy hosszas, pihentető fürdőre, illatos gyertyákkal tegye teljessé az élményt. A gyertyafényes fürdő csodálatosan relaxál, de egy tompa fényű hangulatlámpa is jó szolgálatot tehet. A fürdőszoba az érzékek kényeztetésének helye, kerüljön tehát illatos habfürdő vagy fürdőgolyócska a vízbe, s égessen illóolajat olajmécsesben. Aki zuhanyozni szeret, szereljen a zuhanycsőre a szokványos rózsa helyett „záporfejet”. Ebből nagyon erős sugárban jön a víz, amely szinte masszírozza a testet. Tudni kell azonban, hogy ha nincs elég nyomás a rendszerben, ez az eszköz nem használható, ahogy a jacuzzi, örvényfürdő sem. A tusolás előnye, hogy állítólag több jótékony hatású negatív töltésű ion éri a testet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.