Mi az a négy legfontosabb dolog, amit a szívünk egészségét befolyásolja?
A régi szokások nehezen irthatók ki, az út pedig tele van egészségtelen kísértéssel. Hiszen olyan könnyű nagyobb adag sült krumplit kérni az ételhez, a korai lefekvés helyett még megnézni egy éjszakai filmet vagy megvenni egy óriási, baconos, salátás, paradicsomos baguette-et és elmajszolni az egészet.
De akkor honnan tudhatjuk biztosan, hogy felvettünk elég olyan új, egészséges szokást, amely már segíteni is tud? Nos, ez tulajdonképpen roppant egyszerű, csak használjuk az itt ismertetett mindennapos nyomon követési rendszert.
A módszer lényege: minden este szánjunk néhány pillanatot arra, hogy feltegyünk magunknak négy kérdést az eltelt napról. Ez a négy kérdés magába sűríti a Napi 30 perc program lényegét. A kérdések mindig ugyanazok, tehát nem lesz nehéz megjegyezni őket. A válaszokból pedig egyértelműen kiderül, hogy továbbra is az egészség felé vezető úton járunk-e, vagy minden jó szándékunk ellenére letértünk róla.
Ha úgy látjuk, hogy az esetek nagyobb részében mintha az utóbbi volna jellemző, próbáljuk meg este helyett késő délután feltenni a kérdéseket! Ezzel időt hagyunk magunknak arra, hogy a vacsoránál és az este során még egészséges döntéseket hozzunk, s ezzel javítsunk az egyenlegen.
A hosszú és egészséges élethez vezető úton való haladás természetes és fájdalommentes lépéseket feltételez. Ám sokat segít, ha minden nap ellenőrizzük lépéseinket. Lássuk tehát a részleteket!
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Testmozgás kérései
- A kevés mozgás hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Zöldség- és gyümölcsfogyasztás
Ha a Napi 30 perc programból csak egy változtatást hajtunk végre, legyen az, hogy minden étkezést zöldségekkel és gyümölcsökkel egészítünk ki! Ha így teszünk, azzal csökkentjük a szívbetegség kockázatát, mivel e két táplálékfajta rengeteg oldható és oldhatatlan rostot juttat a szervezetünkbe, a vérünket és a sejteket testőrként működő antioxidánsokkal töltik fel, vitamin- és ásványianyag tartalmuk pedig szabályozza a vérnyomást és rugalmasan tartja az artériákat.
Gyümölcs és zöldségfogyasztás
- KÉRDEZZÜK MEG MAGUNKTÓL! Elfogyasztottam-e ma legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt?
- CÉLUNK Ha módunkban áll, naponta7-9 egység zöldség és gyümölcs elfogyasztása.
- SEGÍTSÉG A MEGFIGYELÉSHEZ Nőknek: viseljünk az egyik karunkon kilenc vékony karperecet. Valahányszor zöldséget vagy gyümölcsöt eszünk, tegyünk át egy karperecet a másik karunkra! Férfiaknak: tartsunk a nadrágzsebben kilenc gemkapcsot, és minden egység elfogyasztott zöldség és gyümölcs után tegyünk át egyet a másik zsebbe!
- TOVÁBBI ELŐNY Igyekezzünk minden nap minél több színt tenni a tányérunkra – például zöld brokkolit, lila szőlőt, fehér paprikát, piros paradicsomot, narancssárga sütőtököt és fekete szedret!
- A LEMARADÁS BEHOZÁSA Ha a reggelihez és az ebédhez szinte alig fogyasztottunk zöldséget és gyümölcsöt, pótoljuk a lemaradást délután egy almával, körtével vagy naranccsal, a vacsoránál egy nagy adag salátával, majd este még valamennyi gyümölccsel!
Rostfogyasztás
Ha minden étkezéshez fogyasztunk rostot, azzal segíthetjük, hogy vércukorszintünk állandó értéken maradjon. Emiatt nem törnek ránk „éhségrohamok”, tovább érezzük jóllakottnak magunkat, s csökken a cukorbetegség és a szívbetegség kockázata is. A (zabpehelyből, rozskenyérből, hüvelyesekből származó) oldható rostok jelentősen csökkentik a koleszterinszintet.
