Hogyan válasszunk fájdalomcsillapítót? Milyen mellékhatásai vannak?
Ha lüktet a fejünk vagy sajog a hátunk, jó néhány recept nélkül kapható fájdalomcsillapító közül választhatunk e panaszok enyhítésére. De mivel számtalan készítmény és hatóanyag létezik, és a mellékhatásokat is figyelembe kell vennünk, nehéz a döntés. Íme néhány irányelv, amely segít meghatározni, melyik az a szer, amellyel a leghatékonyabban és a legbiztonságosabban enyhíthetjük fájdalmunkat.
A fegyvertár
A legtöbb ember számára a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók kínálják a fájdalom elleni védekezés első vonalát. Ezek a készítmények nem okoznak függőséget, és elég biztonságosnak tekinthetők ahhoz, hogy recept nélkül is kiadhatók legyenek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen veszélytelenek: helytelen vagy tartós használat esetén súlyos mellékhatásaik lehetnek. Ráadásul az öngyógyítás olyan problémák tüneteit is elleplezheti, amelyek orvosi ellátást igényelnek.
A sok márkanév és összetétel mögött a nem kábító hatású fájdalomcsillapítóknak alapvetően két fő típusa van: a nem szteroid jellegű gyulladáscsökkentő szerek és a para-cetamol. Az előbbiek között vannak receptkötelesek (ibuprofen, naproxen nátrium, ke-toprofen), és idetartozik az acetil-szalicilsav, vagyis az aszpirin is.
Ezek a gyógyszerek a prosztaglandinok, azaz a gyulladásért – és azzal együtt a fájdalomért, a lázért és a duzzanatért – felelős vegyületek képződését gátolják. A paracetamolnak nincs gyulladáscsökkentő hatása: úgy gondolják, hogy ez a szer az agyba továbbított fájdalomérzet gátlásával hat. A kábító hatású fájdalomcsillapítók, pl. a morfium, az agyban hatnak.
Kevésbé intenzív fájdalmak enyhítésére többféle fájdalomcsillapító hatásos, bizonyos helyzetekben azonban egyes típusok különbözhetnek hatékonyság tekintetében.
- Acetil-szalicilsav. Ez a jól bevált, régi szer, az aszpirin, az egyik legolcsóbb, legmegbízhatóbb és legsokoldalúbb orvosság. Koffeinnel kombinálva igen gyorsan hat, ezért a fejfájásban szenvedők egyik kedvencének számít. A felnőttek nyugodtan használhatják fejfájás, láz, meghűlés okozta fájdalmak, fogfájás és kisebb ízületi fájdalmak enyhítésére. A gyerekeknek kisebb adag is elegendő, viszont láz vagy vírusfertőzés (pl. bárányhimlő) esetén nem kaphatnak aszpirint; a paracetamol ilyenkor biztonságosabb. Aszpirin alkalmazása esetén ugyanis fennáll a Reye-szindróma nevű ritka, de olykor halálos kimenetelű rendellenesség kialakulásának kockázata.
- Mivel az aszpirin gátolja a vérrögképződést, sok orvos javasolja kis adagokban (naponta 75 mg, azaz egynegyed normál tabletta) való rendszeres szedését azoknak, akiknél fennáll a szívinfarktus vagy a szélütés veszélye. Más tanulmányok szerint a rendszeresen alkalmazott aszpirin csökkentheti a vastagbélrák kockázatát.
- Az ibuprofennek, az acetil-szalicilsavnak és a paracetamolnak egyaránt megvannak a maguk előnyei és hátrányai. Közülük a paracetamol nem rendelkezik gyulladáscsökkentő és véralvadást gátló hatással – viszont nem okoz gyomorvérzést.
- Paracetamol. A paracetamol az egyetlen recept nélkül kapható fájdalomcsillapító, amely nem irritálja a gyomrot. A legújabb kutatások szerint valószínűleg a felnőtteknél és a gyerekeknél is ez a leghatékonyabb lázcsillapító. Nem gátolja a véralvadást, ezért a többi fájdalomcsillapítónál biztonságosabb a terhes nők számára (ők azonban mindig kérdezzék meg az orvosukat, mielőtt valamilyen gyógyszert szednének). Műtét utáni fájdalmakban szenvedők részére is hasonló okból ajánlott. Ha ezek a recept nélkül kapható gyógyszerek nem csillapítják eléggé a fájdalmat, az orvos vényköteles nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket írhat fel. Ezek között a következő hatóanyagok a leggyakoribbak:
- Ibuprofen. Főleg hevesebb fájdalmak esetén javasolják, pl. ízületi gyulladásnál (orvosi ellenőrzés mellett) vagy izomrándulásoknál. Ez a legjobb szer a menstruációs görcsök okozta fájdalmak ellen.
