Dió gyógyhatása – felhasználása belsőleg és külsőleg
Elő-Ázsiában, Dél-Kelet-Európában őshonos, 10-20 méter magas fáról van szó a közönséges dió esetében. A hagyományok szerint régen előszeretettel ültették állattartásra alkalmas helyek közelébe, ugyanis erőteljes illata a vérszívó rovarokat természetes módon tartotta távol. Napjainkban szinte nincs is olyan része a diófának, amelyet ne hasznosítanánk, méghozzá kiváló eredményekkel.
A diófa kérge szürkésfekete, sima felületű. A levelek 20-25 centiméter hosszúak, ellipszisre hasonlítanak. A virágok a hajtások csúcsán helyezkednek el, és májusban nyílnak. Ekkor a szél porozza be őket, majd a termés húsos fala a zöldről barnára válik. A csonthéjas termésnek leveleit és termésburkát szokták felhasználni, valamint az egészséges leveleket júniustól augusztusig szokták gyűjteni.
Milyen alkotórészekből áll a diólevél?
A jellegzetes kesernyés ízért a cserző-anyagok, a keserűanyagok felelősek, de megtalálhatóak benne növényi flavonoidok, kávésav, C-vitamin és illóolajok is.
Milyen hatással bír a gyógynövényként használatos levél?
Fertőtlenítő, összehúzó hatása van, de elősegíti az emésztést és vértisztító jellemzőkkel is bír.
- Rozácea kialakulása, természetes kezelése
- Metabolikus szindrómám van. Ez hogyan gyógyítható?
- Gyomorégés és savlekötők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogyan használjuk a diófa levelét?
A belőle készült teát gyomor-, és bélhurut esetén, hasmenés alkalmával, vagy étvágytalanságra is javasolt inni. Magas vérnyomás elleni szerként is ajánlott fogyasztása.
Hogyan használható külsőleg?
A számos kellemetlenséggel járó ekcéma, bőrgombásodás és gennyes bőrgyulladások esetén kiválóan alkalmazható a diófa leveléből készült forrázat, de pattanásos bőr és fekélyek esetén is javasolt. Körülbelül 5 grammnyit kell két deciliter vízzel leforrázni, majd öt perc után leszűrhető. A borogatás mellett fürdőkúraként is érdemes bevetni akkor, ha aranyérre vagy bőrkiütésekre keresnénk az ideális megoldást. Ekkor 200 grammnyi forrázatát kell egy kád vízhez hozzáadni.
Miből áll a termésburok?
A termésburok, vagy más néven diókopács többek között cserzőanyagokat, C-vitamint, citromsavat, almasavat, cukrokat, kalciumsókat, juglont és hidrojuglont tartalmaz, és remek izzadásgátló, összehúzó jellemzőkkel bír.
Hogyan használjuk fel?
Fontos tudni, hogy használata belsőleg nem ajánlott, kizárólag külsőleg, izzadásgátlóként alkalmazható, fürdőkúra formájában.
Mire jó a dióbél?
Az olajos magvakból készült hidegen sajtolt olaj telítetlen zsírsavakban gazdag, ami kiválóan alkalmas az érelmeszesedés megelőzésére. Elegendő csak naponta egy-két kávéskanállal elfogyasztani belőle. Remek választásnak bizonyul salátákhoz, ráadásul vérszegénység és sápadtság ellen is hatékony csodaszer. A dió hosszú idejű eltarthatósága érdekében napon érdemes szárítani azt tárolás előtt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.