A magas rosttartalmú ételek általában kevésbé vannak feldolgozva, így fogyasztásukkal természetes, szívbarát tápanyagokat vihetünk be szervezetünkbe. A teljes értékű gabonakészítmények különösen gazdagok E-vitaminban és egyéb antioxidánsokban. Az olajos magvakkal egyszeresen telítetlen zsírokhoz is jutunk, amelyek segítenek megtartani a „jó” HDL-ek normális szintjét, a dió pedig szívet védő omega-3 zsírsavakat is nyújt.
Rostfogyasztás
- KÉRDEZZÜK MEG MAGUNKTÓL! Megettem-e ma három egység teljes értékű gabonakészítményt és valamennyi olajos magvat és/vagy hüvelyest?
- CÉLUNK Kettő-négy adag teljes értékű gabonakészítmény és egy-két adag olajos mag és/vagy hüvelyes elfogyasztása.
- SEGÍTSÉG A MEGFIGYELÉSHEZ Gondoljunk a 3-2-1-re: 3 adag teljes értékű gabona, 2 adag hüvelyes és 1 adag olajos mag.
- TOVÁBBI ELŐNY A rostban gazdag gabonaadagok közül az egyik tartalmazzon sok oldható rostot is – ilyen például a zabpehely.
- A LEMARADÁS BEHOZÁSA Ha a reggelink és az ebédünk is rostszegény volt, próbáljunk délután olajos magvakat majszolni, vacsorára tálaljunk főfogásként valamilyen hüvelyest, és együnk hozzá egy szelet, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret is.
A siker meglepő jelei
- Több az energiánk Egész nap úgy érezzük, hogy több erőnk van – még a kellemetlen kora délutáni mélypont idején is.
- Jobban alszunk Az álmunk mélyebb, s reggel felfrissülten ébredünk.
- Nadrágszíjhelyzet Egy-két lyukkal szorosabbra húzhatjuk.
- Jobban állnak a ruhák Jobban nézünk ki megszokott ruháinkban, sőt talán újra felvehetünk egy feszes farmert is.
- Több pénz marad a pénztárcában Marad egy kis pénzünk az élelmiszerre szánt heti összegből, mivel kevesebb gyorséttermi ételt eszünk, és kevesebb feldolgozott élelmiszert veszünk.
- Jobb a hangulatunk Az apró bosszúságokat már fel sem vesszük, többet nevetünk, és optimistábbak vagyunk.
- Több az erőnk Könnyebb hazavinni a teli bevásárlószatyrokat vagy felkapni a gyerekeket, unokákat.
- Láthatóak az izmok Csak nem a bicepszünk dudorodik ott, a felkaron? Az izmaink egyre szebben kirajzolódnak. Ki hitte volna?
Relaxáció
A tudatos meditáció nem jelenti szükségképpen azt, hogy egy teljes órát kell találnunk amúgy is zsúfolt napjainkban a meditációra, vagy hogy elengedhetetlen, hogy masszázsra menjünk (bár ha módunk van valamelyikre, nagyszerűen fogjuk érezni magunkat). Több tucat olyan módszert ismerünk, amellyel egyéb tevékenységeink megszakítása nélkül relaxálhatunk.
Gyakorolhatjuk például az odafigyelést – amikor is az adott pillanatban tökéletesen tisztában vagyunk azzal, amit teszünk -, vagy rászánhatunk néhány percet arra, hogy a lélegzésünkre összpontosítsunk. Megszabadulhatunk a bántó, bosszantó gondolatoktól, még mielőtt a duplájára növelnék a magas vérnyomás és a szívroham kockázatát.
Ne becsüljük alá azt sem, milyen megnyugtató hatással van egészségünkre, ha egy jót nevetünk a barátainkkal, zenét hallgatunk vagy a természet szépségében gyönyörködünk.
Relaxáció
- KÉRDEZZÜK MEG MAGUNKTÓL! Adtam-e ma magamnak 15 percet arra, hogy ellazuljak?
- CÉLUNK Minden nap kényeztessük magunkat egy kis relaxációval.
- SEGÍTSÉG A MEGFIGYELÉSHEZ Napjában többször is gondoljunk arra, hogyan érezzük magunkat az adott pillanatban. így tudni fogjuk, ha feszültek vagy idegesek vagyunk.