- Naproxen. Az ibuprofenhez hasonló, de egy adag hatása 8-12 órán át tart.
Az ízületi gyulladás enyhítése
Az artrózis az ízületek gyulladásával és merevvé válásával jár; oka a két csont közötti súrlódás csökkentésére szolgáló porc kopása. Az ízületek deformálódhatnak, ha a csont addig növekszik, amíg kitölti a hiányzó porc helyét. Kiváltó oka lehet a túlzott igénybevétel, a sérülés, a porcsejtek összetevőit, pl. a kollagént termelő sejtek működési zavara.
A gyulladáscsökkentő” hatással nem rendelkező’ Paracetamol nem sokat enyhít az ilyen fájdalmakon. Az ibuprofen és az acetil-szalicilsav csökkenti ugyan a fájdalmat, ám tartós szedésük emésztóVendszeri panaszokat okozhat.
Ha rendszeresen szedünk vény nélkül kapható gyógyszereket, erről mindenképpen tájékoztassuk orvosunkat, hogy elkerüljük a káros mellékhatásokat.
Ha az enyhébb fájdalomcsillapítók már nem hatnak, az orvos receptköteles nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket írhat fel. Egyes új gyógyszerek gyulladáscsökkentő” hatásúak, de nem hatnak a gyomor nyálkahártyáját védő prosztaglandln termelésére. Ezek a szelektív C0X-2-gátlók.
Enyhülést hozhatnak a kortikoszteroid-injekciók és tabletták is, ám ezeknek súlyos mellékhatásai vannak.
Vizsgálatok szerint a krémek és balzsamok hatása csekély, és csak rövid ideig tartó enyhülést hoznak. Kivételt képeznek a kapszaicint, vagyis a csípős paprika „erejét” adó vegyületet tartalmazó készítmények.
A glükózamin és a kondrol-tin-szulfát nevű táplálékkiegészítők, amelyeket kagylókból és emlősök porcaiból vonnak ki, állítólag segíthetnek újraépíteni az elveszített porcot; az e téren folyó kutatások ígéretesek.
A fájdalom ellen hatásosak lehetnek a nyújtó és erősítő gyakorlatok, a relaxációs módszerek, valamint a hideg és meleg borogatások (meleg a krónikus fájdalmakra, hideg a gyulladásra).
Azok, akik hetente legalább három órát töltöttek sétával és könnyebb súlyok emelgetésével, jobb mozgékonyságról és kevesebb fájdalomról számolnak be.
Válasszunk fegyvert!
A fájdalomcsillapítók mindenkire másként hatnak. Könnyen lehet, hogy kicsit kísérleteznünk kell – a használati útmutató és az orvos tanácsait figyelembe véve -, mire megállapítjuk, esetünkben melyik a leghatékonyabb.
A mellékhatások mindig fontos szempontként jönnek számításba, ha gyógyszert választunk. Az összes nem szteroid gyulladáscsökkentő szer (az aszpirin, az ibuprofen, a naproxen és a ketoprofen) okozhat gyomorbántalmakat, főleg az idősebbeknél. A prosztaglandin-termelés gátlása miatt ugyanis a gyomor nyálkahártyáját a gyomorsav kimarhatja.
A gyomorpanaszok elkerülése érdekében a fájdalomcsillapítókat mindig étellel együtt vegyük be. Azoknál, akik tartósan nem szteroid gyulladáscsökkentőket szednek, nő az emésztőrendszeri mellékhatások kockázata, de a veszély savkötő szerekkel csökkenthető.
Ne gondoljuk azonban, hogy a savkötő szerek biztosan megvédik a gyomrunkat; a kutatási eredmények ezt nem egyértelműen bizonyítják. A felszívódást szabályozó bevonattal ellátott tabletták egy fokkal hatásosabbak, mivel ezek áthaladnak a gyomron, és csak a vékonybélben szívódnak fel; emiatt azonban fájdalomcsillapító hatásuk is lassabban lép fel. Ha egy fájdalomcsillapító irritálja a gyomrunkat, annak leggyakoribb tünete az émelygés és a gyomorégés. Az is előfordul, hogy e gyógyszerek fülcsengést okoznak.
