Torokfájás
Bármi okozza is, a fájós torok megkeserítheti az életét, főleg ha sokat kell a hangját használnia. Szerencsére azonban ez a tünetcsoport különösen jól kezelhető természetes gyógymódokkal, amelyek enyhítik a gyulladást, a fájdalmat és a rossz közérzetet.
Tünetek
- Fájdalom és égő érzés a torokban és olykor a fülben is-, a torok pirossága.
- Nyelési nehézség.
- Torokgombócérzés.
- Rekedtség, illetve kaparó érzés a torokban.
- Az állkapocs alatti nyirokcsomók megnagyobbodása.
Forduljon orvoshoz…
- Ha a torka nagyon fáj, illetve ha a fájás hirtelen lép fel – ezek torokgyulladás tünetei lehetnek.
- Ha 38 °C-nál magasabb láza van, és a megfázás tüneteit nem észleli.
- Ha nyelési nehézségei vannak.
- Ha kiütés jelentkezik.
- Ha az enyhe torokfájás 6 hétnél tovább tart.
A betegség leírása
Sokféleképp jellemezték már a torokfájást – kaparó érzésként, bizsergésként, sőt perzselő fájdalomként. Ám voltaképp mindegy, hogyan írják le, lényegét tekintve nem más, mint a garatíveket és a hátsó garatfalat érintő fájdalom, amit rendszerint gyulladás okoz. Amikor a torok fertőződik, vagy más irritációs hatás éri, az érintett területre több vér áramlik. A vérárammal fehérvérsejtek és olyan anyagok érkeznek, amelyek feladata, hogy leküzdjék a fertőzést. A torok pirosságát, duzzadtságát és a fájdalmat pedig végső soron ezek a „harcoló” anyagok okozzák.
Mi okozza?
A torokfájás leggyakoribb oka allergiás reakció, bakteriális, illetve vírusfertőzés, valamint környezeti tényezők (por, száraz levegő, füst). Az allergia és a vírusfertőzés esetében a torokfájás többnyire a fokozott orr-váladékozás következménye, ami főleg alváskor hátrafelé, a garatba ürül. Ráadásul a náthavírusok gyakran közvetlenül is torokgyulladást okoznak.
A víruseredetű torokfájás mellett a bakteriális fertőzés is okoz torokgyulladást, melynek tünete a heves torokfájás, nyelési nehézség, láz. A vírusos és a bakteriális torokgyulladás elkülönítése azért fontos, mert alapvetően meghatározza a kezelést; ennek eldöntésére forduljon orvoshoz.
Ajánlott gyógykészítmények |
|
---|---|
C-vitamin | Adagolás: Naponta kétszer 500 mg. Ajánlat: Hasmenés esetén csökkentse az adagot. |
Kasvirág | Adagolás: Naponta négyszer 200 mg kivonat. Ajánlat: Az engedélyezett készítmény legalább 3,5% echinakozidot tartalmaz. |
Fokhagyma | Adagolás: Naponta négyszer 400-600 mg szárított koncéntrátumot, étkezés közben. Ajánlat: Minden tabletta 4000 pg allicin hatóanyagot tartalmazzon. |
Cink | Adagolás: Minden harmadik-negyedik órában 1 tabletta. Ajánlat: Öt napnál tovább ne folytassa. |
Vörösszilfa | Adagolás: Teaként 1 kávéskanáinyit egy csésze forró vízhez, szűkség szerint. Ajánlat: Helyettesíthető vagy kombinálható orvosiziliz-gyökér kivonatával. |
A táplálékkiegészítők hatása
Az alább felsorolt táplálékkiegészítők erősítik az immunrendszert, elősegítik a begyulladt torok gyógyulását, és enyhítik a fájdalmat. Ha más előírás nincs, a tünetek idején együtt alkalmazza ezeket. Kombinálhatók megfázásra vagy allergiára való, recept nélkül vagy receptre kapható gyógyszerekkel, valamint torokgyulladásra felírt antibiotikumokkal is.
- Rekedtség okai
- Kalcium-kiegészítők mennyire hasznos?
- Halolaj, utálom a halat. Szedjek halolaj kapszulákat?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A cinktabletták segítenek a megfázás leküzdésében, így megelőzve az ehhez mindig csatlakozó torokfájást.
A C-vitamin segít a szervezetnek leküzdeni a felső légúti fertőzéseket, amelyek gyakran okoznak torokfájást. Ezenkívül – mint természetes antihisztamin – csökkenti az allergiások szervezetében termelődő gyulladáskeltő vegyületek mennyiségét. A kasvirág nevű gyógynövény és a fokhagyma antivirális és antibakteriális hatású; fogyasztásukat már a torokirritáció első jelére tanácsos elkezdeni.
Mindezek mellett próbálkozzon cinktabletták szedésével, amelyek segítenek a megfázással járó torokfájás megelőzésében, és a kutatások szerint csökkentik annak időtartamát.
Ezek a gyógynövények bevonatot alkotnak a beteg torok felületén, megkönnyítve ezzel a nyelést és enyhítve a fájdalmat. A vörösszilfa kivonatában proanticianid-oligomerek (PCO) vannak, amelyek fertőzés-gátlók, és mérséklik az allergiás reakciókat. Az immunrendszer erősítésére a teához adjon néhány csepp aranygyökér-tinktúrát – különösen a baktériumok okozta fertőzések ellen hatékony a benne lévő antibakteriális hatású vegyület, a berberin miatt -, ha pedig az orra is eldugult, segíthet a teába tett édesgyökér-kivonat (szárított formában vagy tinktúraként egyaránt hatékony), de ez magas vérnyomás esetén ellenjavallt. Jó toroköblögető a borsmentalevél-tea.
Mit tehet még?
- Használjon a lakásban párásítót vagy légnedvesítőt, hogy a torka ne száradjon ki.
- Ne dohányozzon, és kerülje a dohányfüstös helyeket.
- Igyon naponta legalább nyolc vagy akár több pohár folyadékot. A meleg folyadékok, mint a leves vagy tea, különösen jótékonyak lehetnek.
Míg a cinktabletták felnőttek esetében hatékonyan csökkentik a vírus okozta megfázás időtartamát, az újabb kutatások szerint gyermekeknél nincs meg ez a kedvező hatásuk.
Tények és tippek
- A torokfájás enyhíthető, ha naponta többször gargarizál, amihez az alábbi keverékeket érdemes kipróbálni: I. vörösszilfa-, málnalevél-, aranygyökérés édesgyökér-kivonat egyenlő mennyiségeit tartalmazó, langyosra hűtött tea; II. vagy 1/2 csésze forró vízhez kevert 1 kávéskanál vörös zsálya lehűtve és leszűrve.
- Mielőtt torokfájásra antibiotikumot szedne, kérje meg orvosát, végezze el azt az egyszerű ambuláns vizsgálatot, amellyel megállapítható, tényleg bakteriális fertőzés áll-e a panasz hátterében. Ha baktériumok okozta torokgyulladásról van szó, valóban szükség van az antibiotikumokra, ám ezek elpusztítják azokat a hasznos mikroorganizmusokat is, amelyek az emésztőrendszer megfelelő működését biztosítják. Ebben az esetben pótolja ezeket probiotikumokkal.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.