- TOVÁBBI ELŐNY Egy héten egyszer töltsünk legalább egy órát olyasmivel, amit igazán szeretünk: feledkezzünk bele egy jó könyvbe, sportoljunk, matassunk a kertben – mindegy, hogy mit teszünk, csak örömünket leljük benne.
- A LEMARADÁS BEHOZÁSA Egy stresszes nap közepén figyelmeztessük magunkat arra, hogy érdemes lesz rászánni néhány percet a mély légzésre és a lazításra.
Mozgás
A testmozgás meggátolja az elhízást, elégeti a hasi zsírt, csökkenti a magas vérnyomást, és képes megfékezni a koleszterinszint emelkedését. Még a gyulladásokat is enyhíti, és közreműködik abban, hogy a sejtek több vércukrot vegyenek fel, így kisebb lesz a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A Napi 30 perc programban több tucat módszert találhatunk arra, hogyan vigyünk több mozgást mindennapi életünkbe – emellett kapunk egy egyszerű erősítő edzésprogramot az izmok sűrűségének növelésére, és gyalogolni is többet fogunk, hogy javuljon keringési rendszerünk edzettsége.
Mozgás
- KÉRDEZZÜK MEG MAGUNKTÓL! Gyalogoltam ma kedvtelésből vagy testmozgás céljából?
- CÉLUNK Naponta egy órával kevesebbet töltsünk ülve, és menjünk el egy friss sétára!
- SEGÍTSÉG A MEGFIGYELÉSHEZ Ebéd előtt és a délután közepén gondoljunk bele, mennyi ideje is ülünk – aztán járjunk egyet!
- TOVÁBBI ELŐNY Gyaloglás közben mozgassuk lendületesen a karunkat. Telefonálás közben járjunk helyben.
- A LEMARADÁS BEHOZÁSA Az ülve töltött nap után ne lifttel, hanem a lépcsőn közlekedjünk. Mielőtt beszállnánk az autóba, sétáljunk néhány percet. Hazaérve rángassuk ki a gyerekeket a szabadba egy kis játékra.
Adhatunk magunknak szabadnapot? A rövid válasz: nem!
A hosszabb és beleérzőbb válasz pedig így hangzik: ha egy kicsit ijesztőnek érezzük az új egészségprogramot, és szeretnénk egy „szabadnapot”, amelyen nem kell előírásosan „viselkednünk”, akkor idézzük fel magunkban az egészséges élet egyik alapigazságát. Az ugyanis nem egy program, amelybe kedvünk szerint be- és kiléphetünk. Nem is formális diéta, szigorú edzésterv vagy kötelezően végrehajtandó stressz-csökkentés, és nem is olyan, mint a hetenkénti látogatás a pszichiáternél vagy az edzőteremben.
Az egészség attól függ, hogyan élünk életünk minden egyes pillanatában! A mély alvástól és a vidám ébredéstől, a jó reggelitől, az élvezettel végzett munkától és a rendszeres szünetektől, a barátokkal és családtagokkal közös nevetésektől, a pozitív hozzáállástól, a friss ételek fogyasztásától, a természet szeretetétől és önmagunk tiszteletben tartásától. Nemcsak néha-néha, hanem szinte mindig.
Tekintsük így a dolgot: mindenki alszik, dolgozik, eszik és kikapcsolódik.
Az egészség csupán annyit jelent, hogy ezeket a dolgokat egy kicsit okosabban és egészségesebben végezzük, egy kicsit más hozzáállással. A fehér kenyér helyett teljes értékűt eszünk, tévézés helyett sétálunk, harag helyett inkább nevetünk. Ezek a percenként meghozandó döntések takarítják ki az artériákat, csökkentik a vérnyomást, erősítik a szívet, s hosszabbá és jobbá teszik az életet. Ha időközönként megeszünk egy kis jégkrémet, néhanapján megengedünk magunknak egy szelet marhasültet vagy egy délutáni lustálkodást, az egyáltalán nem baj, mivel a naponta meghozott helyes döntések és választások bőségesen ellensúlyozzák ezeket a botlásokat.
Ha tehát még mindig hiszünk abban, hogy egy program egészségessé tehet, ne habozzunk tovább! Egy kipróbált program elindíthat a jó úton, segíthet megszabadulni a rossz szokásoktól és jobbakat alakíthat ki. Végső soron az egészséges élet nem más, mint maga az élet, méghozzá a jó élet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.