Az egyéb mellékhatások kevésbé feltűnőek. A nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek só- és vízvisszatartást okozhatnak, ami veszélyt jelent a magas vérnyomásban szenvedőknél. Szerepük lehet a vese károsításában is. Az idősebbek e tekintetben még érzékenyebbek. Az ő esetükben e gyógyszerek lassíthatják a csonttörések gyógyulását is. A paracetamol huzamosabb ideig nagy adagokban szedve májkárosodást okozhat. Mivel pedig a májban nincsenek fájdalomérző sejtek, a károsodás sokáig észrevétlen maradhat. A legújabb eredmények szerint a recept nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszerek rendszeres használata növelheti a divertikulózis kockázatát: ez a bélbetegség hasi görcsökkel és véres székletürítéssel járhat.
Fontos kérdés az alkohollal való kölcsönhatás is. Aki naponta legalább három adag szeszes italt fogyaszt, annál a nem szteroid jellegű gyulladáscsökkentők szedése esetén nagyobb a gyomorvérzés kockázata. Még veszélyesebb, ha a rendszeres italozás mellett paracetamolt szednek, ugyanis a máj így sokkal hamarabb károsodhat. A nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek egyik kedvező mellékhatása lehet az Alzheimer-kór megelőzése. Egy hosszú távú vizsgálat eredményei szerint e gyógyszerek akár 30-60%-kai csökkenthetik a betegség kockázatát.
Nehéztüzérség
Ha más szerek már nem hatnak, az orvos kábító hatású fájdalomcsillapítót írhat fel. Ezek többnyire opiátok, azaz az opioid fájdalomcsillapítók közé tartoznak, és a morfiummal rokon vegyületek. Igen erős hatású gyógyszerekről van szó, amelyek számos mellékhatása csak kellő óvatossággal és a beteg állapotának állandó megfigyelésével kerülhető el.
Az opiátok használata során szigorúan be kell tartani az előírt adagolást; nagyobb adag bevétele igen súlyos mellékhatásokkal járhat, pl. lelassulhat a légzés, vagy a beteg kómába eshet. Arra is oda kell figyelni, hogy az adott készítményt pontosan az előírás szerint (étkezés előtt vagy után) kell bevenni. Mellékhatásaik: székrekedés, hányinger, álmosság.
Az opiátokat heveny, rövid ideig tartó fájdalmak kezelésére használják; tartósabb alkalmazásuk függőséghez vezethet.
Védelem a méhrák ellen
Ne feledjük, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (az aszpirin, az ibuprofen, a naproxen és a ketoprofen) tartós használata gyomorpanaszokat vagy -fekélyt okozhat. Ezért hosszabb időn át csak orvosi felügyelet mellett szedhetők. Gyomorpanaszok esetén próbáljunk áttérni az acetaminofenre. A fájdalomcsillapítókkal együtt soha ne fogyasszunk alkoholt!
Fájdalomcsillapítók összehasonlítása | |
---|---|
Acetil-szalicilsav (aszpirin) | Enyhe és mérsékelt fájdalmakra, például fejfájásra, hátfájásra, fogfájásra, izomfájdalmakra, ízületi gyulladással járó fájdalmakra és lázra. Gátolja a véralvadást. Károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját, ezért étellel együtt vegyük be. Asztmások ne használják, mert allergiásak lehetnek rá. Ne adjuk lázas gyermekeknek (a Reve-szindróma elkerülése érdekében). |
Ibuprofen | Bármely heves fájdalomra (az aszpirin hatékonyabb változata) menstruációs görcsökre. |
Paracetamol | Mérsékelt és erős fájdalmakra. (Nem csökkenti a duzzanatot vagy a gyulladást.) Láz ellen a leghatásosabb. Az aszpirinnél kisebb valószínűséggel okoz allergiás reakciót. Terhes nők számára ez a legbiztonságosabb. |
Naproxen, ketoprofen | Az ibuprofenhez hasonlóan, de tartósabb hatásúak. Gátolják a véralvadást. |
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.